Fórum témák
» Több friss téma |
Ha jól tudom automatizálásról beszélünk. A kapcsoló, mindenképpen kell, csak nem mindegy, hogy a fázist, vagy pl. egy PIC bemenetét vezérli. A PIC kapcsolódhat az UTP-re, amin a táp is eljut a panelhez(vagy modulhoz, ahogy tetszik). Egyetlen nagyobb befektetés a központ, ami kiépítéstől függően drágulhat, de lehet fokozatosan is. Abba a PIC-em 2000Ft küröl volt. Ha jól emlékszem a panelekbe a PIC 260Ft/db volt, ami most már 480+fa, de vannak újabb olcsóbb típusok, amik olcsóbbak...
A hozzászólás módosítva: Dec 31, 2014
Idézet: Ezzel nem vitatkozom, hiszen ez a legegyszerűbb módja a beüzemelésnek, de átépítéskor kidobott pénznek fog tűnni, amit az impulzusrelékre elköltöttél. Itt jegyezném meg, hogy Mate78 -nak nem adok igazat a „de ha minden lámpát/lámpacsoportot egy ilyen relén keresztül kapcsolok akkor az első naptól üzemkész a kéró világítás rendszere.” Idézet: ügyben. Az impulzusrelé kifejezetten a sok helyről való egynyomógombos világításkapcsolásokra lett kitalálva. A léptetőrelékkel azonban több funkció is megvalósítható, például akár redőny, vagy kapuvezérlés is. Például 1-fel, 2-ki, 3-le, 4-ki (redőny) ez 4 gombnyomás. Alapvetően számláló funkció mindegyik - az igaz, de a hardver megoldása más, ahogyan a mechanika is. Az én rendszeremben 8 impulzusrelé mehet egyetlen modulról, ami autonóm, azaz ha máshol gond adódna - működnek a világítások. 4 év alatt azonban erre nem volt precedens. Azonban a csoportos funkciók nagyon jól jöttek. Főleg amikor a család már felcipőzve áll és égve maradt a ház túlső felében a fürdőszobában a villany. Vissza sem kell menni ellenőrízni, hiszen a hosszú gombnyomással tuti, hogy mindent lekapcsolok. „Természetesen léptetőrelé = impulzusrelé”
Szia! A Phoenix Contactból nekem csak nLC 050 és 055 van. Kedveltem az elején, de elég bugos a gyári szoftvere - ami felettébb bosszantó. Akadt még egy gondom vele. Az EMC vizsgálataim közben egymás mellé került a saját vezérlőm és a 055-ös nLC. Először csak arra koncentráltam, hogy mi fektette kétvállra a saját mikrokontrollleremet. Azonban akkor kiakadtam, amikor a tőle 5cm-re lévő már messze nem prototípus 055-ös is lefagyott egy sima relétől. Ez nem a megbízhatóság legjobb jele. ILC-t nem használtam , mert túl drága volt a projektjeimhez és nem igazán emberközpontúan lehet kikonszignálni. Nagyon ismerni kell. dB_Thunder :
Idézet: Erről beszéltem neked. Ha 8 áramkört nézel 8x8000 = 64.000Ft és van egy "buta" rendszered. Ha az én 100.000Ft alatti modulomat nézed, akkor ezért a pénzért kapod a csoportos vezérlést és a testreszabható, megbízható ingyen szoftvert A TCP/IP-t, az USB-t és az RS485-öt. Igen sajnos ez egy nagyon drága sport. Ha egy gyári KNX vagy más rendszert nézel 3-5MFt alatt nem is találsz. Éppen ezért dolgoztam ki ezt a megoldást, hogy egyetlen modullal, 100eFt alatt, akár tabletről is lehessen vezérelni (vagy okostelefonról) a rendszert és ne kelljen bíbelődni egy percig sem az impulzusrelékkel. Ha megjön menet közben a pénz - újabb építőkocka, újabb szoftver és van hová továbblépni. Mivel a modul univerzális, így egyben reciklálható is, más feladatra is befogható. Ezt a "nagy" rendszerek nem tudják sok millióért sem. Ha netán időközben más vezérlőhöz jut az ember akkor sincs gond, hiszen az RS485 - kicserélhető másra is és még ott az USB és a TCP/IP is. A MODBUS már most is működik slave szinten, azaz az sem gond (az RS485-ös gyári panellel). A DMX512 szintén. Ezek megírt, kipróbált, tesztelt szoftverek. Ha a következő fél éven belül nem találok mecénást - teljesen nyílttá teszem a projektet. Talán akkor erőre kaphat és nekem csak a hardver gyártás marad - akkor mindenki jóljár. „Kicsit szégyellem magam, ugyanis elkezdtem nézegetni az impulzusrelék árait és azt találtam hogy 7-8ezret is elkérnek értük.”
Van egy félreértés ebben a témában amit el szeretnék oszlatni. Nem a Pic, Atmel, Texas, vagy egyéb mikrokontroller a nagy dolog ebben, hanem az, hogy erősáramú környezetben kell megállja a helyét az áramkör. A táp, a bemenetek, a kommunikáció. Volt ismerősöm, aki kiröhögött, hogy töredék annyiból épít rendszert mint én. Akkor azonban én röhögtem rajta, amikor bevallotta, hogy éjszakánként "magától" felkapcsol a világítás. Na ez kerül a végén sokba - ahogy nekem is. Csodák azért nincsenek. Ha egy feladat megoldása "A" megoldással 100Ft akkor "B" megoldással 1Ft-ba nem tud kerülni. Ha egy nagyobb rendszerben nézzük, akkor például egy ELKOEP rendszer már "csak" 2x kerül többe, mint az enyém, és annyi a fórom, hogy tetszőleges szerelvényeket, nyomógombokat használhatok, gyorsabb a vezérlőm és rugalmasabb a programozás. Tehát a gatyát nem lehet bokáig letolni minden esetben. Vagy ahogy szokták mondani: "Meg kell adni a királynak ami jár!"
