Fórum témák
» Több friss téma |
Fórum » VFD óra IV-6 csövekkel
Témaindító: rockersrac, idő: Jún 28, 2010
Témakörök:
Látom tovább haladtál a "csillagszóróval", a kapcsolóüzemű táp helyett nem lenne jó egy trafós megoldás a táp kérdésére? Ezt találtam a neten:Vfd_psu Ez egyben megoldaná a fűtés kérdését is, bár a különálló csöveknél nem fontos a váltóáramú fűtés, mert rövidek a fűtőszálak és így nem változik a fényerő a csövön belül. Én most IV-18-ban gondolkodom annál már kicsit más a helyzet.
Köszi, de szerintem mindenkinek jobb lesz ha én nem állok neki trafót tekercselni...
![]() A fűtést LM317-tel kipipáltam, protoboardon ki is próbáltam és jó. A 30V-hoz a kapcsolóüzemű tápnak a tervezőjével sikerült felvennem a kapcsolatot. Biztosított róla, hogy nála szintén IV-6 csövek vidáman mennek róla. Ma meg is vettem hozzá az alkatrészeket, mindössze 540Ft-ot perkáltam értük. Tetszik ez a megoldás, mert a kitöltési tényező miatt, ha rendes fényerőt akarok akkor lehet, hogy fel kell tolnom 60V-ig. Ma éjszakás leszek a munkahelyemen, de holnap amikor felkeltem akkor protoboardon letesztelem és majd jelentkezek az eredménnyel.
Momentán így néz ki a nyákterv. A vezérlés, ha a tesztjeim jónak bizonyítják akkor már maximum esztétikában fog változni, a csőfoglalatos rész még nagyon nincs kész, de dolgozom azon is. Hogy a csövek cserélhetőek legyenek, ezért egy mezei DIP14-es IC foglalatba fogom őket beforrasztani.
Akkor én is kíváncsian várom, mert egy IV-4 vagy IV-17 esetleg IV-22 sorozatot még el tudnék viselni majd egyszer.
![]()
Okés! Úgy tervezem, hogy ha teljesen készen lesz és gond nélkül üzemel akkor írok belőle cikket, hátha más is rákap!
Ezeket láttam Mester, nagyon guszta, rögtön szereztem is egy iv-18-at, abban a reményben, hogy egyszer cikket írsz belőle
![]() ![]()
Én meg hozzá sem merek kezdeni az smd-hez. Bár tényleg nagyon profi, minden elismerésem Vicsys mesternek, de inkább megvárom, hogyan alakul Martinov kijelzője (csakis az smd miatt).
Gyerekek, ha valaki hozzámvágna egy IV18-at addig nyúznám magam míg meg nem tanulok SMD-t forrasztani, vagy fejlesztenék hozzá más vezérlést.
![]() Idézet: „Biztosított róla, hogy nála szintén IV-6 csövek vidáman mennek róla. Ma meg is vettem hozzá az alkatrészeket, mindössze 540Ft-ot perkáltam értük.” Örülök neki, akkor én is megrendelem hozzá a cuccot. Különben a diódát nagyon elnéztem, megtévesztett a rajz, az nem Zener. Ilyenem van is itthon, de a nagyfeszültségű kondi még mindig hiányzik.
Pedig az IV-18 ott virított a neten egy jó ideig, amíg le nem ütöttem... a max ic-t már beszereztem, majd lassan a többi is meglesz. Most 16F84-04/SO smd ic-vel gyakorolgatok
Holnap délután összerakom a boardon és kimérem, szerintem nem lesz gond. Csak nehogy elnézzem a lábakat és csillagszóró legyen...
![]()
Nem bírtam a kíváncsiságommal, így még lefekvés előtt hullafáradtan összeraktam a cuccot. Vegyesek az érzelmeim, sikerült belőle kicsikarnom közel 30V-ot és a 60V sem lesz gond, de nem úgy értem ezt el ahogy gondoltam. Elméletileg a potival lehetne változtatni a kimenő feszt, nálam valamiért erre alig pár tized volttal reagál mindössze... a 28V-ot úgy sikerült elérnem, hogy 300uH-re változtattam a kapcsrajzon megadott 100-170uH közé eső induktivitást, valamint a kimenetet 5KOhm-nal húztam GND-re.
