Fórum témák

» Több friss téma
Fórum » Végfokozat TDA2030-40-50-el
 
Témaindító: sasorr, idő: Jan 16, 2006
Témakörök:
Lapozás: OK   27 / 274
(#) szabi83 válasza TAdamm hozzászólására (») Szept 13, 2006 /
 

a második oldalt nem nézted meg mi
(#) TAdamm válasza szabi83 hozzászólására (») Szept 13, 2006 /
 
=D a franc =DDDDDD..... nem vettem eszre.. a faradt vagyok mar
(#) Master_of_the_web válasza TAdamm hozzászólására (») Szept 14, 2006 /
 
Helló!

Van nekem egy erősítő ami ezt az IC-t használja. Egy egységcsomagból építettem mégTranzisztorok segítsével képes 40 Wattot kiprréselni magából. A gondom az lenne, ha nagyon felhangosítom, elkezd recsegni, zörögni, vagy hogy mondják. Egyébként két 50 Wattos, 8ohm-os saját gyártmányú hangfalat használok amiben Somogyi Electronic által gyártott hangszórók találhatóak.

A tápegység és végfok kapcs. rajz mellékelve:
(#) Peti_85 válasza Master_of_the_web hozzászólására (») Szept 14, 2006 /
 
hát poontosan!!!
Nekem is ugyan ezt csinálta!!!
Szerintem elvileg műküödik vagy nem tom, de ahogyan a rjazon van úgy nem az biztos!!!
És télleg nekem is pont ugyan ezt csinálta! Tehát akkor jól csináltuk!
De kíváncsi vagyok azért másokra is!

Peti.
(#) sasorr válasza szabi83 hozzászólására (») Szept 14, 2006 /
 
Hello mindenkinek!
Nem tom tudjátok e de én kezdtem el ezt a topicot.
Hát júliusban befejeztem a tda2030as egyedileg nevű projektemet:yes: és megkell mondjam hogy nagyon barátommá vált.Szomszédok nem szeretnek ,de a lényeg hogy megpróbálok a végleges verzióról fényképet felrakni.
Farost lemezből doboza van meg ilyenek.Barkács megoldás de még külsöleg kell neki egy kis simitás.
sok sikert mindenkinek
(#) isamisa válasza sasorr hozzászólására (») Szept 15, 2006 /
 
Hi
Várjuk a képeket, és örülünk hogy tetszik a saját munkád!
(#) Gab_Bee válasza sasorr hozzászólására (») Szept 15, 2006 /
 
Üdv MindenkiNet!

Tegnap megépítettem egy tda2030-as erősítőt ami itt a HE-án van! Csak az egyik részét. De a 4 lábon nem a tápfesz felét mérem... tápfesz:14V
4. lábon mért fesz: 13.9V! Akkor most mi van? mit kellene sz.tetek átnéznem,mert így nem akarom rákötni a hangszóróra,mert nem akarom kinyírni! ja és a kimeneten is 13V van... ez így joo? (nincs bemenő jel..)
lécci segítsetek... köszi
Gab_Bee
(#) Gab_Bee válasza Gab_Bee hozzászólására (») Szept 15, 2006 /
 
Huh... ezt a problémát sikerült elhárítanom... de most meg az van hogy melegszik az ic! DE NAGYON! Van rajta egy 3cm*5cm*2cm-es borda és már az is igen meleg... ha nem dolgozik az erősítő akkor is kell melegedni-e vagy megint telkötötem valamit...
(#) Gab_Bee válasza Gab_Bee hozzászólására (») Szept 15, 2006 /
 
:sir: :sir:
(#) szabi83 válasza Gab_Bee hozzászólására (») Szept 15, 2006 /
 
ha nincs rákötve semmi minimálissan meleg lehet, de nem forró, és aza borda nudli hozzá!

mérd meg az áramfelvételt üressen! 80mA-nél nem lehet több.

üdv
(#) Norberto válasza Gab_Bee hozzászólására (») Szept 15, 2006 /
 
Idézet:
„vagy megint telkötötem valamit”


Valószínűleg igen, elköthettél valamit...alapjáraton egyáltalán nem szabadna melegednie az IC-nek.

És a hozzászólásodban mit jelent az, hogy MEGINT elkötöttél valamit? Elsőként mit kötöttél el?
(#) TAdamm válasza Norberto hozzászólására (») Szept 15, 2006 /
 
hello!

