Fórum témák

» Több friss téma
Fórum » Elektronikában kezdők kérdései
- Ez a felület kizárólag, az elektronikában kezdők kérdéseinek van fenntartva és nem elfelejtve, hogy hobbielektronika a fórumunk!
- Ami tehát azt jelenti, hogy a nagymama bevásárlását nem itt beszéljük meg, ill. ez nem üzenőfal!
- Kerülendő az olyan kérdés, amit egy másik meglévő (több mint 17000 van), témában kellene kitárgyalni!
- És végül büntetés terhe mellett kerülendő az MSN és egyéb szleng, a magyar helyesírás mellőzése, beleértve a mondateleji nagybetűket is!
Lapozás: OK   106 / 3965
(#) Peti_85 válasza denes44 hozzászólására (») Júl 20, 2007 /
 
Attól függ...
Mindenképpen tekercsként viselkedik, szóval heggeszteni nem kéne így vele! Fel melegedhet a dobon a kábel...
De mondjuk egy kisebb fogyasztó nem okozhat gondot!
Szerintem!!!!
(#) K.Leslie válasza Dudus hozzászólására (») Júl 20, 2007 /
 
Ha a + lábán összegzek akkor nincs ilyen gond? (lehet evidens a válasz, de inkább megkérdezem mielött szétégetnék valamit.)
(#) Dudus válasza K.Leslie hozzászólására (») Júl 20, 2007 /
 
Nem, akkor azonos fázisban kapod a jelet a bemenő jellel.
(#) K.Leslie válasza Dudus hozzászólására (») Júl 20, 2007 /
 
Én azonos fázisban akarom kapni...
(#) _JANI_ válasza csakip hozzászólására (») Júl 20, 2007 /
 
Örülök, h. tudtam egy kicsit segíteni.
(#) Dolesz hozzászólása Júl 21, 2007 /
 
Üdv!

Egy olyan kérdésem lenne, hogy a különböző kivitelű (kerámia, foli, tantál, elko) kondikat milyen feladatokra szokás használni? Gondolok itt arra, hogy pl IC tápjának vagy egy adatvonal zavarszűrésre mindegy, hogy melyiket használom?
(#) ferci válasza Dolesz hozzászólására (») Júl 21, 2007 /
 
Alu elkó: alacsony freki csatolás (HF); egyenirányítás után szűrés
tantál elkó: egyszerűbb időzítőkben frekimeghatározó;
100 kHz nagyságrendű kapcstápokban szűrés; IC táp szűrés ( végül is ahová elkó jó..)
fólia: rövidhullámig bármire ( tekercselt !), egyes spec. esetekben feljebb is
kerámia: hidegítés, nagyfrekis áramkörökben hangolóelem

Kb...
(#) Dolesz válasza ferci hozzászólására (») Júl 21, 2007 /
 
Köszi az infót
(#) maTaKee hozzászólása Júl 22, 2007 /
 
hy!
lenne egy sürgős kérdésem: ez a mellékelt kapcsolás ez működne 7812 illetve 7912 -el??

(#) ferci válasza maTaKee hozzászólására (») Júl 22, 2007 /
 
Igen.
(#) maTaKee válasza ferci hozzászólására (») Júl 22, 2007 /
 
köszönöm
(#) maTaKee hozzászólása Júl 22, 2007 /
 
Ennél a rajznál azért nincsenek kivezetve az elülső hangszórók, mert azok egyből a bemenetről(Main In/Out) kapják a jelet??
(#) Parázs Gábor hozzászólása Júl 22, 2007 /
 
Sziasztok lenne egy kérdésem mégpedig hogyha egy kvarcra nincs feltüntetve hogy Mhz vagy Khz akkor melyik?Csak a szám van rajta de mértékegység nincs és jól lenne tudni hogy mega vagy kilo herz-es.kösz
(#) Frankye válasza maTaKee hozzászólására (») Júl 22, 2007 /
 
Igen, úgy tűnik, legalábbis a bal oldali "L" és "R" erre utal.
(#) Frankye válasza Parázs Gábor hozzászólására (») Júl 22, 2007 /
 
Szvsz. MHz, de nem vagyok meggyőződve...
(#) Parázs Gábor válasza Frankye hozzászólására (») Júl 22, 2007 /
 
Szia
kössz de nekem pontosan kéne.Valaki Khz vagy Mhz?
(#) Norberto válasza Parázs Gábor hozzászólására (») Júl 22, 2007 /
 
Ez a rá írt számok függvénye!!!

Te is írhatnál vmi konkrétabbat, ha már segítséget vársz!

Van, hogy pl. 10,6-ot írnak egy kvarcra, itt természetesen MHz-ekről beszélhetünk...

De van pl. 75,107

Itt viszont kHz-et mutat a ráírt szám!

Egyszóval a ráírt számok függvénye az egész!

