Az óra kezelő szerve 4 db nyomógomb. Egyik növeli, másik csökkenti a beállított értéket a harmadikkal lehet belépni a menübe és ott lapozni. A menüből kilépve a PIC az eeprom-jába menti a beállításokat. Ha az óra valami oknál fogva lefagy a –negyedik- RESET nyomógombbal újra lehet indítani. Az óra az utoljára elmentett értékekkel fog tovább működni. Természetesen a tápfeszültség rövid idejű elvétele is ugyanezt az eredményt adja.
Az áramkör úgy lett kialakítva, hogy 9-15V egyen vagy váltófeszültségről üzemeljen. Egyenfeszültség esetén a tápfeszültség csatlakozóra tetszőleges polaritással kapcsolható. A PIC egy külső kvarcot használ a pontos időzítések miatt. A mikrovezérlő a kijelzőket multiplex módban vezérli. A kijelzőket egy-egy BC212 típusú tranzisztor vezérli. A hőmérsékletet a DS18B20 típusú egyvezetékes hőmérő IC méri. A többi funkciót a PIC-ben futó program elvégzi.
A kapcsolás érdekessége hogy a PIC „tudása” szinte teljesen ki lett használva. Sokszor nagy problémát jelent az óra pontosságának beállítása. Ilyenkor mérni kell a kvarc frekvenciáját, majd kondenzátorokkal kell játszadozni hogy pontos legyen az óra. Ebben a kapcsolásban szoftveresen lehet beállítani az óra pontosságát. Egyszerűen meg kell mérni az óra egy óra alatti eltérését, egy képlet segítségével kiszámítjuk a korrekciós tényezőt, amit hexadecimálissá váltunk és az óra menüjébe egyszerűen beírjuk. Ezután ezzel a korrekciós tényezővel fog a PIC számolni és az óra pontos lesz.
kapcsrajz.jpg
A cikk még nem ért véget, lapozz!
Értékeléshez bejelentkezés szükséges!