Fórum témák
» Több friss téma |
Fórum » Labortápegység készítése
Köszönöm de nem találom sehol, lehet, hogy én vagyok nagyon béna.
Hát én azt az oldalt kerestem amit "granpa" adott de se azt nem találtam.
Azt amit te adtál az sem az. Időközben átnyálaztam a letöltéseimet és megtaláltam a beültetési rajzát a kapcsolási rajzott azt nem de lehet, hogy így is sikerül összerakni.
Én pont az ilyen tranzisztoros hőmegfutás, és társai miatt hagytam abba az alkotó féle 1,4,2es tápot. Az nekem is elvitt 1 garnitúra 2N3055öt, pedig ott csak az áramot szerettem volna tesztelni. Ezért, eladtam alkatrész árba az eddigieket, és inkább Attila féle labortáp 2őt építem meg. Igaz a trafóm nem bír 10A hanem csak 5A de ha esetleg nagyobb kell, akkor csak kicserélem és 10Aig tudom terhelni. Más csere meg nem kell ebben az esetbe. Alkotós tápba meg kellene, ha nagyobb áramot akar az ember kihozni. Árba meg ha megnézi az ember, (főleg ha a tranyók fogyóeszközök,)akkor ugyan ott van. Én ennél a labortápnál jöttem rá, hogy mennyivel jobb az előszabályzós megoldás, mint ha a végek lennének szabályozva.
Csak, hogy egyben legyen Minden.
Kapcsolasirajz Nyakrajz Beultetesirajz Pozicioszita A legeslegutolso valtozas, annyi volt, hogy a ket tengelyes potmeter kozepsolaba es a GND koze betettunk egy -egy 470k ellenallast. -ezeken a rajzokon meg nincs - A hozzászólás módosítva: Szept 9, 2013
Hasznald egeszseggel, hamar Alkoto megosztotta velunk anno!
Üdv!
Csak nem nyugodtam és 1K-sra csökkentettem az alapból 2,2K-s R39-es ellenállást és így már 10A-es áram fölé is mehetek. Akkor most, hogy is van ez? Maradhat így, nem változtat a táp jellemzőin?
Várjunk csak, milyen értékű áram-állító potmétereket használtál?
10K-s mind a négy.
Az oldaladon írtad, hogy szinte bármilyen értékű lehet csak ne terhelje be a ref. forrást. Túl alacsony érték lenne a 10K?
Ha jól rémlik én 20k-sakat használtam, úgyhogy itt lehet a kutya elásva.
Szuper... Ezt most nem tudom kipróbálni itt nálunk nincs 150Ft-ért ilyen poti hanem 500Ft körül van így 4 db-ot nem cserélek majd ha legközelebb rendelek Pestről valamit.
Azért maradhat így az 1K-s R39-es ellenállással, nem? Nem hiszem, hogy gondot okozna. A hozzászólás módosítva: Szept 9, 2013
Nem kell cserélni! Maradhat a 10k simán, csak ezek szerint akkor valóban csökkenteni kell az osztó felső tagját.
Szia
Bocs, de nem tudok veled egyetérteni.Akik pontosan építették meg a tápot, és szakszerűen végezték el a bemérését (beállítását), mindenkinek kiválóan üzemel. Igen, nagyon jó az a táp, és ne gondold, hogy az Attila tápjába nem találkozhatsz problémával.Én például arról váltottam erre. Üdv!
Én meg csak 25K-sat kaptam a Kontelbe, az jó lesz? Vagy valamit változtattnom kell? Köszi!
A 25k az jobb mint a 10k (a 20k helyett). Nem hiszem hogy változtatni kellene de ha igen, az hamar ki fog derülni és egyetlen ellenállás cseréjében ki is merül. Le tudnám szimulálni vagy ki tudnám számolni de erre most nincs kapacitásom.
A hozzászólás módosítva: Szept 9, 2013
Sziasztok!
Összedobtam Attila86 SMPS tápját, elsőre indult, tesztelése alatt vettem észre, hogy a beállított áramkorlát, melegedése folyamán csökken, 5A-re beállítva, járatást követően, 4A-nél több nem vehető ki. Az 555 IC és segédtápja erősen melegszik, felmelegíti a közelében lévő BC212 tranyókat, ha visszahűtőm, a kivehető áram is helyreáll. Esetleg az 555 táplálását kellene módosítani, 50V-ról két lépcsőben előállítani a tápfeszét, az első osztást hűtőbordára helyezve, talán megoldaná a problémát. Valaki tapasztalta már ezt a jelenséget?
En is megepitettem, es en is csak 4A-t tudok kihozni belole, de ekkor a feszultseg lecsokkel kb. 15-20V-ra. Nekem nem melegszenek az alkatreszek, egyedul ha jol emlekszem a potmeterrel sorbakotott 1K-s ellenallas folyton elfustol.
Idézet: -jában„Attila86 SMPS táp” Idézet: „50V-ról két lépcsőben előállítani a tápfeszét, az első osztást hűtőbordára helyezve...” Ha már SMPS, azt a segédtápot nem egy kis kapcsolóüzemű táppel kellett volna előállítani? Idézet: „Ha már SMPS, azt a segédtápot nem egy kis kapcsolóüzemű táppel kellett volna előállítani?” De, lehetett volna. Amikor az a táp készült 2006-ban, örültem hogy így működik és ráadásul sietnem is kellet vele nagyon az az évi elektronikai konstrukciós verseny miatt. Azon felül bonyolultabb és drágább lett volna tőle az áramkör, nőtt volna a hibalehetőségek száma, cserébe viszont alig javult volna a táp hatásfoka és nem mellesleg el sem fért volna a nyákra.
Szia!
Én ilyet nem tapasztaltam. Ha tényleg az 555 tápjának melegedése okozza ezt akkor a legegyszerűbb megoldás talán, ha a Q12-t kiforrasztod a panelból és odacsavarozod valahova a hűtőbordára és vezetékekkel kötöd be a panelra. Így biztos nem melegíti a PNP-ket.
A képen is látható, az 50V DC-t önrezgő táppal oldottam meg, nem ehhez szántam, ha most csinálnám, akkor a segédtáp is erről menne.
Hidegen 6A-t be tudok állítani, melegedve jelentősen esik.
Az 555 IC is eléggé forró, kb 50 fok, segédtápban a FET még forróbb.
Erre is gondoltam, felcsavarozom a bordára, a 100 ohm is melegít, ezt is el kéne különíteni. Az 555 IC is eléggé meleg, talán CMOS változata jobb lenne, ha bírja árammal... Ezzel nem próbáltad?
Nem próbáltam, mivel a kapcsoló fet meghajtásához a nagyobb áramterhelhetőségű típus kell mindenképp.
En se hidegen, se melegen 4A-nel tobbet nem tudok kihozni belole.
Probald meg esetleg egy masik 555-el, ellenorizd le a labain a tapfeszultseget, lehet, hogy tul nagy feszultseget kap, vagy a korulotte levo alkatreszeket, hogy jok-e az ertekek. (En ezeket probalnam)
Vagy 2db tranyóval megfejelve az 555 IC-t.
Megépítettem próbanyákon is ott is nagyon forró volt az 555. |
Bejelentkezés
Hirdetés |