Fórum témák

» Több friss téma
Fórum » Kapcsolóüzemű táp 230V-ról
 
Témaindító: cimopata, idő: Szept 13, 2006
Témakörök:
Lapozás: OK   422 / 782
(#) lorylaci válasza Koncsar hozzászólására (») Jan 23, 2014 /
 
A trafó tekercselésénél a következőképpel kell eljárni flyback táp esetében:
- A flybackhez megfelelő légrés kell, amit szerintem a program neked kiszámol, ha nem, akkor ajánlom ezt a linket : Bővebben: Link
- A trafót szendvicsben kell tekerni, vagyis először feltekerd a fele primert, majd szigetelés. Szigetelésre nem használunk szimpla szigetelő szalagot, jó a kapton, a 3M 1350T és a 3M 1350F például.
- Ezután feltekerjük a szekundert, majd újra szigetelés, és végül a primer második fele

Flybackkel úgy 100-200W-ig érdemes elmenni. Jó lenne tudni mit akarsz építeni, ha érdekel a flyback működéséről itt olvashatsz.
A helyzet az, először nézd meg, hogy amihoz tápot akarsz,a hhoz nem kapható -e olcsóbban kész táp. Nemrég vettem 5db 100W-os flbyack tápot, ami elé korrekten van összehozva, és olyan áron, ami egyszerűen verhetetlen.
(#) Koncsar válasza lorylaci hozzászólására (») Jan 23, 2014 /
 
Pár oldallal ezelött, mikor a 16W tápot elkezdtem, akkor már megbeszéltük, hogy az építése érdekel nagyon. Van kiserősítőm, nagy erősítőm saját építésű már mindegyik. Akár a késöbbiekben tudnék építeni hozzájuk tápot. Végig olvastam a Te 10 oldalas 2011 es cikkedet is. Cimopata kapcsolását is, de nem szeretnék ilyen gyorsan előre haladni. A terv a 12V kimeneti feszültség lenne most, áramban meg amit a TOP250Y és a mag elbír. Az első linkedet azt Ferci kolléga már átküldte, amit ránézésre nagyon hasznosnak találnék, találok. Az a kérdésem, hogy van valakinek arra ideje, hogy a trafó megtekerését végig segítse. A primer szekunder közé nem lehetne teflon szalagot tenni?
(#) Chokapick válasza lorylaci hozzászólására (») Jan 23, 2014 /
 
Teljesen igazatok van a tap biztonsagat illetoen. Megfogtam a nyakot es letermeltem rola ami hasznalhato,a tobbi mar kuka. A keszulekbe beepitettem a LED trafot amiben a leirtak szerint van tularam vedelem,stabilizalt a kimenete, rovid zar vedett( teszteltem) es vedofold csatlakozoval ellatott.

Ezuton koszonom mindenkinek a temahoz valo hozzaszolasait!
(#) lorylaci válasza Koncsar hozzászólására (») Jan 23, 2014 /
 
Teflon? Nézzük csak, szigetelési erősség: (mil = inch/1000 = 25,4um)
- DuPont Kapton 7100 V/mil, áltlaában 1-4 mil között kapható, de már 1 mil bőven elég
- 3M 1350F alapja a poliészter film 5500V 1 milen, 7000V 2 milen
- 3M 1350T alapja a PER fiulm: 6500v 3 milen

- TEFLON: extrudált 500V/mil, film : 1500-4400V/mil.

A vizes steflon szalag 3 mil, a gázos az 4 mil, de nem lehet tudni hogyan, miből (PTFE polimerizációs fok), mivel (lágyító, füstgátló stb..) gyártották, rohadt bizonytalan. Ha elektromos szigetelésre szánt teflonról van szó, akkor valsózínű, hogy a 4400V/mil környékén van, és nagyon tuti lesz (a teflon dielektromos állandója ráaádsul kisebba kaptonénál, így kisebb a parazita kapacitás), de gázos-vizes teflont én nem használnék. Hacsak nincs hozzá mellékelve adatlap összetételről és átütési szilárdságról.