A hozzászólás módosítva: Dec 31, 2014
Nem pontosan értem amit írsz, nekem semmi bajom vele, pedig az egyik panel 750W-os motorokat is indítgat (kazánvezérlő) és minden panel kapcsol villanyt is ráadásul a villanyt relével kapcsolom ugyanarról a 12V-os tápról, ami inkább hat vissza, mint ha SSR-t használnék (a motorokat SSR kapcsolja). A 12V-ot egy sima 7812 állítja elő és van egy 12V-os akku szünetmentesnek. A 12V az UTP-n megy körbe, kb 100m. A panelek 12V-ból csinálnak 5V-ot, szintén 78M05-el. No problem...
szia
elnézést amiért téves információt adtam, relé ügyben,most utánanéztem, tényleg nem ugyanaz a kettő.Ma is tanultam valami újat.Szóval amit én használtam az az impulzusrelé. Különben meg nem szerettem volna vitát indítani arról mennyire jó megoldás az impulzusrelés kapcsolás, tudom hogy ettől egyáltalán nem "okos" a ház,de nekem ez a funkcionalitás pont elegendő,nyilván mindenkinek magának kell eldönteni mit szeretne. Az ILC-nek komoly ipari referenciái vannak, így nem csoda hogy én nem találkoztam EMC problémával otthon az én 8 szivattyúmmal meg 30-40 relémmel.Az nLC családot nem ismerem. A hozzászólás módosítva: Jan 1, 2015
Semmi gond - ezért van a fórum, hogy tanuljunk - én is sokat tanultam a leírtakból. Az intelligens épületeknél mindig evés közben jön meg az étvágy. Nálam az is szempont volt, hogy csendesebb legyen a működés, mint az impulzusreléé. Nem jó este a csattogást hallani a lámpa fel-le kapcsolásakor. Ezért úgy alakítottam ki az elektronikát, hogy SSR-el is működőképes legyen. Az teljesen néma. Nem rossz az nLC sem, csak hát a bugok... Ha írsz egy megjegyzést, nem lehet átszerkeszteni, arrébb helyezni a flowchartban, csak törölni és újraírni stb. Az újabb szoftverek másképp kezelik a logikai műveleteket a bemeneteken, mint a régebbiek. Zavarérzékeny, Az USB port megvezető sínje nem áll a helyzet magaslatán és mellédugható a modul stb stb.
Nekem a kiselosztóban vannak az impulzusrelék,az meg kint van a fedett terasz oldalán, így nem hallom bent.A redőnyök mágneskapcsolói is ott vannak (12db. 1modul széles installációs mágneskapcsoló) azoknak is van hangjuk.A PLC viszont külön 600x400-as szekrényben van lent a pincében, hogy közel legyen a kazánházhoz,mert a fűtés vezérlése az elsődleges feladata.A két szekrény között van átjárhatóság.
Egy kicsit leragadtunk a világítás vezérlésnél.Ugyebár egy "okos" ház nem merül ki csupán a világításban.Egyáltalán mitől "okos" egy ház? Ezért kérdezném, hogy a Te rendszered mennyire flexibilis, hogyan oldhatóak vele meg pl. hőmérséklet stb. szabályozási feladatok.Mennyi analóg bemenete, kimenete lehet, ezek milyen jellegűek lehetnek, (feszültség, áram, ellenállás hőmérő?). A felhasználói programját hogyan, milyen nyelven, milyen környezettel lehet megírni. Hogyan lehet a megjelenítő felületet szerkeszteni,vagy testre szabni? Esetleg képet tudnál feltenni a megjelenítő felületéről? Bocs ha kicsit sok a kérdésem.
Szia! Mivel volt alkalmam több, igazán nagyméretű házon dolgozni - láttam, mik azok a hibák, amiket nem akarok elkövetni a sajátomnál. Ilyen a túlzott elektronizálás. A rendszerem elboldogul az analóg jelekkel, de okosan. Digitális hőmérséklet-frekvencia konverterrel egybeépített érzékelőket képes fogadni - amik ma már standardok az olcsó piaci szegmensben. A többi megint csak szoftver kérdése. Nem akarom feltalálni a spanyolviaszt, így inkább használom azt - amit más, nagy tömegben legyártott. A Megjelenítő felület is egyszerű. A webszerver sima html alapú, így kompatibilis szinte minden oprendszer böngészőjével. Sima nyomógombok és kontroll színek. Lehet csilivili is, ha SD kártyára tárolom le az adatokat, ami bármelyik modulba bedugható. Akkor mehet mysql alól akár opc szerverként is, amit minden SCADA lát. Arra meg azt rajzolsz amit csak akarsz. Hőmérőt, analóg skálát alaprajzot stb. Nincs analóg kimenet. Arra ott a dmx512. MODBUS slave szoftver is van - így MODBUS SCADA elemként is dolgozhatnak a modulok. Az alap rendszerek: fűtés, légtechnika, melegvíz stb. teljesen autonóm rendszerek, a legminimálisabb beleszólással. Minden adathoz hozzáférhetek, de nem minden folyamatot engedek a vezérlés felől befolyásolni. Miért? A rossz példák miatt: 1.) UPS táplálta az egyik nagy épületet. Leültek az akkuk a tulaj kizárta magát a házból. 2.) Az épületfelügyelet vezérelt két föld alatti kaput - bentrekedt a tulaj a kettő között. 3.) mindenhová redőnyt kért a tulaj amit az intelligencia vezérelt, csak éppen a mérnök elfelejtett kézi vezérlést és áramszünet esetén - vészkijárat lehetőséget biztosítani. 