Fórum témák

» Több friss téma
Fórum » Kapcsolóüzemű táp 230V-ról
 
Témaindító: cimopata, idő: Szept 13, 2006
Témakörök:
Lapozás: OK   421 / 782
(#) pluto válasza Primary hozzászólására (») Jan 19, 2014 /
 
(#) Primary válasza pluto hozzászólására (») Jan 19, 2014 /
 
Köszi. nem jó kulcsszavakkal kerestem.
(#) Koncsar válasza ktamas66 hozzászólására (») Jan 19, 2014 /
 
Szia! Nagyon szuper kis tápot, rajzokat, ötleteket kaptam Tőletek. 24.2W terhelem 12.02V maradt a beterhelt feszültség. Már órák óta gyilkolom. Zavar sincs benne. Lazán fogja bírni. Rátettem az LM2576 ot 5V kimenettel. Ott is meg van a 3A. Köszönöm.
Feritől meg visszamenőleg elnézést kérek.
A hozzászólás módosítva: Jan 20, 2014
(#) Koncsar hozzászólása Jan 21, 2014 /
 
http://www.premiermag.com/pdf/tsd-2629.pdf
Sziasztok! Valaki még nem épített hasonló kapcsolást pozitív véleménnyel?
Üdv
(#) lorylaci válasza Koncsar hozzászólására (») Jan 21, 2014 / 6
 
Ott van az egyszerű kapcsolóüzemű tápos cik, az is TOP IC-n alapuló flyback. Lényegi különbség nincsen.
Amúgy ebben a kapcsolábsan van egy retek nagy HIBA, AMITŐL ÉLETVESZÉLYES! Az egyenirányíított hálózati fesz negatív pontja össze van kötve a kimeneti negatív ponttal.
(#) theamp hozzászólása Jan 21, 2014 /
 
Dolgozott már valaki az IRS2453 ic-vel? Érdekelne konkrét kapcsolás és tapasztalatok vele kapcsolatban.
Építettem már néhány rezonáns tápot cimopata leírása alapján azokkal eddig elégedett vagyok. Nagyon megtetszett ez az IR2153-mal való munka. Régi pc-táp magokat használtam eddig. Most szereztem egy ETD49-es magot 3c90, ezt szeretném felhasználni egy félhidas kapcsolásban.
(#) erbe válasza lorylaci hozzászólására (») Jan 21, 2014 1 /
 
Na itt kezdődik a hozzáértés! Aki ilyent nem vesz észre, az először tanuljon...!
A hozzászólás módosítva: Jan 21, 2014
(#) voodoo válasza lorylaci hozzászólására (») Jan 21, 2014 /
 
Ez egy nagyon hasznos h.sz.! Részemről ment a "lájk" !
(#) theamp válasza theamp hozzászólására (») Jan 21, 2014 /
 
Kijavítom magam.Teljes hídba szeretném hajtani az ETD49-es magot.
(#) voodoo válasza theamp hozzászólására (») Jan 21, 2014 /
 
Nem hallottam még erről az IC-ről, de jó kis gépet lehetne vele faragni szerintem.
(#) lorylaci válasza theamp hozzászólására (») Jan 21, 2014 / 1
 
Jól lehet vele egészhidas rezonáns tápot csinálni nagyobb teljesítményre. Hátrányok:
- egészhíd esetén nem tudsz diódával a tápfeszre korlátozni rezonáns kondi feszültésg. Ezzel együtt nem tudsz rezonáns kondi fezsültségének kapacitív osztásával túláramot mérni.
- Mivel nagy aholtidő (1000 illetve 500ns), ezért 50kHz illetve 100kHz felett nem igazán használható. Nagy terheléseknél ugyanis a túl nagy holtidő alatt megfordulhat a mágnesező áram.
- Ha nagy teljestíményt akarsz alacsony Rdson FEtekkel, akkor tuti kicsi lesz a meghajtóáram a gate töltéshez. Ezért valószínű PNP tranizsztorral gyorsítanod kell a FET kikapcsolását (ZVS táp esetén a kikapcsoláskor veszteség van!), opcionálisan még egy NPN kell. Persze mivel 100kHz alatt vagy és már 1A meghajtóáram tuti, egy olcsó 2N3906/3904 vagy 2N2222A/2N2907A páros csodát mível

Egészhíd leginkább 2kW felett éri meg, 1-2kW között még változó. De egy ETD49 maggal 2kW bőven ki tud jönni 50-100kHz között.
(#) theamp válasza lorylaci hozzászólására (») Jan 22, 2014 /
 
