Fórum témák

» Több friss téma
Fórum » Elektronikában kezdők kérdései
- Ez a felület kizárólag, az elektronikában kezdők kérdéseinek van fenntartva és nem elfelejtve, hogy hobbielektronika a fórumunk!
- Ami tehát azt jelenti, hogy a nagymama bevásárlását nem itt beszéljük meg, ill. ez nem üzenőfal!
- Kerülendő az olyan kérdés, amit egy másik meglévő (több mint 17000 van), témában kellene kitárgyalni!
- És végül büntetés terhe mellett kerülendő az MSN és egyéb szleng, a magyar helyesírás mellőzése, beleértve a mondateleji nagybetűket is!
Lapozás: OK   521 / 3961
(#) Action2K válasza bladika hozzászólására (») Jún 4, 2009 /
 
Nem rossz kis IC. A 0,5-1A nem kritérium Talán elég a 100-200mA-is. A 250V-os max hatát sem baj kezdetnek. Viszont a pontos 1V-os léptékek fontosak. R-2R típusú D/A elv szerint lenne jó az állíthatóság. Lineáris szabályozhatósággal.
(#) Action2K válasza bladika hozzászólására (») Jún 4, 2009 /
 
1V/1A vagy talán 0,1 A sem kell. Ekkor ugyebár 24.9W-ot kell elfűteni. De azért írtam a feszültségeltolást, mert már 100 volt körülitől is elég. Ha itt nézünk pl 200mA-t akkor a maradék 150V*0,2A, azaz szintén 30W körüli a mellékes elfűtendő. Szerintem ez nem nagy.
Mivel ez egy számítógépes mérőpad lenne, itt az a lényeg, hogy különböző feszültségeken lehessen egy adott dolgot bemérni. Egyszerre több feszültséget kell majd állítani, s ezért kell a PC. A végeredményekből diagrammok rajzolódnak majd ki.
(#) Action2K válasza (Felhasználó 13571) hozzászólására (») Jún 4, 2009 /
 
No egy ilyen megvalósítása már beadható diplomamunkának is.
(#) Imi65 válasza Action2K hozzászólására (») Jún 4, 2009 /
 
Szóval csőkarakterisztikákat akarsz felvenni? Ravasz!
(#) Action2K válasza Imi65 hozzászólására (») Jún 4, 2009 /
 
Bezony ám! Egy manuális csőmérővel is lehet, csak beleőszül az ember töbtíz, többszáz csőnél.
(#) MolnarG hozzászólása Jún 4, 2009 /
 
Sziasztok!
Ezt (2. rajz) az áramkört szeretném megépíteni subwoofer-hez, előbb összeraktam szimulátorban, de valahogy nem akar megfelelően működni. Az egyik bemenetre egy 500mV -os szinuszt raktam egy kapcsolón keresztül, első bekapcsolásra behúz a relé, de a jel lekapcsolására nem enged el, c4 kondit be se raktam direkt. Mi lehet a baj? A FET-et esetleg lehetne valami tranzisztorral helyettesíteni?
(#) proli007 válasza MolnarG hozzászólására (») Jún 4, 2009 /
 
Hello!
Valamit félreértettél.
Ez a kapcsolás, mindössze arra való, hogy a hangfrekis jel megjelenésére bekapcsolja a szubláda tápfeszültségét. Ha a jel megszűnik, azonnal nem kapcsolhatja ki az erősítőt. Ennek időzítésére szolgál a C4 kondiban lévő töltés, ami 10Mohm-on keresztül sül csak ki. (kb. 1000sec) Ha a Fet helyett tranyót alkalmaznál, megszűnne a késleltetés, mert a tranyó bázisárama kisütné a kondit. Ellentétben a Fet-el, mert az térvezérelt, azaz csak a Gate feszültség szükséges a működéséhez.
Tranyót akkor lehetne alkalmazni, ha ezt az egyszerű késleltetést, valami korrektebb késleltetővel váltanád ki.
A szimulátorban hiába hagytad el a C4-et, mert a Fet GS kapacitása ugyan úgy feltöltődik, és a 10Mohm-al az is elég hosszú időt adhat.
üdv! proli007
(#) MolnarG válasza proli007 hozzászólására (») Jún 4, 2009 /
 
Valóban, igazad van. Tisztában voltam vele, hogy nem azonnal kapcsol le, de a GS kapacitást nem vettem figyelembe, ezért is csodálkoztam, hogy nem akar oldani a relé c4 nélkül (rövid időn belül) se. Kipróbáltam 1M -al azzal hamar oldott, tehát tényleg jól működik.