Na, most szeretnek vmit, de nem tom, h le tudom-e erthetoen irni.. Szoval ha megnezitek a kapcs.rajzot, az elso lab bemeneten van egy kondi meg egy ellenallas. ugye. Nu, azt irja erre a C1-es kondira, hogy HA megnoveljuk az erteket, akkor azzal tulajdonkeppen a mely frekvenciakat nem szurjuk meg annyira. ugye. =D... DE ha en nem szurom meg annyira, akkor a melykiemeles miatt (vagy inkabb a kisebb vagas miatt) megno a feszultseg. Ugye? A nagyobb hullam miatt... remelem eddig jo... de ott van az az ellenallas, ami elvileg arra hivatott, h csokkentse a bemeno fesz. erteket. Na en azt szeretnem, h azzal a C1-es kondnzatorral megemelem a basszust es ezt a "kevert" allapotot, hogy ne tegyen kart az egesz erositoben az ellenallassal egy kicsit visszavenni.. jaj.. remelem ugy ertheto =s. Egyaltalan lehet ilyet? Biztos lehet, nem? .. Ill. van ra vmi szamitas, hogy amennyivel nott a nagyobb hullam miatt a fesz, annyival csokkentse az ellenallas? hm.... Hm?? Ha van, akkor biztos bonyolult.. Inkabb erzekkel? =D... nem tom.. ezert kerdem
(#) Norberto válasza TAdamm hozzászólására (») Szept 15, 2006 /
 
Nem hiszem, hogy lenne ilyen számítás...egy tuti: kísérletezgetned kell!!! Az az egy dolog, amit figyelembe kéne venned, hogy bizonyos határok között maradj a tesztegetésnél! Tehát ha az ott egy 2,2k-s ellenállás, akkor nyilván nem célszerű 100k-ra növelni...illetve ugyancsak nem célszerű 100 ohm-ra lemenni tesztelésnél...talán az egyik legjobb módszer, ha benthagyod az ellenállást, és sorbakötsz vele egy potit. Majd a poti lassú tekergetése közben hallható lesz valami különbség...bár a mélyvágásért inkább a kondi felelős. Arra viszont azt tudom mondani, hogy hiába teszel be 1 mikró helyett 10 mikrót, nem fog észvesztően hallhatóan különbözni az "új" kimeneti jel a korábbitól...talán egy lehelletnyit...
Egyáltalán, ha mélyhangokról van szó, akkor meg kell említeni a hangfalakat is. Ugyanis hiába van neked egy 20 Hz-et is átvivő erősítőd, ha a hangfal épp nem bírja

De azért próbálkozz, más módszer úgy sincsen! :yes:
(#) TAdamm válasza Norberto hozzászólására (») Szept 15, 2006 /
 
tom, ezekkel tisztaban vagyok. =] Koszi a segitseget! A poti jo otlet volt!! remelem segit rajta vmit. Ja amugy a tranzisztoros kapcsolast epitenem meg a szomszedok oromere, csak azert, mert keveslem a kb. 10-15 wattot
(#) szabi83 válasza TAdamm hozzászólására (») Szept 16, 2006 /
 
milyen tápod lesz?
(#) TAdamm válasza szabi83 hozzászólására (») Szept 16, 2006 /
 
haaaat, arra gondoltam, h beszerzek egy .. ooo, mivel ez 39 vdc-vel megy ezert kell a szamitas, hogy elosztom gyok2-vel, az egyeniranyitas miatt.. szoval egy kb 27 voltos 60-70 wattos gyurumagos trafo kellene nekem..
(#) Gab_Bee válasza Norberto hozzászólására (») Szept 16, 2006 /
 
Őszintén nem tom hogy mit kötöttem el, mert akkor az Ic sem melegedett,de a 4. lábon 14V -ot mértem... Szal szétszedtem és újra raktam össze az áramkört...

Mellékesen búg is... (ezt olvastam hogy csillagpontosan kell megcsinálni a földelést! De az mit jelent? )
(#) Gab_Bee válasza Gab_Bee hozzászólására (») Szept 16, 2006 /
 
Ja, azt még elfelejtettem mondani hogy az 1nF -os kondit csak fólia kondiként tudtam beszerezni.. ez baj?

Fólia kondinak igaz nincs polaritása. Vagy még is? (ezt csak azért kérdezem,mert van rajta egy csík az egyik szélén, mint a diódáknak...)
(#) Master_of_the_web válasza Gab_Bee hozzászólására (») Szept 16, 2006 /
 
Szerintetek milyen kondi lenne jó Pufferelésre? 10 000 mikro kicsit nem kevés? mer lehetséges, hogy emiatt kezd el recsegni amikor felhangosítom.
(#) Gab_Bee válasza Gab_Bee hozzászólására (») Szept 16, 2006 /
 
Nah, végre sikerült megoldanom azt hogy ne melegedjen az IC üresjáraton... De viszont még mindig nagyon búg... mit lehetne kezdeni a búgással? a jel a megy az 1-es lábára a kondin meg az ellenálláson keresztül... a jelnek a föld megy a földre? (közös föld?)
segítsetek lécci! már nem sok kell ahhoz hogy működjön...
(#) TAdamm válasza Gab_Bee hozzászólására (») Szept 16, 2006 /
 
Gabi, az osszes fold kozos ennel. Vagy nem ezt kerdezted? =s
(#) Gab_Bee válasza TAdamm hozzászólására (») Szept 16, 2006 /
 
Oksa! Ezt már megcsináltam, de még mindíg nagyon búg... már a zene is szól.. és erősít is joo sokat De a hangminőség nagyon rossz... inkább olyasmi mint egy rossz "szokol" rádió! Az Ic is szépen dolgozik,mert kellemesen langyos! De miért búg?

