Fórum témák
» Több friss téma |
Fórum » VCC és analog 5V avagy egy újabb táp probléma
Témaindító: pakibec, idő: Dec 31, 2007
Témakörök:
Sziasztok!
Építettem egy fordulatszámmérőt modellekhez. A digitális rész AT-Mega8-al 7 stegmens kijelzővel. Az analóg rész: fototranzisztor, auto-gain-controllos erősítő, schmitt trigger. A táp 5V (4 db ceruza akksi) A probléma, hogy a digitális rész tápra kötésekor az Schmitt trigger kimentén zavar jelenik meg, mely a mérést pontatlanná teszi. Valahogy az avr megzavarja, ráültet egy nagyfrekis jelet, amit egyszerüen nem tudok kiszürni. Próbáltam az avr táp kivezetései közé 2200µF-os + 100 NF kondit, kismértékben csökkent, de meg nem szünt. Az egyetlen müködő megoldás az volt, hogy az avt-t külön 5V-os akksira kötöttem, és a két akkumulátor negatívját (gnd) összekötöttem, így zavarmentes volt. Van valami ötletetek, hogyan lehet megoldani a problémát, hogy közös tápról mehessen a kapcsolás? Hogyan válsztják szét az analóg és adig. rendszerek tápjait? Előre is köszönöm! Üdv: Pakibec
Üdv
A két kör tápját nem próbáltad galvanikusan leválasztani? Értem ezalatt: Egy táppontról leveszed a két külön tápot, és a +/- pólusokat kondikon viszed tovább? Esetleg 1:1-es trafón keresztül... Nem tudom segítene-e valamit a problémádon.... Ha a két akksi közös testje segített, lehet hogy megoldást jelentene csak a - pólus leválasztása... Oder esetleg optocsatoló? Az is teljes leválasztás galvanikusan (némely PLC-k be/ki menetének védelménél is használják...) Ha hiba van az elméletben akkor sorry, csak elmélkedek Üdv: T
Hello, az ehhez hasonló esetekben az alábbi intézkedéseket lehet tenni:
-A két föld (A-D) el legyen határolva egymástól, egy jól behatárolható területen -A minimális marás technikája ad jó árnyékolást -A 2 Gnd-t egy helyen kell összekötni -A lábaknál (közel a toknhoz) kell összekötni, ha nincs a rendszerben más eszköz, ami 2 Gnd-t igényel -Ha van, akkor csillagföldelés kell az IC-hez közel -Digitális jel ne menjen az analóg IC alatt -Az IC alatt az analóg gnd-t kell vezetni -A tápsávok vastagok legyenek, a drótokat összesodorni -A gyors kapcsolójeleket, pl az órajelet, a DGnd-vel árnékolni kell -A két oldalon a sávok ne fussanak egymáson -A táp csatolásmentesítése 100nF ker. és 10µF Ta kondival, fojtótekerccsel, közel az IC-hez. De ezek már finom dolgok, szerintem nálad az erősítő érzékenységét kellene csökkenteni. Vagyis, az erősítést a fototranzisztorra kellene koncentrálni. Rajzot küldenél?
Sziasztok!
Köszönöm szépen a válaszokat. Egyelőre csak próbapanelen van meg a kapcsolás. Arra figyeltem, hogy a dig és az analóg rész teljesen külön helyen legyen, vezetékek távol esnek egymástól. Az erősítést a TBA2800 első erősíője végzi, ami AGC-s. Erre azért van szükség, mert a müködés során erősen változnak a fényviszonyok és tág müködési tartományt szeretnék. A korábbi ford. mérő csak ragyogó napfényes időben mért Egyébként erős fényben is jelentkezik a probléma, ekkor az erősítés elvileg alacsonyabb. Szerintem az avr órajele zavarja az analóg részt. Megpróbálom tantál ELKOval, talán segít. Digitális földet hogyan kell kialakítani?
