Fórum témák
» Több friss téma |
Fórum » Fűtés, fűtő egység
Témaindító: Sir-Nyeteg, idő: Dec 9, 2008
Témakörök:
Üdv!
Olyan eszközt keresek, amivel melegíteni lehet. Jelen pillanatban épp egy haverom által kért érdekesség kéne, konkrétan akváriumban vagy ehhez hasonló üvegedényben akar vizet melegen tartani(melegíteni), 50-60fokon, lehetőleg nem vízbe merítős módszerrel. Konkrét első elképzelésem: melegítő bélyeg :yes: Valahol találtam ilyet egyszer régen, 12V-ról ment, külső tükör jégtelenítő volt kocsiba, ami jó is lenne, de valami 3-4Ampert evett Kis teljesítményű dolog kéne, néhány wattocska, max 10W! Esetleg jól is nézzen ki, de ez nem elsődleges szempont. Előre is köszi!
12V 10W, fűtés, egy üvegedény számára, nem belemerítve.
Ha kicsit többet írnál róla, lehet hogy tudnánk segíteni. Pl. a 10W egy 10l nagyságrendű, üvegfalú akvárium 50-60 fokon tartásához kevés. Tegyél fölé egy infralámpát. Az ugyan 230V, de szép piros lesz minden, bár a vizet nem ártana valamivel kever(get)ni
Hajszáritóból a szálat letekered és kerámiába "becsomagolod".én igy csináltam akváriummelegitőt hősugárzó szálával 24V ról eljárt az áramfelvételét nem tudom mert már odaadtam akinek készült.
A srác kémikus, max fél literes edénye van, van ami plexi, kevergetés rázás már megoldott általam , lámpát nem akar/néha nem is szabad használnia a vegyszerek reakcióképessége miatt.
Edények aljára lenne a legjobb a fűtés. És mozgatható kell h legyen, azaz egy vezeték nem gond, ha lóg vlahol, de az infralámpa emiatt sem a legjobb. Gondoltam, h kis izzót odragasztani edény oldalára, de az nagyon melegítene, nem biztos hogy bírja edény. Fűtőszál nem vészes, de áramfelvétele van, macerás. Gondoltam pl TO220-as tokozásra, akár lm317, akár BDxxx tranyóra, de azok zt hiszem, hogy szintén áramok hatására fognak melegedni, ami nem jó. Kis teljesítmény két dolog miatt kellene, megrendelő szeretne keveset fogyasztani, főleg ha napokig melegíteni kell. Illetve fél az áramtól Nah meg ha vmi vegyszer kilöttyen, nem biztos az az áram. Üzembiztonság! Meg nincs is amperes tápja, és nem akar venni.
Peltier elem isteni lenne, csak hát baromi drága, meg ott is áramok folynak.
A plexi elég kényes dolog, könnyű megolvasztani. Az nem lenne neki megoldás, hogy egy nagyobb edénybe helyezi, amiben pl. víz van, és azt a vizet fűti? Esetleg egy termosz-szerű valami, két fal között a fűtött folyadék, belső üregbe meg az edényke.
Vagy műanyagcsőből spirált tekerni megfelelő belső átmérővel (drótmerevítéssel), és ebben a spirálban keringtetni a fűtött folyadékot...
Hűtős klímás boltokban lehet venni szilkon bevonatú
vágható fűtőszálat ! Nem is túk drága többféle teljesítményre van és a hosszával állítod az ellenállását (én 180 ohm /m est vettem Szegeden ) ebből egy 20cm es darab 5v-ról Nokia töltő egy kis hungarocell dobozban folyamatosan tartotta a 30 c-t
Laborban én is használtam mér ilyesmit.
Úgy nézett ki mint egy sima rezsó, csak fel volt polírozva a lapja, és persze kisebb teljesítménnyel ment. A keverést is meg tudta oldani, mert volt benne egy kis motor, ami egy mágnest forgatott, a másik mágnest meg bele kellett ejteni az üvegedénybe 8persze be volt vonva valami kellően passzív anyaggal). Ilyet szvsz házilag is lehet csinálni, de körülnézhetsz itt is: Link
asi:
Azt ugye tudod, hogy pl egy sima kémcsőrázó: boltban 100 ropi? Ezt megoldottam neki egy vibramotorral szilikon ágyba ragasztva. Otthon is megoldható, de nem a legjobb neki kobold: Jelenleg is ez a helyzet, vízforralóval ügyködik, és öntözgeti az alsó tálba a vizet Hosszú távon nem a legjobb, és veszélyes a víz néhány vegyszernél. nah meg a keverés (általam lötykölés) ekkor nem igazán megoldható. kaqkk: nah, ez a legjobb megoldás eddig, ezzel körbe lehetne keríteni a tálat és akkor még egyenletes a melegítés is. körbenézek hátha találok vmit! Köszi, jó ötlet!
