Fórum témák
» Több friss téma |
Köszi, időközben megtaláltam én is ezt a lehetőséget.
Részemről találkoztam egy pár fajta professzionális akku töltővel egyik sem végez cellánkénti töltést. Kivétel a LIPO (Lithium-Polymer akku). Jómagam is rendelkezem egy ilyennel. Ha nagyon precíz akarok lenni akkor cellánként külön-külön töltöm. Ezeknek az akkutöltőknek a közös jellemzője, hogy automatikus módban az akku belső ellenállását méri és annak a függvényében állítja be a töltőáramot. Például 2500 mA-est ugyanabból a sorozatból 100mA-es árammal tölti a másikakat 1.5 Amperral. Rendelkezem pár kimondottan modellezők részére gyártott 3Aó akukkal (válogatott akkukból álló pakk) szétszedve a pakkot, a gyártó által ajánlott töltőáram 350 mA a töltő 5-7 Amperrel tölti. Ugyanis ahogy növekszik a töltöttség foka úgy csökken a belső ellenállás, nőhet a töltőáram. Röviden egy nagyobb belső ellenállású akku, már kis árammal töltve is melegedhe és viszont.
Üdv mindenkinek!
Szükségem lenne egy 24V-os (20 cellás) NICD/MIMH töltőre, és erre a töltőre gondoltam. A kérdésem az lenne ezzel kapcsolatban, hogy kezelni tudja a program a 20 cellát is. Természetesen a töltőáramot állítanom kell, ez világos.
Az általad felsorolt sokaság közül melyikre ?
Mivel a topik címe: Automata AVR-es Ni-Mh akkutöltő, és az 1. hsz-ben erre a kapcsolásra hivatkoznak, mint topik téma, ezáltal arra gondoltam.
Nekiálltam kísérletezni a töltővel a 24V-os aksihoz, és elakadtam egy kicsit.
Az osztó ellenállásokat kicseréltem 9k/1k párosra,így 1/10-e osztás jön létre, ami jól is muzsikál, és így nem kell módosítanom se a programba semmit. A töltés/kisütés rész működik rendesen, de valamiért nem akar lekapcsolni a töltő, mikor feltöltötte az aksit, azaz elérte a 28.2V-ot. A kapcsolásban az alábbi módosításokat követtem el: - BC337 helyett BC549B - IRF540 helyett IRF634 (ezek voltak kéznél) - a töltőáram beállító 12 Ohm helyett 3.9 Ohm, a nagyobb töltőáram miatt Ami érdekességet még észrevettem, hogy ha nincs bemenő feszültség, de az aksi rajta van, akkor is működik az áramkör, bár így csak meríti az aksit. De hogyan juthat visszafele feszültség és áram az LM317T-n? Vadi új az IC, több darabnál is ezt csinálja. Szóval a kérdéseim: Egyrészt miért tud működni az áramkör csak az aksiról, ill. miért nem hajlandó lekapcsolni a töltés befejezésekor?
Nem akarlak elszomorítani, de sikeresen tönkre tetted az LM317eseket. Ugyanis azt az üzemmódot, hogy a kimenetükön nagyobb legyen a feszültség, mint a bemeneten azt nem viselik el. Elég, ha csak egy nagyobb elkot teszel a kimenetre és máris annyi.
A mellékelt kép alapján köss be egy diódát (1n4148) máris megvédted az IC-t.
A kimenetén nem volt nagyobb fesz, mint a bemenetén, elvileg nem is szabadna ennek előfordulni, az adott kapcsolásban.
Elkó nem is volt a kimenetére kötve, csak az adott kapcsolásban szereplő 4 ellenállás kacsolódik közvetlen a kimenetre. Ha sikerült tönkrevágnom az LM317T-ket, akkor a tölté/kisütés rész miért működik rendesen? Diódákat ki fogom próbálni.
Szia!
