Fórum témák
» Több friss téma |
Sziasztok!
1000 bocs hogy témát bátorkodok indítani, de sajnos nem találtam meg a tápegység leírások között és a fórumokban a számomra is érthető és egyszerű választ a kérdésemre.Valószínűleg a szerény ismeretem is az oka ennek. Szeretnék előállítani 3-4 V váltóáramból, stabil 1,5 és 3 V egyenáramot.Nagyon fontos lenne hogy pontos 1,5 és 3 V legyen, mert pl 1 quarcz órának az 1,57 van olyan eset amikor sok, nem gyakori de találkoztam ilyennel.Egyszerű és olcsó megoldás érdekelne.Műszerezettségem sajnos 1előre kimerűl egy d-830 as multiméterben.Terhelhetőség szempontjából 1 amperra gondoltam ez kb 100 szorosa az elégségesnek, de csak legyen, ki tudja. Köszönöm hogy megtiszteltek figyelmetekkel és minden építő jellegű segítséget nagyon szépen köszönök. Üdv ![]() ![]()
Bővebben: Link
3-4 V-ot egyenirányítod, puffereled úgy, ahogy a kapcsolásoknál levő tápoknál van. Utánakötsz egy 1,5 V-ra állított LM317-es stabilizátort. Egyébként a kvarcoszcillátornak mindegy, hogy 1,5 V-ot, vagy 1,57 V-ot kap.
Köszi.
Honnan tudom meg hogy mikor pontosan 1,5 V az 1,5V?Mert a multiméterem aligha pontos.Ez agy nagyon olcsó tipus.Egy áruházban akcióban 500Ft volt.
cseréld ki az elemet akkor egy darabig pontos lesz újra.
Kép: Hivatkozás r2 helyére 5k-s poti és beállítod a feszt bár 3-4VAC ból 3,63-5,04VDC elég necces az lm317 ![]() ![]() ![]() ez az 1.5V és 3V ceruza elem lenne?? ![]()
Egy darab graetz+egy puffer kondi+270ohm-os ellenállás+egy piros led a földre. A leden eső feszkó sztem elég lesz neked.
Ez sima kis gombelem, a 3V os meg cr 2032 általában.
Az a gáz hogy ilyeneket Én is találtam.Pont ezért tettem fel a kérdést, a pontosság miatt.Arra gondoltam tudtok valamit amit ha beiktatunk 1 ák.be akkor ha a fene fenét eszik is 1,5V ill .. 3V, se több se kevesebb.
Bár még azt se tudom hogy egy 7805 pl atomstabil 5 V ot ad?? Csak dugasztápom van 1leőre, de majd építek egy tápot LM317 el.Csak szerények a körűlmények 1előre.
Hi
szerintem készíts egy áeresztő tranyós fesz stabilizátort. Ez elég pontosan tartja a feszt. Zebernek megfelel egy 2,1V-os zener. Tranyónak meg olyat válaszz, ami bírja az 1 A-t. Ha jól számoltam kb 700 ohmnak kellene lennie R-nek.
Köszi Tomi.
Természetesen nem tudhatod, azonban amiket írtál sajnos meghaladják a szerény ismereteimet.Sajnos én még nem tudok tervezni meg ilyenek.Azért köszönöm ![]()
bocs a sok hibáért, de mire átolvastam mégegyszer, már nem tudtam módosítani
![]()
Bocs... értem....
Csak most tanulom a tranzisztorok értékeit olvasni... ![]()
Szerintem is "necces" a 3 volt előállítás 317-tel...
itt a diagram. Mérd meg először, a 3-4 volt AC mekkora, ha megterheled a max. megkívánt áramoddal. Graetznek 4 schottky kellene, úgy talán lenne 5 volt puffer, de kicsi a remény.......... Szerintem csináld meg 317-tel az 1,5 voltot "nagy amperre", amit bír a trafód meg az IC, a 3 voltot meg másképp, de egy tranyóval nagyon instabil lesz... sima darlington meg megint kényes. Esetleg 100-200 mA-re megcsinálhatod feszkétszerező egyenirányítással, akkor már elég lesz a 317-nek a puffer és így stabil lesz a 3 volt. Ekkor viszont nem lesz közös a GND, át kell kapcsolgatni a trafó szekundert.
... a GND marad, hülyét írtam... csak a tekercs egyik végét kell átkapcsolni.
Pl.: rajz , aztán mehet rá a 317.
Ha szükséges váltóáram van nagyobb is.Ebből nem csinálok gondot, csak stabil 1,5 és 3 kell, hogy miből az 12V ig majdnem mind1.Lehet rosszúl tettem fel a kérdést....
![]()
Akkor mi a gond? Csak hűteni ne felejtsd el a 317-et kis kimenőfesz-"nagy" ampernél főleg........
Ha van 12 V, akkor nem kell más, csak egyenirányítás + pufferelés után LM317.