Lenne még egy más jellegű kérdésem is. A mellékelt képen lévő emi filter-be kéne választani varisztort meg NTC-t. Varisztorból 250V-osból van 400A, 1200A, 2500A, 4500A ebből gondolom elég a legkisebb is (vagy nem baj ha nagyobbat rakok?). NTC-ből fogalmam sincs milyen kéne.

Köszi
Üdv

emi.png
    
(#) Droot hozzászólása Jún 4, 2009 /
 
Sziasztok!
olan problemam van, hogy vettem egy 7912-es stabkockat. Elvileg TO-220-as tokozasu. Annak elvileg ugy van a labkiosztasa hogy: GND, IN, OUT.
Csak hogyha megmerem sipoloval(szakadasmero) es a sipolo egyik felet a stabkocka hatuljara teszem a masikat pedig a kozepso labra akkor sipol. Szerintetek az in van kivezetve hatra vagy miez?
(#) qvasz2 válasza Droot hozzászólására (») Jún 4, 2009 /
 
A középső lába a hűtőzászló is.
De mindennek : tranyónak, triaknak, mindennek!
Szigetelővel kell bordára rakni, ha ez a gondod.
(csillám lap meg szigetelő alátét)
(#) proli007 válasza MolnarG hozzászólására (») Jún 4, 2009 / 1
 
Hello!
Mind két eszköz megválasztásánál ismerni kellene a teljesítményt, azaz a mögöttes áramkör fogyasztását és a hálózat és a készülék által okozott induktív lökés nagyságát. (De gondolom az embernek a tranziens lökések nagyságáról és idejéről nem sok információja van.)
A katalógus, az NTC-nél a bekapcsolási áramcsúcs szerint ajánlja az eszközt. (pld.: 11,5A esetén 1ohm, míg 4A esetén 22ohm-osat)
A Varisztornál, a 275V-os lenne megfelelő, mert a 250V-os csúcsfeszültsége, már éppen a váltó csúcsfeszültség határán van (230V). Ha a nagyobb terhelhetőségűt választod, rosszat nem tehetsz, legfeljebb a mérete nagyobb.
üdv! proli007
(#) Droot válasza qvasz2 hozzászólására (») Jún 4, 2009 /
 
nem ez a gondom, hanem az, hogy elvileg ottt a hutofeluleten a GND-nek kellene lennie nem?
(#) qvasz2 válasza Droot hozzászólására (») Jún 4, 2009 /
 
Nem
Miért kéne?
mert a 7805-nek az van?
Attól még a többi ezernek más van ott. mondom tranyó, triak, fet, tirisztor, dióda, stabIC minden így van gyártva.
Létezik egyébként sokmindenből müanyag hűtőzászlós, azon semmi sincs kivezetve.
(#) Droot válasza qvasz2 hozzászólására (») Jún 4, 2009 /
 
ok akkor mar csak 1 kerdes. a 7912 mer -15 voltot ad ki magabol?
(#) qvasz2 válasza Droot hozzászólására (») Jún 4, 2009 /
 
Akkor ott valamit vagy elkötöttél, vagy kinyírtad.
Elég érzékenyek a fordított fesz-re, és a visszatáplálásra (amikor nagyobb kondit raksz a stabIC után és leveszed a bemenő feszt, a kondiból visszafelé folyik áram)
(#) MolnarG válasza proli007 hozzászólására (») Jún 4, 2009 /
 
Varisztor oké. A emi-filter után egy lágyindító van amit egy 200VA-s toroid követ. Egy 100W végfok és kiegészítő áramkörök tápja lesz. A lágyindító miatt kisebb lesz a bekapcsolási csúcsáram, mint nélküle, akkor egy ilyen lehet elég lenne.
üdv
(#) proli007 válasza MolnarG hozzászólására (») Jún 4, 2009 /
 
Hello!
Jó lesz, de ha lágyindító van benne, akkor lehet ez is szükségtelen, mert pont azt szimulálja.
üdv! proli007
(#) MolnarG válasza proli007 hozzászólására (») Jún 4, 2009 /
 
Ok. Köszi a segítséget!
Üdv!
(#) vizor válasza (Felhasználó 13571) hozzászólására (») Jún 4, 2009 /
 
Csakhogy ő 7912-ről beszél, a negatív verzióról.
(#) Droot válasza (Felhasználó 13571) hozzászólására (») Jún 4, 2009 /
 
Az adatlapot megtalaltam. azert csodalkoztam, mert en eddig azt hittem hogy minden stamkockanal a test van hutozaszlon. azt is tudom hogy a 79 utan a 12, 24 05 stb. miotjelent, nem ez volt a problemam. Az adatlapot azert kosz


qvasz2: koszonom a segitseget a problema megoldodott
(#) vizor válasza Droot hozzászólására (») Jún 4, 2009 /
 
