Fórum témák
» Több friss téma |
Idézet: „Régi tesla lemezjátszó hangfalhoz kell.” Az én olvasatomban nem lemezjátszóhoz, hanem annak a hangdobozát szeretné meghajtani vele.
Szia
Igen. Tönkre ment a Tesla lemezjátszó. Vettem újat, és annak a hangdobozát szeretném meghajtani. Ami 4 Ohm os, és 10 Wattos.
Vagyis van egy új lemezjátszód, amit a réginek a hangfalaival szeretnél hallgatni?
Az újban van gyárilag RIAA korrekció?
Szia
Sztereó minden. Van benne phono, meg line output. A hozzászólás módosítva: Aug 26, 2021
Akkor marad a sztereó kit.
Ha van line kimenete, akkor szinte biztos, hogy beépített korrektora is van, akkor elég csak az erősítő. A típusát esetleg leírnád?
Halad a project.
Megmértem a BD245A tranyóimnak a bétáját. Uce=15V, Ic=1A, és 2A-nél. A mérési összeállítás: Labortáp 5V-os kimenetéről sorban 1k poti, árammérő, és a tranyó bázis. 15V-os kimenetről tranyó kollektor, a kollektoráramot a táp árammérője mutatja. Elég pontos. Meglepően jó értékek adódtak. Természetesen combos hűtőbordára csavarozva. A T1 pozícióba, ( alul ) ß@1A: 294; ß@2A: 169 A T2 pozícióba, ( felül ) ß@1A: 270; ß@2A: 169 A másik csatornában is hasonlók lesznek, bár két tökéletesen egyforma nem volt. 3db volt csak 100 alatti, az egyik az egyetlen MEV gyártmány. A többi eredeti Texas, 1974-es évjáratú. Gondoltam, hogy ez alkalomból előveszem a 25éve szekrényben pihenő Ganzuniv1-es műszert, de az időközben tropa lett. Bekontaktoztam az összes csúszó érintkezőjét, de semmi eredmény. Na elővettem egy szintén Deprez műszeres hasonlóan koros orosz műszert, az meg +20-30%-al többet mutatott. Végül is maradtam a jó öreg VOLTKRAFT 4,5 digites multiméternél.
Jó lesz az... Nekem még a hűtőborda nagysága, elhelyezés a gondom. Az a borda, amit kiválasztottam, magában kevés. Amennyiben az előzőleg jónak megállapított feszültség és áram értékeket tartottam, szép lassan kezdett hőmegfutni az erősítő - növekedett a felvett áram.
Amikor az egyensúly eléréséhez visszavettem a 2 értéket, az már nem annyira jó. Aztán arra is kell gondolni, legjobb beépített állapotban beállítani a végső értékeket - mert a környezeti hőmérséklet, hűtés elég lesz-e a kívánt értékekkel. Még kicsit játszadozni kell a megfelelő eredményhez. Szerencsés, ha van a próbához áram határolható tápegység, kevesebb a rizikó. Kivezérlés nélkül a legnagyobb áramfelvétel, kevesebb, ha műsort erősítünk, de a legnagyobbat - csendet - kell figyelembe venni...
Asztalon összerakva, első mérések. A féltápfesz beállt, nyugalmi áramot 1,1A-re állítottam.
8ohm műterhelés van rajta. Még játszok majd vele. A telefonos függvénygenerátor app, nem egy nagy szám. Szinuszra 20kHz-ig jó, de a négyszögjele borzalmas. A panel alján egy OP37-es erősítő van, ami függetleníthető. Azért volt rá szükség, mert a telefon kimeneti szintje nagyon alacsony. A hűtőborda kellemesen meleg, de nem forró, kézzel simán meg lehet fogni. A hozzászólás módosítva: Aug 28, 2021
Érdekesség, kérdés...
Látok a neten KRELL, NOBSOUND néven JLH-t pnp kivitelben. A képek alapján stabilizált (állítható?) áteresztős stabilizátor és pnp (MJ2955) végtranzisztorokkal megépített 1969-es JLH-t. Gondolom átforgatták a többi tranzisztort is, vagy nem tudom, miként és miért készült el pnp végekkel. Az, hogy újabb üzleti fogás, evidens. Tud valaki bővebbet erről a megoldásról? Pusztán kváncsiságiból érdekel, jó nekem a hagyományos kivitel... Ehol, ni...
Furcsának furcsa de valahol olvastam hogy az npn-pnp tranzisztoroknak teljesen más karakterisztikája tud lenni valójában mégha párnak van írva is. Lehet valami ilyesmi megfontolásból lett átalakítva és hát a hangja meg kitudja mennyivel másabb. Meg kellene hallgatni hátha észrevehető a külömbség és kitudja kinek melyik jön be jobban.
