Fórum témák
» Több friss téma |
Fórum » Elektroncső
Igen eldönthető, ha tudja mennyi a P vagy E tipusnak az ellenállása
A fűtőszál hideg ellenállására vonatkozó adatot én nem nagyon láttam adatlapokban, persze ettől még lehet. Számolgatni lehet természetesen
A hozzászólás módosítva: Szept 23, 2022
Szemrevételezéssel kiderül, hogy ECL, vagy PCL86. Az ECL-nek a triódája és a pentóda fűtőszálai párhuzamosan vannak kapcsolva, a PCL-nek pedig sorba.
Azért kis logikával kikövetkeztethető, hogy a hideg ellenállás arányos az üzemi ellenállással. A ~9 és ~50 eléggé elüt.
Idézet: amint látod írtam is már, csak te az adatlap értékre hivatkoztál, abban én nem látok fűtőszál ellenállást „Számolgatni lehet természetesen” A hozzászólás módosítva: Szept 23, 2022
Ne mérgeljetek már fel. Az elektroncső fűtőszála, és az izzólámpa izzószála is fémből készül (ami tipikusan nem alumínium), ezért pozitív hőfoktényezője van. Tehát hidegen kisebb az ellenállása, mint melegen. De mivel az elektroncsővel nem világítunk (bár van olyan fórumtársunk aki igen), ezért alacsonyabbra fűtjük.
Direkt miattatok előszedtem: Tungsram EF86-ot. 6.3 V/ 0.2 A azaz melegen 21.5 Ohm. Hidegen megmérve 5 Ohm. A kettő közötti viszony 6.3 az a neten is emlegetett nagyjából 6-os szorzó. Tungsram 220-230 V 15 W jelzőizzó. Melegen 3.227 Ohm (ha 220 V-al számolunk). Hidegen megmérve 314 Ohm, ami 10.28 viszony, ami nagyjából megfelel a neten is emlegett 10-hez. ECL86 6.3 V, 0.7 A azaz melegen 9 Ohm. Hidegen talán a fentiek szerint 1.5 Ohm lehet. PCL86 14.5 V, 0.3 A azaz melegen 48.3 Ohm. Hidegen talán a fentiek szerint 8 Ohm lehet. Szerintem is nehéz őket összetéveszteni ellenállásmérés után, ha más támpont (szemrevételezés) nem segít.
Ne mérgeld fel magad, nem érdemes, és martin66789 kolléga sem a fűtési ellenállásokat kérdezte, hanem, egyáltalán melyik, milyen cső lehet a fotóin, amire az emlékeim alapján megpróbáltam válaszolni, a sok okosság helyett! Én meg az általam használt csövek paramétereivel tisztában vagyok, és kérdést sem tettem fel ezirányban
martin66789-nak szivem szerint azt javasoltam volna, hogy holnap reggel jöjjön el a BURABU-ra. Ebben az évben amennyire tudom az utolsó "nagy" rendezvény, ahol csöveket árulnak. Ott lehetne "összenézni" és kérdezni. Adatlapja szerint nagy utazás, sajnos...
Egy sztereó erősítőre gondoltam, azt szeretnék építeni a meglévő csövekből (egy kis kihívás a hosszú téli estékre. Van még pár csövem majd leírom és meglátom mit lehet belőlük összehozni.
Az ígért meglévő csövek amiből össze kellene hozni egy erősítőt:
- Tungsram PCF 201 1db - Tungsram PCF 80 1db - Tungsram PCL 200 1db - Yugos Avia PCF 200 1db - Tungsram UCH 21 1db - Tungsram ECH 81A 1db - Tungsram EF 80 1db - Tungsram PCL 86 2db - PY 88 1db - PL 504 1db - PCL 805 1db Megmértem a felirat nélküli csövek fűtését hátha segít: 1. kép talán PCL 84 a 4 és 5 láb között 7.2 Ohm. A fűtés párhuzamosan van kötve. 2. kép a 4 és 5 láb között 6.6 Ohm. A fűtés sorosan van kötve. 3. kép az 5 és 6. láb között 4.2 Ohm. A fűtés sorosan van kötve. 4. kép a 4 és 5. láb között 4.0 Ohm. A fűtés párhuzamosan van kötve. 5. kép talán PCF 201 az 5 és 6 láb között 3.7 Ohm. A fűtés sorosan van kötve. 6. kép talán PCL 85 a 4 és 5 láb között 9.0 Ohm. A fűtés sorosan van kötve. 7. kép 4 és 5 láb között 8.7 Ohm. A fűtés sorosan van kötve.
