Fórum témák
» Több friss téma |
Fórum » Hangszóró jól szól zenével, rosszul gitárral - vajon mi a gond?
Témaindító: kollarcsaba, idő: Ápr 29, 2009
Témakörök:
Nézd! Itt most nem hangzásbeli és érzelmi kérdésről van szó! Kedves klubtagunknak torzít az erősítője a H húrnál! Koncentráljunk már erre! Hány Hz a H hang?
Ami meg Zoránt illeti hagyjuk meg neki a gitárt és ha neki sikerül egy tízezer fős csarnokot behangosítani natúr gitár zenével akkor nem is olyan bonyolult dolog! Például Zorán gitárja előtt mikrofon van! Akkor szerinted az énekhangot is nehéz tisztán erősíteni? Én is meg tudnám csinálni egy BS féle csarnok kihangosítását, csak pénz kérdése! A hegedű meg baromira nem négyszögjelet ad ki! Építettem szintihez hegedűszűrőt és éppen a négyszöget kellett szinuszra alakítani és ahoz a burkológörbét előállítani! Kíváncsi lennék arra a húros hangszerre ami négyszögjelet képes leadni! Mivel egy feszített húr erre nem képes! Ha megütöd (zongora, csemballó, cimbalom...) ha vonóval húzod (nagybőgő, gordonka, cselló, hegedű....) ha pengeted (gitár mandolin, és nagybőgő hegedű meg gordonka.....) az mind szinuszos jel különböző burkológörbével és hangszinekkel és lecsengéssel! Ha tudsz négyszögjelet produkáló húros hangszert mutatni akkor misét tartok a hétvégén! Amúgy meg használj ékezetes betűket! De ezt már mondtam!
Na még ez egy jó kérdés! Akusztikus gitárt lehet mikrofonnal és pick-up-pal is erősíteni. A pick-up egyszerűbb és kevéssé gerjedékeny, a mikrofon már drágább és igencsak gerjedhet, ha azonos fázisú jel jut a hangszórókra és a mikire! Egy elektromos gitár nem dobozos testű, így a rezonancia nem olyan erősen lép fel és könnyebb erősíteni.
De már régen említettem hogy az előerősítő után fel kell cserélni a két jelet! Ha a másik csatornán is jelentkezik ugyan ez a hiba, akkor az előfok a rossz. Ha nem akkor a végfok hangszínszabályzóját kell megnézni. Extrém esetben előfordulhat hogy egy bizonyos frekin a hangszínszabályzó kiemel és ez okozza a torzítást! Viszont kizárt dolognak tartom hogy a végfok produkálná ezt a torzítást! Mivel kollarcsaba kicserélte a magassugárzót és a hangváltót is, így kiszűrve a hangdoboz hibája is! Szerintem marad az előfok vizsgálata. Mivel a pick-up csak néhány milivoltos jelet ad ki ezt jelentősen erősíteni kell. Itt a nagy erősítés miatt előfordulhat bizonyos frekvencián (gerjedés és torzítás) és ez a hangszórón hatványozottan jelenik meg.
Azért kérdeztem, mert az elektromos problémákon túl lehet mechanikai jellegű a dolog.
Ha akusztikus gitárról van szó, lehet a testben is a gond. Találkoztam olyan esettel, hogy egy merevítő kelt „önálló életre”. Ilyenkor csak hangszerkészítő tud igazán „beleszólni” a dologba. Bizonytalan rögzítés miatt bizonyos frekvenciákkal „rezonanciába jött”. Szerintem is, először be kell határolni a hiba természetét és helyét. Maga a gitár, hangszedő, vagy mikrofon. Rögzítések mindenhol és persze lehet boncolgatni az erősítőt is.
A volt hegedűtanárom "léleknek" hívta azt a kis "fadarabot" ami a hegedűláb alatt volt. Ha ez kiesett akkor a hegedű nagyon vacakul szólt és akár a test össze is roppanhatott volna a húrok nyomásától! Gondolom ilyen van az akusztikus gitárban is mivel a húrokat az alátámasztásnál tartani kell alulról valaminek. Gondolom ez a "lélek" adja át a hangot a doboz hátfalának is. Az elektromos gitárok általában tömör testűek, ezért nincs ilyenre szükség, és a hangot a pick-up továbbítja az előerősítőbe és nem a gitártest a levegőbe aztán miki és erősítő....
Nem tudom mi zorog a forumos koleganal csak az elektromos gitar jatszasi modozatra utalva sejtem a tulvezerlest .