ha a "bemerítős" megoldás megfelelne neki, akkor azt javaslom, hogy ne víz legyen a közvetítő közeg (a külső tartályt kitöltö folyadék), hanem olaj. Nem tudom mennyire felkészült vagy jól felszerelt az ismerősöd, de a laborokban is így csinálják a melegítést, az olaj nem párolog olyan könnyen, és nem alkalomadtán 100 fok fölé is tudsz menni.
Én egyszer csináltam ilyet egy kiszuperált fritőzből, csak a termosztátot cseréltem ki benne kicsit jobbra, egy, az olajba merülő termisztort rögzítettem a belső faltól kicsit elemelve. Némi játékkal, és egy egy OPA-s komparátorral megoldható, de csinálhatsz precízebb, akár PWM-es fűtésszabályozást is, de az már bonyolultabb. Vagy használhatod az eredeti termosztátját (ha jó), legfeljebb egy jobb potit meg skálát csinálsz hozzá.
Én csak véletlenül kavarodtam ide, mert magam is egy hűtő-fűtő cuccban töröm a fejem és Peltier úr találmányában látom a megoldást, ami nálatok is szóba került.
A te igényed (barátodé) egy kémia laborban használható, üvegedény melegen tartót, ami kevés energiát fogyaszt, kívülről melegíti az edényt, 60C környékén hőfokra beállítható, nem nagyon zavarja a kémiai folyamatokat, biztonságos és rázható. Kevés energiafogyasztás úgy oldható meg, ha minimalizáljuk a veszteségeket. Az edényt a lehető legjobb hőátadással melegítjük: Ez valamilyen folyadékba merítéssel oldható meg. A hő közvetítő folyadék térfogata a minimális kell legyen, és az üzemi hőfokon ne nagyon szenvedjen fázisváltást, (párolgást) mert az sok energiát von el. Ezeknek a szempontoknak, szerintem valamilyen magasabb lobbanáspontú olaj felel meg leginkább. Lehet, hogy nem baj, ha szilikon olaj, mert az nem nagyon vesz részt a szénalapú reakciókban. (Ezt majd a kémikus jobban tudja, lehet alkalmazásonként eltérő anyag is.) A melegítőt a külső oldalon hőszigeteljük. A 60C környékén talán még lehet műanyag hab is. A poliuterthan hab nagyon ellenálló zárt cellás és könnyű. A villamos energia / hőenergia konverzióhoz, a Kapcsolások ť Ventillátor hőfok-vezérlése Szerző: proli007, idő: Okt 30, 2008-féle megoldás átdolgozott változatát tartom egyszerűnek és célszerűnek. A fűtőegység maga a FET lehetne, kiegészítő áramköri elemeivel együtt önszabályzó módon, egy kis közös hűtőbordán felépítve, mindenestül belemerítve a hő közlő folyadék aljába. Így minden hővé alakult „veszteség” hasznosul. Maga a szabályzás így még hőtranszfer folyadék nélkül is biztonsággal üzemelhet. A rázás-lötykölés a nehéz talp és a pur edény között lenne megoldható, esetleg az ülegedény nyakánál fogva.
Én is ilyesmit javasoltam, csak fritőzből, szerintem elég az étolaj is, a fűtés is ott van készen. A termosztátról azért ne felejtkezzünk el!
Sőt! Efféle alkalmazásokban a termosztát csak egy dolog, a védelemről is gondoskodni kell! Arra gondolok, hogy a termosztát hibája esetére egy másik ("minél függetlenebb") szonda is figyelje az olaj hőmérsékletét, ami egy beállított szint felett az egész rendszert leállítja (és nem billen vissza, ha lehűlt akkor sem!)
A fritőz alkalmazásának, egyszerű használata mellett, pár problémája azért lehet.