Ha megfelelően rakod össze az áramkört, akkor az elég pontos 1,5V illetve 3V lesz. A ferci által küldött táp akkor kell, ha 3-4 V a bemenő feszültség.
Akkor leegyszerűsítem a rajzot.
Az 1,5V-os kimenő feszültséghez 2,1V-os zener dióda kell, és 700 ohm körüli ellenállás. A 3V-hoz megépíted még egyszer ezt kapcsolást, de a zener 3,6V-os legyen, és az ellenállás pedig 400 ohm. A tranzisztor származhat bontásból is, az a lényeg, hogy bírja az 1A-t, és NPN legyen. Ezt az adatap alapján tudod meg. Ha nincs bontott tranyód, akkor BD139 is megfelel.Link Sok sikert az építéshez. Ha van még kérdésed, akkor szólj! (remélem, az R értékeket jól számoltam...)
Az ellenállásokat ne így számold, ha egy amper terhelőáramot javasolsz. Oda kell kb. 20-25 mA bázisáram is. Akkor a bemenőfesz mennyi kell, hogy legyen? Azt is add meg. "watt" pazarlás lesz ebből.
Ha meg nem lesz nagy terhelés , a zener vagy a LED bánja...
a számolásokat egy google-ban talált oldalról vettem. Ott azt írták példának, hogy 1A a terhelő áram, és ehez 5mA bázis áram szükséges. Bemeneti feszt azért nem írtam, mert a téma úgy indult, hogy 3-4V váltóáram...
Hát ja... a google az a google. Honnan is tudhatnák a katalógusadatot. Persze te is megnézheted nem csak ott , amit javasoltál, hanem a ...datasheetarchiv... oldalon. Aztán ne felejtsd el az (Ut-Uki) x 1 A-t sem, ami elveszik a BD-n, ha visszaszámolsz jó értékekkel, sok lesz neki.
A kb. 5 voltos puffer meg azért nem jó, mert... kevés, stb.
Azt hiszem, ez aktuális topik.
Szóval én egy bolti órát szeretnék fix tápról hajtani. 1,5V ceruaelemet szeretném elfelejteni, és hálózatról hajtani. A kiindulási pont, az 12V váltó, egyenirányítva, pufferolva. Gondolom LM317 essel készítsem el. Gondolkoztam a leden eső feszültséggel is, az lenne a legegszerűbb, csak álltalában, amit néztem ledeket, azokon rendszerint 2V esik. Namost nem tudom, mennyire érzékenyek ezek a "konyhai visszasámláló órák" a 0,5V túlfeszre. Köszi.
hm, ezen akarsz spórolni?
![]() annyira minimális áram kell egy órának, hogy több áram megy el arra, hogy átalakítsd az áramot. ![]() 0,5V túlfesz: tegyél a 2 voltos áramforrásod és a óra közé egy diódát, azon 0,6V fog esni.
Áh, nem a spórolás, hanem a levilágítóhoz lenne, és az elem cserélgetés nyűgös. No meg épp akkor merül le az elem, amikor nyákot szeretnék gyártani. Ebből a megfontolásból vetettem fel a kérdést.
Köszi a választ.
lehet jobban járnál ha vennél egy elem nélküli tekergetős órát
![]() ![]()
Sziasztok!
Nem akartam új topicot nyitni, de hasonló a kérdésem, mint a nyitó téma! Szóval 3V-os CR2032 gombelemből kellene elég pontos 1,5V-ot előállítanom! Még mielőtt a lehurrogások jönnének (ahogy itt szokás), igen, egy 1,5V-os gombelemet szeretnék helyettesíteni CR2032-es elemmel! Az 1,5V-os gombelem speciális nehezen beszerezhető, a CR2032-ből pedig annyi van mint a szemét és bárhol kapható. Szóval a műszer amibe kellene nem nagyon viseli el a túlfeszültséget, még 1,6V-ig működik, de már az LCD kijelzőnek sok, kezd "feketedni", 1,3V alatt pedig halványul a kijelző! Tehát a zeneres és a LED-es megoldások szóba sem jöhetnek! Nembeszélve a hatásfokról sem! Próbáltam az LM317-et, tökéletes 1,5V-ot tudtam csinálni, de a drop feszültség miatt 3,2V-ról üzemel normálisan, tehát kiesik, mert ha még merül is a 3V-os elem, akkor gondban lenne! Találtam egy LTC3400 sorozatú kapcsoló üzemű egészen jó IC-t, csak nem tudok belőle 1 darabot rendelni... Szóval valamilyen ötlet kellene, kicsi 10mA-es terhelhetőségű 1,5V-os pontos tápra 2,5...3V bemenő feszültségről! Köszönöm előre is a javaslatokat, értelmetlen lehurrogásokra nem vagyok kíváncsi! |
Bejelentkezés
Hirdetés |