Fórum témák

» Több friss téma
Fórum » Hangszóró jól szól zenével, rosszul gitárral - vajon mi a gond?
Lapozás: OK   1 / 3
(#) kollarcsaba hozzászólása Ápr 29, 2009 /
 
Sziasztok!

Adva van a GENIUS SP-HF2000X sztereó hangfalszett. Amikor gyári (gitár)zenét hallgatok rajta, akkor mind a két fele szépen szól. Amikor viszont én magam gitározom, akkor az egyik oldalnál a magassugárzó torzít, kb. a H húrnál. A hibajavításhoz hozzákezdtem:
1.) új magassugárzó - torzít
2.) hangváltó kondi csere - torzít
(ha nincs bent a magassugárzó, akkor nincs torzítás, tehát a mély-közép sugárzó jó)
Nem tudom, hogy még mit kellene és hogyan megváltoztatni, hogy a hangfal élő zenénél is szépen szóljon.

Aki tud, kérem, segítsen, mert már egyre bosszantóbb ez a probléma és elértem tudásom határait.

Minden tippet előre is köszönök, szívélyes üdvözlettel:

Csaba
(#) bond3 válasza kollarcsaba hozzászólására (») Ápr 29, 2009 /
 
Szervusz,

ha jól tudom, a gitár erősítőknek más fajta hangszóróik vannak, melyek jól viselik a különböző formájú gitárból kijövő hullámokat, míg az ilyen általános hangfalak a szinusz hullámokat szeretik, ami cd-n van vagy bármilyen más formában, tehát nem élő, azt szinuszként küldi ki a hangfalra, ha mindenképpen élőt szeretnél szerintem próbáld meg szgépen keresztül küldeni, hátha segít.

Laci
(#) proli007 válasza kollarcsaba hozzászólására (») Ápr 29, 2009 /
 
Hello!
A hangfalad átlagos zenehallgatásra készült. Itt a frekvencia növekedésével a teljesítmény kb. exponenciálisan csökken. Ezt jól láthatod az alkalmazott hangszórók méretén és teljesítményén.
Hangszeres alkalmazásnál más a helyzet. Ott az átviteli sáv szűkebb, de a teljesítmény lehet állandó, de akár nőhet is a frekvencia függvényében. Tehát kialakításuk is merőben más. Nagyobb teljesítmény löketeket is elviselnek...
De nézz meg egy "gyári" gitár hangszórót. Egy sem úgy néz ki, mint a tied. Nem véletlen!
Egyébként a hangszóróknak van torzításuk-rezonanciájuk, amit egy hang pengetése sokkal jobban irritál, mint ha zenét hallgatnál. Szóval hamarabb lebukik a vacak.
(Ezt a szinuszos dolgot meg felejtsd el, amit Bond3 írt, mert a zene soha nem szinusz, kivétel lehetne a fuvola hangja, de ott is tekintélyes szél zaj van. Ha valami vacakon átvezeted a jelet, az lehet tényleg segít, mert esetleg sáv határolja a jelet és nem kell a hangszórónak leadni a tényleges hangot.)
üdv! proli007
(#) DuMatyi válasza kollarcsaba hozzászólására (») Ápr 29, 2009 /
 
Nem vezéreled túl a gitároddal? Vonali bemenetet szoktak az aktív hangfalak fogadni. HA a gitár PU után kötsz egy torzítót vagy bármilyen túl nagy erősítésre állított fokozatot (2-5 szeres is sok lehet már), akkor szinte biztos, hogy túlvezérli! Az emberi fül a magas torzításokra a legérzékenyebb, ezt a tartományt hallod meg a leginkább idegesítő módon. Valószínűleg a magas kiépítésével kiiktattad a leginkább indikálható tartományt. Kösd rá direktbe a gitárt a vonali bemenetre. Halkan, de halhatod (esetleg). Ha akkor nem torzít, túlvezérelted.
(#) Ricsi89 válasza kollarcsaba hozzászólására (») Ápr 29, 2009 /
 
Helló!
Lehet hogy a végerősítőd egyik csatornájának a magas átvitelével van gond. Próbáld meg megcserélni a két hangfalat az erősítőn. Ha akkor is az a hangfal torzít, akkor a hangfalban van a hiba, ha a másik, akkor az erősítőben kell a hibát keresni.
(#) Ronin válasza kollarcsaba hozzászólására (») Ápr 29, 2009 /
 
Ha jót akarsz a Genius-ondnak, akkor veszel egy kisebb gitárerősítőt. Gitárral csak tönkreteszed a cuccot. Most van nálam egy olyan mint a csatolmányban javításon. 15W-os 30 CM-es RFT van benne. Nem lehet megmaradni a szobában akkorát szól. 8e-ért vették. Szerintem Neked is valami hasonlót kellene szerezned.