4.) Olyan folyamatok zajlottak az épületekben, amit kizárólag a buszrendszer látott és dolgozott fel - sokszor bug-os szoftverrel - miközben a tulaj nem értette mi zajlik körülötte. stb stb. Én megfogadtam Asimov tanácsát: Első az ember. A rendszerem minden eleme; a hardvertől a szoftverekig így készült. Önállóan működőképes, elsőnek tekintve az embert, azt biztonsággal szolgálva. A SCADA, csilivili maximum csak tájékoztat és kevés kényelmi szolgáltatás lehetséges, de kizárva azt, hogy egy-egy hardveres folyamatot felül lehessen távolról bírálni. Helyből azonban minden transzparens. Így elkerülhető az illetéktelen beavatkozás, vagy az olyan jellegű, ami kárt okozhat a rendszerben. Ezzel együtt kézzel minden folyamat leállítható, de csak helyben. Sok képet nem fogok tudni feltenni, mert szabadalmi része is van a dolognak, ami nem publikus. Visszatérve a villamos mennyiségek mérésére: A lényeg, hogy bármit kell is mérni - konverterről érkezzen. Feszültség-frekvencia, Áram-frekvencia, hőmérséklet-frekvencia stb. Mivel digitálisak a bemenetek. Igaz, van kiskapu, hiszen a belső kb 500Ft értékű RS485 panel cserélhető. Így A/D konverter is építhető a modulokba. Darabonként 4 bemenettel, Maximum 24V analóg feszültség értékig. Azaz akár 4db 0-10V-os bemenet is elérhető, vagy 4db PT1000 stb... Ilyen módon ugyanezeken a csatlakozókon keresztül mikrofon vagy hangszóró jele is átvihető. Ezekhez már megvannak a teszt szoftverek is. Extrém esetben egy modul 1 audio be és egy audio ki csatlakozás mellett 2db hangerő jelet is fogadhat - igaz - ezek későbbi hardver fejlesztéseket igényelnek és méréseket. A mikrokontroller azonban simán elbír vele.
Szia. Félre értés ne essék, csak beszélgetni szeretnék a témáról, nem kötözködni.
Bennem most (már) kicsit keverednek ezek a ház automatizálás vagy "okos" gondolkodó ház fogalmak. Elsőre is a Te rendszered: otthoni vagy irodai vagy ipari "ház" automatizálás? Mert nekem már egy kicsit soknak (egy csomó "felesleges" funkcióval bír egy átlagos háznál) tűnik. Persze egy három szintes 300nm-es háznál vannak megoldandó feladatok (most ezt ne értsd félre), de egy átlagos max. 100nm-es földszintes lakásban, mikor max 10m a legnagyobb távolság, kicsit futurisztikusnak tűnik néhány funkció. Konkrétan nálad mit, miket lehet szabályozni, kapcsolni, milyen funkciók automatikusak? Eddig annyit tudtam meg, hogy ha elmész otthonról van egy nagy piros gomb ami áramtalanítja a szükségtelen dugaljakat, illetve vannak bekábelezett helyek, amik bármilyen funkciót felvehetnek. Számomra még mindig nem állt össze az okos ház koncepciója, bár lehet, hogy ez az én szűklátókörűségem. Én inkább, ahogy már írtam, az önálló rendszerek automatizálásában hiszek. Fűtés, meleg víz, esetleg világítás, aztán ezekről visszajelzés egy központi helyre. Hozzáteszem, átlagos mindennapi családi ház esetén. Amiket itt látok, azok inkább már magasabb szintű épületfelügyeleti rendszerek, illetve lustaságból adódó kényelmi rendszerek. A hozzászólás módosítva: Jan 4, 2015
Szia! Az a baj, hogy ahogy egyre gazdagabb valaki, egyre nagyobb háza van és egyre több ötlete is, amit a piac igyekszik kihasználni, hiszen ebből él. Hobbi szinten messze nem érthető egy csomó dolog, amiket ezek kérnek. Amiket felsoroltál alap dolgok, ezeket kell tudnia egy rendszernek a lehető legegyszerűbben és legolcsóbban! Olcsó úgy lehet, hogy ha magad meg tudod építeni. Egyszerűség relatív, egy MODBUS protokol, mert már leprogramoztam, ismerem, azt gondolnám egyszerű. Ez lehet az alapja egy ilyen rendszernek. A többi mikrovezérlő és némi UTP kábel, valamint némi elektronikai jártasság, hogy stabilan működjön a rendszer.
Ezután jöhet az ötletelés, hogy egy modul mire legyen jó. Nem kell, hogy egy modul mindenre jó legyen, célirányosan is tervezhet, aki magának tervez, de azért nem árt némi ráhagyás. Mit tudjon egy modul és mit tudhat egy egyszerű kontrollerrel? Hőfok, redőny, villany, kijelzések (7szegmenses LED-es!!!), kényelmi villany egyben ébresztő kapcsolók (ágy mellett pl.) hangszóró relé (ébresztés, hangüzenet, riasztás, közös hangforrásról), páratartalom érzékelés fürdőszobában, ventillátor vezérlés, cirko, kazán vezérlés (ez komolyabb felelősség és tudás, de működik stabilan évek óta PIC-el is), adatgyűjtés, esetleg webszerver távoli monitorozáshoz, de ez már szinte felesleges. Ez utóbbira, ha már, érdemes egy kártyaPC-t beállítani, mert a PIC és hasonló mikrokontrollerek gyengék. A fent felsorol funkciókat nem egy modulnak kell tudnia, szét lehet osztani. Egy modult 4 érintkezővel fel lehet csatlakoztatni a buszra felprogramozás után és működik. A központ gyakorlatilag soros vonalon begyűjti, feldogozza és ha kell továbbítja a modulok dolgait. Ennyi. A lehetőségek tárháza kimeríthetetlen, apránként felépíthető a rendszer, ha a kezdeti tervek jók. Évekre jó játék, mert tudni kell, ez nem ugyanaz, mint ha megvennél egy rendszert! Előnye, hogy időközben rájössz, mennyi felesleges dologra nincs szükséged!