Ui:. nem a táppal lehet gond? Egy egyszerű 12Voltos 105Wattos adapter...
(#) szabi83 válasza Gab_Bee hozzászólására (») Szept 16, 2006 /
 
Idézet:
„Egy egyszerű 12Voltos 105Wattos adapter...”

hát ilyen biztos nincs, ezért búg vszínű.

üdv
(#) Gab_Bee válasza szabi83 hozzászólására (») Szept 16, 2006 /
 
Ezt nem értem hogy hogy nincs ilyen...

Adat lapján ez van. : PRI:230V 50Hz 105W
SEC: 12V 5A 60VA

akkor most mit csináljak? milyen tápot célszerű neki csinálni?

Ui:. na joo a 105W -ot rossz helyre írtam...
(#) Norberto válasza Gab_Bee hozzászólására (») Szept 16, 2006 /
 
Adapter nem jó erősítő táplálására...az egy lófütty...nem sokat ér, mert nem terhelhető normális mértékben...valószínűleg ezért is szól rosszul a végfok...

Egy kérdés: a jelföld és a nagyáramú föld össze van kötve??? Ha nincs, akkor azért búg...(én is így szívtam meg a múltkor egy erősítő építésénél)
(#) pakibec válasza Gab_Bee hozzászólására (») Szept 16, 2006 /
 
Szia!

Milyen jellegű a búgás? Mint amikor egy trafó búg? Tehát stbil 50 Hz? Vagy minden hang azonosan torz? A magasak szebben szólnak mint a mélyek?

A bemenetre tettél 22k-s potit? (Egyik láb a földön). Ha a bemenetet a földre csatolod akkor is búg?

Pontosan melyik (al)típusú TDA2030-ad van?

Csak azért ez a sok kérdés, mert így jobban be lehet határolni a probléma természetét. Én is építettem egy erősítőt (5.1) TDA2030-ból és az elején sokat szívtam a zúgással.

Ilyen okok voltak:
-kihagytam a trimer potit
-kihagytam az előerősítőt és hosszú volt a vezeték
-nyomtatás után szennyezett maradt a nyák
-véletlenül zener diódát raktam a kapcsolásba
-de volt olyan is, hogy a TDA 2030 egyszerüen hibás volt.

Üdv
(#) Gab_Bee válasza pakibec hozzászólására (») Szept 16, 2006 /
 
Tda2030A! Ez van nekem... és stabilan búg mindig... tehát a zene alatt is szól a búgás a zene szépen és tisztán szól+ a búgás = rossz hangzás! nem raktam bele semmilyen potit... az baj?
(#) Gab_Bee válasza Norberto hozzászólására (») Szept 16, 2006 /
 
Igen össze van kötve! Akkor milyen tápot ajánlassz neki? de olyan lenne a célszerű hogy ha stereo ban építem meg ,akkor azt is bírja...
(#) pakibec válasza Gab_Bee hozzászólására (») Szept 16, 2006 /
 
Próbáld ki potival, a gyári leírásban is benne van. Középső láb a bemenetre az egyik külső a földre a másik küsőre meg ráadod a jelet. Ha a bemeneten a kábel hosszú az is gond lehet.

Ha stabil 50 Hz-et hallasz az akkor inkább a nem megfelelően simított táp miatt lehet. Próbáld ki 12 V-os akksiról (pl. autóakksi).

Ha a tápod 5 A-t ad le 12 V-on, annak elégnek kell lennie. Javaslom töltsd le a TDA pontos leírását, abban van ajánlott kapcsrajz is. Ha jó emlékszem eltérnek az értékek az oldalon találhatóktól.

Üdv
(#) Gab_Bee válasza pakibec hozzászólására (») Szept 16, 2006 /
 
Megnézem akkor potival is! 1Mohm -os az sok?
Következő: »»   27 / 274
Bejelentkezés

Belépés

Hirdetés
XDT.hu
Az oldalon sütiket használunk a helyes működéshez. Bővebb információt az adatvédelmi szabályzatban olvashatsz. Megértettem