Ha jól értem ennek az IC-nek nem lehet közvetlen a kimenetére rakni a feteket. Tudnál valami rajzfélét felrakni erről a gyorsításról? A kacsolási veszteséget lehet csökkenteni ha párhuzamosan a fetekkel RC tagot építek be? Valami ilyesmit olvastam egy TL494-es teljes híd kapcsolásnál igaz annál tranzisztorok voltak nem pedig fetek.
(#) lorylaci válasza theamp hozzászólására (») Jan 22, 2014 /
 
Lehet, gate töltéstől függően (monjuk 50nc alatt). Szerintem elég triviális a dolog, de ha neked nem, akkor sajnálom, de még sokat kell megtanulnod. Egy egyszerű NPN-PNP pár, totem pole, push-pull, ahogy tetszik.
NEM, az RC snubber megint másra van. Ha belövöd rezonánsra, akkor kvázi nem is kell.

Először próbáld meg az áramkör működését megérteni. MI az hogy teljeshíd, félhíd, mi az hogy rezonáns, ZVS, ZCS satöbbi. Ne rögtön ágyúval verébre, hozzáértés nélkül 2kW teljeshídra.
(#) Chokapick hozzászólása Jan 22, 2014 /
 
Sziasztok!
Lenne 2 kerdesem az alabbi kapcsolouzemu tappal kapcsolatban.
1.Kb mekkora teljesimenyu lehet?
2.Okozhatja e az a gondot,hogy a 2db 13005 helyett 13007-et rakam be?

Amit tudni lehet rola: Hibasan jutott hozzam,2 db 13005 volt kiegve es 2db 1N4007 a bemeneti egyeniranyitasnal.Ott beraktam 4db uj 4007-et. Minden egyes diodat es tranzisztort kimertem es mindegyik jo! Mertem az 1W-os ellenallasokat azok is jok. A panel aljan nem talalhato alkatresz. Egesi nyom sehol. A TL494-es IC 7es es 12-es laba kozott 1,6V-ot mertem! 1db zener dioda van a nyakon 5,1V-os hibatlan. Egyebkent probaltam 3 es 12V-os zener-rel is,de nem indult be. A szekunderen nem jelent meg feszultseg terhelve es annelkul sem. Viszont mikor megkapja az AC230-at akkor egyenletes utemben pattogo hangot ad le. Valakinek esetleg lenne e otlete,hogy meg mit probaljak meg? Elore is koszonom!
(#) voodoo válasza Chokapick hozzászólására (») Jan 23, 2014 /
 
Szia!
1. A puffer és a trafó méretét elnézve 100W körül van.
2. Nem hiszem elvileg azzal is elkéne induljon.
3. Szerintem a 494 GND és Vcc lába közt normál esetben 8-15V körüli feszt kéne mérj. De nekem nagyon gyanús, hogy 200 és nem 400V-os kondik vannak alkalmazva. Nem lehetséges ez véletlen 115V-ra lett méretezve?
Mert akkor úgy ahogy van az IC-nek, egy pár kondinak és még ki tudja minek tuti annyi...
A hozzászólás módosítva: Jan 23, 2014
(#) Ge Lee válasza Chokapick hozzászólására (») Jan 23, 2014 /
 
1. Akár 200-250W is kijöhet belőle, a leginkább korlátozó tényező a gyenge diódák, és a kevés hűtés (a fojtóból ítélve pwm és nem rezonáns).
2. A gondot nem az okozza hogy a 005 helyett 007 van benne hanem az, hogy nem kap tápfeszt az IC. Mivel segédtápot nem látok, gondolom egy soros előtétről van indítva, az szakadhatott meg.

- Bárki is tervezte (építette), a nyáktervezést nem ártana neki még gyakorolni. A megosztott primer pufferek közrefogják a vezérlést, annak a 2db kondinak egymás mellett kéne lenni, ahogy pl. a PC tápban is van.
- Az élesztést sosem végezzük direktben hanem valami áramkorlátról, mert ha valami gond van akkor lehet bele új garnitúra tranyót venni.
- Ha nincs ventillátorral hűtve, akkor ezekkel a kis alu fülekkel még 100W folyamatos teljesítmény sem kell és megfőnek a tranyók.
(#) Chokapick válasza voodoo hozzászólására (») Jan 23, 2014 /
 
