Fórum témák
» Több friss téma |
Fórum » Transzformátoros teljesítménynövelő erősítő
Témaindító: Narancs, idő: Júl 19, 2009
Témakörök:
Létezik egy ilyen erősítő hogy BX1065. A somogyi neve alatt gyártják, és amiket nem értek ezzel kapcsolatban:
-Transzformátoros teljesítmény növeléssel dolgozik - ennek mi a jelentősége? -Csak magas szintű bemenete van - Nem értem hogy miért nincs alacsonyszintű, illetve azt mondják hogy egy, pl jobb hátsó hangszóróra kössem rá, és onnan kapja a jelet. Fogja-e a fejegység azon(pl.: jobb hátsó) kimenetének a terhelését növelni, illetve érinti-e a jobb-hátsó hangszóró hangerejét? 2ohm-on 100W, 4ohm-on 65 W a telljesítménye. A láda amit hajt 4ohm-os, milyen tápkábelt vigyek neki az akku-ról?
Ebben az erősítőben a "transzformátoros teljesítmény növelés" szóhasználatból kiindulva nincs kapcsolóüzemű tápegység(DC-DC konverter), hanem egy 12V-ról működő erősítő kimenetével egy trafót hajtanak meg, ami 120Hz-ig talán még jó is lehet. Ahogy írják, csak mélyládához való. 100W nem nagy durranás, de jobb, mint ha a fejegységről nyüsztetne egy mélyládát az ember. Talán az árát is megéri, ha nem számítasz túl sokra.
Megmondom őszintén nekem erről a régi fázisfordítós erősítő jut eszembe aminek a bemenete volt egy trafó és azt egy kis végfokkal hajtottuk . A trafó kimenete meg hajtotta a tranyók bázisát ami egy kvázi vég volt és így csak teljesítményt erősített viszot nem volt gerjedékeny illetve szimetrikus volt a bemenet a trafó miatt. Jól szólt az annakidején . BRG magnó hangszórókimenetéről hajtottuk és a kimenetén az erősítőnek volt 4 darab 20centis pd hangszóró és egy pákatrafóról hajtottuk és szólt mint az őrült bár a minőségét nem forszíroznám de bulizni jó volt mert igénytelen megoldás.El tudom képzelni hogy egy trafó meghajt két pár tranyót amiknek a kimenete hídba van kötve akkor akár még jöhet is ki belőle valami és nem terheli a fejegységet.
Változik-e ettől az adott sáv ohm értéke? Jobban megterheli a sávot? Ha nem akkor megveszem, de ha ettől egy kicsit is halkabb lesz a hangszóró amire kötve lesz, mert ugye a meglévő hangszórókimenetre kell kötni, amin így akkor hangszóró és erősítő lesz, akkor viszont nem.
Idézet: „egy 12V-ról működő erősítő kimenetével egy trafót hajtanak meg” A jobb hátsó hangszórótól kap jelet a cuccban lévő erősítő. Ennek többtíz Kohm a bementi ellenállása, szóval változik az eredő ellenállás de olyan kicsi mértékben hogy nem számottevő. (kiszámolhatod ha akarod) De ha nem így lenne akkor nem is árulnának ilyet szerintem...
Lekéstem a módosításról...
Tehát: - fejegység terhelését nem növeli - jobb hátsó hsz hangeréjét nem változtatja - tápkábelnek számolhatunk 100W-al 12Volton esetén P=U*I képlettel 100/12=8.33 Áramsűrűség: 5A/mm^2 szóval minimum 1.66mm^2 keresztemetszetű vezeték kell. De mivel olyan nincs vegyél 2.5-öst, az szabványos.
Pontot kaphatok?
szia ! ha teheted NE VEGYÉL SOHA SOMOGYIS CUCCOT ! MÁR KB 6-7 HÓNAPJA BE SEM ENGEDEM A MŰHELYEMBE A SOMOGYIS TEMÉKET !!
Talán azért nem engedi be a kolléga, mert még a kínai termékek közül is a legalja, a Somogyi autó"HIFI" szekciója. Ezt én is sok javított, majd visszahozott, majd megint javított Piros vacak "autóerősítő" után mondhatom...
Alulméretezett, összecsapott technológia! P.l. egy 2x100w-os erősítőn annyi hűtőborda, mint egy Cleopátra rádión a 70-es évekből, ami csak 15w-os volt. Vagy a "tri" mód rávakarása a burkolatra, amikor rendesen még a híd 4ohm-ot sem viseli el... Csak ennyit erről. Régen , még a zöldperemű 20cm-esek idején nem volt rossz, 13éves 100w-os 20cm-es zöldpereműím dolgozgatnak hiba nélkül, és még nem rohadt szét, de amióta audio line, és "autóhifit" árul, azóta... no comment... Ez egy kritika volt, megalapozva, de visszatérve az eredeti kérdéshez, ez az erősítő szerintem egy alacsonyinpedanciás végfok, ami akár tudhat 100w-ot is p.l.1ohm-on 12v-ról, és ezt inpedanciailleszti /feltranszfolmálja/ 4 ohm terhelésre. A 90-es évek elejéről DIN méretben equalizeres formában gyártottak már ilyeneket, még nekem is van valahol egy.
