Fórum témák
» Több friss téma |
Kompromisszumokkal használható. Én így kottyanásmentesítettem az anyát menetesszárra: Bővebben: Link
Menetesszárnál fontos dolog, hogy csak az egyik végét szabad csapágyazni, mert sosem egyenes... Emiatt kell kuplungot is használni a motornál(esetleg oxigéncső, stb.)
Kuplungom már van. Pedig én tervezem hajtóoldalon és szabadoldalon is csapágyazni, bár aztán még eldől. Eddig ezeket szedtem össze: Alapanyagok
Kép még nincs róla, de sikerült normális lineáris csapágyakat is beszereznem, mert amiket először vettem ina csapágyak nem kicsit kotyogtak a 12-es vezetéken. A mostaniakat ebayeztem Sanghai-ból, ezek jónak tűnnek. A legelső elgondolás a mozgató anyára ez volt (képek). Három rövidre vágott menetesszár darab között forgott volna az orsó, ebből kettő fixen rögzíthető csavarral egy pedig állítható két csavarral + rugó feszítés. Végül a bonyolultsága miatt elvetettem.
Egy ilyen méretű projekthez minimum a trapézorsó dukál!
A léptetőmotorjaid 5 fázisúak. Ahhoz van már 5 fázisú léptetőmotor vezérlőd?. ![]()
Saját építésű vezérlő lesz, ha nagyon kellene tudnék szerezni gyárit is, de az drága és nincs benne semmi kihívás. Sőt a számítógép oldali szoftver is saját lesz :beka2: .
Sziasztok!
Ne haragudjatok, hogy félbeszakítom a gondolatmeneteket, de olyan kérdésem lenne, hogy amit belinkeltél, első, általad épített CNC-nél használt léptetőmotor felől érdeklődnék. Valóban ezzel a motorral oldottad meg? Bővebben: Link Azért kérdezem, mert egy hasonlót szeretnék majd én is építeni a jövőben nagyon miminális összeg ráfordításával. Ha azzal a motorral oldottad meg, akkor milyen nehezen járt, stb? Már fentebb, a napokban belinkeltem, hogy nekem van egy fénymásolóból bontott léptetőmotor, szerintem az használható lenne hasonló méretek mellett. Kép => csatolmány)
Elkezdtem keresgélni trapézmenetes orsót, találtam is... a legkisebb amit találtam 10-es 2-es menetemelkedéssel. A nagyobb átmérő nem is lenne olyan nagy probléma, de a menetemelkedésnek elég nagy a 2-mm, nem? Jövőhéten utánajárok az anyagiaknak.
Kulzol60 javaslatát már le is koppintottam. Vajon mekkora lehet az elérhető legkisebb lineáris elmozdulás ezzel az anyával, ha a fent említett 2-es menetemelkedésű trapéz orsót használnám, és feltételezzük, hogy a motorom kellően kis szögben tud lépni?
A 0,72°-os motor a finommenettel már jó kis felbontást eredményez, ha ezt tovább bontod mikrolépéssel az már tuti. A múltkor olvastam a mikrolépéssel kapcsolatban hogy valaki egy kis tükröt ragasztott a motortengelyre, azt megvilágította egy lézerpointerrel és a néhány méterre lévő falra világított. Így derült ki hogy még a gyári IC-k sem adnak pontos mechanikai osztást. Ellenőrzésre viszont igen ötletes megoldás.
Köszi az infót, ezt a módszert eddig nem ismertem.
Jé az egy Robotron motor! Anno én is ilyenekkel kezdtem, nem egy turbótigris, és ha jól emlékszem 6°/lépés.
Persze! 0.5-ös menetemelkedésű szárral 0.5 mikrométeres felbontást lehetne elérni, és ez még mindig csak féllépés! A vexta gyári vezérlője talán még százhatvanodolni is tudja a lépést. De ez mind csak elvben van így! Gyakorlatban már 1 mikrométernek is nagyon örülnék. Csak hát a mechanikán sok múlik...
