Fórum témák

» Több friss téma
Fórum » Erősítő mindig és mindig
Mielőtt kérdezel, a következő két dolgot ellenőrizd! I. A helyes tápfeszültségek megléte. II. A kimeneten van-e egyenfeszültség. Élesztés.
Lapozás: OK   1404 / 2514
(#) reloop válasza jandark hozzászólására (») Szept 7, 2013 /
 
Szia! A hangzásbeli eltérésről írhatnál pár szóban, nehogy például egy kiszáradt elkó miatt állj neki végtranzisztorokat cserélni.
A nyugalmi áram gyártó által ajánlott értékéhez keress service manualt, abban valószínűleg megtalálod.
Ennek hiányában állíts a 0,47 ohm teljesítmény ellenállásokon 10mV feszültségesést, ez durván 20mA nyugalmi áramnak felel meg.
(#) jandark válasza reloop hozzászólására (») Szept 7, 2013 /
 
Szia.
Azt tapasztaltam hogy az R csatorna le volt kötve,valószínű az eltérés miatt,azon az oldalon van a BD317-BD318 páros ott hallhatóan rosszabb minőségben szól (de szól)
A másik L oldalon a 2SC1619-2SA808 típus van itt szép a hangkép is..
Ezért szeretnék 2-2pár azonos típusú tranzisztort beletenni,egyenlőre csak új MJ15003-Mj15004 tranzisztorom lenne..
Megvan a service manual is,de nem tudom a pdf-et feltölteni,így képet készítettem belőle,a beállításhoz segítséged kérném,pontosan mit és hogyan..
Köszönöm.
A hozzászólás módosítva: Szept 7, 2013
(#) reloop válasza jandark hozzászólására (») Szept 7, 2013 / 1
 
Szűkkeblűen ajánlottam neked nyugalmi áramot. A gyári doksi 25mV-ot ír elő a végtranzisztorok emitter-ellenállásaira. A mérést a végtranzisztor emitter (adott oldalnál bármelyik lehet a kettő közül) és a biztosíték között tudod kényelmesen elvégezni.
Úgy nézem elviselhető munka árán lehet végtranzisztort cserélni, próbáld ki a meglévő párossal.
(#) blasz válasza reloop hozzászólására (») Szept 8, 2013 /
 
Szia csak azok vannak bekötve,amit ajánlották nekem.De ha arra gondolsz hogy nem vittem a jelnek külön földet az igaz nincs bekötve külön jelföld,próbáltam,de nem sok változott.Most viszonylag jól szól csak kevés a hangerő,és búg.Nem nyomja el a zenét de búg.
(#) blasz válasza blasz hozzászólására (») Szept 8, 2013 /
 
És a hangszín nem működik,a mély,magas egyik sem,és a gombok sem,loudnes stb. Olvastam hogy az Stk Ic vezérli a hangszínt is,nincs mód valahogy üzembe helyezni a hangszínt?
Köszönöm
A hozzászólás módosítva: Szept 8, 2013
(#) reloop válasza blasz hozzászólására (») Szept 8, 2013 /
 
Leírtam (rajzoltam) mi a teendő Az eredeti visszacsatoló ágat teljes egészében meg kell tartani, és az implantált erősítőét el kell távolítani. Arra sajnos semmi garancia, hogy az STK-n kívül ez más erősítőfokozattal is jól működhet. Amit beépíteni szándékozol annak a nullátmenet közelében igen bizonytalan a működése, ezt a sok kapacitív tagot tartalmazó visszacsatolást nem biztos, hogy díjazza.
A megoldások sorában az első mindenképp a tönkrement STK IC pótlása.
A többi: hangszín szabályzó újraépítése, külön végfok beépítése komoly feladat elé állít, hogy elkerüld a földhurkot és a búgást.
(#) blasz válasza reloop hozzászólására (») Szept 8, 2013 /
 
Értem,nem ragaszkodom ehhez a végpanelhez,van St.150.1 pár készen.Stk-ic-t nem kap akkor szétbontom inkább és alkatrésznek megy mind 2 db.
(#) jandark válasza reloop hozzászólására (») Szept 8, 2013 /
 
Szia.
Most tudtam időt szánni újból az erősítőre,multival feszültséget mértem,mindkét csatorna emitter ellenállásain,a jó L csatorna ami 2s tranyókkal szerelt 40-50mV mérhető,a kettőn együttesen kb 90-100mV mérhető nyitott üres bemenetnél és hangszóró nélkül terheletlenül..
A másik oldalon az R csatorna máris hibás,ott a BD tranyók vannak,az R283-as 0,47ohmos ellenállás jó itt már kb 7volt egyent mérek,az R284es emitter párja nem jó szakadt (előttem valaki kicserélte az R284 et R47 10%ellenállásra)..
Mi a tanácsod,mit vizsgálhatok a hibás oldalon,mi okozhatja ezt?
Mielőtt beraknám az új MJ tranzisztorokat..0,47ohm 5w van itthon,azt tudom cserélni..
Kép az L oldalról..