Ilyen bajom nekem is van. De azt hitem hogy akkora az önkisülése a celláknak, hogy nem tudja teljesen feltölteni Tehát nekem sem kapcsol ki.
Idézlek "Ami érdekességet még észrevettem, hogy ha nincs bemenő feszültség, de az aksi rajta van, akkor is működik az áramkör, bár így csak meríti az aksit."
Miért állítod hogy nem volt nagyobb a feszültség, Hiszen a kimeneten 24V volt a bemeneten nulla. Tedd bele a diódát, cseréld ki az IC-t utána lehet tovább lépni. Még annyi a kérdésem hány volt a bemeti feszültség?
Igazad van, ezt a lehetőséget nem vettem figyelembe.
Diódát beraktam, IC-t cseréltem, eredmény ugyanaz. tölt, de nem kapcsol le. Bemeneti fesz 32.5V, ez elvileg jó, ha adatlapot jól értelmeztem, akkor min. 3V-al kell nagyobbnak lennie a bemeneti fesznek a kimenetihez képest.
Azt, hogy a töltés hol fejeződik be azt R2-R5 elenállások aránya dönti el. Ha ezen ellenállások értékén nem változtattál, akkor soha nem fog kikapcsolni a töltőd, ugyanis az IC már rég elszállt. Egy korábbi hozzászólásomban már említettem, hogy tessék az R5-ös ellenállással párhuzamossan egy 4.7 voltos Zener diódát rákötni, hogy megvédje az IC bemenetét. És az ellenállások arányát az akkuk számához illeszteni.
Üdvözlet!
Szeretnék egy olyan, nem digitális akku-töltőt csinálni 12 V-os, 7,5 Ah-s akksihoz, amely tudja a beállított áramkorlátot, amely, ha jól emlékszem: 0,7 A (a csak soros ellenállás nem ér tudja a mélykisütés elleni védelmet, amely, ha jól emlékszem: 8,5 V és a ciklikusan tölt, tehát van hiszterézise. Ha valaki tud ebben segíteni, hogy hogyan induljak el, köszönöm.
Idézem magam: "Az osztó ellenállásokat kicseréltem 9k/1k párosra,így 1/10-e osztás jön létre..."
Azaz teljesen feltöltött aksi mellett is 2.82V jut az IC bemenetére, ami az adatlapja szerint 0-5V-ig "vezérelhető" Az osztás értéke miatt szerintem jelen esetben nincs szükség a 4.7-es Zener-diódára sem.
Sziasztok!
Megépítettem ezt az akkutöltőt (Nyolc lábbal AVR IV. rész ) és működik is rendesen. kb. 55mA-ral tölt. A leírás szerint: "Tehát, egy 1000mAh-ás akkumulátor esetében: - Csepptöltés: 0,03-0,05C (0,05*1000mA = max. 50mA) - Normál töltés: 0,1C (max. 100mA) - Gyorstöltés: 0,3C (max. 300mA) - Ultra gyors töltés: 1C (max. 1000mA)" Nekem 2000mA-s és 2700mA-s aksiaim vannak és mire ezzel az 55mA-ral feltöltöm...... Tehát a kérdés a következő. Ha az áram korlátozó ellenállást kicserélem, hogy nagyobb árammal töltsön, azt is le tudja kezelni a program, vagy kell valamit változtatni? A választ előre is köszi. Üdv. Fulcrum
A program csak a töltési végfeszültséget nézi, ha jól emlékszem, az áramot olyat állítasz be, amilyet akarsz.
Sziasztok! Köszönöm a választ!