A hegedu huros hangszer de ha nem pizzicatto modon "csipegeted" akkor a vonot hasznalod. A vono be van kenve gyantaval .Ahogy huzod a vonot az viszi magaval a hurt aztan a hur hirtelen visszaugrik .Igy keletkezik a negyszog jellegu jel .Ugyanigy a szaxofonnal is a kis rezgo nad nyelv allandoan "blokalodik" es visszaugrik a levegoaramlas miatt , ez is negyszog jellegu hangkeltes Johet a mise , egy kissebb mert csak negyszog jellegu hangforalas . Kulonben le van igy ( jobban) irva a szintetizator hasznalasi utmutatokba .Szintetizalasshoz elob egy analizis kell . Akusztikus gitarnal a piezzo-hangszedo ugyanolyan gerjedekeny mint a mikrofon . Mind a ket esetben jo kompressziot hasznalnak es EQ-vel hataroiljak a maximalis hangsavot es le van csillapitva a gerjedekeny resz . Letezik profi anti Larsen tobsavos kompresszor ami automatikussan " vadassza" a gerjedo hangokat , meg mas "gate" stb cucc. Ha egyszer odakerulsz nagyobb szinpadokat hangositani sok meglepetesben lessz reszed ,sok varatlan " hihetetlen " dolog jon elo ami tok szimpla es logikus de nem foglalkozik addig az ember vele. Sajnos nincs semilyen mas ekezetes betukeszlet a cuccokba amiket hasznalok es mindegyiknek mas billenytyuje is van .Talan ha megcsinaltatom az ithoni asztalomat hogy az asztal alol elem jojjon a billenytyu .Igy 70 cm-re tollem nem lehet ket kezzel irni .Ennek mar azert is ideje lenne mert a bilenytu a mixeren van alo helyzetbe mind moge kel nyuljak a mixert allitani.Elotte meg egy csomo cucc , nincs eleg hely.Munkaba meg ennyi sincs de ott talan egyszer rendet csinalok hogy ne az oszciloszkopon keresztul irjak (hehe)
Sziasztok!
Kicsit hallgattam, mert nem akartam olyan dolgokba közbeszólni, amiben nem vagyok eléggé kompetens. Eredetileg azt írtam, hogy AZ EGYIK OLDAL torzít. Tehát ez azt jelenti, hogy a gitárnak, amelyik mind a jobb, mint a bal oldalnak adja a jelet, nincs sok köze. Mert akkor ugyebár mind a két oldal torzítana. A végfok TDA 2050, vélhetőleg az egyiknél volt valami probléma, ezért torzít az egyik oldal bizonyos hangoknál. Lehet, hogy néhány kondenzátor is hibás - a hiba bizonyos frekvenciáknál jön csak ki. Ha lesz időm, megjavítom, utána leírom, hogy mi a megoldás kulcsa. üdvözlettel: Csaba
Mely jelet adtam a hangszorora hogy ne haljak kozepp magas hangot es halatszanak a tekercs szabadon zorgo menetei amik a kozep reszben zizegnek, nem kell maximumon legyen csak annyira mint ami zorogteti gitarral iz a mi esetunkbe es a megfelelo frekvenciat megtalalni amin a jelenseg megjelenik.
Mely nem 30Hz-et hanem kb 800Hz tol levagom a magasakat .P;uszba gitarral a hangszint is beiktatom maximum magas vagasra e a "nyak pickup"-ot kapcsolom be es lagyan pengetem a hurt hogy majdnem szinuszos torzitatlan hangot erjek el. Nagy hangszoroknal kezzel mozgatom a membrant hogy haljam nem e karcol egy eltevedt reszelek.Volt hangszoro aminel a polusok kikepzesenek a preselesetol ott maradt egy vekony reteg /csik fem amit nem vettek eszre es nem pucoltak le osszeallitas elott , ami aztan elszabadult es jol osszeszabta a tekercset , az is " zorgott" . Zene probaterembe a gitarral probaltam , muhelyben szinuszoszcillatorral .Gitarral kis hangszorok esetebn veszelyes ,megugrik a hur egy kicsit erosebben es annyi a hangszoronak . A gitar E(6) hurja 82Hz nem 30Hz de a loket nagyon nagy , a pengetes dinamika es az aztan igazi "szub" burkologorbe . Legerosebb az "loket" a tiszta gitarhangnal , torzitos gitarnal szurve van a melyhang es megjeleno felharmonikusok kozeptartomanyban szolnak valamint a tozrito mint limiter/kompresszor mukodik igy a dinamika sokkal kisebb .
Hi!
Normál hangszóróra nem érdemes közvetlenül rákötni az erősített gitárt a fentebb hosszasan tárgyalt okok miatt. Viszont nem is feltétlenül kell gitárhoz való (általában elég drága) hangszórót venni, létezik hangfalszimuláció, egy ilyen áramkör van itt. A "Mi torzít?" kérdéshez: wiki Én is nagyon régen úgy torzítottam, hogy a PC mikrofoncsatlakozójába dugtam a gityót, és egy érdekes overdriven hangot lehetett így előállítani. Egyébként a multieffekt-pedálok nagy részébe is beépítenek hangfalszimulációt (cabinet), így akár stúdió nélkül is fel lehet venni a zúzást (értelemszerűen a végeredmény sem lesz stúdióminőségű).