A bekötés jó (GND, IN, OUT, szemből nézve balról jobbra), a hűtőfelületen az IN van, az is normális.
(#) vizor válasza (Felhasználó 13571) hozzászólására (») Jún 4, 2009 /
 
Akkor köszi a megerősítést. Pedig már ki is töröltem, mert mondom mi van ha nagy marhaságot írok

Tehát akkor jól tudtam, hogy "a 79xx sorozat terhelve adja a helyes negatív feszt". Viszont elég neki minimális terhelés is, ezt nem tudtam pontosan.
(#) nagy_david1 hozzászólása Jún 4, 2009 /
 
Hello!
Lenne egy olyan kérdésem hogy egy 24V 3A-s trafóból 3.5A-t még ki leheté hozni úgy hogy ne essen a feszültség kb 22V alá? Persze egyenirányítva és bufferelve legalább egy 4700µF kondival. A hűtést leszámítva kérdem, azt megoldanám a trafónak, ettől eltérően valyon működne? Az a baj egy nagyobb trafó már túl nagy lenne méretileg és súlyilag is. EI vasmagos trafó. Toroidos megoldásokkal kíméljetek. Köszönöm elére is válaszotok.
(#) nagy_david1 válasza (Felhasználó 13571) hozzászólására (») Jún 4, 2009 /
 
Köszi a gyors és lényegretörő választ
(#) Zoltan.ms hozzászólása Jún 5, 2009 /
 
Sziasztok azt szeretném kérdezni, hogy van egy fetem IRF1405 pwm-hez kell majd és az adatlapja szerint 10V-on 116A-t tud.
Hogyan kell értelmezni ezeket az adatokat?
Sima kis normál tokozású FET vékony lábakkal, azt hiszem ha 116 A-t kapna elfröccsenne az egész vagy porrá égne egy ezred másodperc alatt úgy, hogy még nyoma sem maradna!
Ha megnézek egy autóba való biztosítékot a 25A-esnek vastagabb a szála mint a fetnek a bármelyik lába, akkor hogyan tudna 116A-t?
ez akkora áram amit legtöbbünk még nem is látott.
És ha 10V-on tudja az 1160Wattot jelent -ez hihetetlen vagy inkább nevetséges.
Hogyan kell ezeket az adatlapokat értelmezni? -mert ahogy az IRF Feteket néztem mindegyik tudott legalább 40A-t. ez képtelenség a felépítéséből adódóan nem?
Mit szóltok ehhez?
(#) Sanyig4 hozzászólása Jún 5, 2009 /
 
Sziasztok!

Ha egy kocsi távirányítójába beépítek egy apró mágnest okozhat-e bármilyen rendellenességet?
Előre is köszi a választ!
(#) xakk hozzászólása Jún 5, 2009 /
 
A kocsiban LED világítás van. Négyesével sorbakötve összesen 36 darab. Nem tudok semmit a ledekről, 3600 ft volt 100 darab. Szóval az a bajom, hogy folyamatosan égnek ki, először nekiállnak vibrálni, aztán kiégnek. Ez betudható az olcsó ledeknek? Én olyanokat olvasok itt a fórumokon, hogy 3 led + 80ohm ellenállás. De én 4 ledet kötök sorba, vagy ez így mégsem elég?
álló motornál 12V, járó motornál 14V.
Most pedig megyek autó világítást javítani
Üdv!
xakk
(#) Sanyig4 hozzászólása Jún 5, 2009 /
 
Egy benzinpompa működtetéséhez elég egy 8A relé, vagy az túl gyenge ahhoz?
(#) zolika60 válasza Sanyig4 hozzászólására (») Jún 5, 2009 /
 
Benzinpumpa függő. Mérdd meg mekkora áramot vesz fel és kiderül.
(#) vizor válasza xakk hozzászólására (») Jún 5, 2009 /
 
Szerintem nem a LED-ek a hibásak.

Ha erősfényű 3V-os nyitófeszültségű LED-ek akkor 12 V-nál még csak jó lenne de 14V-nál már mindenképpen ellenállás kellene. Viszont ha van ellenállás akkor 12V-nál meg nem biztos, hogy rendesen világít ha 4db van összekötve. Én egy 9V-os stabilizátor IC-vel oldanám fel a problémát és 9V-ra méretezném a LED-ek elosztását.
Következő: »»   521 / 3961
Bejelentkezés

Belépés

Hirdetés
XDT.hu
Az oldalon sütiket használunk a helyes működéshez. Bővebb információt az adatvédelmi szabályzatban olvashatsz. Megértettem