Kép001.jpg
    
(#) DuMatyi válasza proli007 hozzászólására (») Ápr 29, 2009 /
 
Nekem 2 db Orion HS 200 típusú hangdobozom van. Az azokban levő kritikán aluli hangváltón kívül 3 db effektív 25 watt teljesítményű mély-, közép-,és magassugárzó van (szétszedtem). A hangváltót most újítom fel. A hanglemezeket, lemezjátszókat úgy szoktam vizsgálni hogy az általad említett fuvola szólót tartalmazó lemezt (Nem szél zaj, hanem gazdag magas frekvenciás felharmonikus tartalom.) teszek fel (Neil Diamond könnyűzenei lemezei ilyenek, vagy számtalan komolyzenei felvétel, pl Varázsfuvola.). A rossz kopott pickup rögtön lebukik. Természetellenes módon magas hang emelést és mélyvágást állítok be. Ekkor az úgynevezett üveghang torzítás (Csabai: hangfelvétel gyakorlata) hallható, ha rossz a lemezjátszó Pu. A helyzet megfordítva pedig a rumpli (dübörgés) kvalitatív ellenőrzésére alkalmas. Ezt azért írtam, mert a hangszórónak ilyen szempontból nem lehet baja. Teljesen mindegy, hogy egy hangmérnök által kevert komplett zenemű jut a hangdobozra vagy egy szóló hangszer. A hangszínszabályozókkal etrém mély és magas amplitúdót is rálehet küldeni az eszközre kevert felvételnél, és ezt bírnia kell.
(#) karpi válasza kollarcsaba hozzászólására (») Ápr 29, 2009 /
 
Ez azert van mert tul nagy erot engedsz a hangfalra.
Ha szep halkan jatszol amit a hangszorok kibirnak akkor szepen szol.
Gitar 82Hz--4500Hz kozott szol .
Guitar_speaker

A hazi HiFi " zenehangszorok" kb 20-20000Hz -et kene atfogjanak .

De pont a kozep reszen ahol a gitar szolna nincs eleg eros hangszoro.
A hazi zenene halgatashoz epitett hangfalakba a zenekari zenenek a varhato frekvencia aranyai szerint meretezik a hangszorok erejet.A megmert atlagos aranyok statisztikaja szerint kb.a kovetkezo peldaban szereplo aranyokat hasznaljak a gyarak.
Figyelembe veszik az emberi ful frekvencia erzekenysegi gorbejet is.
LOUDNESS
Innen latszik hogy zenehalgataskor a melyhang kell a legnagyobb erovel mukodjon hogy megfelelo aranynba halljad a kozep hangsavval ahol az emberi ful a legerzekenyebb.
A megfelelo aranyt nehez reprodukalni kis ereju erositovel .A zene halgatas eseten tobb mint 30dB-el kell hangosabb legyen a basszus mint a kozep hangsav.Ez rengeteg .Halk zenehalgatasnal meg nagyobb a kulombseg.
dB Power Ratio Calculator
programmal ki lehet szamitani a szukseges ero novelest egy adott dB novekedeshez .

Pld +30dB-hez 1000-szer nagyobb ero szukseges.
Ez 1W kozep hangsavhoz 1000W kene a basszus reszere.
Ezt keves hazi cucc tudja.

Egy peldanak vett mondjuk 10W-os haromutas HiFi hangfalban altalaban a kovetkezo aranyok talalhatok:

10W-os a melyhangszoro , kb.3W a kozep es kb. 1W a magas hangszoro terhelhetosege.

vagy egy 100W-os hangfalba:

100W a basszus ,kb 25W a kozep es kb10W-os a magas hangszoro terhelhetosege.

Audio_power a cikbol erre vonatkozik a
Power handling in 'active' speakers roviden.


Az erositod mondjuk kb 10W-os a feltetelezett 1W-os hangfalhoz te meg gitarral raengeded hogy haljad jol a gitart igy a 3W-os kozep hangszoro majdnem haromszoros az 1 W-os magas meg majdnem tizszeres erot kaphat igy a vegen tonkremennek.
Ami meg megvedi a hangszorokat a kozep es a magas frekvenciakonaz maga a valtoszurok csillapitasa valamint a hangszorok impedancia novekedese plusz a hangszorok termalis erokompresszioja stb. igy nem jut rajuk eppen az egesz ero .

Kb enyi a problema roviden.

(#) llaci56 válasza kollarcsaba hozzászólására (») Ápr 30, 2009 /
 
A hiba oka mindenképp az átviteli láncban keresendő. Ha konzerv zenét játszol, vagy gitározol, nem azonos eszközről jön a jel. Valamelyik elvesz / hozzátesz valamit. A zene rengeteg al és felharmonikus hangot tartalmaz, és az átviteli láncban szereplő eszközök (pickup, erősítő, mikrofon, stb.) ebből elvesznek, de hozzá is tesznek. Ettől lesz a konzerv zene más, mint az élő.Készíts felvételt a gitározásodról, és játszd vissza. Ha igaz, amit az alapkérdésben felvetettél, akkor felvételről jól kell szólnia.
Ha az eszközök tökéletesek lennének, akkor a hangszóródnak nem szabadna "tudnia", hogy felvételről, vagy élő adásban "érkezik bele" ugyanaz a jel.
(#) kollarcsaba válasza kollarcsaba hozzászólására (») Ápr 30, 2009 /
 
Sziasztok!