A hozzászólás módosítva: Nov 15, 2021
Érdekes, a KRELL honlapján egy szó sincs ilyen termékről.
Ettől még lehet jó konstrukció. De mit kereshet benne a dual N csatornás JFET? Elvi rajz persze sehol.
Nem is igazán az érdekes számomra, ki csinálja, hanem a pnp kimenet.
Egy külföldi fórumon találtam a pnp-s megoldásokról, de nem volt áttörő hatása. Germánium tranyókkal is volt egy, szerintem szükség nagy úr alapon... Akik maradnak az ős 10W-os változathoz, az alkatrészekkel variálnak, írnak tapasztalatokat. Igen a linken látható 3. eszközt szerintem talán áteresztő stabilizátornak használják, más nem jut eszembe... Mindenütt nagyon jókat írnak erről a kis berendezésről, az eredetiről, így nem gondolkodtam a módosított, megnövelt teljesítményű kiviteleken. Földhözragadtan úgy gondolom, az már nem az igazi, ős kivitel és hang. Így sokat spóroltam, hogy ezt így megbeszéltem anno magammal... Az első elkészített erősítőt elcseréltem hangdobozokra - igen beváltak, AR303 - de úgy gondoltam, egy ilyen erősítő kell tartalékba is. A Musical Fidelity csöves jelkondicionálót elébe biggyesztem most is, nem kerül sokba és a nem csúcs CD hangzásán a jó nyelvek szerint sokat javít... A hozzászólás módosítva: Nov 15, 2021
Igen, ezt gondoltam. De az eredetiben van egy N és egy P csatornás kis jelű tranyó.
Ha csak simán átfordították volna, akkor azok maradtak volna. De ezek szerint nem csak átfordították a kapcsolást, hanem fetesre alakították a bemenetet. Vagyis már csak a marketing miatt hordja a JLH titulust. Erre lennék kíváncsi, ha lenne elvi rajz róla.
Nem tudom, tudna-e valaki tanácsot adni: Az eddig kifogástalanul működő JLH-m váratlanul az egyik bekapcsolás után bezajosodott, egy kellemetlen kerregő búgás jelentkezett mind a két oldalon. A furcsa az, hogy ha elindítom a lejátszást, a hangja nem torzít, semmi rendkívülit nem hallok benne. Szól úgy ahogy eddig, csak berreg. Próbáltam, hogy a bemenetet rövidre zárom, akkor is berreg. Tud ehhez valaki valamit szólni? Mivel nagyon sokat használom, lehet, hogy a kondik már kiszáradtak? Nem a pufferre gondolok, mert azok a dobozon kívül vannak, hanem a panelen lévők. Tanácstalan vagyok.
A bementi csatlakozónál, vagy a hangerő szabályozónál, vagy a hangerő szabályozót a panelekkel összekötő szakaszon valahol a jelföld valószínűleg leszakadhatott, vagy fellazulhatott a kötés/forrasztás.
Általában ez szokott ilyen jelenséget okozni, ílyenkor gyakorlatilag lebeg a bement, ezért zajos akkor is ha rövidre zárod. Ha a hangerő szabályozó letekerése után elhallgat a zaj, akkor a hiba a bementnél keresendő, ha marad a zaj, akkor a hangerő szabályozó és a panelek között.
Az a furcsa, hogy ez a berregés vagy búgás a hangerő poti csavargatására nem lesz erősebb, vagy halkabb. Akkor is búg, ha a panelen zárom rövidre a bemenetet, és akkor is zajos, ha a RCA bemenetet zárom rövidre. De ettől függetlenül, ha hazamegyek este, megnézem amit mondtál. Mert most at öreg Orionom zenél de a hangja közel sem olyan mint a JLH.nak.
Húzd le a bemeneti kábelt. Akkor is kerreg? Lehet hogy földhurok.
Mi a bemeneti jelforrás?
Igen, akkor is kerreg. A bemeneti jelforrás egy Topping DC10 es DAC, ami egy Volumio streamerre kapcsolódik. Eddig nem csinálta, néma csendben volt. Aztán tegnap este bekapcsoltam, és búg, de nem az a szabályos földhurok brummja van, hanem egy kelemetlen kerregő búgás.
Műszereid vannak? Oszcilloszkóp, hang generátor, labortáp?
Ha a kondi kiszárad, akkor az 50/100Hz-et hallanád.
Tápfeszültégek meglétét érdemes legelőször ellenőrizni. A 2 végfok külön tápról megy, vagy közös? Mert ha mindkettő egyformán búg, akkor a tápnál érdemes első körben körbenézni.