Igen a 494 valamiert nem kap elegendo tapfeszt,de meg nemtudom miert. A 2db puffer kondi 200V 100uF. A bemeno AC az 230V ez biztos,a nyakon is irja es a keszulek amibol kiszedtem az is 230as. A kissebbik trafo mellett levo blok kondit csereltem 250V 1u,de a regi is jo volt.A tobbi kismeretu elkot nem ellenoriztem.
(#) Chokapick válasza Ge Lee hozzászólására (») Jan 23, 2014 /
 
Mar arra is gondoltam,hogy nem e a folytok hibasodtak meg.A nagyobbik hutobordan egy MBR1545 dioda talalhato. Kimertem,jo. Tranyo nelkuli inditast sajnos nemtudom hogyan kell. Olyat meg nem csinaltam. Milyen aramkorlatozora gondolsz?
Egyebkent ezt a tapot ugye kilehet valtani barmi mas egyeb falytaval aminek a teljesitmenye 100W koruli?
(#) voodoo válasza Chokapick hozzászólására (») Jan 23, 2014 /
 
Idézet:
„A 2db puffer kondi 200V 100uF.”


Muti már az aljáról is egy fotót. Erre kíváncsi vagyok, hogy lett kivitelezve...
(#) Chokapick válasza voodoo hozzászólására (») Jan 23, 2014 /
 
Az egeszben az a stosz,hogy ugye egy elegge egyszeru aramkorrol van szo.Ugymond mezei alkatreszekbol allitottak elo.Mertem a pufferek kapacitasat is es 97µF volt,azt jonak tekintem.Tegyuk fel,hogy a 494-es tonkrement,de attol ugye a tapfeszt megkellene,hogy kapja. Es ha minden jo akkor mi az ami nem jo? Lottem nehany kepet:
(#) voodoo válasza Chokapick hozzászólására (») Jan 23, 2014 /
 
Aham. Na ezt úgy ahogy van tedd egy csúszliba és lődd jó messzire. Hogy miért? Mert nincs meg a minimum 7mm-es izolálás.
(#) (Felhasználó 46585) válasza voodoo hozzászólására (») Jan 23, 2014 /
 
Nem feltétlenül. Ha a táp kimenete nem érinthető meg bedobozolt állapotban, akkor nem kell kúszóutat biztosítani. Lehetséges, hogy a dobozon kívül elhelyezett csatlakozásokat mind galvanikusan szigetelten építették meg a hálózattól, akkor nincs probléma. Ez nem derül ki a fotókból.
(#) Ge Lee válasza Chokapick hozzászólására (») Jan 23, 2014 /
 
A fojtó nem hibásodik meg, ha mégis, akkor annak eléggé félre nem érthető jelei vannak. Az áram korlátozására végszükség esetén megfelel egy 40-60W körüli izzó, amit beteszel sorban a hálózat és a táp közé. Természetesen hagyományos táppal is ki lehet váltani, csak annak már a trafója sem fér bele ebbe a dobozba (ezért (is) van benne kapcsolóüzemű), talán egy toroid de az sem biztos. És ha stabilizálni kell, akkor az áteresztősnek hűtőfelület kell, vagy kell utána egy step down konverter.
El kell indulni az IC táplábától vissza a pufferek felé, és meglesz a hiba. Mivel azt írtad hogy ütemesen kattog, ezért valószínűleg próbálgat elindulni, de nem tud. Lehet hogy az előtét ellenállás alaposan meg van nyúlva, de akár zárlat is lehet még valahol ami tiltja a vezérlőt. Ettől függetlenül az IC tápfeszének meg kellene lenni, anélkül nem fog menni. Kapcsolóüzemű tápban ha kimérsz egy diódát a multiméter diódavizsgálójával az többnyire semmit nem jelent, mert az attól még lehet rossz. Amikor visszáramos egy dióda, azt a multi sok esetben jónak mutatja. Ha nem dobáltam volna őket el, akkor most tudnék ilyet mutatni.
(#) Chokapick válasza (Felhasználó 46585) hozzászólására (») Jan 23, 2014 /
 
A gond az,hogy nagyon is erintheto. Ez a gep egy kozmetikai ezkoz.A kepen mellekelt kalapacs formaju eszkoz kapcsolodik hozza. Mindket vege fem. Az egyik oldalon egy peltier panel helyezkedik el a masik oldalra pedig jut a meleg levego. Tehat egyik oldal hutott masik futott. Kozvetlen arcal erintkezik. A kapcsolo uzemu taprol a DC 12V egyenest jon ebbe a keszulekbe.Az iment kiprobaltam egy Led meghajto trafoval. Mukodik vele! Indulaskor 4.3A vesz fel ami 1-2perc alatt beall 3.7A-re. Viszont archoz erintve kicsit csipett a fem.A teszt alatt a trafo nem volt vedofoldhoz csatlakoztatva.Remelem ha kapni fog foldet akkor megoldodik ez is.
(#) Chokapick válasza Ge Lee hozzászólására (») Jan 23, 2014 /
 