Nagyon köszönök minden hozzászólást, véleményt, javaslatot. Nekem csak az nem megy a fejembe, hogy hogyan lehet az, hogy az egyik oldal szépen szól, nincs torzítás, míg a másik hibás. Talán tényleg az erősítőben lehet a gond...

Csaba
(#) DuMatyi válasza karpi hozzászólására (») Ápr 30, 2009 /
 
Az elméleed kis pontosításokkal úgy tökéletes ahogyan leírtad. Valóban a Fetcher-Munson görbék szerint irdatlan nagy hangnyomás-különbség kell azonos hangerősség-érzethez különböző frekvenciákon. Azt remélem Te sem gondoltad komolyan, hogy 1000 wattos mélysugárzó... Igen, van olyan. Házimozihoz, falbontó. Kutatások szerint nem tesz jót a tüdőnek, a léghólyagoknak! Volt elektro-tanárom javaslata szerint a hangdoboz EFFEKTÍV (NEM PMPO) teljesítményének 2/3-ánál NE legyen több az erősítő effektív kimenő teljesítménye. Ekkor semmilyen olyan tranziens nem fordulhat elő, ami leégetné. Megjegyzem: jó hatásfokú hangdobozzal (A hatásfokban --- Pbe effektív -hangnyomás számítással--- akár 2-3 szoros különbség lehet különböző neves és gagyi gyárak között) 25 watt teljesítménnyel egy 20 négyzetméteres, kevés hangnyelő felülettel borított szobában az elviselhetőség határáig lehet fokozni a hangnyomást. Az én hangrendszerem: egy 15 wattos stereo erősítő, s egy ORION HS 200 hangdoboz. Előbb említettem: 25 watt. Ha felcsavarom maximum hangerőre --- összesen 30 watt, Anya kiabál, hogy majd' megsüketül a konyhában-miközben én a szobámban vagyok. Nem szoktam bömböltetni. A poti körülbelül harmad úton van, ami azt jelenti, hogy átlag zenehallgatáshoz maximum 2-3 watt is elég, figyelembe véve a fül már említett logaritmikus karakterisztikáját. Azt pedig nem vitatom, hogy a gyártók ganyé módon alul méretezik a rendszereket.
(#) proli007 válasza DuMatyi hozzászólására (») Ápr 30, 2009 /
 
Hello!
Bocs az off-ért!
Már régen foglalkoztam, hangszórókkal és zenehallgatással. Több mint 20 éve egy Heybrook HB1-es hangszóróm van. Ennek nem igazán jó a mély átvitele (kb. 30l) de az ember megbocsájtja neki a kiegyenlített középhangok miatt. De ha megnéznéd a váltóját, olyan "parasztos", hogy dobnál egy hátast. Szóval a váltón sok múlik, de mivel az a hangszóróval működik együtt, az "összhangon" sokkal több múlik mint egy villamos paraméteren.
üdv! proli007
(#) varttina válasza kollarcsaba hozzászólására (») Ápr 30, 2009 /
 
Üdv. Valószínű a hiba az erősítőben vagy valamelyik csatlakozásnál lesz. Igazából ez a jelenség nem hiba, csak a hangrendszerednek van egy olyan elektromos, vagy mechanikai sajátrezgése amely rezgésszáma pont a H hangéval egyenlő.
(#) bgsf válasza kollarcsaba hozzászólására (») Ápr 30, 2009 /
 
Ha igazán gitározni szeretnél akkor olyan hangszórókat szerezz be ami keménymembrános és szélessávú! Marschall (nem tudom jól írtam-e le?) cuccokban volt ilyen, kb 25-30cm átmérővel és nagyon jó hatásfokkal. 2 db ilyen hangszóró megfelelő ládával és 50W-al meghajtva baromi nagyot szólt és semmi mély, vagy magas sem kellett hozzá! Illesztett hangdobozzal és megfelelő erősítővel akkorát szól a gitárod 25W-al, hogy egy 100W-os hifi is csak les!
A CD-n lévő zene nem ugyan az mint ha a gitárt hallgatod élőben! Élő zenéhez egészen más rendszer kell mint a "konzervhez"!
Idézet:
„Adva van a GENIUS SP-HF2000X sztereó hangfalszett. Amikor gyári (gitár)zenét hallgatok rajta, akkor mind a két fele szépen szól. Amikor viszont én magam gitározom, akkor az egyik oldalnál a magassugárzó torzít, kb. a H húrnál.”