Legegyszerűbb gyári egész és féllépéses 5 fázisú 500/1000 lépést tud, azaz 2 es orsóval 2/500 azaz 0,004 mm vagy 2/1000 0.002 mm azaz 2 ezred- hajszálam tizede. Pontosságnak elég jó. Sokkal simábban jár az 5 fázisú motor mint a 2 fázisú. 5 ért van hozzá gyári vezérlő (ne túrd bele nagyon magad a vezérlésébe)
Ha 1 mikrométer a cél akkor kemény fába vágtad a fejszéd! A bolti menetesszárak csak rögzítéstechnikai elemek, nehezen tudom elképzelni hogy két találomra kiválasztott menet ilyen pontosan tartsa a menetemelkedést, tehát más-más helyeken más-más elmozdulásra számíthatsz. Ennyire a trapézmenet sem pontos. A finommenet más tészta, azt nem rögzítésre szokták használni, szurkolok Neked hogy sikerüljön beszerezned.
Igen, az volt rajta.
Jó ez a motor is, csak eléggé melegedősek. Nyugodtan építheted ezzel is, egy menetesszárat simán elvisz bármelyik motor a menetemelkedése miatt.
Nem vészes a 2mm-es emelkedés. Egy 12-es menetesszárnak azt hiszem 1.25mm. Áttételt is használhatsz, de szerintem felesleges. Igény kérdése az egész. 1 mikrométer nagyon kicsi. Észre sem veszed, sokkal többet kottyan az anya a gépen. Hobbyra a századmm is bőven jó. De ez igény kérdése. Nekem a nagy gépemen 6um volt egy lépés. 9000mm/min-t tudott üresjárásban. Nem lehetett érezni rajta egy lépést.
12/3-ast tudom ajánlani. Elég olcsón adják már.
Kész a z-m és az x-em, holnap összerakom az y hajtását, csak csapágytartókat kell vágni, meg kifúrni meg felszerelni a hajtáshoz.
Egyenes menetesszárat én esztergályossal gyártattam, 66 centire can a két csapágy egymástól, a mind a két oldalon befogatom a menetesszárat (nekem nem ilyen 60ft-os csapágyaim vannak, hanem önbeállós hernyócsavarral szoríthatós böszmék) akkor még két ujjal lehet forgatni cirka 25%-al nehezebb a mozgás. 1 méteres a szár, 2 darabot csináltattam 2000Ft volt. A bolti arra jó, hogy összefogja az x-et, magyarán rögzítéshez van csak. Egyszer találtam egy céget, mikron pontos trapézmeneteket gyártott hozzá bronz anyákkal, beírtam ide az elérhetőségét most nem találom, de esetleg keressetek rá.
Értem, köszönöm a választ! Először szerintem egy prototipust csinálok, az nem menetesszárral lesz, hanem bordásszíllyal, nyomtatókból bontott sines mechanikával. Aztán ha ez jól fog működni, akkor szeretnék csinálni egy hasonlót, mint amit te csináltál. Azt is bontott nyomtatókból csak köracél+rézperselyes mechanikával.
@Antauri: Igen, 6° lépésenként.
Sziasztok
Irigyellek benneteket , több száz példa van akár itt is a forumon hogy mit és hogyan de mindig vannak uj és uj kérdések amikre legalább 5ször válaszoltak már . Tehát : a" bolti" menetes szárbol is lehet használhato orsot csinálni .Sokat lehet javitania linearitásán ha két menetmetszöt összefogsz ( vagy hármat ) egy csöben és ott rögzited , egyszerre végighajtod a száron és utánna egy kicsit állitassz az egyik metszön hogy ujra forgácsoljon és megint végighajtod .Meglepöen jol szuperál ez a verzio . Azért van szükség a két metszöre mert igy egy hosszab részt lehet "kalibrálni "egyszerre és az anya hosszában biztosan linearis a menet . Vigyázni mert könnyen összefeszül ha nincs rögzitve a két metszö . Másik : sokan probálkoztak már az 5fázisu léptetök vezérlésével ( több kevesebb sikerrel ) személyszerint egy "kezdönek" semmiféleképpen nem ajánlom mert nem csak az elvekböl épül fel egy vezérlö ( az ugy tul egyszerü lenne ) . Ha nem elég a léptetö felbontása akkor vagy mechanikai áttételt vagy mikrolépést kell használni ( az elöbbi a jobb megoldás az utobbi a kényelmesebb ) . A Besenyö család egyik jelenetében a Tompikának volt a nyakában egy doboz aminek az oldalára az volt irva hogy " Mindenböl valamit csináló gép " . Mindenböl lehet valamit csinálni csak nehogy elmenjen az ambicioja a készitönek . Hajrá ![]()
Igen, a több fázis miatt kisebb a nyomatéklüktetés, mint sima 2 fázisúaknál és ebből kifolyólag alacsonyabb léptetőfekvencián sokkal kisebb a vibráció is.
