Fórum témák

» Több friss téma
Fórum » Gitárerősítő
 
Témaindító: Stefan, idő: Máj 1, 2006
Lapozás: OK   29 / 55
(#) steelbird válasza string32 hozzászólására (») Márc 16, 2011 /
 
Ez egy sima áteresztőtranzisztoros feszültségstabilizátor lenne, csak valószínűleg rosszul rajzoltad le. Így nem tudna 14,4 V -ot leadni.
A 15V os stab. ic azért nem jó oda, mert valószínűleg nagyobb a teljesítmény az áteresztőn, mint amennyit az ic elbírna. Meg azt hiszem, a 7815 -ös stabkockának 35 V körül van a max. bemenő feszültsége (de ez nem biztos).
(#) Bassmester válasza string32 hozzászólására (») Márc 16, 2011 /
 
Nem túl bizalomgerjesztő már első ránézésre sem. Csinálj inkább egy TDA 7294-et, annak jó hangja van, olcsó, egyszerű és üzembiztos :yes:
(#) string32 válasza Bassmester hozzászólására (») Márc 16, 2011 1 /
 
Ez a TDA 7294 kicsit bonyolultabb, már a lábak számát nézve is Rákeresek hátha találok kapcsolási rajzot ezekkel a tranzisztorokkal! Köszi szépen a véleményt
(#) string32 válasza Bassmester hozzászólására (») Márc 16, 2011 /
 
Ja még annyi hogy ebből az IC-ből egy vagy kettő darab kell a végerősítőbe? Vagyis a pozitív és negativ jelet is egy darab IC erősíti vagy külön-külön egy?
(#) ZSozsóó válasza string32 hozzászólására (») Márc 16, 2011 /
 
Így van, kezdésre egy jó IC-s nél nincs jobb. TDA7294 vagy LM3886/3876, ezek jóval egyszerűbbek, plug and play, összerakod úgy és működik, míg egy diszkrét cucc azért igényel némi utómunkálatot....A BSS-es kapcsolás meg szól, maradjunk ennyiben. Egy ilyen modern végfokozat IC lealázza az biztos. Én az LM et ajánlom, nagyobb a tápfesz elnyomása, meg a hűtésre sem olyan kényes , mint a TDA(valamiért nekem úgy tűnik a tda jobban szeret izzadni azonos tápfesz mellett, lehet nagyobb a végfokozatának a nyugalmija...mostmár csinálni fogok egy korrekt összehasonlító tesztet tda/lm ügyben ), de az is tökéletesen jó erősítő...
(#) (Felhasználó 3862) hozzászólása Ápr 14, 2011 /
 
Üdv!

A következőben kérném segítségeteket:
Pár hete használtan vásárolt Randall RH-150 gitárerősítőm nem működik rendesen: van, hogy halkan szól, ha megmozgatom kicsit, recseg-ropog, és szól rendesen. Mintha a kábelem lenne kontaktos, vagy a gitár aljzat, de ezt a lehetőséget több kábellel és gitárral sikerült kizárni. A kérdés az, hogy mi lehet ilyenkor a baj, hol érdemes kotorászni?
Egy erősítőjavítással foglalkozó figura azt mondta, hogy igazából neki nem nagyon éri meg beleturkálni, mert egy kontakthibát lehet vadászni hetekig, és akkor sem biztos, hogy megoldódik a probléma, ugyanis szerinte lehet baj az alkatrészen belül is, vagy a forrasztásokkal (RoHS), amik ennyi idő alatt simán "elporladhatnak". Megtudtam azt is, hogy nem éri meg nem rohadt drága erősítőt venni, ami csak néhány éves...

Ez egyébként egy előfokcsöves MosFet gitár erősítő fej, 1 db előfokcsővel (gyárilag 12AT7).

szerk: Ja, még annyi, hogy alapjáraton van némi brummja, ami hangerőtől/csatornától tök függetlenül szól. Ha a gitár nincs bedugva, akkor is.
(#) Rober_4 válasza (Felhasználó 3862) hozzászólására (») Ápr 14, 2011 /
 
