Fórum témák
» Több friss téma |
Mielőtt kérdezel, a következő két dolgot ellenőrizd!
I. A helyes tápfeszültségek megléte.
II. A kimeneten van-e egyenfeszültség.
Élesztés.
A linken egyertelmuen le van rajzolva...
Sziasztok!
A segítségeteket kérném egy Harman/Kardon AVR161-es erősítőnek a tápegységével kapcsolatban. A fő hiba jelenség, hogy a szimmetrikus tápfeszültségnél terhelés nélkül csak 17V-ot mérek terhelésen(vissza dugót csatlakozónál) ez leesik 1.5v ahol alapesetben 45v-nak kellene lennie . Sajnos nem igazán tudom hogy hol keresem a hibát ennyire nem vagyok képben a kapcsoló üzemű tápegységekben.
Oszciloszkop nélkűl szinte javíthatatlan. Meg kellene nézni a kondenzátorok állapotát nem a kapacitás vesztett vagy kiszáradt kifolyt stb. Meg kell mérni meg a van a vezérlő jel . Müködik e vezérlés rendesen. De valószínűleg nem
! Eleg összetett egy pwm táp.
Mielőtt a végfok tápját méregeted, meg kell nézni a készenléti feszültségeket. Ha ezek rendben vannak, akkor tud beindulni a nagy táp. Vélhetően nem lesz minden aktív, de a vezérlő panel kell hogy kapjon feszültséget, mert nélküle nem fogadja a távirányító jelét.
Itt jegyzem meg, hogy ha a fő proci a beteg, nem fogja elindítani a tápot akkor sem, ha az hibátlan. Ez sajnos nagyobb százalékban fordul elő mint a táp hiba.
Sziasztok az összes többi feszültséget végig mértem és minden rendben van a megadott feszültségeket mérem kivéve ugye a fő tápon továbbá az erősító gond nélkül bekapcsol van osd menü is csak ugye egyrészt nagyon halkan szól ha meg feljebb tekerem akkor borzasztóan torzít de gondolom ez az alacsony tápfeszültség miatt van.
A kondenzátorokra én is gondoltam látszólag külső hibát nem látok tehát nincsenek ki folyva kapacitást még nem mértem egyébként rendelkezem olyan multiméterrel ami 2000µF-ig képes mérni ezzel viszont a nagy kondenzátorokat nem tudom meg mérni mert 2200µF-osak ez mérés határon kívül van. ja és jól tudom hogy az elkókat ki kell forrasztani tehát kapcsolásban nem merhetők? oszciloszkopom nincs de tudok szerezni viszont ahhoz teljesen hülye vagyok viszont nagyon kitartó és lelkes vagyok ha kapok segítséget.
A hozzászólás módosítva: Aug 19, 2020
Az jó ha megvannak a segéd tápok. Leválasztó trafó nélkül nem veszélytelen méregetni a primer oldalon, így nem könnyű instrukciót adni. De!
Kikapcsolt állapotban meg kellene mérni a fő táp mosfetjére szerelt hőbiztosíték ellenállását. Nem vagyok benne biztos hogy ez öngyógyulós vagy egyszeri működésű, de túlmelegedés után ez ha már nem vezet, az IC93 nem kap tápfeszt többé. Ez pedig a lepke a fő tápnak. Arra gondoltam, foglalkozzunk csak ezzel a résszel. Ami kellene: Egy 12V-os 1A terhelhetőségű tápegység. Nem kell hálózatra kötni a panelt, csak erről a 12V-ról kap energiát. Megnézem még ennek az IC93-nak a manuálját, amiből kiderül hogy mekkora tápról hajlandó elindulni, de vélhetően elég lesz a 12V.
12V a bekapcsolási küszöb, de lehet 12,7V is. Tehát inkább 13-14V kellene a biztonság kedvéért.
A hozzászólás módosítva: Aug 20, 2020
A hőbiztositék ellenállása 0.1Ω gyakorlatilag nincs ellenállása.A 12v -os tápegység AC vagy DC legyen?
A hőbizti akkor nem sérült. Ez jó. A táp az természetesen DC legyen.
Sziasztok.
Mackie SRM450 V2 végfokkal szenvedek. Táp nem indul, előélete ismeretlen. Hozzám kerüléskor a következőket mértem, tapasztaltam...Táp fetek (Q7, Q10 IRF840A) zárlat,U36 UC3842 szétrobbanva. U35 SG3525 zárlat minden irányban. Az U36 körében néhány (R233, R230, R231, D33, Q21) alkatrész füst. Hibás alkatrészek cserélve. Az UC3842N táp ic tápfeszültségei megvannak. illetve a 18V helyett 15,6V. Ha viszont az SG3525 ic benne van, akkor ez a 15V leesik 4V-ra. Ok SG csere ismét (foglalatba) (biztosan én elnéztem valamit...) helyzet ugyanaz. SG újra ki, foglalaton mérve zárlat nincs, de az ic tápfeszültsége a 1, 2, 16, 12 lábakon megvannak. Az Lm339 ideiglenesen ki van véve, mert ha az is benne van akkor még komplikáltabb a helyzet. A 380VDC fő tápfeszültség megvan. Optocsatolók jók, de az meg az LM339 kivétele miatt nem is mérvadó. Kérdés, hogy mi az ami miatt nem indul ez a táp? A végfokok (BIAMP) a digit vég, a tda 7294 jók. Biztosan elkerüli valami apró dolog a figyelmem... de mi? Az U35 ic környezetét ellenőriztem, nincs baj már amit mérni lehetne ... diódák, ellenállások tranzisztorok mérve jók.. amik kétesek voltak kiszedtem.. A hozzászólás módosítva: Aug 21, 2020
A gate meghajtó transzformátor nem lett zárlatos az elégett fet miatt? Külső tápegységből meg lehet az U35-öt táplálni, megmérve az áramfelvételét. Zárlatos gate meghajtónál sok lehet a felvett áram.