Én azt mondom, hogy a biztonság az első, így ha érdekel ilyen, és ilyennel akarsz foglalkozni, akkor szerezd be az általam előbb felsorolt háromféle dolog egyikét. Én mostanában a kaptonra esküszöm, sőt nem csak trafó, hanem bordaszigetelésre is tuti.
(#) Koncsar válasza lorylaci hozzászólására (») Jan 23, 2014 /
 
Közelembe találtam egy ilyet.
http://www.hsplitter.hu/termekek/kapton-uhmw-pe-teflon-ragasztoszal...x-33-m
Nem tudom, hogy átmenjek ezzel a trafós problémámmal másik topikba? Vagy itt kérdezzek tovább?
A hozzászólás módosítva: Jan 23, 2014
(#) Koncsar válasza lorylaci hozzászólására (») Jan 23, 2014 /
 
A kérdés. A szekunder tekercshez miért nem írja a huzal vastagságát a progi? Illetve miért nem tesz a primer oldalon a széleknél is hézagot vagy szigetelést? A kék színű tekercs miért vizszintesen van jelőlve. Az egyik számításnál minden tekercs kivezetését baloldalon hozza, a másiknál meg, mindkét oldalon van kivezetés.
A hozzászólás módosítva: Jan 23, 2014

Névtelen.png
    
(#) ktamas66 válasza Koncsar hozzászólására (») Jan 23, 2014 /
 
Valószínűleg valami nagy áramot adtál meg neki, amihez rézfóliát javasol ( 5 menet, 5mil vastag).
(#) Koncsar válasza ktamas66 hozzászólására (») Jan 23, 2014 /
 
Szia! 12V 7A
A hozzászólás módosítva: Jan 23, 2014
(#) Koncsar válasza ktamas66 hozzászólására (») Jan 23, 2014 /
 
A mag amit kaptam első kisérletemhez ETD34/../.. sajnos a számsor vége 27, ami nem a legjobb, de ez van. 0,4mm a huzal. A számítás az expertben a fél primer 26 menetet ír. A fél primerre 2500mm azaz 2.5m huzalt levágtam, utána a két végét egymás mellé téve szépen feltekertem. A csévetestre felment 1 komplet sor meg még 5-6 menet. Utána a progi szerint, majd a többi, de egyenlőre itt megálltam... mert tudnom kéne, hogy a szekunder is marad 0.4mm huzal? Senki ne nevessen ki. Majd a 10. trafóm lehet, hogy sikerülni fog.
A hozzászólás módosítva: Jan 23, 2014

IMAG1020.jpg
    
(#) ktamas66 válasza Koncsar hozzászólására (») Jan 24, 2014 /
 
A trafó paramétereknél az a 24AWG a huzal keresztmetszet, ami 0,5-ös, és nem 0,4-es ( a két 0,4-es keresztmetszete 2x0,1288=0,2576, a két 0,5-ös 2x0,205=0,41mm2, ami nem ugyanaz ), talán inkább 3 kellene ( ha ezt is megadod a programnak, legalább megmondja felfér-e a trafóra). A szekundert, ha nem fólia, inkább vékonyabból kellene többet összetekerni. A pontos áramokat a meg tudod nézni a tervezési paraméterek között. A 27-es végű mag nem a legjobb, de általában nagyobb kérdés mekkora a légrés benne (hogy mennyi kellene azt is a trafó paraméterek között nézheted meg).
(#) Koncsar válasza ktamas66 hozzászólására (») Jan 24, 2014 /
 
Sajnos az AWG-t nem engedi módosítani a progi.
Megtaláltam, lehet módosítani, de én úgy látom, hogy a menetszámon nem állított semmit.
A hozzászólás módosítva: Jan 24, 2014
(#) lorylaci válasza Koncsar hozzászólására (») Jan 24, 2014 /
 
A huzal marad, csak több szállal kell tekerned. A huzalkeresztmetszetnek ugyanúgy meg kell lennie, mint egy normál trafónál, vagy akárminél amin áram folyik!

Még egy tipp:
- szendvics tekerésnél ki szokták hagyni a csévé szélén lévő 1-3 mm-t, azért, hogy a szigetelő anyag túlnyúljon a réz részén, így nagyobb védelemt nyújtson (creepage distance)
(#) ferci válasza Koncsar hozzászólására (») Jan 24, 2014 /
 
Az AWG-vel ne foglalkozz, van táblázat mm-re, azt nézd és az üzemidőtől is függően számolj 4-5 amper áramsűrűséggel.
Köss kompromisszumot az előzőek szerint, 2 szál 0.40-es elég pillanatnyilag.
A tekercselés módjáról, sorvégekről a dokumentációk egyértelműen leírják, mit kell tenned.
A rézfólia gyárilag egyszerűbb a szekunderben, neked pill. nincs olyan, asszem..*
Vagy tekered a 0.40-ből kiszámolva 7 amperre, vagy majd felmész 0.50-re, az még finom és kevesebb szál kell. Felesleges fonni, ha nem szükséges !!!

