Fórum témák
» Több friss téma |
Egy kis segítség: Logikai_fuggvenyek_egyszerusitese
Köszönöm, tudom hogyan kell egyszerűsíteni logikai függvényeket.
Azt nem tudom hogy az általam felírt igazságtáblából mit kell egyáltalán egyszerűsítenem, és azt hogyan rajzoljam meg a programban.
Sziasztok!
A képen látható kapcsolást próbálom tesztelni próbapanelen de valamiért nem úgy működik ahogyan szeretném. Ez egy keresztreteszelés lenne egy CD4011 es ic vel. 4db NOR kapu van benne és ha jól gondolom egy ic ben el is fér az egész. Kell még valahova fel/lehúzó ellenállás esetleg? Sima kapcsoló adja az indító jelet így a bemenet "lebeg" ha a kapcsoló ki van kapcsolva.
Szerintem a bemenetek nem lebeghetnek szabadon,mert bizonytalanságot okoz,az igazság táblázatból keresd ki hozzá az aktív/passzív bemenetek logikai szintjeit,ehhez kell igazítani.
Ha van pillanatpákád,a lebegő bemenetek közelében kapcsolgasd,és meglátod hogy bizonytalan lesz a működés vezérlés nélkül is.Amúgy meg nand kapuk.
Ennek az igazság táblája:
A B Aki Bki 0 0 - 1 1 0 1 - 0 1 1 0 - 1 0 1 1 - 1 1 A hozzászólás módosítva: Ápr 20, 2022
Ó bocsánat NAND ot akartam írni Amúgy most nézdem hogy amúgysem lesz jó ez a felállás mert az igazsagtabla szerint a 01 is 1 et eredményez a kimeneten. Lehet hogy szereznem kell sima AND kapukat is.
Azt szeretném elérni hogy ha az A bemenet aktív, akkor a B kimenetet ne lehessen aktiválni csak ha az A mar nem aktív. Illetve ugyanez fordítva is.
Itt is van egy pár alapkapcsolás.Bővebben: Link
Azon agyalok hogy gyakorlatilag ezt a XOR kapuval egy az egybe meg lehetne oldani nem?
Ezek így nem felhúzó ellenállások, így a bemeneteket nem tudod magas (H) szintre emelni.
De ha egy kapcsolóval felhúzom magas szintre akkor a soros 1k gondot jelent? Esetleg hagyjam is el?
A B Aki Bki
0 0 - 0 0 1 0 - 1 0 0 1 - 0 1 1 1 - 0 0 Ezt az igazságtáblát akarom megvalósítani. A hozzászólás módosítva: Ápr 21, 2022
És mi akadályoz meg a törekvésedben ? Már nagyon régen kitalálták a kizáró vagy kaput (XOR)
A hozzászólás módosítva: Ápr 21, 2022
Megpróbáltam próbapanelen összerakni így de anomáliák vannak
Hol láttál olyasmit, hogy digitális logikai áramkörökbe ellenállásokat raksz?
Csak gondoltam nem árt egy kis védelem viszont a lebegve hagyott bemenet tényleg okozhat zavart nem? Tehát egy lehúzó ellenállás a gnd felé mondjuk 1M annak lenne értelme?
A digitális áramkörök bemenetei ( TTL, CMOS, uP) normális esetben nem igényelnek semmi ilyesmit, max a nyitott bemenetet kell felhuzni a tápfeszültségre.
Idézet: „TTL, CMOS, uP ... max a nyitott bemenetet kell felhuzni a tápfeszültségre.” - TTL-t illik, - CMOS-t soha(!) nem hagyunk lebegve, - uP-nél meg bekapcsoljuk a belső felhúzást.
Szia
Próbáld így. Ha A aktív, blokkolja a B-t , ha B aktív, blokkoja az A-t. Egyetlen esetben lenne gond, illetve kettő. Ha bekapcsoláskor A és B bemenet is logikai 1 lenne, vagy ha A és B bemenetet egyszerre aktiválnád, kb. 100ns-on belül, mert akkor bizonytalan lenne melyik kimenet aktiválódik.
Ez elvileg úgy is jó lehet ha csak 2 kaput használok nem? Csak akkor az A bemenettel szembe a B kimenet lesz.
Ez így pont jó a kívánt igazságtáblához.
A digitális bemeneteket meg, ha kapcsolókkal akarod működtetni, akkor valamelyik irányba lehúzó, vagy felhúzó ellenállással rögzíteni kell. Attól függően, hogy aktív 1, vagy aktív 0 a kívánt bemeneti változó. Aztán még a kapcsolók prellegése is gond lehet, de az már egy következő állomás. Minden áramkör családnak megvan az adatlapján a bemeneti 0, és 1 állapotnak megfelelő feszültség tartomány, amin belül az biztos logikai szintnek felel meg. A kettő közötti tartományt kerülni kell, mert bizonytalan állapotot jelent. Ha mégis analóg jelre akarsz billenteni logikai kaput, ( Ez simán előfordulhat ) akkor oda célszerű komparátort, vagy Schmitt trigger bemenetet választani. A hozzászólás módosítva: Ápr 21, 2022
2 kapuval is jó lehet , viszont akkor alaphelyzetben , ha mindkét bemenet 0, mindkét kimenet logikai 1 lesz, és a 0 fogja jelenteni az aktív állapotot. Persze attól függ mit szeretnél vezérelni a kimenettel. Ha csak 2 pl. LED-et , akkor a LED-et megforditod, nem a kimenet és a GND közé lesz kötve, hanem a kimenet és a VCC közé - kimenet katód, VCC anód, persze előtét ellenállással.
Ha valami komolyabbat akarsz meghajtani vele, ahhoz ugyis tranzisztor kell, PNP-vel ugyanugy megfordithatod a végeredményt.
12V lesz neki a tápfeszültség, tehát a logikai magas szint +12V lesz a logikai alacsony szint pedig a GND. Lényegében egy motorindítást készítek és nem szeretném ha egyszerre tudnám indítani mindkét forgásirányba Ebben az esetben is gondot jelenthet a prellegés?
Igazad van. Akkor egy CD4011 est telibe kihasználok vele és elvileg kész is
Nem hiszem. A prellegés csak akkor gond, ha valamiféle számláló, vagy olyan logika van mögötte, amit megbolondít a többszöri 1-0-1-0 átmenet.
De egy motor észre sem veszi. Ha egy 100nF-ot kötsz párhuzamosan a le, vagy felhúzó ellenállásra, az amúgy is elég szokott lenni.
Szuper! Délután otthon ki is próbálom a leírtakat
Jól működik A lehúzó ellenallások nélkül nem megy de természetesen miután bekerültek minden anomália megszűnt. Még egy másik kapcsoláson gondolkodok ahol egy öntartást valósítanék meg. Ez működőképes lehet?
|
Bejelentkezés
Hirdetés |