Eredetileg annyiban tértem el a kapcsrajztól, hogy BYV95C-t nem kaptam a boltban ezért BYW95C van helyette, és a 330µF/100V elko is 470µF/100V-ra van változtatva. Valamiért nem gondolom, hogy ez okozná a rendellenes működést... sajnos az analóg elektronika nekem elég ingoványos terület. :no: Azért alvás után átvizsgálom a kötéseimet. Addig itt van pár kép a tesztről:
Sziasztok! Megtaláltam a hibát! Kicsit megtréfált a rajz, mert nem volt egyértelmű, hogy az MPSA42 emitterét GND-re kell-e húzni, vagy csak sorbakötni R11-gyel... az eredmény az, hogy GND-re kötve tökéletesen működik az áramkör, szépen tartja a beállított értékeket! Így már csak pénzügyi korlátai vannak az óra elkészülésének!!!
![]()
Hátez meg micsoda, az IV-18 törvénytelen gyereke?
![]()
Az IV-18-as csöveim, huncutkodtak pár hónappal ezelőtt a fiók sötétjében...
![]() Ez is egy számológépből van. Made in Japan. ![]()
"Huncudkodhatna" a vitrinem népe is egy kicsit :zavart1:
Sziasztok!
Tovább dübörög az IV6 projekt! Már boardon összedugdostam a PIC-74LS47-LTV846 kombót és jelentem nem működik... ![]()
Azt nem tudom, hogy az optocsatolónál mit ronthattál el. Ehhez kicsit kevés ennyi info. De most nézegetem az SL5 nyáktervet. Egy hiba egészen biztosan van benne: a kijelző panelen a szegmensek bemeneteit egységesen GND-re kötötted.
Két tipp. 1. Bal oldalon a menüben bekapcsolhatod a TEST üzemmódot. Ha ilyenkor rákattintasz egy vezető pontra, akkor lilával kiemeli, hogy mivel van összekötve. 2. Ha egy forrszemet kijelölsz és megnyomod az F12-t, átmenő furat lesz belőle, tehát mindkét oldalon fog vezetni. Így lehet összekötni a fóliát és az átkötéseket.
Itt az optocsatolós topicban van egy rajz, de nem igazán hasonlít a te kapcsolásodra.optocsatoló Mintha nálad nem lenne lehúzó ellenállás, és a táp is az emiteren van. A led előtét ellenállása is nagynak tűnik.
Vagy a lehúzó ellenállás a kijelző panelen lenne?
![]()
Köszi az észrevételt, bár a mostani próbáknál ez nem játszhatott szerepet, de később gond lett volna. Azok a szegmensek lehúzó ellenállásai voltak csak aztán átraktam a csatlakozó tüskéket a GND vonal meg jól ottfelejtődött...
![]()
Végülis igen, a lehúzók ott vannak a kijelzőpanelen. Az 1k azért van, mert a fórumban olvastam, hogy egy tag annyit szokott rakni és neki bejött. Én egyébként 56 Ohm-ot számoltam, annyival is próbáltam, de nem változtatott se pro se kontra. Gyakorlatilag ha a LED mindkét kivezetését üresen hagyom akkor is átenged a kimenet...
Ha tennel fel kapcsrajzot (kep formaban) tobbet latnank belole.
Ha lenne már feltettem volna. Alapvetően nyák-ban szoktam csinálni a tervezést, kapcsrajz maximum néhány skicc szokott lenni egy darab papíron...
A lényeg, amit nem értek, hogy az LTV846 optocsatoló miért engedi át a szegmenseknek és rácsnak szánt kb 30V-ot, még akkor is ha LED lábai egyátalán nincsenek bekötve. Ha jól értelmeztem az adatlapot akkor 80V-ig tudnia kellene kapcsolni...
Végül, ha az optocsatolóval teljesen befürdök akkor áttervezem diszkrét tranzisztorokkal, csak úgy jóval nyűgösebb lesz összeszerelni.
Nekiestem és gyorsan rajzoltam kapcsolásit, amin a tápegységeken kívül minden rajta van. Remélem átláthatóbb mint a nyákterv.
|
Bejelentkezés
Hirdetés |