most lehet hogy belelépek pár embernek a lelki világába, akinek nem inge ne vegye magára
Elolvastam az egész topikot, de az a véleményem, hogy csak a szájkarate meg az észosztás megy! Mindenki ül az információn, vagy csak csöpögteti! Nagyon kevés egy kép, videó a saját, vagy telepített művekről, munkákról. Akinek lenne hozzá tudása, hogy bemutasson pár rendszert, az is csak a saját fejlesztésű kütyüjét promótálja, isteníti minden hozzászólásában, közben leszólva minden alternatív megoldás gondolatot. Tévedés ne essék, nem konkrét kapcsolási rajzokat, meg programokat várok! De fel lehetne tenni pár elosztóról, perifériáról, működésről, képet videót! Mert ez eddig messziről jött ember szindróma az egész!
Ja, van aki meg várja a sült galambot, a helyett, hogy kérdezne, tanulna, építene. Volt már konkrét kérdésed? Mert általános kérdésekre, általános választ lehet adni. A videókról meg annyit, hogy az egész szerkezetből semmi nem látszik, be van építve 100-as fali villanykapcsoló dobozokba, én meg nem fogok neked bohóckodni a villanykapcsolgatásokkal, stb... Csatolok pár képet, viszont azt nem értem miért kéne neked bármit is bizonygatni, milyen alapon kérsz ilyet?
Szerintem nem neked címezte, de ezt ő tudja pontosan. Pedig nagyon igaza van, senki nem beszél konkrétumokról, csak elvi meg mindenféle szabadalmi dolgokról. Nem konkrét kapcsolásokra, programokra vagyok én se kíváncsi, hanem, hogy pl nálad hogy megy, mi van szabályozva, minek van értelme, mi nem kell stb. Ötletelés.
Pl redőnyvezérles: mi alapján vezérled, automatizálod? Időpont, fényviszonyok? Az hogy a szobákban méred a hőmérsékletet és fel tudod kapcsolni a villanyt vagy monitorozni az számodra mennyire volt "hasznos". A hőmérsékletet értem, mert ahogy nézem komoly kazán "rendszered" van, oda kellhet is egy ilyen rendszer. De itt volt a kérdés, nem válaszoltál rá: Idézet: „Konkrétan nálad mit, miket lehet szabályozni, kapcsolni, milyen funkciók automatikusak?” Az hogy egy "okos" telefon appján keresztül fel tudom húzni a redőnyt vagy lekapcsolni a villanyt, vagy beállítani a hőfokot nekem még nem jelenti a "gondolkodó" házat.
Jogos a kérdés! Nem "okos" a ház(rossz a topic címe), csak olyan dolgokat tud, amiket normál villany szereléssel nem. Egyik ilyen lehetőség, hogy bármennyi helyről lehet egy villanyt kapcsolni, csak egy kisfeszülségű kontaktus kell hozzá az adott helyre. Kinti világításoknál jön jól, hogy szinte bárhonnan le lehet kapcsolni és ilyenkor az is jól jön, ha mobilról wifin(belső hálón) keresztül is le lehet, mondjuk a kocsiból, de erre külön vezérlést is lehet készíteni, ami csak az autóban van, sokkal ember közelibb.
Az "okos" ház külön történet, szerintem mi nem építünk és nem is akartunk gondolkodó házat építeni soha. Hogy miért hasznos a hőfokok regisztrálása? Könnyű beállítani a kazán vezérlő értékeit. Ezen kívül semmire. Jó játék... Az automatizálás kimerülhet abban, hogy a lámpákkal jelenlétszimulációt programozunk, bár én nem hiszek ebben nagyon, nekem nincs ilyen, de lehetne. A szobák villany kapcsolása hasznos lehet, ha az éjjeli szekrényeken is van villany kapcsoló. Ezek a kapcsolók a beállított ébresztést nyugtázzák először, utána a villanyt kapcsolják. Redőny vezérlésem nincsen, mert nincs motoros redőnyöm. Igazából nem lehet automatizálni. Van aki éjszakás, van aki szeret sokáig aludni(mint én), van mikor nem akarom leengedni (karácsonykor) stb. Az kényelmes, ha gombbal vezérelhető, de sokba kerül egy ilyen redőny, csak ezért befektetni nekem nem érné meg, de ezt eldönti mindenki maga. Ha van vezérelhető radiátor szelepünk(kb. 10..16e/db), akkor szobánként lehet beállítani a hőfokokat. Nekem nincs ilyen, pedig terveztem és tudja az áramköröm, de közben gázról apríték fűtésre váltottam, aminél nem számít már annyira a költség, hogy megérje a vezérlésből eredő megtakarítás. Ha melegem van, szellőztetek! Aki gázzal fűt, sokat megtakaríthat, elég csak az esti fürdés előtti hőfok emelésre gondolni, milyen jó lenne, ha ez csak a fürdőszobát érintené. Ami még szóba jöhet, a kapuk, ajtók motoros vezérlése. Be lehet építeni olyan érzékelőket, amik nyitják a zárakat, ha nálad van a transmitter, de ez sem izgat túlságosan. Elég, ha gombnyomásra működik, azt meg a gyári távirányítók megoldják. Az a véleményem, hogy csak azt érdemes beépíteni, ami nem okoz több gondot, mint a meglévő megoldások. Mindenkinek saját problémái vannak és mást tartanak fontosnak, nem lehet jó tanácsokat adni, mert nem vagyunk egyformák. Konkrét megoldásokra lehet, de ahhoz érteni kell valamennyire az elektronikához, az irányítástechnikához és a programozáshoz legalább két platformon. Innentől leszűkül a kör ls lesznek, akik kérdezni sem tudnak jól... Sokmindenről lehetne még beszélni (pl biztonság tecnika), de láthatod, hogy ezt leírni sem könnyű, van aki 3 sornál többet el se olvas, mert az már túl bonyolult lehet...
