Fórum témák
» Több friss téma |
Sziasztok.
2012-ben vásároltam egy TFT kijelzőt arduinohoz, viszont utána nem igen volt időm vele foglalkozni. Most, hogy kényszer szabadságon vagyok volna időm vele foglalkozni, viszont napok óta kínlódok és nem boldogulok vele. Másik kijelzőt nem akarok venni, mert mire ideér, már megint nem lesz időm vele foglalkozni. Gondolom sokat nem segít, de anno ilyen néven volt ebay-en: "NEW 3.2" TFT LCD Module+Touch Panel+ PCB Adapter(with SD + Micro SD card cage)" Sajnos a leírást akkor nem mentettem le és már nem elérhető, így, hogy milyen chip van rajta az némiképp rejtély. Próbáltam neten utánakeresni a szalagkábelre írt felirat alapján, de csak ezt találtam: Bővebben: Link A szalagkábelre írt azonosító: TRULY-C TFT8K0940FPC-A1-E 0709 Feltettem itt fórumon a kérdést, hogy milyen chip lehet, de más is csak ezt az oldalt találta, ami alapján: SSD1289 Az érintőpanel chipje: XPT2046 Az alábbi kóddal próbálkoztam:
Próbáltam direktbe megadni az SSD1289 chipet, de semmi. Aztán próbáltam, hogy ciklusba megy végig a próbálgatás, ha jól értelmeztem 30 féle kijelző vezérlő chipet támogat az UTFT könyvtár, így hát egyesével végigléptettem ciklusban, de semmi. Végig fehér volt a kijelző. A bekötést az alábbi alapján csináltam:
Ardunino UNO (kép mellékelve) mikrokontrollerhez szeretném hozzákötni az említett kijelzőt (erről is csatoltam képeket). Kérdésem, hogy mit ronthatok el, hogy a kijelzőn nem jelenik meg semmi? Hogyan oldhatnám meg, hogy tudjak kirajzolni a kijelzőre?
Van Arduino topic!
Ez a kijelző nem az Arduino UNO-hoz készült. Vagy én nem értem, de hova tudtál bekötni ennyi lábat (16 adat + 3 vezérlő + Vcc + GND)? Ha jól emlékszem az ssd1289 nem tolerálja az 5 voltot a bemenetein sem.
Van arduino topic, de úgy éreztem ez megér 1 külön témát, mert sejtésem szerint nem csak annyiból áll a megoldás, hogy elírtam volna 1 karaktert a kódban.
19 bement/kimenet lába van az UNO-nak. Pont elfért ennyi láb. A nyitó hsz-ben leírtam, mit hova kötöttem. Tudom, hogy alapból a MEGA-hoz lenne mint shield ez a kijelző, de úgy gondolom, ha van elég szabad láb, akkor az UNO-n is működnie kellene.
Abban egyet tudok érteni, miszerint lehet elég kivezetés, akkor működésre lehet bírni. Bár gyanítom a könyvtár nem tetszőleges portok tetszőleges bitjeinek egyedi kezelésével működik, hanem valószínűleg 2db 8 bit széles portot használ.
Nincs tapasztalatom benne, de ehhez még megához is van egy plusz shield az 5v/3.3 illesztéshez. Azzal nem értek egyet, hogy minden TFT-nek külön topic kellene. Kapásból van a fiókomban 4 különböző.
Ha a megához való mintakódot megtalálod, akkor azt nagy eséllyel át fogod tudni írni UNO-ra is. Akitől vetted, azt meg tudod kérdezni, van-e példaprogramja hozzá (8 év után is van, hogy segítenek)?
Sajnos nem tudom megkérdezni, mert ilyen régi vásárlást se PayPal-en se Ebay-en nem lehet már visszanézni, anno meg amikor lekönyveltem a vásárlást, akkor az eladó nevét/elérhetőségét nem írtam le, csak annyit, hogy ebay-ről vettem és milyen néven.
Ha nem is akarsz semmit a kijelzőről visszaolvasni, akkor sem kellene RD lábat a levegőben felejteni. Kösd a +3.3V-ra, ne a levegőben lógjon. Hasonló kialakításban nekem ILI9341 vezérlős van, erről itt van egy videó.
Kipróbáltam, hogy az RD lábat ahogy tanácsoltad a 3.3v-ra kötöttem.