Szerintem még nézd át a gitárelőerősítőt is mert lehet hogy abban van a hiba! A kimeneten cseréld fel a két csatornát és ha a hiba fordítva jelentkezik akkor ott a hiba! Más ötletem most nincs....
(#) karpi válasza DuMatyi hozzászólására (») Ápr 30, 2009 /
 
Amit irtam egy pelda volt , ott a link a dB-Power szamitashoz valamint a kulombozo hangnyomasnal erzekelt frekvencia diagramok.

Othon egy 25m^2 szobaban 1W kozepsavban direkt hangos . 2 x 1 W eft sztereo cucc-on mar faraszto , tulajdonkeppen sokkal halkabb az atlagos ero egy kellemes zenehalgataskor.Ha nagyhatasfoku ket hangszoron halgatsz 2 x 1 W -os 1KHz -es szinuszjelet belefajdul a fejed, ezt mericskelesekkor tapasztaltam.En hozza vagyok "szokva" de ha mas bejot a helysegbe az direkt kimenekult .
Elerhetobb es eleg othonra a 0,1W-100W ez is 30dB arany. jol lekomprimalt zenei anyaggal egesz jol szol.

Csondes szobaba enyi eleg mar egy szimfonikus zenekari felvetel elvezesehez is ( az is meg van komprimalva nincs ott az a 100dB zenei dinamika)

Hazi cuccoknal a dinamika novelest a jel/zaj arany javitasaval erik el ,igy a halk zenei reszeket nem zavarja a zaj es halkan lehet halgatni ho minosegben igy "lefele tagitjak" a dinamika taromanyt.Egy megfelelo csondes szobaba megvan a szukseges dinamika es frekvenciarany kisebb erovel is."

(#) didyman válasza proli007 hozzászólására (») Ápr 30, 2009 /
 
Furier óta tudjuk, minden hang leírható szinuszos jelek szuperponáltjaként
(#) karpi válasza bgsf hozzászólására (») Ápr 30, 2009 /
 
Kell legalabb 10"-os gitarhangszoro kell , ha nem a legjobb marka nem is olyan dragak .

Othonra egy 10"-os egy kis nyitott hatu dobozba egy 16W-os IC-s erositovel szuperu szol.Ilyesmi a legtobb kis hazi gitarerosito.

Negy darab jobb erzekenysegu 10"-os egy kb 40W-os erositovel eppen eleg egy gitarnak szinpadon is a dob melett.
Nekem van egy 4 x 10"-os nagy ladam kb 200W terhelhetosegu nagyon hangossan szol 100W eron .
Kis klubokbn ez mar sok is.
Persze hogy hangosabb a HiFi hangfalaknal ugyanavval az erovel meghajtva 100Hz-5000Hz es kb 2500 Hz-en egy jo kis kiemelessel nagyon hangossan szolnak.
HiFi cuccoknal nincs ilyen terhelhetosegu kozepsugazo.
A hangfalakba amit javitottam a legerosebb kozephangszoro 20VA-es volt de tobb mint 10W-ot szinuszba nem birt.

A sajat hazi cuccba 8 VA 7"-os kozepsugarzo van a 80VA-es szubhoz es efy kb 6W-os domsugarzo a magas.
Ugy kb. 5-6W-ig pefekt szol gitarral is , ithon rakotottem a 100W-os csoves erositot mikor egyszer gyakoroltam a basszusgitarossal , gyonyoruen szolt minden de szinpadra mar nem lenne eleg. A ggitarhang 80%-ka azon a kis 7"-os hangszoron szolna ez nem eleg.
(#) kocos válasza bond3 hozzászólására (») Ápr 30, 2009 /
 
Úristen, milyen zenét hallgatsz Te, amin minden színusz jel? elég kellemetlen lehet ... :eek2:
(#) karpi válasza didyman hozzászólására (») Ápr 30, 2009 /
 
21 paratlan harmonikusbol szintetizalhato egy gyonyoru negyszogjel.

Negyszogjelbol meg kiszurhetok a szep szinusz komponensek.

Nem a negyszogjel hanek a nagy ero teszi tonkre a hangszorot.
2V efektiv szinuszjel 4 ohm-os hangszoron 1W-os ero

2V efektiv negyszogjel 4 ohmon kb 2W -os ero .

Ez a vegerosito tulvezerlesekor torzitasakor megjeleno jel fustoli ki a nem eleg nagy terhelhetosegu hangszorot hangszorot.

Ha elotte torzitok es a vegerositon megtartom az 1W-os efektiv maximalis erot nincs semmi baj 1W-os hangszoroval sem.