Na a foglalkozás a célját elérte, megmozdult a topic...
Ez a topic már nem a hátulgombolósoknak való, alap hogy hardverelemet tudjon az ember tervezni, ehhez rálátással kell rendelkeznie a programozás területére is. én a programozás területén vagyok a leggyengébb, de van 4-5 ismerősöm akiket lehet nyaggatni e téren Watt úr! Annyira kevés volt az infó, hogy nem volt miről kérdezni! Most már van némi rálátásunk Egyébként pont a te rendszered érdekel leginkább! Elsőnek a világítás: -Mit tud a villanykapcsolód? sima kontaktus vagy valami buszos kombinált eszköz? -Mit tud a "lámpavezérlőd" ? Fényerőszabályzás? Ami viszont ennél is jobban megfogott és érdekel az a fűtési rendszered! Rögtön lenne legalább egytucat kérdésem....
Akkor ha jól értem, a világításon és fűtésvezérlésen kívül más dolognak nincs is nagyon értelme. Kb. nekem is eddig terjed(ne) az a terület, amiben még látok hasznosságot.
No, de én is a kérdező oldalon állok, várjuk a további válaszokat.
Igen, ez pont olyan, mint az okostelefon...
Szia! Az "okos" és "intelligens" funkciók nem ház- hanem tulajdonos függőek. Lehet kényelmes, átlátható, egyszerű és jól használható egy 100m2-es ház is. Mi lesz a vége az én házamnak és mitől intelligens? Hát elkezdem - talán sikerül egyszer mindent felsorolni: 1.) Már a tervezéskor figyelembe lett véve, hogy mi mindent szeretnék belegyömöszölni és az, hogy erre nem egyszerre lesz pénzem. Minden itt kezdődik - a tervezésnél. A terveket én készítettem (az építész terveket is), majd egy építésszel átnézettem statikailag és gyakorlatilag ez került megépítésre. Nagy vágyam volt, hogy igazán szép bejárati ajtóm legyen és egy tó fölött átívelő hídon lehessen bejutni a kiskapun át a főbejárathoz. Ebből fakadóan a telken megjelenő csapadékvíz elvezetést és újrahasznosítást is belekalkuláltam az intelligenciába. Minden betáp földkábelen jön - rengeteg volt a földmunka. Intelligens passzív öntözőrendszert alakítottam ki. Ez azt jelenti, hogy nem kell külön öntözőrendszert építenem. A csatornától a később locsolandó területig egy agyagos altalajra geotextiliás alapra kulé kavicsot töltöttem 1m mélységben. Erre jött egy draincső és a végére egy drain kút jó sok kulé kaviccsal. Majd a cső is be lett bugyolálva geotextiliával és le lett zárva körben kuléval és ráborítva a geotextília. Így a tetőről összegyűlő esővíz egy része a növényeknek legmegfelelőbb talajrétegben oszlik el, másik része ciszternába van gyűjtve a mosáshoz, a szürke vizes rendszerekhez és a tó utántöltéséhez. Hogy ez nem elektronika? Hát ettől lesz igazán intelligens egy épület. Hogy nem egy szakterületet fog át az ember, hanem minden szakterületből összeszedi azt, ami a céljához elvezet. Már a betonszerkezetek kialakítása előtt a földbe lettek téve a közművek, természetesen utólag is jól átjárható csövekbe. A beton rétegrendje is úgy lett kitalálva, hogy a csövezés bele tudjon férni. Volt főnökömnek szent meggyőződése volt, hogy intelligens épületet csak betonba öntött kábeltálcákkal lehet megvalósítani - ami javíthatatlan és rosszabb a hőelvezetése. Én lecsöveztem mindent - igaz, a gócpontnál a nappaliban 1m szélességben 3 réteg cső van egymáson. Cserébe a csövek ma is átjárhatóak. Fontos a csőtípus kiválasztása: gégecső szinte nincs is, csak Symalen és MÜV2 16-os cső. Központosítva lett erősáramú kábelekkel lekábelezve minden. Az összes dugalj, kapcsoló, termosztát sorkapocsra van kifejtve, megszámozva. Minden radiátor (mivel arra volt pénzem) mellé felkerült egy vaklapos szerelvény, így most gond nélkül és utólagos vésés nélkül tudom bekötni a fan-coiljaimat a jövő nyáron. Szép apránként elkészült a napkollektoros rendszer, ami a meleg vizet állítja elő. ELkészült a levegős hőszivattyú. Ezek saját vezérlést tartalmaznak - nincs szükség a beavatkozásra, mert egy PLC tartalmazza a naptár programot (PhoenixContact nLC 055), ami alapján áll át a rendszer téli, vagy nyári üzemmódra. Sajnos a napkollektor vezérlője túl "okos" - nem a magyar viszonyokra készült. Igyekszem lecserélni ezt is idővel a