Hasonlítsd össze a sokat emlegetett két progi eredményeit és válaszd a középutat.

* Azthiszem!
A hozzászólás módosítva: Jan 24, 2014
(#) Koncsar hozzászólása Jan 24, 2014 /
 
Szép Napot Nektek!
A kérdésem: Az első képen látható a Schmidt programban, az Ident. nél a 0.5 és 1 érték, szeretném megtudni, hogy miért hoz két ekkora különbséget, és mit is jelent az ident. szó ebben az esetben? Illetve az induktivítás értéke is miért mutat ekkora eltérést?
Az Expert kiszámolt nekem egy értéket nyított primer és szekunderrel, míg a Schmidt féle nem is ír a légrésről. Még szeretnék kérdezni, de egyenlőre ennyi lenne.
A képekben megjelöltem pirossal a számomra magas és nem érthető dolgokat.
Köszönöm.
(#) lorylaci válasza Koncsar hozzászólására (») Jan 24, 2014 /
 
Nem olvastad el a progi helpjét. Az "ident" az a LÉGREÉS! Most már gondolom egyértelmű. Olvasd el a helpjét, mert tanulságos.
(#) Koncsar válasza lorylaci hozzászólására (») Jan 24, 2014 /
 
Rendben. Akkor miért hoz a táblázat 0.5 -t és 1 et is?
(#) ferci válasza Koncsar hozzászólására (») Jan 24, 2014 /
 
Help for choking coils link a help jobb oldalán...
(#) ktamas66 válasza Koncsar hozzászólására (») Jan 24, 2014 /
 
Mert ilyet lehet kapni . Az Expert hiába számol ki neked 0,456mm-t (persze lehet játszani vele, hogy ilyenkor a két 0,2-es, vagy egy 0,5 a jobb).

Bővebben: Link a G utáni szám a légrés mérete.
A hozzászólás módosítva: Jan 24, 2014
(#) Koncsar válasza lorylaci hozzászólására (») Jan 24, 2014 /
 
•Identification: Further identification-charictoristics, e.g. air-gap, material or order code
Itt sajnos én úgy veszem ki, hogy felkinál pár lehetőséget, de sehol nem látom például, hogy ez milyen mértékegységben van. mm? Méter? Nemtudom.
(#) lorylaci válasza Koncsar hozzászólására (») Jan 24, 2014 /
 
Miben lehetne, fényévben? Megnéztél már egy ferrit adatlapot is? Ha egyet megnéztél volna, akkor ez nem lenne kérdés. Tudod, józan ész.
Kezd mondjuk azzal,hogy az EPCOS ETD szériáját végigböngészed. Aztán van application note is EPCOS-tól az is nagyon tanulságos. A sok-sok infó ott van a neten, neked csak be kell gyűjtened.
(#) Koncsar válasza ktamas66 hozzászólására (») Jan 24, 2014 /
 
Kedves Tamás! A Gap (G) rendben van= légrés. Én a Lom..ben megvettem az ETD34 magot 27 szám véggel. Azt én is írtam, hogy nem a legjobb választás volt. Nincs légrés rajta, semmi. Ez van sajnos ezzel szeretnék most megbírkózni. e.g. air-gap akkor sem teljesen érthető. Nem biztos hogy a légrésre utal.
A hozzászólás módosítva: Jan 24, 2014
(#) Koncsar válasza lorylaci hozzászólására (») Jan 24, 2014 /
 
Böngészek én sok mindent, hidd el.. de még keveset...
Az idézett sorban pedig azt nem értem, hogy ha a gap-et, vagyis a légrést jelentené a 0.5 vagy az 1, miért írnak mégis 3 lehetséges dolgot, amire vonatkozhat?
"air-gap, material or order code" ?
Jelenthetne akár N67-et vagy 97-et is, nem?
Azért kérdezek ilyen egyszerűbb dolgot tőletek, hátha kapásból tudjátok a jó választ.