Földhöz képest 230V üzemi feszültsége, 1kW környéki teljesítménye, és a melegen tartandó anyaghoz képest indokolatlanul nagy olajtere miatt. Megbarkácsolt állapotában a hálózati üzemi feszültsége veszélyes lehet, vagy nagyméretű biztonsági leválasztó trafót tesz szükségessé. Ki-be kapcsolgatós hőfok tartásával erősen igénybe veszi az őt tápláló elektromos hálózat esetleg gyenge kötéseit. Akár zavarok forrása is lehet. Bele buherálva a gyártó már semmit nem szavatol rá. Ha a melegítő készülék belső térfogata és alakja a melegítendő edény méretéhez, alakjához képest optimális, hőszigetelése kifelé alapos, akkor az 1kW-tól legalább egy nagyságrenddel kisebb az alkalmazás teljesítmény igénye. (Ha nem kell a fél liter folyadékot fél másodperc alatt melegíteni 60C-ra.) Így az elektromos védőelválasztás és törpefeszültségű táplálás kis tápegységről megoldható, nagy érintésvédelmi biztonság mellett. Labor környezetben, ahol úgy is sok dologra kell figyelni, ezt fő szempontnak tartom. Az olajsütő agresszív vegyi környezetben, nem biztos, hogy sokáig kitart. A poliurethan-t, pedig, több jó tulajdonsága között, vegyi ellenállósága miatt szeretik az iparban. Hab állapotában hozzáférhető, otthon is könnyen formálható ideális anyag erre a célra. Csak az égéskor felszabaduló mérgező gázai miatt tartom veszélyesnek. Ha a teljesítmény igényt 1kW helyett 100W körül tartjuk, akkor a fent említett elektronika képes lehet a kiszolgálására. Kis zárlati áramú törpefeszültségű táplálás esetén, a túlmelegedés miatti tűzvédelemről, független hő biztosítékkal, szükségtelen gondoskodni. Az alkatrészek maguk megoldják ezt, még a hőközvetítő olaj elfolyása esetén is. Esetleg a készre szerelt hűtőborda alkatrészes oldala, zsírtalanítás után kiönthető szilikon gumival, (Gumiám paszta.) így még akkor is védet a kis áramkör, ha olaj helyett víz alá kerül.
Kicsit elszálltatok! Jobbnál jobb ötletek, de mind zabál és zabál és nagy és 230-as. Ennyi erővel beledughatok a folyadékba egy 12V-os égőt is, az legalább egyszerű, közvetlen, szép, stb. 10W volt a cél! Nem fritőz meg olaj, meg szivattyú, meg 230, meg drágaság, meg minden. Haverommal a legjobb megoldást arra gondoltuk ki, hogy az edény alján egy sima ellenálláshuzal feltekerve, spirál alakra. 12V állna pl rendelkezésre, és annyira elég h hőn-tart. Ha nem is melegít, de egy kisebb dugasztáp is elég neki. (Azért kicsit durva lenne, hogy mindenhol olaj folydogál, meg az edények egyszer használatosak lesznek, mert olaj után nem lehet máshova rakni, pl láng fölé, vagy vízbe lehűteni, vagy kiöntéskor is folyik az olaj mindenfelé) Cél: tiszta, száraz, kisfeszből, kis fogyasztással, kis méret, és nem zavaró elhelyezés. Azért köszi!
„Ha nem is melegít, de egy kisebb dugasztáp is elég neki.” Tökéletesen igazad van. Fejlesszük ezt tovább. Ha nem is melegít, akkor még egy kisebb dugasztáp sem kell hozzá.