Te, mint témában járatlan, nem fogod tudni magad soha eldönteni, hogy melyik nagyságrend lesz a helyes! Viszont egy témában járatosabb ember 2 pillanat alatt meg tudja mondani az értékrendet, a ráírt számok függvényében!
(#) Parázs Gábor válasza Norberto hozzászólására (») Júl 22, 2007 /
 
Tényleg nem vagyok jártas a témában gondoltam ezést kérek segítséget.A kvarz frekije 17.7292 csak még mindig kérdéses számomra hogy Khz vagy Mhz.
(#) Norberto válasza Parázs Gábor hozzászólására (») Júl 22, 2007 /
 
MHz-es tartományú lesz az!
(#) Parázs Gábor válasza Norberto hozzászólására (») Júl 22, 2007 /
 
Szia
Kösz a választ.
(#) Medve válasza Parázs Gábor hozzászólására (») Júl 22, 2007 /
 
Csak kötekedésképpen ( ) Lehet az kHz is, csak akkor már kb elektroncső méretű, alakú az cucc

Barátunk ugyanis nem tette hozzá azt, hogy mekkora az eszköz mérete
(#) Norberto válasza Medve hozzászólására (») Júl 22, 2007 /
 
Ez az elektroncső méret honnan jött?

Léteznek úgynevezett órakvarc nevű eszközök, pl. 32 kHz-es is kapható, és 3x8mm-es méretű...(mintha 2 gyufafejet egymás után raknál...ez mitől is cső méretű?)

Alakja, kinézete:

Kép: Hivatkozás
(#) Medve válasza Norberto hozzászólására (») Júl 22, 2007 /
 
Onnan jött, hogy régebben még voltak efféle kvarcok, úgy 1-2 cm-nyi lapból hozták ki a pár Khz-es rezonanciát, mindezt egy üvegtokban. (Ismerem az órakvarcot)
(#) Medve válasza Medve hozzászólására (») Júl 23, 2007 /
 
JA! Perdöntő bizonyítékot találtam a fiókomban! (na nem mintha vitatkoztunk volna ) 17,734 Mhz, TV színdekóderekben használják, a PAL színsegédvivő négyszerese
(#) Fidel hozzászólása Júl 23, 2007 /
 
Sziasztok

Hogyan kell mérni egy tekercs induktivitását?
Ha kérhetem kicsit részletesen, mert nem vagyok szakmabéli!

Előre is kösönöm
(#) ferci válasza Fidel hozzászólására (») Júl 24, 2007 /
 
Ha nem vagy szakmabéli, akkor keress egy ismerőst, akinek van olyan multimétere, amin van L-mérési lehetőség 2H-2 mH-ig ( jobbakon 2 uH-ig).
Egyébként már elég olcsók, aki ilyen dolgokra adja a fejét, úgyis kell valami müszit venni...

A másik, hogy építesz induktivitásmérőt.
A többi megoldás meredekebb, mert szkóp is kellene.
(#) Balázs válasza Fidel hozzászólására (») Júl 24, 2007 /
 
Általában az az eljárás, hogy egy ismert értékű kondival összekötve egy LC rezgőkört csinálsz, és rákötöd a függvénygenerátort neg a szkópot. Ezek után addig variálod a frekit, amíg amplitúdiómaximumot nem látsz a szkópon. Itt van a rendszer rezonanciafrekvenciája, és innen már a Thomson-képlet segítségével könnyedén ki tudod számolni a tekercs induktivitását.

Vagy jelet rákapcsolva méred a rajta átfolyó áramot, így ki tudod számolni az induktív reaktanciáját (sőt, ha pontos vagy, az Ohmos ellenállást is beleszámítod), ebből pedig megvan az induktivitás.

Az a gond, hogy pontos méréseket végezni mindkét módszerrel nagyon nehéz. Ezért kell a multiméter, ahogy már előttem is tanácsolták.
(#) K.Leslie hozzászólása Júl 24, 2007 /
 
Üdv: Megcsináltam a feszültség összegzőt LM386 ból.
R1=R2Rv=10Kohm Ub1=2V Ub2=0.5V
ekkor az Uki= 1.25V
Ha Ub1=2V Ub2=0V akkor Uki= 1V
Tehát megfelezi a feszültséget.
Olyan mindtha nem is lenne benne az LM386.
Ha Ub1=5V és Ub2=5V akkor az Uki=5V
Magyarul, nem összegez, hameg kiveszem az ellenállásokat akkor ugyan ez csak nem felezi tehát max 5V van a kimeneten... Lehet egy kicsit bonyolult, de valami gond van.
1. Kérdés: Lm386-nak kell Vs lábra 5V-ot adni és a GND-lábra letestelni?
2.Ha kiveszem az Rv ellenállást ugyan úgy felez, ha 0ohm osat rakok be (rövidzárra) akkor is felez. Ha 20 Kohmos akkor is felez, tehát semmi szerepe sincs...
(#) K.Leslie hozzászólása Júl 24, 2007 /
 
Itt az LM386 leírási pdf-ben...

LM386.pdf
    
(#) K.Leslie hozzászólása Júl 24, 2007 /
 
Ha uA741 csinálnám, akkor az offset N1 és az N2-vel mit lehet állítani, nem lenne egyszerübb evvel összerakni?

uA741.pdf
    
Következő: »»   106 / 3965
Bejelentkezés

Belépés

Hirdetés
XDT.hu
Az oldalon sütiket használunk a helyes működéshez. Bővebb információt az adatvédelmi szabályzatban olvashatsz. Megértettem