Nem, e.g. air-gap akkor sem teljesen érthető, hanem az egész felsorolás utána!
e.g. air-gap, material or order code
vagy, vagy, vagy
de melyik?
A hozzászólás módosítva: Jan 24, 2014
(#) Koncsar válasza lorylaci hozzászólására (») Jan 24, 2014 /
 
Core: ETD34/17/11, NC-2H (Nicera) or Equivalent, gapped for ALG of 241 nH/T²
Ekkora lesz a primer indukció? 241*54*54 nH?
(#) Koncsar válasza Koncsar hozzászólására (») Jan 24, 2014 /
 
Hiányzott még egy kép.
Na mindegy, majd lesz valahogy, de majd megszülöm ezt is.
A hozzászólás módosítva: Jan 24, 2014

Névtelen.png
    
(#) ktamas66 válasza Koncsar hozzászólására (») Jan 24, 2014 /
 
Ez a "gapped for" jelenti azt, hogy akkora légrés kell bele, hogy ennyi legyen az AL értéke.
A trafó ( és egyéb paraméterek ) lényeges adatait a Design Results fülön látod.
Amit mérni kell: induktivitás (LP_nom), szórt induktivitás (L_LKG), ha ezek és a menetszám stimmel lehet próbálkozni .
A hozzászólás módosítva: Jan 24, 2014
(#) Koncsar válasza ktamas66 hozzászólására (») Jan 24, 2014 /
 
Úgy látom, hogy így nem lesz tekercselés egy darabig részemről. Túl sok az eltérő infó a táblázatok között is. Olvasok tovább.
A hozzászólás módosítva: Jan 24, 2014
(#) lorylaci válasza Koncsar hozzászólására (») Jan 24, 2014 /
 
Ezt megmondtam már neked, amíg nem érted, hogy mi miért annyi, mi hogyan számol, addig ilyen cipőben fogsz járni. A táblázat kiad majd értékeket, te pedig nem tudod eldönteni melyik valós.

Meg kell érteni a működést, nincs mese! Meg kell tanulnod mágneses elemekt számolni (d-osztályú cikkemben benne van!). Péládul azt, hogy CCM, TM és DCM flyback! A schmidt-walter féle számoló például közel TM-re számol. De ha kézzel átírod az induktivitást és az áttétet, akkor szórakozhatsz CCM-re és DCM-re is.
A PI Expert biztos CCM-re számol (mivel a legtöbb IC-je az CCM módra van tervezve) és meg is adja, hogy mekkora áramhullámosságra biztosan.

A magod amúgy nem lesz jó! A 27 vég az az N27-es anyagot jelöli. Nem olvastad el az adatlapot, van külön anyagmagyarázat. Az N27 anyag nem használható 20kHz felett alacsony magveszteséggel.
(#) theamp hozzászólása Jan 24, 2014 /
 
Tudnátok valami letölthető szakirodalmat ajánlani a kapcsitápokról magyarul? Angol nyelven sokat találtam de nem vagyok túl jó angolból. Vettem egy szerb könyvet ami elég jól leírja a tápokat, de van sok amit nem ír le, még a szerző is azt írta a könyvébe néhány helyen hogy nem tér ki a részletekre. Skori oldalán is sok hasznos dolog van, ajánlani tudom mindenkinek.
(#) theamp hozzászólása Jan 24, 2014 /
 
Mi a véleményetek az ExcellentIT számoló progiról?
(#) Ge Lee válasza theamp hozzászólására (») Jan 25, 2014 /
 
Pl. az egyik legjobb: Ulrich Tietze - Christopher Schenk : Analóg és digitális áramkörök, de van még egy kettő. Volt már belőle belinkelve a topikban is, talán az egész kapcsitápos fejezet. Hogy hozzáférhető-e még a neten valahol azt nem tudom, keresni kell. A neten szerintem az interkontinentális rakéták indítókódján kívül mindent meg lehet találni.
Következő: »»   422 / 782
Bejelentkezés

Belépés

Hirdetés
XDT.hu
Az oldalon sütiket használunk a helyes működéshez. Bővebb információt az adatvédelmi szabályzatban olvashatsz. Megértettem