ta 2605.png
    
(#) reloop válasza jandark hozzászólására (») Szept 8, 2013 /
 
A 0,47 ohm-on eső 7V irreális érték a P=U2/R alapján piszkosul fűtene. Aminek R47 az értékjelölése az lehet éppen 0,47 ohm, legjobb ha megméred mindkettőt.
A csatorna tranzisztorainak lábai között ellenőrizd mutatkozik-e zárlat. Ha ilyen hibát nem tapasztalsz, akkor a hálózati feszültség egyik ágát szakítsd meg 230V/60W izzóval, hogy durva esetén legyen áramkorlátozód, és tégy vele üzemi próbát.
Mérd az emitter ellenállásokon eső feszültséget és a kimeneti egyenfeszt. Ez utóbbit természetesen testhez képest.
(#) jandark válasza reloop hozzászólására (») Szept 8, 2013 /
 
Rendben,máris mérek....
(#) jandark válasza reloop hozzászólására (») Szept 8, 2013 /
 
Kicseréltem a végtranzisztorokat,MJ15003-15004 típusra mindkét oldalon,egyenlőre üresben..
A hibás oldalon a szakadt ellenállás helyére jó 0,47ohmos ellenállást tettem,ezen oldal végtranzisztorait néztem az itt az apróban is rendelhető kijelzős teszterrel,hibát nem mutatott,az értékeket rendben kiírta,még multival nem néztem végig,de az is soron van..
Mielőtt bármit továbblépek,egy hosszabbítót beáldoztam egy soros izzós hálózat tesztelőnek,még egy foglalat kell,izzó van és tovább mérek..
(#) mferenc51 hozzászólása Szept 8, 2013 /
 
Szevasztok ! TDA1557Q erősítő rendelkezik e előerősítővel ? Köszi!
(#) mferenc51 hozzászólása Szept 8, 2013 /
 
Melyik hangszínszabályzó kell hozzá,mert az LM1036N -el nem jó.
(#) jandark válasza reloop hozzászólására (») Szept 8, 2013 /
 
A végtranzisztorok, és a hibás ellenállás cseréje után,mindkét oldalon kb hasonló 40mV-ot mérek ellenállásonként mindkét oldalon..
A 230/60w izzó bekapcsoláskor felvillan nagy fénnyel,majd halványan izzik..(ha ez normális)
Hogyan tovább?
(#) jandark válasza reloop hozzászólására (») Szept 8, 2013 /
 
A hangszórókimenetek mérése:
Az L csatorna + és gnd 14,6mV az R csatorna + és gnd 11,5mV feszültség van..
A hozzászólás módosítva: Szept 8, 2013
(#) jandark válasza jandark hozzászólására (») Szept 8, 2013 /
 
Pontosítok.
Az L csatorna + és gnd 13,8 mV az R csatorna + és gnd 12,5 mV feszültség van..
Az előző mérésben rajtafelejtettem a cd lejátszó rca-it (igaz nem volt bekapcsolva)
(#) reloop válasza jandark hozzászólására (») Szept 8, 2013 /
 
A 0,47 ohm-on mekkora feszültség esik? Akár meg is hallgathatod mérsékelt hangerőn, az izzó egyelőre maradjon bent.
(#) jandark válasza reloop hozzászólására (») Szept 8, 2013 /
 
A 0,47 ohmokon a leírtakat mértem,,(40mV darabonként) Egy oldal két emittere közt a dupla mV-ot..Lényegében a biztosíték és az emitterek közt is azt mérem,mint az emitter ellenáláok két lábára mérve,(ha jó a gondolatmenet)..
Hangpróba....
(#) reloop válasza jandark hozzászólására (») Szept 8, 2013 /
 
A 40mV és a 0,47 ohm hányadosa a nyugalmi áram. Ez most Nálad elég sok. Ha nem melegedik zavaróan a hűtőborda, vagy bármely más alkatrész, akkor legjobb azért így hagyni.
(#) Flatlander hozzászólása Szept 8, 2013 /
 
Sziasztok

Szeretnék építeni egy kis sztereo végfokot,a trafó adott 60W és 1x15 Vac.Milyen egyszerűen megépíthető szimpla tápos kapcsolást ajánlanátok? Valamilyen kis tda-ra gondoltam amit könnyű megépíteni,egy komolyabb hifibe építeném be háttérsugárzó hajtásához.
A hozzászólás módosítva: Szept 8, 2013
(#) jandark válasza reloop hozzászólására (») Szept 8, 2013 /
 