„Nem fritőz meg olaj, meg szivattyú, meg 230, meg drágaság, meg minden.” És ezt nekem válaszoltad? Pont arról írtam, hogy nem az. „Az edény alján egy sima ellenálláshuzal, feltekerve spirál alakra” Hogyan adja át az ellenálláshuzal az edénynek a meleget, ha azzal csak minimális felületen érintkezik? Az edény és a benne lévő folyadék helyett, a környező levegőnek fogja átadni a meleg legnagyobb részét az ellenálláshuzal. A folyamatnak akkor lesz jó a hatásfoka, ha a helység fűtése is fontos, mert akkor nem vész kárba az a sok meleg, amit az edény helyett a levegőbe tolsz. A betáplált 10W-ból legalább kilenccel a szobát fűtöd majd. Ha tilos a fűtőt belemártani a folyadékba és kívülről sem veheti körbe az edényt folyadék, akkor csapnivaló lesz a hőátadás és ezért a hatásfok is. Sokkal több energiát kell elhasználnod, mint optimális esetben. Vagy eleve ki kell zárni a hővezetést és például infra sugárzással megoldani a feladatot. Azzal meg az a baj, hogy a melegítő hatás, nagyon függ a melegítendő anyag hőelnyelő tulajdonságaitól. Ezért megint csak bele kéne tenned a folyadékba egy jó hőelnyelő képességű tárgyat. Érintés nélkül a hőmérséklet érzékelésére is csak az infra érzékelés marad. Zsákutca. „tiszta, száraz, kisfeszből, kis fogyasztással, kis méret, és nem zavaró elhelyezés” Ha ezek mellé még követelmény, hogy semmi sem érhet a folyadékba, akkor azt gyanítom, rengeteg pénzbe kerül a megoldás. Valamiből kénytelen leszel engedni. Ekkora elvárásoknak megfelelő olcsó műszaki megoldást nem ismerek. Az azt jelenti, hogy nincs is. Hiszen ha lenne olcsón, akkor elterjedt lenne és ismerném. :nemtudom:
A "ha nem melegít..." kezdetű mondatom előtt volt még egy mondat, ami tartalmazta a
Idézet: szót!„hőntartás” Kérlek ne fordítsd ki az ember szavait, nem kell engem sem hülyének nézni. Egyedül neked válaszoltam, és abba írtam bele minden új gondolatomat, hogy egybefüggő legyen, és hogy ne legyen tele 3 mondatos hozzászólásaimmal az egész fórum, természetesen én sem nézlek hülyének! Hogyan adja át az ellenálláshuzal a meleget? Idézet: mint ahogy te is mondtad.„alatta hőszigetelő lesz” Miért nem fűti a környezetet? Idézet: „Mert alatta hőszigetelő lesz, és az oldalmagassága a spirálnak nem akkora, hogy elmásszon minden hő ott.” A megoldás továbbra is itt van: spirálban feltekerve fűtöm az edényt. A környezetnek leadott hő maximum a legkülső spirálról veszik el, hisz innentől a belsőket már akár légmentesen szigeteli a külső spirál a környezettől. Esetleg egy alulapot melegítek a huzallal, zárt oldalú dobozban, és erre tehető az edény, de ekkor ez tényleg veszteséges lesz, ám, ha az edény mérete 100%-a az alulap méretének, akkor itt is csekély a veszteség. Veszteség akkor lenne kilenc a tízből, ha pl egy fémre raknám, és a meleg felfelé szállna. De ha alá raom, és odaragasztom, akkor minimális lesz a veszteség a fent említett módon. Azért köszönöm a próbálkozásodat!
A követelményekkel kicsit én is gondban vagyok, féle a 10W kevés lesz.
Mit szólnál egy (autós) 12V-os tányérmelegítőhöz? Ha szétszeded, egy bimetal kapcsolón (hőkioldó) kívül semmi nincsen benne csak a fűtőszál. Erdetileg "ész nélkül" rákötik a 12V-ra azt kész, de jelen esetben járathatná egy termosztát. A direkt fűtőszálra ültetést nem javasolnám, mert ha fel akarod melegíteni a (mondjuk) lombik tartalmát, eléggé fel kell melegíteni a szálat, és nem szerencsés az üvegben nagy lokális feszültésgeket kelteni a kis felületű melegítéssel. Egy melegítő (puffer) lap használata kézenfekvő, de akkor vagy szigetelt fűtőszálat (fűtőkábelt) kell venned, vagy csinálni mondjuk kiszuperált hőtárolós kályhák, rezsók stb. egymásba csúszó porcelán gyűrűiből. Ez macerás, méretezés, hatásfok számítás stb. és a végeredmény egy tányérmelegítő lesz, amivel keztedm, és ezt lehet kapni készen is OFF -> A fritőzöst én sem vegyi labor használatra készítettem, műanyagokat ill. kerámiákat kellett hőkezelni, itt használtam olajfürdőbe merülő vízzel töltött (benne a "céltárgy)" edényeket.
Hát igen, ebben a 10W-ban már én se reménykedek.
Bár abból indultam ki, hogy egy autós ülésmelegítő kb 60W-os, és az kb fél négyzetméteres, jó, monnyuk nem kell neki csak 25-30-fokra melegítenie. Ha az én kis tervemet nézzük, akkor oda kell kb egyszázad négyzetméter, de cserébe 60 fok. A kettő termék azért lazán összevethető. teljesítményben. Megpróbálom a fűtőhuzalt vmikor. Más nem az eddigiekhez: egy akváriumfűtőt szerintetek át lehet alakítani 30 fokosról 60 fokosra, bonyolultabb megbontás nélkül? simpi: Köszönöm a linket, írtam nekik, de sztem nem lesz olcsó, mert túl profinak tűnik
Az ülésfűtéssel talán nem volt jó összehasonlítani, mert azt az utas is fűti, vagyis nagyon könnyű dolga van annak a fűtőbetétnek. Ha nem kapcsolod be, max. 5 perc, és már mintha menne...