Egy kontakthiba, pont attól kontakthiba, hogy meg lehet találni!
Amiket leírtál az erősítőről, azok jól hangzanak. Biztos nagyon jól szól. Lehet az erősítőben lévő csatlakozóaljzattal is baj, vagy az ahhoz kapcsolódó vezetékek forrasztásával. Vagy csak kicsavarodott az anya, és laza. Ezek cseréje, javítása max 10 percet venne igénybe. Ha elhasználódott a cső akkor akár megkocogtathatod óvatosan, ha mikrofóniás akkor csere. A mosfetek elvileg sokáig bírják.
Szerintem ne az ürgéhez vidd megjavítani, keress valami hozzáértő embert aki rutinból megcsinálja.
Nekem egy 69-es Fenderem van. Nem mondom, hogy kontakthiba mentes, mindenesetre szerintem teljesen butaság, hogy egy pár éves erősítőt nem érdemes megvenni! És ne lehetne helyrepofozni, egy kis ügyeskedéssel. Sőt! Talán pont az erősítő az az elektronikai eszköz ami időtálló! Persze ha régi, akkor lehet, hogy a tápfeszültség pufferkondijait érdemes lehet cserélni, ez is okozhat búgást alapból. Néhány forrasztást átforrasztani, azért sok embernek nem jelent különösebb problémát, tehát mindenképpen megnyugodhatsz, erősítőd javítható! Azért a mosfetek épségére vigyázz, azok cseréje, már problémásabb lehet!
No meg egy kapcsolási rajz a későbbiekben mindenképpen segítségedre lehet.
(#) (Felhasználó 3862) válasza Rober_4 hozzászólására (») Ápr 14, 2011 /
 
Köszönöm!

Tényleg jól szól, legalábbis az árához képest mindenképp! De egyébként is. Mondjuk nem mondom, hogy nem tudnék elképzelni jobbat, csak ami tényleg a szívem csücske, abban több cső van, mint ahány villanykörte a lakásban...

Kapcsrajzért sírtam a gyártótól (és csodák csodája adtak is!), mondjuk hiányosnak tűnik... Lehet, hogy a szerviz dokumentáció nem a legzsírabb náluk... Úgy csinálják, hogy a különböző panelekhez vannak kapcsrajzok, a konrét termékről összességében nincsenek, így keveredhetnek ezek. Ha például egy panelen valamit fejlesztenek, attól még a termék ugyanaz marad, csak kicsit más lesz a panelen, mint amit a hozzá adott kapcsrajzon látni lehet. Valószínűleg ez történt nálam.

Egyébként pár éve gyártják úgy tudom, szóval nem olyan matuzsálem korú még a kicsike.

Nem tudsz esetleg Pesten ajánlani valakit? hangszerboltos erőlködőjavítókkal eddig csak rossz tapasztalatokat hallottam itthon, és a google keresésből nem jövök rá, mennyire érti a dolgát a szaki... Képes némelyik sok pénzt elkérni és még csak bele sem nézni a cájgba!
(#) csabacsaba hozzászólása Ápr 18, 2011 /
 
Jo estet.Van egy erositom bd3548 tranyokkal van s akarom gitar erositonek hasznalni.Ez a terv lehetseges?,Es ha igen pontosan ugy kotodik be mint pl.MP3 ba?L\R\GND?
(#) Rober_4 válasza csabacsaba hozzászólására (») Ápr 18, 2011 /
 
Végül is igen. Meg azért még a hangszórókat is be kell dugni.
(#) csabacsaba hozzászólása Ápr 18, 2011 /
 
Koszi a gyorst valaszt
Uvd.Csaba
(#) Rober_4 válasza csabacsaba hozzászólására (») Ápr 18, 2011 /
 
Azért még annyit, hogy a gitárnak monó jele van, ez az erősítő meg gondolom sztereó. Ha nem sztereó, akkor viszont nincs L\R\GND
(#) csabacsaba hozzászólása Ápr 18, 2011 /
 
Acsi.Az erosito stereo s akkor hogy lehetseges ezt valositani?
(#) (Felhasználó 3862) hozzászólása Ápr 20, 2011 /
 
Tudna nekem valaki ajánlani olyan embert, aki gitárerősítők javításával foglalkozik Pesten, és ért is hozzá és nem is ver át?
(#) Grindi hozzászólása Máj 15, 2011 /
 
Üdv.
Ezt az erősítőt szeretném gitár erősítőnek használni.:
Bővebben: Link
És ehhez szeretnék egy jó gitár előerősítőt .
Keresgéltem fórumokban, de nem találtam rendeset.
Valakinek ötlet egy sok állítási lehetősséggel bíró előerősítőhöz?
(#) ZSozsóó válasza Grindi hozzászólására (») Máj 15, 2011 /
 
Szia!

Előerősítőt szerintem tervezz magadnak, mert amik a neten terjednek, különféle műveleti erősítős meg bipoláris tranyós megoldások, azok katasztrófák...ha nem akarsz nagyon kísérletezni, tervezgetni, akkor nézz fel a Bővebben: Link oldalra pl és egy félvezetős marshall erősítő elejét is megépítheted, de azok a gitárerősítők szerintem az ipari hulladék kategória...A végfokozat sem a legjobb választás szerintem, de azért szólni fog! Emberes nagy trafót tegyél bele, de szerintem amit a cikkben írnak, a 2x10mF puffer az kicsit sok, illetve ez esetben jó nagy trafót tegyél be, minimum 220VA-sat. Kell is, ha túlvezérlet jelekkel is szeretsz játszani
Remélem tudtam kcisit segíteni! Jó munkát az építéshez!