Így látatlanban csak tippelni lehet. Annál is inkább, mert sok esetben a problémát sem tudja pontosan körülírni az illető.
Természetesen, nem erre az esetre értem, de ha a problémát pontosan le tudja írni, meg is tudná javítani. Ismétlem, nem a mostani esetre gondolok! Ha a torzítás csak a gitárral jelentkezik, nem biztos, hogy az erősítőben a hiba. Lehet ugyan, de kicsi az esély.
Attól mert rezonanciafrekin szól a hangszóró nem kell zizegnie. Ha mégis ilyet tesz, egyszerűen rossz az adott hsz.
Hi. Még mindég nem kaptunk választ arra, hogyha meg van cserélve a hangszóró, akkor is ugyanaz az oldal torzít e.
Pedig ezt jó lenne tudni. Tegyél egy kétcsatonás szkópot a kimenetekre, és nézd meg a kimeneti feszültség külőnbségét! Gyakran követik el azt a hibát, hogy a mono jelet egy közös kábellel simán rákötik a sztereó jelbemenetre. Az olcsóbb erősítők bemeneti impedanciája nem tökéletesen egyforma, ami két külön jelvonalnál nem nagy gond, viszont ha ugyanarról a madzagról kapják a jelet, már a két erősítőrész jele nem lesz egyforma. Én is elkövettem már ezt a hibát. Ekkor az egyik oldal a nagyobb jel miatt hangosabban szól, és nagyobb hangerőn könnyen túlvezérelheti az erősítőt. Ráadásul a gitárerősítők nem véletlenül rendelkeznek korlátozott frekvenciaátvitellel. Ha szép tiszta hangot akarsz hallani, tegyél a mono madzag végére két aluláteresztő szűrőt, legegyszerűbb műveleti erősítővel, és ezeknek a jelét illesztve küld a sztereóbemenetre. Ha max kb 700 mV-al hajtod meg az erősítőt (általában ennyi a bemenet max feszültsége torzítás nélkül), akkor szerintem tökéletesen fog működni.
Sziasztok!
A következő a problémám: építettem egy TDA2030-as erősítőt, tökéletesen működik. Rákapcsoltam az elektromos gitáromat, és minden húr szép tisztán szól a mély E kivételével. Azt akármilyen halkan pengetem csak egy zizegő hangot hallok. Egy jóminőségű szélessávú hangszorót használok, próbáltam más hangszoróval és más integrált áramkörös erősítővel is, a probléma ugyanaz. Tisztában vagyok vele, hogy a gitárerősítők sávszélessége szűkebb és hogy más hangsugárzókat használnak. A kérdésem az, hogy létezik-e valami áramköri megoldás, esetleg szűrő ami segíthet? Szerintem nem a hangszoró a hibás, így maradt az erősítő, illetve a hangszer. Tud valaki segíteni?
Hello!
Arra nem gondoltál, hogy ha csak az E húr nem szól jól, akkor a Pickup lesz a hibás? Honnan tudja az erősítő, vagy a hangszóró hogy az E húr szól és zizegnie kell? üdv! proli007
Szia!
Ez egy olcsó stratocaster replika. Mindegyik hangszedőállásban ugyanazt produkálja. Elképzelhető, hogy ha nem is a pickupoknál, de valahol máshol a hangszerben lehet a hiba? A furcsa az, hogy ha jól emlékszem mikor gyári kombóba dugtuk nem csinálta.
Hello!
Te is írtad, hogy más erősítőt és hangfalat használnak zenélésre. Egy szélessávú rendszer, nem is arra való. Ráadásul hamar fel is adhatja, mert átlagos zenénél, nem jellemző, hogy a teljes koksz egy frekin jelenik meg. Akármilyen rezonancia, keresztváltó kiemelés.. egybeeshet egy megszólaltatott hanggal. De ha zenét hallgatva a rendszer jól szól, akkor elég valószínű, hogy a gitárnál van a probléma. Nekem nincs gitárom, tapasztalatom is ezer éves, de a paraszt logika ezt mutatja. Hogy rosszul szóljon, fedetten, élcesen, tompán stb. Az lehet. De hogy csak zizegjen, az maximum akkor lehet, ha a membrán tekercse már önálló életet él. De ez frekifüggő, vagy is hang magasság függő kérdés, de húr nem igazán lehet.. üdv! proli007
Talán az lenne a legjobb ha egy másik hangszerrel is ki tudnám próbálni a rendszert. Emellett megpróbálok beszerezni egy normális hangsugárzót is. Azért köszönöm.
üdv!
Van egy 2x12' os RFT L3401 hangszórókkal szerelt ládám.VERMONA 1020 as erősítővel használom és amikor zenét hallgatok,rajta úgy,hogy lineáris állásban van a hangszín,tehát minden nullán,akkor elég tompán szól:nincs magas, csak a középhangok szólnak,a mély mérsékelt.Azért szól igy mert nem zenére,hanem gitárra van? |
Bejelentkezés
Hirdetés |