Akkor még egy kérdés. A leírás szerint: "R = 1.25V / I (ahol I a töltőáram, R a szükséges soros ellenállás)" Tehát nekem a 2700mA-s aksik töltésére 2700*0.05=135 mA kellene R=1.25V/0.135 ami 9,25 ohm Nade! A kapcsolási rajz szerint a soros ellenállás 12 ohm. I=U/R azaz 1.25V/12ohm=0,104 A kb. 100mA Ha a matek igaz akkor a töltő miért csak 55 mA-rel tölt? Valószínű, hogy az én tudásom hiányos az LM317-ről és ezért kérdezném, hogy milyen ellenállás értéket kellene használni a 2700mA-s aksik töltésére? Áramkör szimulátorral szimuláltam, változtattam mind a 2 ellenállást (R1=12 és R4=680), de valahogy mégsincs meg az érték. Köszi a választ. Üdv. Fulcrum Kerüld a felesleges entert, ha kérhetem. köb..
Üdv mindenkinek!
Szeretném a Topi cikkében szereplő töltőt megcsinálni 8 cellásra, de a program átírása nem megy Nem tudna a program átírásában és lefordításában segíteni? Előre is köszönöm!
Sziasztok! Szeretném én is megépíteni ezt a töltőt, de csak egy cellát szeretnék vele tölteni. Mindezt 5V-ról járatnám. Ugy gondoltam, elég lenne a képletekben a 12V helyett 5V-al számolni. Jó a gondolat vagy teljesen hülyeség?
Már több mint 20 órája tölti az elektronika a 4 db 2500 mAh aksikat, kíváncsi vagyok, mikor vált át csepptöltésre, 1.38v az átlag feszültség cellánként. 110mA-rel tölt jelenleg, teszt jelleggel..
32 óra töltés után sem kapcsolt le.
Most 250mA töltőárammal, 7 órája megy a töltés, kb 3 óra múlva lejár a töltés. Volt ilyen másnak is ?
Ilyen van nekem is 8 cellánál, de én azt hitem, hogy vagy a cellák önkisülése "nagy" vagy én nem voltam ott mikor lekapcsolt...
Értem, én nem jöttem még rá! :no:
4 db új akku volt 700mV körüli feszültségekkel, most 1410mV körül voltak, aztán lekapcsoltam. Jelenleg 1385-1389mV feszültség mérhető az aksikon.
Új akku esetén a 0,7V-os kapocsfeszültség elég rosszul hangzik... Jót egész biztosan nem tett nekik, hogy ilyen alacsony feszültségen álltak a boltban. Nem kizárt, hogy ez (is) a baj.
Ilyen kis áramnál a delta peak "jelenség" annyira gyenge lehet, hogy nem érzékeli az elektronika megfelelően (persze ez csak akkor releváns, ha ez ilyen töltő). Esetleg próbáld meg nagyobb töltőárammal!
Üdv: Pepe
Sziasztok, megépítettem az NI-MH töltőmet, azzal a különbséggel hogy atmega8-t használtam, minden más ugyanaz. A programban javítottam az ADC beállitásokat, de valamiért nem akar tölteni (csak a piros LED világít, az aksik jók). Valakinek ötlete?
Pic vezérelt Nimh töltőt tervezgetek.
Sokat olvastam utána a dolognak, de egy vmit nem értek: A kisütésnél mindenütt írják, hogy a cellafesz nem mehet 1.0 V (0.9, változóak a javaslatok) alá. Gondolom ezt terhelés alatt értik. Na de mekkora terhelésnél? Ez nagyon nem mindegy. A gyári töltők is különböző kisütőáramokkal dolgoznak (conrad katalógus), így nem tudom hogyan is mérik, meddig süthető ki egy cella... Vki tud segíteni?
Sziasztok! Adott egy Hitec Optic 6 RC helikopter távirányító és ahhoz szeretnék egy töltőt csinálni.Bővebben: Link
Kérdésem hogy hogyan tudnám legegyszerűbben megoldani az akku töltését. Az akkupack ni-mh ráírva ez van: 9,6v 1300mah. A távirányító most 10,1v-ot ír ennél az akkunál. Egy 12v átalakított adapterrel akarom tölteni, de nem tudom milyen feszültséggel és árammal tegyem. A hozzászólás módosítva: Feb 19, 2013
|
Bejelentkezés
Hirdetés |