Esetleg egy DC / CD táp-leválasztás ( DC-DC Converters. PLD: NMA 5V & 12V SERIES ) még segithet a problémán. Ez így egy külön tápként fogható fel. (Persze lehet h nem a legolcsóbb, s a beszereztatőség is problémás lehet . De mint írtad, a külön táplálás megoldotta a problámát.) Elötte azért érdemes kipróbálni amit csak lehet...
Hali!
Esetleg a tápokat zavarszűrő tekercseken keresztül add az áramköröknek. (olyasmire gondolok, amit autórádióknál is használnak)
Köszönöm a tippet. Igen lehet, hogy egyszerübb mint 2 akkupakkal megoldani. A baj igazából ott van, hogy ezt a fajta illesztést sok kapcsolásban használnám és biztos, hogy sok analóg digitális rendszer illeszésénél fellép ez a probléma, tehát biztosan van egyszerű megoldás is.
Készítettem néhány képet a zavarról: 34:AVR nem müködik,jel a schmitt kimentetén 36:AVR bekapcs, jel a schmitt kimenetén 39 Avr müködik, jel a tba kimenetén 40 Avr nem müködik, jel a TBA kimenetén
Mivel csináltad a kapcsolási rajzot?
Nem lenne jobb, ha mindenki láthatná?
Sorry, felteszem kép formátumban is.
Köszi, így jobb!
Az érzékelőt a szűrt tápra (C5+) kellene kötni, nem a szűretlenre!
A LED kijelzőket gondolom dinamikusan vezérled a kontrollerrel (a kijelzés nem valósidejű, egy időben csak egy kijelző világit, csak olyan gyorsan váltogat, hogy azt már szemmel nem lehet észrevenni).
Nekem is okozott már hasonló problémát a led kijelző ilyen módon való vezérlése, mert a kijelző átkapcsoláskor viszonylag nagy áramváltozások lépnek fel (ami akár 8*10mA is lehet), ami a tápfeszültséget erősen rángatja, méghozzá állandó jelleggel. Ez nálam elég volt ahhoz, hogy a zaj behallatszódjon az erősítőbe... Igazából azt sem értem, hogy minek LED kijelző egy akksis készülékbe. Ha 7 szegmenses lcd-t használnál háttérvilágítással akkor nagyságrenekkel kisebb lenne a cucc áramfelvétele... és valószínűleg a digit rész által keltett zaj is jelentéktelen lenne.
A mérés úgy müködik, hogy az első jel indít egy timert, a második leállítja. Az eltelt időből számolja a frekit, majd kijelzi. Ezután mintavételi szünet, ezalatt a kijelzés folytatódik. Ismét mintavétel: a mérés alatt az előző frekvencia látszik. Majd a számítás alatt van ismét egy rövid szünet a kijelzésben.
Lehet, hogy igazad van és az LED kijelző rángatja a tápot. Tekintettel, hogy 10 000µF-es kondival már csak elég enyhe a zaj. Kipróbálom, hogy letiltom a kijelzőt, így kiderül ez okozza-e a zavart. Egyébként a LED kijelző csak a jobb láthatóságot szolgálja, de ha ez okozza a problémát lecserélem. Pafi: az egész kapcsolás szűrt tápon van (c2)
Elárulok pár titkot:
Egy elkó nem rövidzár, még nagy frekin sem. Van ellenállása és induktivitása. A vezeték sem rövidzár. Egy elkó nem képes tökéletesen megszűrni a feszültséget, ezért szoktak pl. még egy RC aluláteresztőt betenni az érzékeny fokozatok elé. Egy erősítő legérzékenyebb fokozata a bemenet szokott lenni. Ha már ide becsatolod a zavart, akkor onnantól esélytelen tiszta jelet kapni. Az adatlapon nem azért van rajta a szűrő és arra kötve az érzékelő, mert a tervező unatkozott!