saját modulomra, ahogy az időm engedi. A világításokat és a motoros redőnyöket a moduljaim vezérlik - jelenleg "buta" módban, azaz egyedi vezérlések mennek és a csoportos is, de még nem okostelefonról - amíg nem lesz egy stabilabb routerem a jelenlegi occó helyett. Tesztként kipróbáltam, működik, de a router 3 naponta lehal. Így az egyedi funkciók továbbra is mennek. A fűtés vezérlése egyedi szelepekre lett kitalálva, azaz a radiátorok melletti vaklapokból ki tudok állni a szelepeknek - bár az idő azt mondatja velem, hogy tök felesleges, mert jól ki van egyensúlyozva a hőtechnikája az épületnek 3 pontot kivéve - de éppen oda kerülnek a fan-coilok. A világítás már mindenhol LED - akit érdekel saját LED fényforrást árulok, mert másban sokat csalódtam. Ahogy haladok, igyekszem napelemre és hálózatra visszatáplálós rendszerre áttérni. Akkor a világítás, melegvíz keringetőszivattyúja és a fűtés, valamint az elektromos fogyasztók már "ingyenbe" lesznek. A házban a CAT5e volt a standard, de mivel csövezett a hálózat, nem tart semeddig a CAT7 behúzása. Eddig volt kábelTV-s, tányéros TV-s és IPTV-s betáplálásom, egyikhez sem kellett vésnem. Most hozzák majd az optikát jövőre - ahhoz sem kell. IPTV van, de a TV mellett van egy Androidos PC is, így a filmek, zenehallgatás, házimozi (szintén le van csövezve, kábelezve), megoldott. A saját kis erősítőm viszi most a hangot a nappaliban, de tervezem egy csövesre a cserét. A közlekedéshez mozgásérzékelős vezérlés van, de mivel ez leginkább este szükséges - csak irányfényeket kapcsol. Kültéri világítás lámpái már megvannak, de még kábeleket kell vennem, hogy működhessen ott is a buszos vezérlés. Mivel a modulokat folyamatosan fejlesztem - még nem készítettem elegendő számút minden funkcióra. Az EMC elvitt egy kis időt, de sokkal jobbá vált legalább a konstrukció. Írhatnék még a kapuvezérlésről, a riasztóról stb stb, de így is sok lesz...
Még egy dolog a házautomatizálás kapcsán. Voltak fent a fórumon képeim is - de pályázati okokból le kellett szedetnem. Másik igen fontos tapasztalati információ: Minél több az elektronika - annál több a hibalehetőség és a rendszer fogyasztása. Igazán akkor okos a ház, ha jól gazdálkodik az energiával. Tipikus példa a vasúti biztosítóberendezések esete. 90 éves jelfogós kapcsolások dolgoznak még több helyen az országban - biztonsággal. Elkezdték lecserélni őket "modern" elektronikus rendszerekre. Azonban ezek a rendszerek 5 évente elavulnak és a fogyasztásuk a biztonsági kapcsolástechnika miatt éppen a 3-5-szöröse egy jelfogós megoldásnak, plusz klimatizálni is kell - ami eddig szükségtelen volt. Ez a baj házautomatizálás ügyben is. Minél többet akar az ember - annál terjengősebb lehet a rendszer. Ahhoz kell az igazi intelligencia, hogy ezeket az ember jól tudja kordában tartani. Az esetleges piszkálódások azért nem fognak rajtam, mert én valóban a tapasztalataimból építettem mindent, nem asztal mögül. Azaz terepen voltam kénytelen egyes dolgokat megtanulni. Mint például most a napokban is -8 fokos hidegben. Ez sokszor kijózanítja az embert. Én a magam részéről párszor elmondtam - de valaki vagy meghallja vagy sem: A miniPC-k Rasberry, Banana, nem alkalmasak egy megbízható házautomatizálás folyamatos működtetésére - hobbi szinten sem. Nem arra vannak méretezve és a pótlásuk is esetleges.
A hozzászólás módosítva: Jan 4, 2015
Sajnos sok dolog csak a nulláról való indulás esetén valósítható meg. Ráadásul én úgy érzem, hogy a saját "házi" fejlesztésed nem volt teljesen öncélú, ez pedig a költséghatékonyságot is esetleg növelte. Néha úgy érzem, ezek jó dolgok, de inkább a ló elszalad típusú esetek, ötletek. Inkább már a kényelmi funkciók felé tolódik el a hangsúly.
Watt kazánvezérlésére mondanám inkább azt, hogy ez egy "okos" vagy nevezzük bárhogyan ház egyik fontos rendszereleme, mert gondolom az apríték tüzelés megköveteli sok paraméter figyelését és ennek megfelelően a beavatkozást.
Engem érdekelne a ledes lámpáid, mert hasonlóan elégedetlen vagyok a piacon fellelhető termékekkel!