Ma reggel arra gondoltam, fújhatnátok forró levegőt is az edényre, a folyadékba merítős hőátadás helyett. Csak ez elég veszteséges, mert a levegőt könnyű ugyan felfűteni, de sok lesz a veszteség is az edénynél.
Igaz, és igaz. Mindkettő. Levegő nagyon jó lenne, de egy hangos hajszárító is gyenge lenne szerintem.
Viszont elég a hőntartás is, ha pl meleg vizet önt az edénybe, akkor az ne fél óra alatt hüljön ki, hanem monnyuk 5-6 óra alatt. Ez nem is fűtés, de ez is rengeteg könnyítést jelentene.
Legalább egyféle edényt akartok melegíteni, hőn tartani, vagy hol ilyet, hol olyat? Mert az első esetben akár egy befogadó formát is lehet neki készíteni, olyanra, hogy gazdaságosabban alakuljon a hőátadás.
A hajszárító, hőlégfúvó stb. "erejét", hatásosságát pedig akkor lehetne megsaccolni, ha a hőigény kérdése is tisztázva lenne. Ez ugye térfogat, közegek, méretek, anyagok meg hasonló dolgok függvénye, de "vakra" - én legalábbis - nem mondanám azt, hogy ez vagy az kevés.
Jelenlegi tervem: kimondottan a tál aljára ragasztani az ellenálláshuzalt.
Azaz kimondottan a tálat fűteni. Nem egy lapot amin a tál van, vagy nem levegőt, amit felé hesegetünk. Így jobb lesz a hatásfok.
miért nem próbálod ki amit írtam? Az a huzal Ptc
tehát melegedésre nő az ellenállása és nem tud túlmelegedni (Pesten a Soós elektronikánál valószínűleg kapsz és nem drága !
Ez a célom, ezért emlegetem folyton a huzalt! Csak nincs időm most összedobni, de hétvégére megpróbálom.
Segítőnek jelölni valakit mit jelent? címet tudsz mondani? vagy esetleg az S.O.S.-re gondoltál?
igen rájuk gondoltam csak nem tudtam pontosan
a cég nevét de ha náluk nem kapsz küldj emilt kb milyen teljesítményre feszültségre gondolsz és megveszem neked (nálunk a cégnél szegeden van többféle )
SOS elektronika miskolci telephelyű
"A minimális rendelés összege netto 5000Ft..." Felteszem a kérdést a "Hol kapható topicban" Ha nem lesz válasz, akkor igénybe veszem a segítségedet
Van boltjuk Pesten a kövirózsa utcában
(a kerepesi út- ról nyílik )
Olyan hülye vagyok!
Az én szememben van egy nagy alapszabály: Idézet: „"a Conradban mindent lehet kapni"” Erre meg oda nem nézek be egyedül ha valamit keresek Ezekkel találkoztam én évekkel ezelőtt, és ezt akartam megépíteni magamnak jelenleg: Első Második Harmadik Van 3W-os is. Nem 100, hogy fűteni fog, de segíti a hőn tartást. Jelenleg ez épp elég. Még szerencse hogy karácsony előtt megtaláltam. Mivel én találtam meg, így nekem járna a pont, de mivel kaqkk segített a legtöbbet és egyből vágta, hogy mi kell nekem, így őt jelölöm megoldónak. Köszönöm mindenkinek! Remélem mások hasznára lesz még ez a kis ötletgyűjtemény ebben a topikban.
én meg köszönöm a pontot örülök hogy segítettem
Vettem egyet az első link alatt szereplő matricából.
Hát: nem semmi. TUD! 12V 500mA-es áramkorláttal, tehát csak 6W-tal hajtva: pc táp bontott dobozának a tetejére rakva, azt egy plexivel rászorítva, alulról mérve egy külső-belső hőmérő külső szenzorjával 48fokot mértem! Kb 5-8 perc alatt melegedett erre a hőfokra. Ez így tökéletes, hát ha majd még 1A-es dugasztápról hajtom meg, hajjaj, jó lesz ez gyerekek! Isteni! Pont amit kerestem! |
Bejelentkezés
Hirdetés |