Fórum témák
» Több friss téma |
Fórum » Knight Rider, oda-vissza futófény
Nincs mit. A lényeg, hogy a kép megvan.
Idézet: „Ha ezeket bekötöm fog menni?” Sztem egyszerűen rakd össze próbapanelon, és meglátod. Idézet: „Az a trafó a bemeneten kell?” Szvsz. kell.
Nem fontos az a trafó oda. (kivéve hogyha hidalt végfokról megy). Egy hagyományos kivezérlésjelző is trafó nélkül megy.
Köszi a válaszokat.
Frankye: Azért tettem fel a kérdést, mert nem akartam rögtön kísérletezni, nehogy kivégezzem az IC-t, de akkor öszzerakom. MaSTeRFoXX: Akkor kihagyom a trafót, mert nem erősítő után lesz a cuccos, hanem előtte, és vonali jelet fog majd kapni.
Világos, de nem igen tartom valószínűnek, hogy elkalapálná az IC-t, hacsak valami orbitális hibát nem követsz el. (Táp polaritás-csere, és hasonlók.)
Sziasztok!én is szeretnék egy ilyen igazi knight rider oda- vissza futófényt építeni!De ezt a lehető legtöbb ledből! Pl: 24 db led? vagy több?
De maradok a 16db ledesnél, ha annál a ledek hlványulnak is. Egy ilyen probléma miatt kérném segítségeteket! Előre is köszii!!
nekem egy 16 loedes futófény volt a verseny feladatom
ful fasza oda visza megy
Találtam az egyik weboldalon egy futófény-kapcsolást. Nekem azért tetszik, mert nem tartalmaz semmilyen pic-et, 555-t, csak ellenállást, tranyót, kondit és LEDet. Szóval működőképes? Mert ha igen akkor megépítném - nem értek a mikrovezérlőkhöz.
Sajna az oldalon csak ilyen kis kép volt és nem tudnátok megmondani hogy milyenek az ellenállásértékek és kondiértékek? Köszi
Nézd csak!
Itt egy másik rajz, ez sem tartalmaz semmi picet, mondjuk kell hozzá egy pár ic, de szerintem működik nagyon jól, mert kiitben is lehet kapni. 16 LEDES!!! Kitről nincs fotóm, csak a link. AMúgy minden alkatrészem megvan hozzá és már meg is akartam csinálni, csak még nem volt időm, de jövőhéten, talán hét elejére kész lesz. Tervezek hozzá panelt, ha kész lesz akkor azt is felteszem...
Tetszik ez a kapcsolás, de egyet nem értek: azt írja, h 9V-ra tervezte. Hát az 555 az bírja gond nélkül de egy TTL????, nem látok semmilyen ellenállatot az ic-k tápfeszje körül. szóval én nem hajtanám 5nél többel, és csökkenteném a 470ohmot olyan 200 körülire
Blint Idézet: „én nem hajtanám 5nél többel” Ez bizony igaz, én sem.
igen most hogy mondod én is látom. Eddig észre sem vettem, automatikusan 5 voltot adtam volna neki...
Azt az egy ledet, meg egy potival akarom helyettesíteni, hogy lehessen a fényerőt szabályozni.
Akkor végülis működhet az a kapcsolás, amit feljebb én tettem be? És mi a különbség a pic és az ic között?
Jó kicsi az akapcs rajz, alig látom, mik lehetnek benne..
talán 100mikrósak a kondik, az ellenállások pedíg 47 kohmosak. De mindenképp egy működőképes áramkőrnek tűnik. Idézet: „És mi a különbség a pic és az ic között?” Mint a roller, és a sugárhajtóműves autó között... Az IC egy feladatra van kitalálva, azt végzi: Időzít, számlál, léptet, jelet tisztít, erősít, stb. A PIC-nek pedig Neked (vagy aki a programit írja) kell megmondani, mit csináljon. Ebből adódóan a PIC jóval bonyolultabb szerkentyű, mint egy IC, de épp ezért sokkal rugalmasabb is, többféle feladatra képes! Úgy képzeld el a PIC-et, mint egy nagyon egyszerű számítógépet, monitor, billentyűzet, és minden efféle "sallang" nélkül. Amit "megtanítasz" vele (beleprogramozol), azt csinálja.
És ebben a kapcsolásban ki lehetne valamelyik ellenállást cserélni potmérre, hogy szabályozni lehessen a sebességet?
nem
(a pic programja határozza meg, de ha jól tudom a forráskód nincs mellékelve)
Nem, ezek az ellenállások felelősek az "elvégezhető műveletekért", illetve a PIC és környezete megfelelő beállításáról gondoskodnak.
Az 1k-s ellenállás egyben az MCLR láb felhúzóellenállása, és egyben a LED előtét-ellenállása is. A 10k-s pedig a reset-elési művelet megfelelő működéséhez szükséges alkatrész. A PIC-ben a sebességet a benne tárolt programmal határozod meg. Működés közben pedig nem célszerű /nem is lehet minden típust/ "átprogramozni" a PIC-et...úgyhogy ezt másképp lenne célszerű megoldani. Pl. van rengeteg PIC-típus, ami tartalmaz AD-konvertert. Annak a segítségével viszont meg lehet oldani a sebességszabályzást; egy potmétert építünk az áramkörbe rákötve a PIC egyik lábára.
És ebben a kapcsolásban a - rákapcsolása előtt még beiktatnánk egy változtatható ellenállású rezisztort, nem lehetne szabályozni a futófény sebességét?
http://www.hobbielektronika.hu/forum/files/afe5c746c91434a7b07d0375...7a.jpg
milyen lett? (nyáron tovább lesz fejlesztve)
Kicsit sztochasztikus, nem? Vagy ilyenre tervezted?
Hali!!Teljesen véletlenül nincs valakinek több mint 16 db ledből álló nem PIC-es működőképes Knight Rider kapcsolásrajza??
Előre is köszönöm!!
Ez pont 16 LED-es
Ez a kapcsolás 60 LED-es óra, de én úgy oldanám meg hogy 30 lépés elöre és 30 lépés hátrafele futattná a LED-eket. Tehát ha a 31. LED et összekötöd a 30. al. és a 32. LED-et a 29. el ........és igy tovább akkor egy 30 Led-es oda-vissza futófényed lesz. De ha gondolod akkor meglehet szerintem oldani 100 LED ig is. Remélem tudtam segiteni
Szia m.joco!
Megépítettem azt az IC mentes kapcsolást amit feltettél, pontosabban egy egyszerűsített, 3 LED-es változatát. 10 k-s és 330 Ohm-os ellenállásokat és 100 mikroFarad-os kondikat használtam. Így 5 V-tal táplálva túl gyors lett, de betettem az egész elé egy 100 Ohm-os potit, és azzal a sebességét is tudtam állítani egész lassúra is! A sebessége eléggé függ a tápfesz értékétől is, tehát nem mindegy hogy 5 V, vagy 9 V. Ha elemről megy akkor pedig valószínűleg idővel lassul ha merül az elem. De a potival lehet állítgatni. Üdv.
Ezer kössz, hogy elmondtad, mit tapasztaltál!!!
Volna még egy kérdésem: A futófény oda-vissza ment, vagy csak egy irányba? Ahogy elnézem a rajzot, szerintem csak egy irányba. Amúgy találtam a kapcsoláshoz leírást.
Csak egy irányba megy.
|
Bejelentkezés
Hirdetés |