Kis hangerőn,elindítottam az izzó mellett..
Szép tiszta a hangja most,a két csatorna hangja is kiegyenlített..
Közben újra megmértem az emitter ellenállásokat most már üzemben,az L ellenállásai csatorna 44,5mV,míg a R csatorna ellenállásain 33,6mV-ot mérek..
Érdemes ezt korrigálni?
A hozzászólás módosítva: Szept 8, 2013
(#) reloop válasza jandark hozzászólására (») Szept 8, 2013 /
 
A gyártó ajánlására hagyatkoznék, ha már hozzányúlsz. Legyen mindkét csatornánál 25mV az emitter-ellenálláson eső feszültség. Természetesen, ha így marad akkor is tökéletes.
Mint írtam, ha a borda nem túl meleg nem piszkálnám
(#) jandark válasza reloop hozzászólására (») Szept 8, 2013 /
 
Mindenkép muszáj,ha már belekezdtem..12perce kis hangerőn szól szépen,totálisan hideg az egész hűtőfelület,és az emitter ellenállások is..Érdekes..
Gondolom a trimmert óvatosan kell tekernem nehogy megszaladjon..
Jó elgondolás az ha a trimmert tekerve az emitter ellenállásokon (egyesével) mérve 25mV-ra állitok?
Ill a lényeg,nyitott bemenettel vagy zárttal,és gondolom hangszóró nélkül?
(#) reloop válasza jandark hozzászólására (») Szept 8, 2013 / 1
 
Jobban elmélyülve az általad feltett fotó tanulmányozásában, úgy látom a trimmer elég szennyezett. Ezt bárminemű állítgatás előtt gondosan meg kéne tisztítani. Szerintem ennyit nem ér a finomabb beállítás. Arról nem is beszélve, hogy a nyugalmi áram csökkentésétől - ha nem is zavaró mértékben - de növekedhet a keresztezési torzítás, tehát inkább rosszabb lesz erősítőd mint jobb. Itt a melegedés volt az egyetlen kritérium.
Ha nem tudtalak lebeszélni a beavatkozásról, akkor a beállítás alatt az izzó maradjon továbbra is bent. A csúszka érintkezési hibája miatt megugorhat a nyugalmi áram, jól jöhet a korlátozás.
(#) jandark válasza reloop hozzászólására (») Szept 8, 2013 /
 
Értem.szeretném a két csatornát azért szimetrizálni,gondolom célszerű lenne az L csatorna 44,5mV-ból lentebb faragni a másik csatorna 33,6mV-hoz.
A tisztítást azóta elvégeztem tüzetesen mindenhol amihez csak hozzáfértem..
Az izzót bennhagyom még,a bemenet és a kimenet hogy legyen állítás közben?
Most néztem rá,szépen muzsikál és jéghideg a borda és az emitter ellenállások is..
A hozzászólás módosítva: Szept 8, 2013
(#) reloop válasza jandark hozzászólására (») Szept 8, 2013 / 1
 
A beállítás alatt ne kapjon jelet az erősítő, a bemenet akár rövidre is zárható, ha egyébként búgna esetleg. A hangszórót ilyenkor le kell választani.
(#) Buvarruha válasza jandark hozzászólására (») Szept 8, 2013 /
 
És a beállítás erejéig az izzót is hagyd ki, mert beleszólhat akár a nyugalmi áamba is.
(#) jandark válasza reloop hozzászólására (») Szept 8, 2013 /
 
Sikerült lentebb vettem az L csatornát,most emmiterenként 34mV mérhető mindenkét csatorna ellenállásain..Már csak az a kérdés a gyári 25mV is a darabonként mért emmiter ellenállásokra vonatkozik?Ha lúd legyen kövér,szeretném ha sokáig jó lenne,nem a hangerő a lényeg..Az izzó még mindig benn van..
A hozzászólás módosítva: Szept 8, 2013
(#) jandark válasza Buvarruha hozzászólására (») Szept 8, 2013 /
 
Na ezt akkor bebuktam..Miként hat a beállításra ha izzó mellett sikerült beállitani mindkét csatornát azonosra?
(#) lukacsp válasza jandark hozzászólására (») Szept 8, 2013 /
 
Kb. az történik, hogy ha kiveszed az áramkorlátozó izzót, akkor lesz 35mV emitter ellenállásonként. Nem számottevő.
Következő: »»   1404 / 2514
Bejelentkezés

Belépés

Hirdetés
XDT.hu
Az oldalon sütiket használunk a helyes működéshez. Bővebb információt az adatvédelmi szabályzatban olvashatsz. Megértettem