Közös tápról megy, és ne kerülje el a figyelmed, hogy cca. 2 évig gond néllkül ment, és amikor tegnap este bekapcsoltam, ilyen volt. Az utolsó zenehallgatásnál még nem csinlt ilyent. A fura, hogy mind a két oldal egyformán zajosodott be. Igazad lehet, ez igy nagyon tápfesz körüli gondnak tűnik.
Szia! Emlékeztetlek, hogy volt már forrasztási hibád ennél a készüléknél, mozgasd meg tápkábelezést!
Füleld meg a trafót! Abban is lehet áthúzás, ami hasonló tüneteket okoz.
Köszönöm a válaszodat. Gondolom hogy emlékszel a végfokom kialakítására, hogy a toroid trafó egy shield be van téve. Eléggé meleg szokott lenni ez a shield, olyan 50 C körül mértem. A trafó belül gondolom még melegebb lehet. Mit kell a trafónál hallonom? mire kell figyelnem? Az már nekem is kezd tisztulni, hogy valószínűleg a tápkör lehet beteg, mert a végfok szól, nem torzít, és egyszerre mind a két oldal nem valószínű, hogy csak úgy egyszerre romoljon el.
A hangszóból hallható zajjal szinkronban lévő jelenségre gondolok.
Magyarán sercegés a trafóban? Vagy a feszültség ingadozása? Bocsánat, nem értem mire gondolsz.
A sercegés elég jó megfogalmazás.
Ok. Holnap górcső alá veszem. Köszönöm, és nagyra értékelem mindíg a segítségedet.
Megnéztem a tanácsod alapján a táprészt. Végülis egyszerű volt, kikötöttem a trafót, és a helyére bekötöttem egy sima EI magos 24V os trafót. A hiba nem jelentkezett, vagyis a toroid halt meg. S eléggé elgondolkodtam, mert ez egy 200W os, 24 voltos toroid. S ha azt számolom, hogy a végfokra jutó feszültség pont 30V, a felvett áram pedig 1.3 A oldalanként és ehhez jön max 10watt zenei teljesitény, akkor kérdem én, mégis mekkora trafó kellene, ami birja ezt a terhelst, és nem forrósodik fel? Amig jó volt a végfok csodálatos hangja volt. De mindig zavart, hogy 60 fokra, nyáron még 70 re is felmelegedett a hűtőborda, pedig nem kicsik, és a trafó is sütött a shilden keresztül. Azon gondolkodom, hogy megéri-e rendbetenni, vagy használjak inkább egy nem ennyire forrófejű rendszert? Mindenesetre a távdiagnosztikában telitalálat volt a tipped.
Annyi rosszat hallottam több téren a toroidokról, hogy amennyire lehet, mellőzöm őket...
Most készülök összerakni a JLH 1969 2-met, ezeréves ATES és ST 2N3055-ökkel van véglegesítve. Egy javításra nem ítélt KENWOOD erősítő dobozába teszem bele, kegyes csalás óriások vállán állni... Az erősítők tápellátásáról annyi tanulságot jó néhány év alatt leszűrtem, legjobb lenne a monoblokkos kivitel. A közös táp - puffer - elég szépen ejtegeti a szűrt feszültséget a terhelés változására. ha nem csaptak be a műszereim. Más is megerősített már, bár a berendezés "A" osztályban működik, ami majdnem állandó áramfelvételt jelent(ene). Mert nem így van. Az áthallás ilyen okbóli megjelentét olyan trafóval kívánom minimumra csökkenteni, hogy két szekunder, 2 önálló egyenirányítás, szűrés. A jelenlegi hangdobozaim 4 és 6.5 Ohm impedanciájúak, utóbbit tartom tartós használatra érettnek. Nos, egy M102B trafó éppen elfér a dobozban. Ezt 0.9 Tvel 200VA-re méreteztem és 2 különálló 21V szekunder lesz a két végfoknak, igazából a test, negatív se lesz közösítve - majdnem-monoblokk kivitel lesz. A negatívok természetesen a forrás készüléknél közösek, a dolog természetéből fakadóan. A nyugalmi áram elméletileg 1.3A lesz, ennek 0.85 mm-es huzalt választottam. A primer oldalon azonban csalok, mert kb. 0.65 mm-es huzal dukálna, de a valós terhelés ~110W, így a 0.56 mm-eset fogom használni. A szekunder huzalátmérőt nagyjából 2.7A/mm2-re méreteztem. 2 kamrás a csévetestem, így a primer/2 és 1-1 szekunder lesz egy kamrában. A szűrés 10000µF lesz oldalanként. Nem tartom elképzelhetőnek, hogy a trafó melegedjen, ha igen, be fogom vallani. A hozzászólás módosítva: Nov 18, 2021
|
Bejelentkezés
Hirdetés |