Fórum témák

» Több friss téma
Fórum » NYÁK-lap készítés kérdések
A témában nincs helye a nem szakmai indíttatású vitáknak, ezért a szabályszegést elkövetők azonnali figyelmeztetés nélküli kitiltásban, vagy némításban részesülnek. Ugyan így járunk el azokkal szemben, akik "blog"-nak nézik a fórumot. Ezt mindenki tartsa szem előtt!
Lapozás: OK   570 / 1385
(#) sucuka válasza gulasoft hozzászólására (») Ápr 4, 2011 /
 
Mivel a vasalás nekem már a legelső lépéseknél kudarcba fulladt, siralmas nyákot csináltam... nem sikerült kikísérleteznem a megfelelő hőfok/nyomóerő kombinációt.
Ezért aztán gyorsan át is tértem laminálásra.
Persze aztán lehet, hogy csak türelmetlen voltam.
(#) gabor128 válasza ODU hozzászólására (») Ápr 4, 2011 /
 
Szia ODU!

A réz-szulfáttal kapcsolatban:
Nézegettem a gyártókat, de lehetetlen beszerezni tisztán, mert ANTSZ engedélyköteles.
Arra lennék kíváncsi, hogy NYÁK lap készítéséhez vajon ilyen közönséges anyagot is fel lehet-e használni? Pl.
Bővebben: Link
Mivel ezt elsősorban növényekhez adják, így gondolom sokkal hígabb. Lehet hogy nem lesz jó a réz felvitelhez?
Esetleg milyen egyéb kereskedelemben kapható változat jöhet szóba?

Kösz!
(#) gulasoft válasza gabor128 hozzászólására (») Ápr 4, 2011 /
 
Úgy néz ki szerdán kapok spec rézfürdőt, direkt furatgalvánhoz 5l-ert, ha kipróbáltam írok majd. Nem rézszulfát oldat.
(#) Balaa16 hozzászólása Ápr 4, 2011 /
 
Üdv!
Örömmel mondom, hogy elkészítettem az első fototechnikával készített NYÁK-omat. A levilágítást a napon csináltam 5 percig, és egy üvegdarab mögé tettem a NYÁK-ot. De van pár jó tanácsom:
1. Sohase tároljátok úgy a nyers NYÁK lemezeket, mint én. Én letettem a polcra, oszt jóvan. Persze sokszor meg is fogtam, úgyhogy volt rajta kosz bőven. Be kell csomagolni nylonnal
2. A tisztítást Domestos súrolóporral csináltam, és egy körömkefével. Nagyon szépen lehozta a szutykot róla.
3. Beleestem abba a hibába, hogy türelmetlen voltam, és törölközővel letöröltem a panelt. Csodálkoztam, hogy száradás után miért van tele szöszökkel az egész. Hagyni kell megszáradni, akármilyen türelmetlenek is vagyunk.
Képeket sajnos nem tudok mutatni. Szerintem egészen jól sikerült.
Üdv: Balázs
(#) storm válasza Balaa16 hozzászólására (») Ápr 4, 2011 /
 
Én is a polcon tárolom a NYÁK-ot mégsincs semmi gond a tisztítással a szárításhoz meg még a WC papír is jó. Amúgy a domestos nem drága és főleg brutális szer a nyák tisztításához? Egyszerű szódabikarbóna is lehozza ami nem kell oda
(#) emmzolee válasza Balaa16 hozzászólására (») Ápr 4, 2011 /
 
Pedig egy ilyen beharangozó után nem ártott volna róla kép.
(#) ODU válasza gabor128 hozzászólására (») Ápr 4, 2011 /
 
Nem tudom hogy ez jó-e. Nem hiszem hogy 100%-os réz szulfát kristály lenne. Nézz szét youtube-on hogy hogy kell csinálni. Én H2O2-be raktam először rezet, majd felöntöttem kénsavval. De lehet úgy is hogy híg kénsavas oldatba raksz 2db réz elektródát és 6V-ot kötsz rá a 2 elektródára. Nekem mind2 módszer be vállt. Eddig főleg inkább arra használtam hogy Nikkelezés előtt be rezeztem a felületet. Nem tudom hogy a furat galván kialakítására alkalmas-e. Esetleg valamilyen vas poros oldatot tudok elképzelni amivel bekenjük a lyukakat, majd beletesszük ebbe az oldatba.
(#) oxygen válasza gabor128 hozzászólására (») Ápr 5, 2011 /
 
Sziasztok

Teljesen jó a gazdabolti rézgálic is, én is azzal csináltam az itt bemutatott nyákot. Félig már megvan a leírás, csak a nyákot kell megterveznem amin be akarom mutatni az egészet.
(#) oxygen válasza raw hozzászólására (») Ápr 5, 2011 /
 