Zsolti
(#) Grindi válasza ZSozsóó hozzászólására (») Máj 16, 2011 /
 
Köszi a választ a tervezéshez nem nagyon értek, ezért kértem profik tanácsát hátha van egy jól bejáratott sok állítási lehetőséggel megáldott előerősítő kapcsolása valakinek.Nagyot akartam alakítani, guglézgatok elég sűrűn de még nem jutottam eredményre.A trafó egy kb 400VA es aranyos lenne azzal már nincs gondom .
(#) Grindi hozzászólása Máj 16, 2011 /
 
találtam egyet :Bővebben: Link
Mivel jobbat nem találok jó lesz ez is, ha valaki átnézné hogy tényleg jó e megköszönném.
(#) kadarist válasza Grindi hozzászólására (») Máj 16, 2011 /
 
Szia!
Ez egy hangszínszabályzó. Ilyet kerestél?
(#) reloop válasza Grindi hozzászólására (») Máj 16, 2011 /
 
Szia! Az ESP projecteket nézd át. Szerintem nem rosszak.
(#) ZSozsóó válasza Grindi hozzászólására (») Máj 17, 2011 /
 
No, a 400VA-hez pont passzol a 10+10mF szerintem, azt már képes értelmes szinten tölteni, anélkül, hogy telítődne, meg szórna nagyon. Bejáratott kapcsolás..jó kérdés, segítek, ha akarod, csak fogalmazd meg az igényeket! Mi kell, torz vagy tiszta, mindkettő, 3 csatorna, négy, öt...elektroncső,félvezető?...
Egy gityó erősítőt mindig ésszel kell tervezni, a végfokozatnál is az a kérdés, milyen hangszórót, ládát teszel rá. Egy darab, pláne kicsi és érzéketlen hangszórónak kell a teljesítmény, de egy 2x12"-os vagy ne adj isten 4x12"-os ládánál már moderált teljesítmény is célra vezető. Ezek a dolgok behatárolják a végfokozat ésszerű maximális teljesítményét. Az ESP-s végfokozattal nincs is annyira gondom (100W MKII fantázianevű, kivéve, hogy talán még katasztrófálisabb, mint amit kinéztél elsőre, ha valakit érdekel, el is tudom mondani miért, de most nem mennék bele), de az előerősítő az pont az a katasztrófa, amire céloztam pár hozzászólással ezelőtt. Félreértés ne essék, működik és lehet vele játszani, de szerintem ez a nagyon belépő szint. Ennél lehet sokkal jobbat is csinálni! Mindenesetre kész és működő terv...
(#) 187BodyGuard hozzászólása Máj 18, 2011 /
 
Sziasztok! Szeretnék építeni egy Bugera 6262-őt / Soldano SLO100-as fejet, és szükségem lenne a tapasztalatotokra, hogy ki mit ajánlana. Nagyon durva Death Metal-hoz kellene a motyó és a Drop A Gitárt is szépen kell vinnie. A Bugera felé vonzódok, de sajnos nincs hozzá rajzom (SLO100-hoz van csak), tudna-e segíteni valaki? Az is sokat számít, hogy melyik jönne ki olcsóbban. A Google-t próbáltam már, de nem hozott ki értelmes találatot...
(#) Cavalier válasza 187BodyGuard hozzászólására (») Máj 19, 2011 /
 
Építettél már csöves erősítőt? Lehet, hogy nem egy ilyennel kéne kezdeni.. A Soldano lead csatija jó lehet, de egy Mesa dual rectifier red csatorna féle megoldást is meg lehetne csinálni. Vagy Krank, ahhoz is van rajz.

Viszont ha az olcsóság az elsődleges szempont, neki se állj. Egy SLO klón korrekt alkatrészekből anyagárban 120-150ezer. Sz@rt meg nincs értelme csinálni, venni is lehet olcsón.
(#) 187BodyGuard hozzászólása Máj 19, 2011 /
 
Nos, alkatrész van mindegyikhez, a cső a kérdéses. Igen, építettem már csöves erősítőt nem egyet!
Itt az egyik ami nemrég készült:
Marshall JCM800 Copy

30W-ot tud a cucc. Egy Marshall JCM800-as rajzát moddoltam meg hozzá. Van két csatorna, az egyik tiszta/torz a másik meg szóló csatorna. Egy Lábkapcsolóval lehet váltani a kettő között. A többit meg az erősítőn lehet állítgatni. Ez se volt olcsó dolog.