Örülök hogy igényesen kifejtetted a véleményed. Igazából én meghallgatom/nézem mit veszek tőlük, és van ami megéri azt a pénzt, főleg ha komolyabbra egyszerűen nem tudom előkeríteni a pénzt.
Szegény ember vízzel főz... Ezt az erősítőt kihagytam, inkább vettem "tisztességeset". Ugyan somogyi, de megvagyok vele elégedve, az árához képest.
köszi
Somogyis cuccokról én is mindenhonnan ezt hallom, kivétel nélkül...
Van belőle azért ami jó, mert tényleg van, de van ami pofátlanul szar kínai cumó...
Ki kell fogni...
Mivel elővettem, és megjavítottam, ide is felteszem okulásnak...
Nos: Sikerült fényképátfordítós technikával visszarajzolnom a kapcsolását a végfoknak, és közzéteszem, hogy leleplezzem eme ötletes megoldást! A turpisság az ellenütemű végfokra kötött kimenőtrafóban van! HA jól megfigyelitek, a két egymással szemben tekercselt primer tekercset megkapja a PNP és az NPN végtranzisztor kollektorköre. Így a két tranzisztor a primerre hídkapcsolás nélkül képes rákapcsolni a teljes tápfeszültséget (minusz szat.fesz). A testen lévő primerrel autotranszformátoros módszerrel egy 0,65 szörös tekercselési arányú szekunder van sorosan kötve, így egyenfeszültség semmiképp nem juthat a hangszóróra... Bármely primerfélre bármely félperiódusban ha a közel tápfesz (14,4V minusz k.b. 1,4V) jut, ahhoz hozzáadódik a 0,65 szöröse. Ez 13V esetén: 1,65x13V=21,45V csúcs. Ennek az eff. értéke 15V, ami 4 ohm-on 56W. Ez az elméleti maximum. A kimenőtrafó kicsinek tűnhet, az 5cm2-ével az is! 5cm2-el, 50Hz-en 1T-val 25VA vihető át, viszont a 3dB-es ponton fél hangerőnek, azaz negyed teljesítménynek kell jelen lennie, így ha ~48W-ot várunk el tőle(real world), a -3dB-es ponton elég ha csak 12W-ot tud, amit kicsit túlgerjesztve át is visz, 50Hz-en 25W, és felfelé akár a 48W, mert 5cm2-el, ha 50Hz-en 25W, akkor 500Hz-250W, 1kHz 500W is átvihető! /persze tekercselési problémák itt igencsak közbeszólnának, de a keresztmetszettel így arányos.../ Szóval 1kHz-en tudnia kell. Hát megmértem: 14,5V-ról: 1kHz 45W/4ohm, sunyiban megjegyezném 50Hz-en csak 30W, kicsit cápafogasodó jelalakkal. Egyébként füllel nem hallható 40W-ig semelyik tartományban torzítás. A FRONT kimenete annó két hidalt TOSHIBA IC-vel volt felépítve, azokat pótolnom kellett mással, hát TDA1516Q-t kapott, így ott is van 2x24Wattocska! A gyári mókusvakító feliratból így a fele igaz: A FRONT 2x24W, a REAR pedig 2x45W! Ezek azért 15 éve egy 1500-as Zsigában elöl 16cm-es FIRST duplakónuszos hangszórókon, és a kalaptartóban 2db 25cm-es ruszki mélynyomón jól nyomhatták az it's my life-ot, 150W-al! És még csak ezek után jelentek meg nálunk a PIONEER 100W-os gyönyörűségek, amikben a tápban még tranzisztorok kapcsolgatták az 50kHz-et... Egy szó mint száz, DIN méretben egy síma sztereo autósmagnóból egy dühöngő állatot varázsolhatott ez a kis műremek a 90-es években! Szóval le a kalappal! :kalap: U.I. a SAL utánzata, mivel a normális előfokozat hiányából adódóan, és az olcsóságot követve egyből bemenőtrafóval hajtja a végtranzisztorokat, egy silány utánzat! Az én RETRO "Vintage" cuccomban a végfokokban 14, az EQ-ban másik 14db tranzisztor dolgozik, és még van-volt benne 2db 4558S-, és 1db DIL4558 is! (no és a látványhoz egy 4017, e az már más téma!) Képek itt: Ecopityu |
Bejelentkezés
Hirdetés |