Szia

Sima redukciós rezezés, a saját fejlesztéshez a kémiatudásom nem elég.
(#) z3r0 válasza kaqkk hozzászólására (») Ápr 5, 2011 /
 
Először is köszönöm a válaszod.
A bimetál miért nem jó?
Láttam a te szabályzódat, de ha már barkácsolnom kell akkor első körben inkább a Watt féle kapcsolást csinálom meg. Ha meg sok időm lesz akkor esetleg jöhet a PIC.
Szerinted a brushless motort is felejtsem el?
Programválasztó motorom talán lesz egy, mert fekszik idehaza egy rossz energomat. Nekiállok szétbányászni a hétem. Fogaskereket is tudok kreálni hozzá.
(#) gulasoft válasza oxygen hozzászólására (») Ápr 5, 2011 /
 
Csak a bolti rézgálictól olyan sprőd lett. Holnap elméletileg kapok 5 liter rendes lyukgalván fürdőt, ha beválik lehet bármennyit rendelni, és normális áron van.
Innen lehet beszerezni, a 30%-os hidrogénperoxidot is 100-200ft /liter áron.
Ezekkel a vegyszerekkel foglalkoznak. Sajnos vidéken vannak, hetente egyszer szállítanak Pestre, de rendelni lehet tőlük, legfeljebb szétmérjük mint a fóliát, csak ezt postán nem küldeném el, mert nem tudom örülne e a posta 3-5liter erősen maró hatású folyadéknak.
(#) gabor128 válasza ODU hozzászólására (») Ápr 5, 2011 /
 
Szia!

Hidrogénperoxidot tudtam szerezni gyógyszertárból 30%, de a kénsav szintén engedélyköteles és marhára mérgező. Mondjuk én azt a Reanal labornál nézegettem. Náluk elég tömény kiszerelésben adják.

Nekem nem lyukgalvánozásra kellene, hanem egy fémmentes felületre felvinni, pl kerámiára!!
Majd a negatív rajzolatot lemaratni.
Ilyen esetben nem tudom van-e értelme az elektródáknak.

@oxigen!
Várom a beszámolót!

@gulasoft!
Honnan szerzed be az anyagokat?
Én 1,5 L H2O2-t kb 1100Ft-ért vettem gyógyszertárban, de az is receptköteles. A 100-200Ft/L sokkal jobban hangzik.
Esetleg háztartási boltban?
(#) gulasoft válasza gabor128 hozzászólására (») Ápr 5, 2011 /
 
Napközben pesten tudsz mászkálni? Holnap szállítanak, de egy két litert nem visznek házhoz.
Bestfinish.
(#) dinokal válasza gabor128 hozzászólására (») Ápr 5, 2011 /
 
Szia! Kénsavnak vegyél Akkumulátor savat, 33%-os, és nem engedélyköteles.
(#) norby87 hozzászólása Ápr 5, 2011 /
 
Sziasztok!

Az lehetséges, hogy nyák levilágításra normál kompakt fénycsövet használjak? Tegnap olvastam valamilyen oldalon, de nem tudom, hogy hülyeség-e. Mondjuk egy 23W (100w) fénycsővel lehet eredményt elérni?
(#) ODU válasza norby87 hozzászólására (») Ápr 5, 2011 /
 
Szerintem nem igaz(persze egyéni vélemény nem teszteltem). A fénycső úgy működik hogy szinte 100%ban UV fényt bocsájt ki a benne lévő higany miatt. Viszont a belsejében van egy speciális fehér por ami UV fényre érzékenyedik (ettől a fénycső fehér színe) és szerintem ez kiszűr annyi UV fényt amivel nem éri meg NYÁK-ot világítani. Így működnek a higany lámpák is. Abban is van egy UV fényt kibocsájtó világítótest, majd a burájában ott a por ami kiszűri az UV-t. Ezt viszont előszeretettel használják hogy hogy széttörik a buráját és csak a világítótestet használják, Ez hatásos mert nagyrészt UV fényt bocsájt ki. De próbáld ki és mindenre választ kapsz.
(#) gulasoft válasza norby87 hozzászólására (») Ápr 5, 2011 /
 
Lehet. Pár óra pár nap.... Előbb utóbb csak rásüt a nap is.
Olyan irtó nagy beszerzés 3 tisztességes uv led meg egy meghajtó panel?
(#) ODU válasza gulasoft hozzászólására (») Ápr 5, 2011 /
 