Oke akkor azt fogom tenni,hogy kicserelem az osszes diodat es kiszedem meresre a fobb ellenallasokat
(#) Chokapick hozzászólása Jan 23, 2014 /
 
Ja es elfeledtem az iment irni,hogy idokozben rajottem mitol egett ki a tap. A gephez csatolando eszkoz kabel csatlakozojaban folytonos rovidzar alakult ki. Osszecsavarodott a ket vezetek.
(#) (Felhasználó 46585) válasza Chokapick hozzászólására (») Jan 23, 2014 /
 
Hát, akkor muszáj beletenni egy biztonságos tápot.

Ami kozmetikai cuccot láttam, az mind életveszélyes volt, - méregdrágán! Egy táp nem szállhat el attól, hogy egy ilyen szerkezetben lesz egy zárlat. Hiszen ezt használják, mindenféle előfordulhat a használata során.
(#) voodoo válasza Chokapick hozzászólására (») Jan 23, 2014 /
 
Én hagynám ezt a tápot a fenébe.
(#) lorylaci válasza Chokapick hozzászólására (») Jan 23, 2014 /
 
Ránzézésre semmilyen komoly izolálás nincs meg. Értsd:
- A hálózati fesz nem 230V, hanem időnként lehetneek rajta pár kV-os tüskék, úgy hogy a fázis meg a nullvezető is így lebeg a föld felett.
- Mivel nincs meg a tisztázás ezért bármikor a náyk elületére kiválhat egy kis por, ami lehet akár vezető is
- Amikor összegyűlik egy kis por, és jön egy kis hálózati tüske, akkor a por szépen átvezet, és az előbbi tüske rámegy a kimentre.
- De miel tisztázás sincs, így egy ilyen táp már laza 500V-os csúcstól is átüthet, símán.

Én nem látok rajta védőföld bekötést, ami mondjuk egy ilyen szekunderre átmenő tüskét leföldelne. Na meg ha nincs fí-relé a házban, akkor végképp nulla a védelem. Könnyen okozhat egy ilyen eszköz áramütést!

Ezen felül a kapcsolóüzemű tápok szeretnek jó ks nagyfrekvenciás zajt termelni, ami például abban is megnyilvánul, hogy ha egy védőfödlre kötendő, de nem rá kötött tápot megfogsz, akkor csíp. Mindezt úgy, hogy Y kondik vannak benne, és megfelelő szigetelések. Ha még az sincs (mint itt), akkor csak a szerencse kérdése, mikor történik baj. Ezt meg is tapasztaltad azzal a LED táppal, de ha rákötöd a védőföldre, akkor ez el fog tűnni! (Y kondik a védőföldre mennek)

Ez az eszköz a régi tápjával kb ÉLETVESZÉLYES! Ha valahol vetted, akkor azt fel is jelentheted lazán, mivel egy ilyen terméket ránézésre látszik, hogy nem hozhatna piacra az EU-ban (de szinte sehol).
(#) Koncsar hozzászólása Jan 23, 2014 /
 
Sziasztok! Miután megépítettem a kis 16W flyback tápomat, sajnos kedvet kaptam egy nagyobb áramú táp építéséhez. Megvettem a TOP250Y IC-t, ETD34 magot ami nem a legjobb választás volt. 0,4mm rézhuzalt. Diódákat, meg elvileg van mindenem. A legnehezebb dolog a trafó tekercselése és annak paraméterezése. Elég nagy tudást igényel, amiben 0 jártasságom van. A PI expert nevű progiból néztem ki egy kapcsolást a TOP250Y IC hez. Ha valaki tud nekem segíteni, legyen kedves. A számításokkal elég nagy gondban vagyok, így ha valaki azt mondja, hogy neki se állj, elfogadom.
Ferci kollégától már kaptam jó pár infót, de szeretném itt végigvezetni a segítségetekkel az építést.
A hozzászólás módosítva: Jan 23, 2014
Következő: »»   421 / 782
Bejelentkezés

Belépés

Hirdetés
XDT.hu
Az oldalon sütiket használunk a helyes működéshez. Bővebb információt az adatvédelmi szabályzatban olvashatsz. Megértettem