Csak ezzel az a baj, hogy nem elég metál nekem. Ezek a fajta erősítők inkább Rock-ra jók. Nekem meg ultrabrutal Death-ra kéne...
(#) G-man hozzászólása Jún 8, 2011 /
 
Üdv! Két erősítőt szeretnék olyan módon összekötni, hogy egy gitárerősítő kimenetét összekötném egy erősítő bemenetével.

Lehet-e valami buktató ebben? Esetleg van-e amolyan tűréshatára az erősítőnek, hogy mekkora előerősítést kaphat? Vagy hogy egyáltalán ez lehetséges-illetve biztonságos-e? Hogy esetleg nem terhelődik-e túl ettől az erősítő.



A választ előre is köszönöm!
(#) abcdabcd válasza G-man hozzászólására (») Jún 8, 2011 /
 
Ha a gitárerősítőből túl nagy jel jön ki, az túlvezérelheti az erősítőd bemenetét, ami akár meg is hibásodhat az adott készüléktől függ... de ha a gitárerősítőnek ez hangfalhoz való kimenete, akkor az szinte biztos, hogy túl nagy teljesítmény egy normál erősítő vonali bemenetének...

Ha van szkópod mérd meg a jelszintet...

Esetleg rakj fel ide kezelési útmutatót, leírást a készülékekről, írd meg a típusukat...
(#) voodoo válasza G-man hozzászólására (») Jún 8, 2011 /
 
A gitárerősítőt miért kell még erősíteni? Végülis akkor már elveszíti azt a tulajdonságát amiért gitárerősítő ha úgymond előfoknak van használva. A gitárerősítőhöz annyira nem értek, de annyit tudok hogy az a hangfalra/bele van építve pontosan azért, hogy a rezgőkörök, hullámok újra fel vannak erősítve és a bemenetre vissza csatolva, különböző torzítások és effekteket így lehet elérni. Ha az erősítőtől-hangszórótól ez kívül esik, akkor ez már így nem fog érvényesülni.

(persze optimális esetbe van rajta LINE out v AUX kimenet).
Ha pedig a hangszóró kimenetét kötnéd össze a másik erősítő bemenetével. Hát.... A gitárerősítő legeslegkissebb hangereje is torzításokhoz vezetne, (persze nem kellemes gitártorziók) ráadásul felerősíti a kimeneti impedanciát is. Ha bemenetre kötsz kb 700kOhm helyett átlag 4-16 ohm kimeneti ellenállást. Az úgy nem lesz jó.
(#) G-man válasza voodoo hozzászólására (») Jún 8, 2011 /
 
Köszönöm a válaszokat! Talán nem árulok el nagy titkot, ha elmondom hogy magam sem tartom jó ötletnek, csak fiatalabb haverjaim alakítottak egy "zenekart" és erre akartak rávenni, hogy kössem össze vele, mert nagyobb teljesítmény blabla, de így remélem elhiszik végre, hogy nem csak a levegőbe beszélek...
(#) EcoPityu válasza voodoo hozzászólására (») Jún 10, 2011 /
 
Szia!
Mivel a gitárerősítőben az effektek még a végfokozat előtt érvényesülnek, így akár a hangszóró kikötése, kivezetése, más hangfalba áthelyezése is nyugodtan elkövethetö!
Így a végfokozat kimenőjelének vonalszintűre való leosztása is lehetséges! (Hátulütője, hogy a végfok saját hozzáadott zaja is továbberősítésre kerül!)
Normális megoldás a végfok előtti jel kivezetése, saját végfok leválasztása hangfalon belül...
Bár, a legegyszerűbb megoldás valóban az, ha a saját hangszórót kikapcsolhatóvá tesszük, és a kimeneti jelet 1V-osra osztjuk le...
P.l. 8ohm 50W-os erősítő max kimenő feszültsége 20Veff.
Ha ebből 1V-os jelet /vonalszintű/ akarunk "csinálni", akkor egy 10:1-hez osztású feszültségosztóra van szükségünk, ami akár lehet egy 100ohm-os ellenállás és egy 5ohm-os soros kötése, ahol a test felől van az 5ohm, és a kimenőjelet is erről az ellenállásról veszed le!

Tehát, nyugodtan megvalósítható!

Pityu
(#) EcoPityu válasza G-man hozzászólására (») Jún 10, 2011 /
 
Szia!
Előzőleg leírtak neked is szánva vannak!

Pityu
Következő: »»   29 / 55
Bejelentkezés

Belépés

Hirdetés
XDT.hu
Az oldalon sütiket használunk a helyes működéshez. Bővebb információt az adatvédelmi szabályzatban olvashatsz. Megértettem