Annyi változott, hogy ahogy a ciklus próbálgatja az kijelző illesztéseket az alábbi 4-nél elsötétült a kijelző. Vagy hát pontosabb, sötétszürkére váltott. ILI9325D_8 HX8340B_8 S6D1121_8 S6D0164 Próbáltam a ciklusok között nagyobb delayt beállítani, de sajnos az elsötétülésen kívül más nem történik.
Működik a 16 bites mód egyáltalán az UNO-val? Van egyáltalán 20 lába a vezérléséhez? Én rámérnék szkóppal vagy logikai analizátorral a lábakra, hogy mindegyiken megvan-e egyáltalán a vezérlés.
Sajnos se oszcilloszkópom se logikai analizátorom nincs.
Egy ANENG AN8009 multiméterem van csak, de az erre alkalmatlan.
5-6$ körül már kapható a kis 8 csatornás analizátor. Ha nem akarsz napokat sötétben tapogatózással eltölteni akkor szerezz be egyet.
Idézet: „PORTD = VH; cport(PORTC, 0xFC); sport(PORTC, (VL>>6) & 0x03); PORTB = VL & 0x3F;” Ez alapján úgy tűnik nem jó a data vonal sem. Illetve én nem mertem volna kipróbálni 5v-ról a max 3.6 v-os tft vezérlőt.
Sziasztok,
Vettem egy ilyen MRB3205 Bővebben: Link kijelzőt direkt az SPI tudása miatt, viszont nem sikerül sehogy sem működésre bírni. A standard Arduino ILI9345 libraryt használnám SPI módban, de csak a háttérvilágítás megy. A másik problémám hogy a DC láb mintha lemaradt volna erről a kijelzőröl. Márpedig akkor csak 9bit SPI módban tudnám csak használni amihez nem találtam sehol sem tft libraryt. Eszerint az adatlap szerint Bővebben: Link tud 8bit és 9bit SPI-t is, a hestore.hu adatlapján erről egy szó sincs. Most akkor tudja vagy nem? Vagy csak a touch működtetésére használható az SPI? Tudnátok ebben segíteni hogyan tudnám SPI buszon működtetni? Ha lehet elkerülném a 8/16bites párhuzamos vezérlést mert a rendelkezésre álló arduinomnak nincs ennyi szabad lába. Remélem nem fürödtem be ezzel a kijelzövel, szóval előre is köszönök bármilyen segítséget.
Az SPI csak a Touch részé, a kijelzőnek meg ott a 16 láb...
Kéretik a kulturált társalgás. A hozzászólás módosítva: Nov 6, 2021
Moderátor által szerkesztve
Ha arduino helyett ARM magos stm32-vel használnád, itt találsz hozzá drivert. Amúgy ahogy már megírták előttem, csak a touchscreen része SPI, az LCD az 16 bit paralell buszon működik.
Remek hardver támogatása van az ilyen interfésszel ellátott kijelzőkhöz a 100+ lábú FMC vagy FSMC perifériát is tartalmazó kontrollereknek (pl. stm32f407vet).
Elolvastam az adatlapját előtte, az egyik helyen ezt írja:
Module Interface 8bit or 16bit parallel interface a másik helyen meg ezt: 29 MISO Touch screen SPI bus data input pin 30 MOSI Touch screen SPI bus data output pin 31 PEN Touch screen interrupt detection pin Ez minimum félreérthető így. Akkor talán azt kellene beleírni az adatlapba hogy TOUCH PAD SPI BUS nem? Mindesetre a hestore explicit odaírhatná a termék oldalon hogy ez NEM SPI buszos kijelző. @benjami köszi a választ, megnézem az stm32-t A hozzászólás módosítva: Nov 6, 2021
Moderátor által szerkesztve
Arduino Mega 2560 kártyával szeretnék vezérelni egy TFT kijelzőt. A problémám az, hogy potméterrel tervezem a kijelzőn megjelenő képet jobbra-balra (20 pixellel) mozgatni A program írása a gond. Tudnátok-e ebben segíteni egy-két ötlettel, tanáccsal?
A kijelző: 1,8 hüvelykes SPI TFT LCD kijelző modul ST7735 128x160 A project: https://www.youtube.com/watch?v=Dp3RMb0e1eA&ab_channel=Indrek Mindezt már megépítettem, csak a potméter kódját nem tudom beilleszteni a fő kódba. |
Bejelentkezés
Hirdetés |