A kapcsolás nagyon sokat tud, mind teljesítményileg, mind tudásilag, de folyamatosan dolgozom a továbbfejlesztésén. A legfőbb iránynak a védelmekkel való kiegészítést tartom.
Túláram (rövidzár) védelmet az alábbi módokon lehet megvalósítani:
- Legegyszerűbb védelmet nyújt, hogy a negatív tápágba a FET alá berakunk egy söntöt, majd ezt figyeljük egy tranzisztorral, ami egy másikon kereszül az IR2110 SD lábát magasra emeli, kikapcsolva ezzel az IC-t. A védelem hátránya, hogy csak ez egyik tápágat figyeli.
- Mindkét tápágba söntöt rakva, a megfelelő szinteltoló áramkörökkel megbízhatóbb védelmet építhetünk. Az áramkör hátránya magában a söntben rejlik, ugyanis az veszteséget okoz, amit persze trükkökkel lehet csökkentei.
- Elterjedt szokás az, hogy a bekapcsolás alatt a FETen eső fezsültséget figyeljük. Ezzel nincs szükség külön FETre, azonban figyelni kell az időzítésre.
Hangfalvédő:
- Egészen közepes teljesítményekig relé alkalmazása célszerű. Így a hangfal védhető a bekapcsolási és kikapcsolási tranziensektől is.
- Nagyobb teljesítményeknél (>500W) a relé beszerezése nehézkes lehet, így afelett crowbar védelem használata célszerű, de ekkor mind az áramkört mind a tápegységet megfelelő kiegészítő védelmekkel kell ellátni.
Egyéb fejleszési irányvonal:
- Az erősítő kivezérelhetősége függ az egész erősítő hurok késésétől. Minél nagyobb ez, annál hamarabb jelentkezik a modulációs hiba, ami annyit jelent, hogy ha a PWM jel egyik impulzusa rövidbeb mint a késés, akkor ugyebár az erősítő hurok ezt nem tudja jól szabályozni, így a torzítás nőni kezd. Így azonos tápfeszültség mellett az erősítő kisebb teljesítményt képes leadni azonos torzítással. A magasabb tápfesz pedig jobb alkatrészeket kíván. Ezt jobb komparátor, szinteltoló kör, valamint meghajtó áramkor alkalmazásával lehet elérni.
- Az erősítő egybeépítése kapcsoló üzemű tápegységgel, így nagyon kis méretű, és nagy teljesítményű együttes nyerhető.
- Teljes hidas változat: ezzel a nagyobb terhelő impedanciákon hatalmas teljesítmény érhető el, bus pumping nélkül. Ügyesen csinálva a szinteltolás kiküszöbölhető, így tovább csökken a hurok késése.
Közben készült egy hídkapcsolású, áramkorláttal kiegészített változat is, aminek a teljes építési leírása egy külön cikkben megtalálható.
A cikk még nem ért véget, lapozz!
Értékeléshez bejelentkezés szükséges!