Lehet e őket bármely módon fényerő szabályozni? ( ac dimmer, dc PWM, dc feszszabályzás? ) Idézet: „Írhatnék még a kapuvezérlésről, a riasztóról stb stb, de így is sok lesz...” Én tudok olvasni és mint bevezetés jó volt a hozzászólásod, de mostmár jöhetne a tárgyalás szakasz! Esetlegesen esettanulmányokat is szívesen olvasgatunk, az eddig telepített rendszerekről, azok tudásáról hibáiról, bekerülési költségeiről! A hozzászólás módosítva: Jan 4, 2015
Idézet: Én úgy gondolom, hogy ez hobbi célra ágyúval verébre. A Carborobot nevű cég ipari méretekben gyárt ilyet Csepelen, ergo tömegcikk, ergo olcsóbb. Volt szerencsém belelátni a fejlesztésébe. Ha tanulni akarsz - látogasd meg őket. Valóban nem öncélú a fejlesztés - bár annak indult. Mivel több gyári rendszert építettem, elindult a fantáziám, hogy melyiket is engedhetném meg magamnak. Aztán jöttek egymás után az ismerősök és elkezdték sorolni - ők mit szeretnének. Ebből lett a fejlesztés. Én úgy vélem, hogy nem mérnök aggyal kell nekilátni egy feladatnak és kifejleszteni egy terméket, hanem meg kell hallgatni a felhasználókat mit is akarnak valójában? Ami miatt belevágtam az - hogy lehessen egy alternatíva legalább. Ne csak több milliós rendszerek legyenek, hanem olcsó, megfizethető rendszerek is. Igaz - ez nem hobbi kategória valóban. De mit tegyek ezt szeretem csinálni, ehhez értek. Ami elkészül "melléktermékként" az mégis hobbi, hiszen kicsit sántít, kicsit füstöl - és pont olyan szaga van a pákának így is „Watt kazánvezérlésére mondanám inkább azt, hogy ez egy "okos" vagy nevezzük bárhogyan ház egyik fontos rendszereleme, mert gondolom az apríték tüzelés megköveteli sok paraméter figyelését és ennek megfelelően a beavatkozást.”
Szia! Amióta megjelentek a piacon a kicsit nagyobb fényerejű ledek - azóta keresgélek és tesztelek folyamatosan. A pákatrafómon van 2 led ( egy zöld és egy piros) , ami 1983 óta világít. Építettem szekrényvilágítást először, aztán jöttek a ledes fénycsövek, spot fényforrások. A házamban 86 db GU 10-es halogén spot hely van kiépítve. 50W-al számolva halogénenként ez 4300W. Persze soha nem világít egyszerre ennyi maximum 15-20db. Az első halogén lámpákat 1400 Ft körül vettem, manapság 2-300Ft - de nagyon vacak az élettartam az eredeti 2500 órásokhoz képest. Nem győztem cserélgetni. Elkezdtem másfelé puhatolózni. Bementem az első kereskedésbe és 1100Ft magasságában vettem Landlite LED fényforrást. Ma nem venném meg semmi pénzért - még jó, hogy csak 1db volt. Sem a fényereje, sem a színhőmérséklete, sem az élettartama nem közelítette meg azt, amit az ember ennyi pénzért elvárt volna, hiszen majd annyiba került, mint a halogén a legszebb éveiben. Kínából rendeltem 550Ft-ért 3x3W-osnak hirdetett LED fényforrásokat. A valóságban kiderült, hogy ezek bizony 3x1W-osak, kissé alulméretezve kb 0,8W-on. Igaz - a mai napig működnek és előnyükre legyen mondva még, hogy a színhűségük is valóban melegfehér és még javítható is - azaz maximum ledet kell cserélnem benne 70Ft/db áron ha gond van. Nem volt megállás, rendeltem a 4x1, majd az 5x1W-osakból. A fényük már egészen meggyőző volt, de a 4x1W-os Cree ledes változatok hamar kipurcantak. Mint kiderült, A LED sorozat vacak volt és a hűtőfelületeket slendriánul pasztázták, ráadásul a 12-15V-os tápfesz miat még mindig sokat kell disszipálnia a konstrukciónak plusz a ledek is jelentősen melegednek. Ekkor vettem dimmelhető driverrel COB fényforrásokat. Még ez sem közelítette meg az 50W-os halogént, de jól világít. Cserébe sajnos javíthatatlan és aránylag hamar tönkrement. Egy barátom szólt, hogy van lehetőség magyar MEO-val ellenőrzött kínai fényforrásokra. Mondom "Hiszem, ha látom!". Rögvest be is tettem egyet a többi közé, hogy lássam a különbséget. Egymás mellett volt az összes generáció, a 3x1, a 4x1 és az 5x1, valamint a COB LED, sőt egy halogén is referenciának. Betettem a 4W-ost - fényben nem lettem nagyon meggyőzve, azóta csak az élettartam csalt mosolyt az arcomra. Azonban itt történt egy váratlan dolog. Az 5W-os levilágította az 50W-os halogén izzómat! Mindezt melegfehér színben. ezek a fényforrások Tavaly február óta folyamatosan világítanak - hirtelen elkezdtem a pincében is jobban látni . Azóta járjuk az országot a Cathaya LED-ekkel. Drágább - ez tény. Viszont olcsóbb, mint a neves LED gyártók termékei. Egy teljes konténert adtunk el eddig egyetlen meghibásodással. A hiba annyi volt, hogy kicsit jobban meg volt blankolva a vezeték az E27-es sajtolása előtt és az szakadt meg. Azaz nem LED és nem driver hiba volt. A LED-ek élettartam garanciásak. A legkisebb is 35000 órás, de van 50.000 órás változat is. Eleddig sem hunyorgás, sem pislogás, sem fényerővesztés nem volt. Tudatosan nem árulunk dimmelhető változatot. A led áramgenerátoros meghajtást igényel. Eddig egyetlen olyan elektronikával találkoztam ami korrekten meg tudta ezt oldani - de ez egy 20kW-os szünetmentes áramforrás volt, programozható kimenettel. Van E27 8W-os, GU10 50W-os, E14-es és a legújabb a filament szálas változat, ami "led szálakat" tartalmaz, mint a hagyományos izzók. Így a sugárzási szög is tökéletes a fényerő mellett. Idén már van ilyenünk is. Én is építettem a tartaléknak rendelt LED-ekből saját fényforrásokat. A CREE led-ekben nagyot csalódtam. Most Epistar-t forrasztottam a régi 4x1W-osokba - ezek jobbnak tűnnek, de majd az idő eldönti. A Cree ledek 1-2 hét alatt feladták. Az Epistar már több mint 2 hónapja megy ugyanarról a driverről úgy, hogy semmit nem változtattam a konstrukción. Igaz rendesen alápasztáztam és úgy szereltem össze.