De ha raengedem az erot hogy a hangszoro is torzitson (ekkor dohog jol a gitar) erre kell a legalabb dupla terhelhetosegu hangszoro /hangszorok a gitarerositonel.
(#) bgsf válasza kocos hozzászólására (») Máj 1, 2009 /
 
Ebbe a vitába nem akarok beleszólni, de pl a fuvola a húros hangszerek (zongora, gitár, hegedű) ezek mind szinuszos jelek különböző burkológörbével. Megkockáztatom hogy a templomi orgona is az mivel a levegős sípok sem tudnak kiadni másfajta jelet, mert a természet a gömbölyűre esküszik és a szinusz áll ehez a legközelebb! (gondolj csak a víz hullámzására ha egy kavicsot beledobsz!)
De elkanyarodtunk a témától! Nem tudom milyen a kérdező által említett GENIUS hangdoboz, de ha valami olyan ami direkte PC-hez kell akkor felejtse is el a gitározást azon! Pár évig voltam amatőr zenekar mellett és a hifi dobozok semmit sem érnek ilyen zenéhez. A fater mozigépész volt anno 60-as évek, és az egész mozit egy azaz1(!)db 5W-os szélessávú(középen tölcséres) 30 cm átmérőjű hanszóró hangosította be bassreflex ládában! Na jó hogy nem volt szörrand, de halk se volt!
(#) proli007 válasza karpi hozzászólására (») Máj 1, 2009 /
 
Hello!
Sajnos ellent kell mondjak..

Idézet:
„Mi az effektív érték?
A váltakozó áram effektív értéke annak az egyenáramnak a nagyságával egyenlő, amely
ugyanakkora hőt fejleszt ugyanazon az ohmos terhelésen.”


Tehát az effektív értéket pont azért vezették be, hogy a különböző áramnemek munkavégző képessége összehasonlítható legyen. (pld. a 230V effektív értékű hálózati feszültségnek pont akkora a munkavégző képessége, mint a 230V feszültségű egyenáramnak)
Ha a szinusznak az effektív értéke azonos a négyszögjellel, akkor a munkavégző képessége és a teljesítménye is azonos.
A tévedést az okozhatja, hogy egy erősítőből kihozható (torzítatlan) szinuszjelnek és négyszögjelnek a csúcsértéke azonos. De ennek a szinusznak az effektív értéke 0,7-szerese a csúcsfeszültségnek, míg a négyszögjel effektív értéke 1-szerese, azaz azonos a csúcsértékkel.
Az effektív érték, mindig a görbe alatti terület integráljával (területével) jellemezhető.

Bqsf!
Idézet:
„a fuvola a húros hangszerek (zongora, gitár, hegedű) ezek mind szinuszos jelek különböző burkológörbével”

Ha ez így lenne, akkor nem lehetne megkülönböztetni egy pengetett hegedű és gitár hangját. A hangszerek szintetizálása, sokkal egyszerűbb lenne, ha a jelnek csak ilyen kevés paramétere lenne. A jeleknek van felharmonikus tartalma, mert a rezgést nem kimondottan csak a húrok keltik, hanem hozzá járul a hangszer hangdobozának összetett rezgései is. De a felemlegetett víz hullámzása, is csak addig lesz "szinuszos", míg a hullámok szabadon terjednek.
A templomi orgonán sem egy síp szólal meg, hanem pont a harmonikus sípok számát és erejét váltják az orgona regiszterei. Tehát, ha a sípok szinuszt is adnának le, akkor is az összhang már nem szinuszos. Pont a harmonikusok magas száma és variálhatósága miatt tartják az orgonát a hangszerek királynőjeként számon.

De ez a téma igen komplikált, és így messze meghaladná a tudásunkat és a topik képességeit is..

üdv! proli007
(#) bbatka hozzászólása Máj 1, 2009 /
 
Egy részlet az Alexanders Ragtime Band-től, tisztán szóló gitárral feljátszva. Hát látszik hogy elég bonyolult a jelalak és ezért is nem tudják rendesen szintetizálni. (gondolom én)
(#) karpi válasza proli007 hozzászólására (») Máj 1, 2009 /
 
Most mar nam olvasom vissza de tenyleg rosszul irtam /fogalmaztam (sajnos)

A negszogjel ami a betaplalt "szinuszjelbol"[Ueff=(Upp/2)/1,42 ] lesz torzitva a vegerosito altal a szinusz efektivrol megno a csucsig [Upp/2=Ueff*1,42 ertekre] ami mar ennek az igy kapott negyyszogjelnak az efektivje, idealis jelalakot feltetelezve.
Vagyis ugyanannak a jelnek ket kulombozo helyzetben fellepo ket kulombozo efektiv erteke.

Ha szep idealis negyszog lessz 50/50 kitoltesu akkor legnagyobb az effektiv ertek igy dupla erot ad a hangszorora.Nem mindeg ilyen szep szimetrikus az eredmenyezett negyszogjel igy a kitoltese se mindeg 50/50 a gitarhangtol es a mindenfajta intermodulacioktol fugg a formaja.
Altalaban nem is jatszanak gitarral ilyen nagy meretu torzitassal mert nem lehet mar raismerni a gitarhangra , de "Larsen" efekt ( akusztikus visszacsatolas ) eseten ha maximalis eron bombolteted a gitart kitartott oszcilacioban akkor fellephet ilyen csucsertek amit a hangszoro ki kene birjon..