Mindenképpen szeretnék saját step/dir vezérlést építeni, fázisáram figyeléssel, túlmelegedés védelemmel, talán még konstans áram vezérléssel is, egy hozzá passzoló kapcsolóüzemű táppal. A gyári Vexta vezérlőbe az nagyon nem tetszik, hogy 110V-os a tápja. Csak úgy egyébként honnan lenne 5-ért vezérlő? Lehet azért egyet vennék, hogy belekukkanthassak, hogy mi van benne (a munkahelyemen van több gyári maghajtó, csak azokat nem merem szétdönteni ![]()
Nekem sem sikerült linket találnom, azt a részt megtaláltam ahol erről van szó, de linket nem. Még vacilálok, hogy mi legyen: trapéz - nagy menetemelkedés vagy sima élesmenet - finommenettel. Van egy cégnél ismerős ahol biztos tudnak esztergáltatni orsót, és hozzá anyát csinálni... majd ennek is utánakérdezek, hogy, mennyiért. Visszaolvasva azt találtam, hogy az anya anyaga jobb lenne danamidból, de még jobb teflonból.
Akkor ne ajánld kezdőnek!
![]() Személy szerint nem tartom magam, kezdőnek már, sokat kell még tanulnom, de talán egy léptetőmotor-vezérléssel már el tudok bánni. Abból többet lehet tanulni/tapasztalni ha összerakom a 0-ról, mintha megveszem és bekötöm és ennyi. Ha meg nem sikerül, akkor még mindig ott a lehetőség, hogy gyári vezérlőt használjak. Idő van rá, nem hajt a tatár, suli és meló mellet, amúgy sem tudok vele sokat foglalkozni. Lépésosztás mindenképpen lesz, áttétel még nem biztos.
Érdekes, mert én pont fordítva gondolom:
suli meg meló mellett nincs időm ilyenekre, így inkább készen megveszem. Főleg ilyen áron! 5-ért simán megéri!
Szerintem ha van idő érdemes összerakni, a gyári dolgokkal az a bajom, hogy legtöbb ugy van méretezve hogy éppen elbrja azt amire gyártották, hűtés melett. Az ventilátor öregszik lassabban forog leég az elektronika, persze programozott ismeretlen alkatrészekből van felépitve, vagy egy chip-ben teljes vezerlés, stb. A jó hosszúelettartamú eszközök arany-árban vannak.
Úgy értettem, hogy nem tűztem ki határidőt, hogy márpedig kész kell lesz 2 hónap múlva, hanem mindig csak egy kicsit reszelek rajta amikor éppen ráérek.
Hali!
Én per pill itt tartok. A héten megjönnek a 10 fogas tárcsáim és mehet a móka. ![]()
Érdekes Z megoldás! Hova kerül az orsó?
Megfúrtam a léptetőmotor tengelyét középen és az kapott egy M4-es menetet. Mivel nekem a Z tengely csak addig kell, még a lézer megtalálja a fókuszt
Én LinuxCNC-t használok, még nem is próbáltam a Mach3-at.
Én is építettem/építek egy CNC marót. A menetes szárak helyett szeretnék trapézmenetű orsót, de egyébként "készen" van.
Le is írtam a tapasztalataim, hátha valaki hasznát veszi: Bővebben: Link
Tényleg érdekes a Z megoldás de egyébként nagyon tetszik! Ha nem titok, az alapanyagokat honnan vetted?
Nem titok. 4 darab lin csapágy (super8, 3/8") 2db 500mm-es tengely. Ezek bontásból lettek. A danamit 72x50x20mm-es. Ez is volt itthon. Nameg plexi is. Végül is semmit sem vettem ezek közül. A Z tengely teljesen guberált alkatrészekből van
![]() Azt még hozzá tenném, hogy nem elsőre lett ilyen. |
Bejelentkezés
Hirdetés |