Letiltottam a kijelzést és láss csodát a zaj meszünt
Szóval nagyon köszönöm a tippet, az LCD lesz a megoldás! Idézet: „Az eltelt időből számolja a frekit.” Ez már egy picit sántít. Inkább eltelt idő alatt kellene - ha lehet - az impulzusokat megszámolni. Az a C2 nemigazán nevezhető szűrésnek. Azt meg tudnád nézni szkóppal, hogy mégis mekkora a zaj frekvenciája? Szinte biztos, hogy a kijelző multiplexelt meghajtása a zajforrás. Kérdés, hogyan állítod elő a tápot? Ha 7805-el, akkor egy külön 78L05-öt tegyél be az analóg rész számára, és csak a gnd legyen közös. Vagy ha egy tápról muszáj, akkor egy 4,7mH+10uF+100nF kondenzátorból álló RC szűrő nagyjából elég lenne az analóg rész számára.
Igazad van, véletlenül se hallgass a gyári adatlapra! Ne válaszd a legegyszerűbb, 0 költségű megoldást, inkább cseréld le a legdrágább alkatrészt! Gratulálok!
Pafi: Tisztában vagyok a reaktancia fogalmával. A leírás valóban szürt tápra köti a bemenetet. Kipróbáltam, de ez sajnos nem oldotta meg a problémát. Szerintem változathatnál a hangnemedet, ezen a fórumon ez nem szokás.
Potyo: Stabkocka használata kicsit nehézkes a műveleti erősítő miatt (2.5V előállítás). Próbáltam korábban, de nem lett jobb. A zaj nem egy konkrét frekvencia inkább torzult, változó frekvenciájú jelalakokat látok. Nem arról van szó, hogy egy nagyfrekis jel ráült. Remélem az LCD kijelző tényleg megoldás lesz. A Pafi által javasolt szűrés javított (az amplitúdó ingadozás megszünt, de a freki továbbra is ingadozik.) 4.7mH-s tekercset be kell szereznem. Freki mérése: 1 000 000/(hullámcsúcsok között eltelt idő mikroszekundumban). De lehetséges, hogy a számolgatós módszer pontosabb? Gondolom minél hosszabb ideig mérek, annál pontosabb lesz.
Ha átlagolosz sok periódusidő mérést, akkor az is lehet pontos, de ha csak egy periódusidőt mérsz, és az alapján jelzel ki, akkor ott a széleken a zaj elviheti a jelet egy kicsit erre-arra, és így beleméred a zajt is. A frekvenciamérés az pontosabb szokott lenni, mivel az egy adott időintervallumban (amit kvarcfrekvencia határoz meg, tehát pontos) bekövetkezett állapotváltozások számát veszi alapul. A zaj hiába tologatja erre-arra az állapotváltozást, a változások számát mérjük, nem két változás között eltelt időt.
Persze nem mindenhol lehet mindkettőt használni, attól függ, mekkora a bejövő jel frekvenciája. 1-2kHz felett már inkább frekvenciát érdemes mérni.
Igazad van, ezen a fórumon sokkal inkább a hibás megoldáshoz való ragaszkodás szokás. Csak azt tudnám, hogy miért akarok mindig segíteni?
Lehet, hogy mást is elszúrtál (pl. földfóliák, stb...), de amíg a legelemibb óvintézkedést nem vagy hajlandó megtenni, addig nem lehet megtalálni a zavar bejutásának valódi okát. Te magad adtad a téma címét: "VCC és analog 5V..." és mégsem vagy képes elfogadni, hogy a kettő különbözik egymástól. Számomra ez egyszerűen felfoghatatlan!
A problémát sikerült megszüntetni a következő változtatásokkal:
Átírtam az avr programját, adott idő alatt számolja az impulzusokat, a számolás alatt a kijelzőt kikapcsoltam. Átkötöttem a fotoellenállást szűrt tápra. Most gyakorlatilag nem ad hibás értéket, de a változásokra lassabban reagál, a mérés tovább tart. Ez nem zavaró, a pontosság sokkal fontosabb. Mint írtam ez még csak próbapanel, most jön a nyáktervezés. Köszönöm még1x mindenki segítségét. |
Bejelentkezés
Hirdetés |