Nos elindult.... De csak 2X.
Kikapcsolás után nagyon nehezen indult el, viszont akkor minden működik. Az U36 UC3842 ic 8 as lábán működéskor megjelenik az 5,01V os referencia feszültség.. Az lm 339 kivétele rossz ötlet volt, mert a Q23-al ad villanyt az U35-nek. Annyival előrébb jutottam, hogy az UC3842 körben van gond... mivel a 380V csak akkor áll elő ha az U36 dolgozik. ha nem működik akkor csak 330V körül van a VDC tápfeszültség. Az U35, U36 ic-k újjak, több darabot is próbáltam, ugyan az a helyzet.
Ha IC 17 lábán nincs meg a 16V vagy annál nagyobb, nem fog elindulni, még akkor sem ha az IC 8 referencia lábán meg van az 5v. Ja és ha a 17 lábán 11-12V alá csökken a feszültség akkor az az IC-t (UC3842). leállítja.
A hozzászólás módosítva: Aug 21, 2020
Találtam tápegységet viszont nem 1A hanem 2A terhelhetőségű gondolom ez nem nagy baj.
A C242 pozició számu 100µF kondenzátort ellenőrizd le, nem csökkent e az induktivitása, nem nőtt e meg az ESR értéke, ha van müszered hozzá.
A 2A még jobb, de mint írtam a garantált induláshoz 12,7V kell. Ha 12V van, egy 1,5Vos AA (ceruza) elem sorbakapcsolásával már biztosan megvan a garantált indulási feszültség.
A folyamat a következő: Ne kapcsold hálózatra! A primer oldali puffer legyen kisütve (nem csavarhúzóval, hanem szükség esetén egy párszor 10, vagy 100 Ohmos ellenállással. A primer oldali negatív sín lesz a gnd, az IC93 tápfesz bemenete egy néhány Ohmos ellenálláson keresztül legyen a primer puffer pozitív pólusához kötve. A primer pufferre kerüljön a 12,7-15V közötti feszültség. Most veszélytelenül lehet mérni az IC lábain feszültségeket. Elvileg a szekunder oldalon is indukálódik valamekkora feszültség, persze csak hibátlan IC esetén.
Mielőtt feszültség alá helyezem lefotóztam amit csináltam remélem jól értettem. az ellenállás értéke 5.7Ohm
Jó. Nem szükséges az IC lábához közvetlenül forrasztani, elég valahol arra a fólia szakaszra ami csatlakozik hozzá.
Jöhet a méricske.
GND-GATE 3,47V
GND-VINS 2,47 GND-BL 0V GND-ZC 0V GND-FB 4,97V GND-CS 0V SZEKUNDER oldalon 8v- mérek
Meg lehet terhelni a szekunder oldalt egy 33-100 Ohm körüli ellenállással, így kiderül hogy egy-két impulzus dolgozik csak, vagy az IC folyamatos üzemre képes.
Ha ez a teszt is eredményes, lehet tovább menni. Az IC-t kössük le a primer pufferról, és csak az IC kapja meg a 12V-os tápot. A primer pufferre valami nagyobb feszültséget kapcsoljunk. Ez több módon megoldható. Ha van kéznél valami transzformátor ami 20-50V közötti feszültségű és legalább fél ampert képes szolgáltatni, akkor ennek szekunderét ráköthetjük a 230V-os kapcsokra. Egyenirányító és puffer már úgy is van a panelon. Most már nagyobb szekunder oldali feszültséget kellene mérni.
így a szekunder oldalon azonnal le esett a feszültség 1,83v-ra 100 Ohm-os ellenállással terhelve
A hozzászólás módosítva: Aug 21, 2020
Mármint ha terhelést teszel rá?
A gate kimenet és a GND közé betennék egy 100 Ohm körüli ellenállást, ezzel tesztelhető hogy a gate meghajtó tud-e elegendő áramot biztosítani a fet számára.
Jól értelmezted, valóban a szekunder oldalt akartam terheltetni. A gate kimenet terhelése egy másik teszt. Itt az derül ki, képes-e az IC meghajtani a fetet,
AZ IC most egyértelműen melegedik meg ugy érzem hogy a környezete is
Ez nem jó. Mármint az IC-nek ezt nem szabadna észrevenni mint plusz terhet. Nem kizárt, hogy a kimeneti fokozata pukkant el. Mielőtt új IC beszerzése lenne a cél, egy próba erejéig tennék rá egy komplementer buffert. Mindjárt rajzolom. Kell hozzá valami kis TO92 tokozású komplementer tranzisztor pár.
|
Bejelentkezés
Hirdetés |