Gondolom nem hallottál még arról, mennyi baj van a gyári apríték égetőkkel! Egy normális vezérlést nem tudnak kitalálni "mérnökeink", a felhasználók meg csak szívnak!
Az árról annyit, hogy jelentősen olcsóbb volt, ha számszerűen is érdekel, nem került 100e-be sem. Évek óta hibátlanul működik, igaz sokat fejlesztettem, de ez inkább csak a hatékonyságot érintette és azt, hogy akár földdel szennyezett fűrészport is el tudok égetni már vele úgy, hogy ritkán kell takarítani a fejet. De ez itt off, nem is szeretnék erről több szót ejteni! Az írásodat olvasva, nekem is a ló túl oldala, meg a "nem tudom mit kezdjek a sok pénzemmmel", kép alakult ki (lehet, hogy tévesen, de az a mennyiségű kavics, és cső, amit említettél, többe került, mint az egész rendszerem, a tavas hídról nem is beszélve. Nem hiszem, hogy itt a hobbi oldalon a te példádat fogják követni, eltekintve attól, hogy amit alkottál az valamilyen szempontból figyelemre méltó, csak nem igazán megvalósítható és a megtérülése is kérdőjeles. Emellett a modulok felépítése számomra szakmai minimál szempontból nem tetszik. Ettől még lehetsz vele sikeres, de nem hobbi kategória!
Szia! A kazánom külön, nem ide tartozó téma, nem a házvezérlés témához kapcsolódik szervesen, csak olyan a kialakítása, hogy kimenete illeszkedik a rendszerhez. Ez lehetne más gyári "okos" kazán is, ami átadja az értékeit, amit kezelek, megjelenítek.
Idézet: Ott valami mas gond van, szerintem. Szep is lenne, ha 2 het alatt tonkremenne egy LED. Nem Cree, akarmilyen. Az teny, hogy a Tungsram-Schreder-ben, ahol fejlesztokent dolgoztam, az egyik munkam egy CLO aramkor fejlesztese volt, ami annyit csinalt, hogy a LED aramat az indulo 80%-rol 100%-ra emelte linearisan 50.000 ora alatt. Ez LED-es kozvilagitasba ment. Tehat a fenyarambol veszitenek, de az 50.000 orat kibirjak, ha van rendes hutesuk. „A Cree ledek 1-2 hét alatt feladták. Az Epistar már több mint 2 hónapja megy ugyanarról a driverről úgy” Idézet: Akkor most megleplek. Mindent én és a családom épített, így a ház kvázi anyagárban van. Azaz kevesebbe került, mintha valakivel építtettem volna. Igaz, nekem kellett talicskázni a betont, én voltam a szakember, a kőművessegéd, a villanyszerelő, az asztalos és a végén a programozó is. Pénzzel én sem állok túl jól, de szeretek létrehozni dolgokat. A modulokkal mi a probléma? Ki vele! Érdekel, mert terméket szeretnék készíteni, nem olyat, ami eladhatatlan. Eddig akinek bemutattam a működő változatokat - csak jó véleménnyel volt. Mielőtt azonban elkezdesz fogalmazni, látogasd meg az alábbi oldalakat és böngéssz át pár száz oldal specifikációt - akkor megérted - miért más ez a rendszer: Contatto, ISYGLT, KNX (régebben EIB), INELS. Talán a Loxone hasonlít a legjobban a koncepcióhoz, de meg sem közelíti. Árban pedig még nagyobb a szórás. Az a baj, hogy a szakemberek zöme nem mérlegeli az összes szempontot, mielőtt véleményt alkot. Nem veszik figyelembe, hogy amikor azt mondják: "Ez egy sima PLC-vel is megoldható!" Akkor kimarad, hogy azt valakinek fel is kell programoznia! Persze - minden szentnek maga felé hajlik a keze. De ne felejtsd el, hogy én 1988 óta ezzel foglalkozom. Van műszaki hátterem és jó-rossz tapasztalatom bőven - nem csak véleményem. „Az írásodat olvasva, nekem is a ló túl oldala, meg a "nem tudom mit kezdjek a sok pénzemmmel", kép alakult ki (lehet, hogy tévesen, de az a mennyiségű kavics, és cső, amit említettél, többe került, mint az egész rendszerem, a tavas hídról nem is beszélve.”
Szia ! Sajnos tényleg tönkrementek. Igaz - amit én építettem - és ott is elég vacakul sikerült a hűtés - még egyik sem vibrál a Cree-ből. Lehetett sorozathiba is Bár ugyanabból a zacskóból raktam a 4x1W-osokba is, ahol elhaláloztak. És tényleg a ledek purcantak ki. A csalódáshoz mindenesetre elegendő volt ennyi.
Nem szándékozom kereskedelmi termékeket tesztelni, véleményezni és pláne nem segíteni a fejlesztésében. Ebből fakad minden indokom arra is, hogy nekem nem tetszik, mert nem hobbi oldalról közelíted meg a kérdést. Mindenkinek saját lehetőségei vannak, itt ezen a fórumon ez a legfontosabb, nem az, hogy egy modul mindent tud, még SCADA OPC szervert is szolgáltat...
|
Bejelentkezés
Hirdetés |