Ezekből a PCL 86-ost látom használhatónak, esetleg még a PL 504, de abból is kettő kellene sztereóhoz, és még előerőerősítő csőre is szükséged lenne.
Ahogy látom, TV -ből származó csöveid vannak.
Ha sztereó erősítőt szeretnél építeni, akkor egyforma csövekre lesz szükséged. A felismerhető csövek közül 2 db csak PCL86 -ból van. Ezekkel lehet építeni sztereó erősítőt, és ha a kimenőtrafóit is sikerült bontani, nyert ügyed van, kapcsolást találsz rengeteget. Az ismeretlen csövek közül is találhatsz párt az ismert csövekhez, ebben az összehasonlító elemzés segít. Az ismeretlen csöveknél kell némi türelemjáték. Először csoportosítsd méret szerint (átmérő, hosszúság), majd válogasd ki közülük azokat, amelyeknek 10 lába van,és a fűtés az 5., és 6. lábra vannak kivezetve, ezek Pxx2yy csövek lesznek. A fűtések a 4., 5. lábra vannak kivezetve, de ha benézel a cső belsejébe a lábaknál, akkor megnézheted, hogy melyik elektróda melyik lábra van kivezetve. A lábak számozása a hézag (7, 9, és 10 lábú csövek esetén) baloldalától kezdődik 1 - el, és az óramutató járásával megegyezően nővekszenek. A számozáshoz a csövet alulról, a csőlábak felől kell nézni. Az elektródák sorban, a fűtés jól felismerhető a két egyforma, egymás közelében levő kivezetésről, általában egy csőféléből jön ki. A cső a katód, utána sorban a rácsok, majd az anód. Lehet árnyékolás a két csőfél között, ill egy külső henger. Mindezek után elkezdesz adatlapokat böngészni.
A 3. képen kettős trióda van, lehet előerősítő, de a PCF200 és 80 is lehet. Méret és fűtésellenállás alapján elég jól ki lehet választani a többi típusát. (valamint belső felépítés összehasonlítással)
Kapcsolási rajzok a "Csöves erősítő" téma képei között fellelhetők.
Sajnos nem ismerem az elektroncsöveket még, most kezdek csak foglalkozni velük. Honnan tudható hogy melyik cső mire használható, rákeresve a csövek neveire néhánynál ír felhasználási területet, de a legtöbbnél nem.
A PCL 86-ot néztem (meg lehet hogy később a PL 504-ből is készítek próba képen.) Két kapcsolást találtam az egyik megtalálható itt az oldalon, meg egy másikat. Leginkább az utóbbi tetszik a legjobban, előerősítőt is megpróbálnék építeni elé a meglévő csövekből (PCF 200 és PCF 80) olyan nagy erősítési különbség nem lehet a kettő között, majd max ellenállás kell a jel útjába. Kimenő trafó ha minden igaz csak egy van (mellékelek képet) a többi az úgy tudom hogy sorkimenő trafók vannak, szerintem úgy is tekerni kell hozzá normálisat ami után még utána kell néznem, a multifunkciós műszerem elvileg mér tekercse. ebben is kérnék segítséget. Hálózati trafó: Sajnos az nincs, a legtöbb kapcsolásnál amit láttam mindegyiknél valami régi csöves készülékből bontottat használtak. Ezt is tekernem kell hozzá. Jó lenne ehez is egy kis segítség. Az előerősítőhöz merre találok valami használható kapcsolást? Kimenő trafó adatai: 1 kivezetés: ⌀0.30, 1.6 Ohm, 1.88mH 2 kivezetés: ⌀0.40, 340 Ohm, 11.6H 3 kivezetés: ⌀0.45, 1 Ohm 0.20mH
Szia! Az 1-es kivezetés a magnó kimenet biztonsági szigeteléssel ellátott tekercse. A nagy ohmos a primer, a maradék pedig a szekunder tekercs, ami a hangszóróra megy. A PCL (ECL)86-ban már benne van az előerősítő, ezért nem kell külön hozzáilleszteni. Arra ügyelni kell, hogy a fűtőfeszültsége 13,5V és nem 6,3 volt.