Én leginkább a Nap-ot használom ki. Interneten meg kell nézni az aktuális UV sugárzást, majd annak függvényében kitenni a NYÁK-ot a filmmel együtt. Nekem kényelmesebb is, valamint nem igényel energiát. Nem utolsó sorban még levilágító se kell! Nyáron mindenkinek ezt tudom ajánlani
(#) emmzolee válasza ODU hozzászólására (») Ápr 5, 2011 /
 
Télen is működik. Csak az időjárás változására változik az idő. Ha jó sötét a maszk, akkor egy biztonságos 15-30 perccel mindig működhet.
(#) gulasoft válasza ODU hozzászólására (») Ápr 5, 2011 /
 
Este pl. nagyon nem szokott sütni a nap. A led meg mindig süt, mindig ugyan úgy, de nyáron jó a nap is.
(#) gulasoft hozzászólása Ápr 5, 2011 /
 
Tegnap használtam a cnc-t két kicsi nyák kimarására. Sprint Layoutból kértem egy körbemarást és egy fúró fájlt.
Meglepően gyors volt, és főleg nem kellett semmit csinálni a nyák levágása és a felerősítés után, csak ma a marót fúróra cserélni, és betölteni a fúróállományt. Maga a marás cirka 10 perc volt, vagy még annyi sem, persze hozzátartozik, hogy 3*4centis nyák volt.
Pontosan ez:

Bővebben: Link

Az egyiket már be is ültettem. Persze fotózással jobbat csináltam volna, de az tovább is tartott volna.
A fúrásnál nem sikerült pontosan visszaállnom a 0-ra (illetve sikerült, csak felfogni nem sikerült tizedre pontosan ugyan oda a nyákot, ezért picit elcsúsztak a furatok, de legközelebb ha egy menetben csinálom nem lesz ilyen gond.
A körbemarást is a cnc-vel csináltam úgy vitte az a nagyon sok élű maró mint kés a vajat, csak a sarkán hagytam ki egy pici 3mm-es részt utána ott letörtem.
Marót gyorsabban kellett volna pörgetni, de hát végül is ez az első cnc-vel készült nyákom, és a cnc is saját gyártmány, úgyhogy most némiképpen büszke vagyok magamra, és erősen veregetem a vállam.

img029.jpg
    
(#) Frankye válasza gulasoft hozzászólására (») Ápr 6, 2011 /
 
Ahhoz képest, hogy ez az első darab, nem is rossz!
(#) kaqkk válasza z3r0 hozzászólására (») Ápr 6, 2011 /
 
Amikor "építettem" ezt a szörnyűséget ,kipróbáltam a teszk..
s lamináló bimetálját , kétfajta fénymásoó bimetált ,és egyiknél sem volt tökéletes a hőfok. A te motorodat csak azért nem tenném rá a cuccra ,mert kölön tápegységet kíván (és talán még vezérlést is ?) A programkapcsoló motorját meg rábuherálod és már indulhat is a nyákgyártás
(#) karaszbandi hozzászólása Ápr 6, 2011 /
 
Fotózva, egyréteg pausz, lézerrel. Az első az előhívott, a második a kimart panel. 3 perc világítás 6x8W-os UV csöves levilágítóval.
(#) gulasoft válasza karaszbandi hozzászólására (») Ápr 6, 2011 /
 
Milyen pausz volt?
(#) karaszbandi válasza gulasoft hozzászólására (») Ápr 6, 2011 /
 
sima A4. Írószer boltos. Ha jól emléxem 90g-os.
(#) karaszbandi válasza karaszbandi hozzászólására (») Ápr 6, 2011 /
 
ja, és gyári lakkozott panel
(#) _Sanci_ hozzászólása Ápr 6, 2011 /
 
Üdv!

Most akarok elkezdeni NYÁK készítéssel foglalkozni, és az érdekelne, hogy házilag hogyan lehet olyan szép zöld NYÁK-okat készíteni, mint amilyenek pl. a HEstore-os KIT-ekben is vannak?
(#) kaqkk válasza _Sanci_ hozzászólására (») Ápr 6, 2011 /
 
Olvasd végig ezt a témát és mindent meg tudsz a dologról
(#) norby87 válasza _Sanci_ hozzászólására (») Ápr 6, 2011 /
 
Szerintem csak a lakk adja a zöld-színét. Én legalábbis -ne nevessetek- kentem már le nyákot fenyőzöld lakkal, egész szép lett
Következő: »»   570 / 1385
Bejelentkezés

Belépés

Hirdetés
XDT.hu
Az oldalon sütiket használunk a helyes működéshez. Bővebb információt az adatvédelmi szabályzatban olvashatsz. Megértettem