-
(#) karpi válasza (Felhasználó 15355) hozzászólására (») Máj 2, 2009 /
 
Egy 50W-os kozeptolcser altalaban NEM 50W-os !!!

Illetve nem 50VA-es , hanem 50 W-os rendszerhez valo az "elnevezes" legtobszor kereskedelmi fogas.

A cegek aztan kimagyarazak .
Egyszoval szeretik kereskedelmi cellal osszekeverni a terhelhetoseghet a szukseges hangnyomassal amibol visszaszamitjak a terhehetoseget amit egy normal direktsugarzasu hangszoro birna el .
Szebben nez ki a vevonek pld. az 50W mint a 10W .
Az lenne jo/tisztesseges ha rairnak VA - ba a terhelhetoseget .

Adott pld.egy 100W-os ,melysugarzo 1%-os hatasfokkal
ehez eleg egy 10W-os 10% hatasfoku tolcseres maggas erre elnevezik a magas hangszorot 100W-os nak.

Aztan az emlitett zenekari mely/magas energia-arany a statisztikai meresek alapjan a feltetelezett maximalis kozepreszt ugy 30%-nak veszik a melyhangszoro terhelhetosegebol.

Igy egy jo 100W-os haromutas dobozban csak 30W a kozep ( ez a jobbik esetekben) mert lehet egy 10W-os tolcseres aminek a hatasfoka eleg a rendszerhez.

Egy jo 100W-os gitarhangszoro vigan viszi a kozephangokat teljes eron mig az emlitett HiFi mar recseg ropog mikor a 30W-os kozep 100W-ot kap.
A tobbutas passziv szuros rendszeru hangdobozokra ertem ahol egy erosito hajtja meg a melyet es a magas reszt is.

Meg egy fontos eszrevetel .
Passziv-szuros rendszereknel nem lehet az elektromos hangero a basszus reszen nagyobb mint kb. 60-75% a vegerosito maximalis elektromos kivezerelhetosegnek mivel nagyobb erosites eseten a kozep/magas resz mar torzitasba - hatarolasba jut .
A kozep es a magas hangok a basszuson "lebegnek" vagyis a nullvonal reszukre a basszus .Ahogy hullamzik a basszus jel ugy viszi le es fel a magas hangok hullamformajat .Igy normalis zenehalgataskor soha se juthat a a maximalis erosito ero a hangszorokra.
Ellentetbe a gitarerositovel ahol eppen ez adja meg a hangzast.
A mellekelt kepen lathato egy 50Hz +5KHz ket azonos amplitudoju jel eredoje a basszus a kozep piros kb 75% a maximumbol ezen rajta a magas ami mar jol hatarolva van ahol a sarga vonalakon tullmegy.

A kis terhelhetosegu nagyhatasfoku tolcseres kozep es magas hangszorokat a PA tobbutas passziv valto-szuros cuccokban vedo kapcsolasok tartjak eletbe .( kisebb hordozhato PA cuccokban)
Ezek a kapcsolasok leszabalyozzak az ezekre juto tul nagy erot.Soros 12V 5W-os villanyegovel ( kompresszio hatas ) valamint elektronikus kuszobertek kapcsolok amik egy "max" erteknel egy relevel lekapcsoljak a magas hangszororol a jelet ...stb.
Ilyennel nem lehet bomoltetve vegerositobol torzitva gitarozni vagy nem szol a kozep/magas vagy kieg.
Ki is egettem mar ket kozep-magas nagy tolcserest EV es Peavey PA cuccbol a gitarral , nem tudom mi volt a baj szerintem kiiktattak a magas-tolcser vedelmet nem az enyem volt hanem a klubok ahol jatszottunk bereltek .

Aktiv tobbutas rendszernel mas a helyzet es nagyon vigyazni kell hogy az RMS hataron belul maradjunk mert ezeknel az erosito teljes erejet ra lehet adni az illeto frekvenciasav hangszorojara.

melymagas.jpg
    
(#) bgsf válasza karpi hozzászólására (») Máj 2, 2009 /
 
Idézet:
„Ilyennel nem lehet bomboltetve vegerositobol torzitva gitarozni”

Azt hiszem valamit vagy nem jól értelmezek, vagy félre értem a dolgot! Egyetlen egy gitárerősítő sem torzít! A torzítást külön áramkör végzi mégpedig az erősítő előtt (fuzzbox). Már régen rossz ha az erősítővel akar valaki torzított efektet elérni. Ez azt jelenti hogy a bemenetre akkora jelet kell adni hogy az erősítőt túlvezérelje. Megoldás ez is, de sem a tápnak sem a végfoknak sem a halgatóságnak nem jó! Ráadásul ha halkan pengetik a gitárt akkor nem torzít csak ha a húrokba csapnak. Hát ilyen efektből kösz'szépen nem kérnék egy koncerten sem!
Ilyen túlvezérlés esetén tényleg előfordul hogy recseg-ropog a magas sugárzó, mert a szerencsétlen akkora teljesítményű felharmonikusakat is kap amire nem tervezték!
(#) proli007 válasza bgsf hozzászólására (») Máj 2, 2009 / 1
 
Hello!
Pedig a jó "öreg" Jimi Hendrix is így csinálta anno. És valószínűleg nem is rosszul, ha..
Idézet:
„Egyesült Államok Nemzeti Felvételi Jegyzékébe (National Recording Registry) választották. 2003-ban a Rolling Stone című zenei szaklap Minden idők 100 legjobb gitárosának listáján Hendrixet az első helyre választotta.”

