Fórum témák

» Több friss téma
Cikkek » Két érzékelős termosztát
Két érzékelős termosztát
Szerző: Bakman, idő: Nov 22, 2014, Olvasva: 22652, Oldal olvasási idő: kb. 1 perc
Lapozás: OK   1 / 6
Két DS18B20 érzékelővel felépített termosztát/hőfokkülönbség kapcsoló napkollektorhoz, sörkollektorhoz, hőcserélőhöz...

Ebben a cikkben egy viszonylag egyszerűen megépíthető, két érzékelővel ellátott, digitális termosztátot mutatok be.

Talán többekben is felmerülhet, miért is van szükség ilyenre, mire is lehet használni. Az áramkörnek ott van jogosultsága, ahol bizonytalan hőforrással melegítünk egy viszonylag zárt teret, viszont szeretnénk kinyerni a lehető legtöbb hőenergiát a forrásból. Lehet ez sörkollektor (napenergia - szoba), napkollektor (napenergia - bojler), hőcserélő (vegyes tüzelésű kazán - bojler), és még számos egyéb dolog, ami most nem jut eszembe.

Vegyünk a példánkban egy sörkollektort!

Maga a kollektor a szabadban van, ami egy ventillátor segítségével a benne felmelegedett levegőt befújja a fűteni kívánt szobába. Mikor is kell nekünk bekapcsolni a ventillátort? Akkor, ha a kollektorban lévő levegő melegebb, mint a szobában lévő, illetve a szoba hőmérséklete alacsonyabb, mint a kívánt. Egyrészt senki nem akarja túlfűteni a szobát (igaz, ez sörkollektor esetében nem túl valószínű, de egy bojler hőcserélőnél már felesleges 70 °C-ra felfűteni a bojlerben lévő vizet), másrészt senki nem fog két, egymástól független hőmérő előtt ülni és nézegetni, mikor is érdemes bekapcsolni vagy kikapcsolni (nem süt a nap egy órán keresztül, hirtelen eső ami lehűti a kollektort, esetleg a kazánban kialudt a tűz...) a ventillátort.

Ilyen, és ehhez hasonló vezérlési feladatokra született a következő oldalakon bemutatott kapcsolás.


A cikk még nem ért véget, lapozz!
Következő: »»   1 / 6
Értékeléshez bejelentkezés szükséges!
Bejelentkezés

Belépés

Hirdetés
XDT.hu
Az oldalon sütiket használunk a helyes működéshez. Bővebb információt az adatvédelmi szabályzatban olvashatsz. Megértettem