A hozzászólás módosítva: Szept 28, 2022
Arra figyelj, hogy a 200-as csövek 10 lábúak, nem mennek ugyanabba a foglalatba, amibe a 80-as 9 lábúak.
A PCL86-os egy nagyon jó hangú cső, egyszerű és remek erősítőt lehet belőle építeni.
A probléma az, hogy neked csak 2db van belőle. Sajnos ezeknek a csöveknek a típushibájuk, hogy begázosodnak: pár perc után elkezdenek torzítani. Nagy az esély rá, hogy valamelyik, vagy mindkettő már betegeskedik. Ez pedig a sikerélmény helyett csalódást fog okozni. Érdemes lenne még pár darabot beszerezned. A tápellátást két db rádióból kitermelt hálózati trafó megoldaná: az anódfeszt egy-egy trafó szekundere oldalanként, a fűtést pedig sorba kötve a két trafó fűtőtekercsei szolgáltatnák.
Volt olyan eset hogy 4 darabot ami kellett az kb 30-40 darab mennyiségből sikerült kiválogatni...
Nem kis részben talán azért, mert annó nagy tömegben használták őket a TV-k hangvégfokában és csere után a hibás darabokat sokszor nem dobták ki, hanem most ezek forognak "közkézen".
Az már szerencse kérdése, ha véletlen akad olyan mentett példány, ami működő TV-ből lett kihúzva.
Lehet, hogy kéne szerezned "jól bevált" orosz csöveket. Itt a fórumon is szerintem többünknek van még ilyesmi elektroncsöve, amit nem biztos, hogy fel fogunk használni. Előny még, hogy ezeket lehet bontott rádiótrafóról fűteni is, mert 6,3V-al fűtenek. Pl. 6N1P, vagy 6N2P, előfoknak, 6P1P végfoknak. 3 csőből (2x6P1P+6N1P) lehet 2 x 3,5W körüli teljesítményt kihozni, 2x10W környékére el lehet jutni 4X6P1P+2x6N1P felhasználásával. Szerintem kondenzátorok is lennének, ha körülnézünk.
Idézet: „Sajnos ezeknek a csöveknek a típushibájuk, hogy begázosodnak: pár perc után elkezdenek torzítani.” Ostobaság A hozzászólás módosítva: Szept 30, 2022
Úgy látom, hogy jelenleg a gombhoz a kabát eset van nála. Ha meg már eljut odáig hogy csöveket vesz akkor már érdemes rendeset venni, rendes kapcsolásba, és akkor abból nem olyan végeredmény születik amit szét akar majd bontani. És az sem kerül még egy vagyonba, egy 6N23P-t meg lehet venni 2500-ért is néha, és oroszban nem nagyon tudok attól jobbat bármit kell is neki hajtani. Az EAR-omban is az van most, és semmivel nem rosszabb hangra mint a PCC vagy ECC88, sőt.
Amúgy a pl504 és valamelyik c-s nevű csőböl tudsz egy SE-t csinálni a másik, ha a PCL86-ot használod akkor tudsz sztereot csináni belőle.
?????
Arra gondolok, hogy a PCL-86ból tud egy sztereo SE-t készíteni vagy például a PCF80 trióda részét fel tudja használni előfoknak egy PL504 PC(F)80 Mono SE erősítőre.
A hozzászólás módosítva: Okt 1, 2022
Sziasztok! Akinek van 21-es csősorozathoz bármilyen kapcsolása nagyon szívesen fogadnám, mindenféle érdekel!
Amiatt mert ki akarom próbálni mit tud ez a fajta cső!?
Milyen az a 21-es csősorozat? Ha EBL21 lenne, akkor a rajzon van egy.
A hozzászólás módosítva: Okt 4, 2022
A 21-es sorozat az ebl 21 ech 21 ef21/22 a Loktál foglalatos csövek közül. Köszönöm a rajzot!
|
Bejelentkezés
Hirdetés |