üdv! proli007
(#) bgsf válasza proli007 hozzászólására (») Máj 2, 2009 /
 
Pedig a jó öreg Jimi Hendrix sem úgy csinálta!
Nem kell össze keverni a gerjedést a torzítással!
Mikor a gitár össze gerjed a hangdobozzal akkor lehet kitartott efekteket meg mindenféle hangzást előállítani! Metallica, Scorpions, Santana....stb. A túlvezérelt végfok meg torzít mint az állat de hogy olyan hangzást nem produkál mint Santana torzítója az biztos! Annak idején jópár torzítót építettem(tünk) de olyat mint a Santanáé nem sikerült!
A gerjedés bizonyos hangnyomásnál (nem hangerőnél!) jön létre a hangszóró és a húrok között! Ennek még elemi feltétele hogy az erősítő ne fordítson fázist mert akkor a két jel kioltja egymást, tehát a bemenő és a hangszóróra kimenő jel azonos fázisú kell legyen!
Mikor egy rockegyüttes gitárosa kitartott hangot szólaltat meg ezért áll a hangszórók elé. Azon a frekin össze gerjeszti a gitárt és az erősítőt!
Kis intermezzo ez, de szükséges némi alapismeretekhez.
Nem tudom hogy a témaindító kipróbálta-e azt amit mondtam, mégpedig azt hogy cserélje fel a két csatorna jelét az előerősítő után. Ha akkor is jelentkezik a hiba, csak fordítva, akkor az előfok a rossz!
(#) karpi hozzászólása Máj 2, 2009 /
 
Az igazi torzitas az a vegerosito +kimenotrafo+hangszoro osszetett torzitasa.

A Marshall erosito egy nagyon olcsora tervezet cucc volt amibol az elso harom darabot a legendas "The Who" rendelte 8x12" hatalmas ladaval .Ketto maradt naluk.

A Marshall tulajdonkeppn a legendas Bassman 10 koppintasa allitolag.Mindenesetre kicsi ( alulmeretezett illetve a legolcsobb majdnem megfelelo ) kimenotrafot hasznalt , amerikai vegcsovekre volt tervezve ,Kesobb attertek az EL34 europai csovel hasznalatara de annelkul hogy ujra mereteztek volna az eloerositot .

Igy az erzeketlenebb csovekre trvezett eloerosito tulvezerelhette ezeket!

Amelett a gyengecske tapegysegen nagy kivezerlesnel feszultsegeses is tortenik igy kompresszio lep fel .

Ez mind nagyon jol jott a szologitarosoinak egybol dusitotta a harmonikus tartalmat es komprimalta a gitar tul nagy dinamikajat igy konyebb jatszani es konstansabb hangszin es amplitudot lehet elerni mondjuk mint egy orgona esetebe ahol nem cseng le a hang amig el nem engeded a lenyomot billentyut.
A jol megnyuzott hangszoro frekvenciaosztast is vegez egyes nagyjelu melyebb hangoknal .Ez a torotorzitas is beleszol a gitarhangzasba ,Ettol tomoreben szol a gitarhang .
A vegcsovek szep paros harmonikusokat termelnek a kimenotrafo meg valamenyi paratlant de mindezt csak a jol kivezerelt erositovel plusz az emlitett tapegyseg "hatarolassal" erhetjuk el.
A nem tul jol meretezett segedracs feszultseg is hozzajarult a Marshall hanghoz.Es az elegge aszimetrikus "fazisfordito" ami a vegcsovek "Pudh-Pull" meghajto jelet adjak.

Miutan Jim Marshall egy kicsit megszedte magat gondolta tervez egy tisztesseges erosito ami szep tisztan szol nagy erokon is DE nem kelett a gitarosoknak.

Most enyi ev utan ujra elterjedt es eloterbe kerult valamenyire a gitarzene a fiatal gitarosok miutan kiprobalnak 10 - 20 proceszort es mikor vegre jatszani is megtanulnak rajonnek hogy hol az az igazi gitarhang.
Eleinte senki se hiszi a nagy reklamkampany miatt
ami a csodaprocesszoro vilagaban folyik aztan lassan sajat penzen mindenki rajon mirol van szo es atter csoves erositore ha igazi gitarhangra van szuksege .

Problema a halkan jatszakor jon elo mikor 150W-al meghajtott 8 x 12" Celestion Buldog tul hangos.

Megjelenta MASTER VOLUME es az eloerosito tulvezerles de nem volt az igazi !

Ekor oda jutott a kiserleteze nem elektronista gitaros nepseg hogy csak egy darab 4 x 12" egy ladat hasznaltak es 4 X EL34 vegcsobol kivettek kettot hogy az ero kisebb legyen es kisebb eron is jelenjen meg a szukseges kompresszio es torzitas .Sot alithato feszultsegu toroid autotranszformatorrol taplajak az erositot es lecsavarjak a halozati feszultseget 230V-roll 180V-ra ( illetve anyira hogy a futes meg hatasos legyen)
Vegul meg kulon futotranszformatort is epitetek amator modon az erositobe hogy a futes maradjon es csak az anodfeszultseget huzzak le.
Ne hagyjuk ki a nyitott hatu gitarladakat ez is besegit a hangszorok nagy kilengesekor megjeleno tranziens viselkedeshez a korai "frekvenciaosztas"-hoz es mas torzitashoz ami a membranban jelenik meg .

Manapsag lehet kapni kesz "bekabelezett" erositot az osszes elkepzelheto "lerontasra" ,kapcsolokkal lehet konfiguralni az elobb leirt dolgokat.
Sot meg az egyeniranyitast is kivalaszthatod es atkapcsolhato Solid State -rol Tube Rectifier-ra.
A csoves egyeniranyito jobban "komprimal"
Egy pelda a Mesa Boogie Dual Rectifier hires erosito.

Az uj erositokben mar kivezerelheto az eloerosito is .
es negy kulon atkapcsolhato kulombozo tulvezerelheto hangszinezheto csatorna all rendelkezesre amit egy labkapcsoloval lehet kivalasztani.Negy jo hangzas eleg egy gitarosnak .

Erre "loop"- Send/Return csatlakozasi lehetoseget szereltek a proceszror cegek is ahova bekabelezheto a gitarerosito eloerositoi es a proceszorbol egy gombnyomassal lehet kivalasztani a legkomplikaltabb konfiguraciot ez memoralhato es igy probaljak eladni a prpceszorokat .

Tudni hogy a csoves es a J-FET -es torzitokon kivul a tobbi igen magas IMD intermodulacios torzitast termel amivel sok mindent nem lehet gitaron eljatszani .A proceszorok legnagyobb problemaja az alacsony mintavetelezesi frekvencia ami nagy IMD-hez vezet ,
Mar megjelentek az ujabb 96KHz/32bit DSP-k .Nekem van ZOOM -ban .Nem az igazi a csoves erositohoz kepest .Legjobb az analog J_FET es emulator.
Mar ezt is lehet kapni VOX amPlug neven gyartanak vagy haromfelet ..VOX-AC30 legendas gitarerosito emulator valamint Metal es meg valami , olcsok kicsik es nagyon jol szolnak.
Linkek:
Marshall Story
the VOX story
(#) bgsf válasza karpi hozzászólására (») Máj 2, 2009 /
 
Idézet:
„Az igazi torzitas az a vegerosito +kimenotrafo+hangszoro osszetett torzitasa.”

Marsall, Peavy, Revox és más cuccokon is zenéltünk! Nem a végfok torzított hanem a fuzzbox. Ha már valaki a végfokot használja torzítónak az olyan mint ha a számítógépet használná a véső helyett hogy e-mailt küldjön kőtáblán!
Tegyük már tisztába a dolgokat! Egy erősítőt csak teljes teljesítmény felett lehet túlvezérelni! Namármost! ha a Pink Floyd megszólal kb 2-3000W-on akkor nehogymá' az erősítőt használja torzítóként!
Tehát: a torzító az erősítő előtt van. Ez lehet diódás vágású vagy dinamikus. Igénye válogatja! Erről bővebb irodalom a HE folyóiratokban olvasható, eléggé kivesézték annak idején, és még Urbánék is!
(#) pl13 válasza DuMatyi hozzászólására (») Máj 2, 2009 /
 
Idézet:
„Volt elektro-tanárom javaslata szerint a hangdoboz EFFEKTÍV (NEM PMPO) teljesítményének 2/3-ánál NE legyen több az erősítő effektív kimenő teljesítménye. Ekkor semmilyen olyan tranziens nem fordulhat elő, ami leégetné.”


Spec. ezt a részét rosszul tudta a tanerő.

Idézet:
„Valóban a Fetcher-Munson görbék szerint irdatlan nagy hangnyomás-különbség kell azonos hangerősség-érzethez különböző frekvenciákon. Azt remélem Te sem gondoltad komolyan, hogy 1000 wattos mélysugárzó...”


Valóban nincs is szükség rá, mert általában nem, vagy alig kell kompenzálnunk a hallásunk frekvenciafüggését egy hangsugárzónál.
Következő: »»   1 / 3
Bejelentkezés

Belépés

Hirdetés
XDT.hu
Az oldalon sütiket használunk a helyes működéshez. Bővebb információt az adatvédelmi szabályzatban olvashatsz. Megértettem