Fórum témák
» Több friss téma |
Fórum » LED-es kivezérlésjelzők
Témaindító: KeserűCukor, idő: Márc 27, 2006
Témakörök:
Hivatkozást szerettem volna létrehozni a hsz-re de nem tudom, hogyan kell. a rajzot megpróbáltam feltölteni ma már a kezdő kérdésekbe, de teljesen tönkre megy, nem látni semmit se. Mit tegyek?
Módosítva: Igen, ez lenne az amit reloop előszedett.
Sajnos én sem. Bár gondolom valaki azért rajzolta, hogy megépítse. Mivel Német azt gondolnám biztosan megy. Miközben a választ írtátok, kivettem az előző hozzászólásom. Hiba volt, de már mindegy. Hivatkozni egy hozzászólásra úgy lehet, hogy kétszer a fejlécére klikkesz a címét kimásolod jobb egér gombbal, Majd mint LINK-et hozzá adod a hozzászóláshoz.
Szia! Itt is érdeklődhettél volna. A hsz számán kattints duplán, és másolhatóvá válik az URL egy ablakból
Arra rájöttem, hogy a maximalwertspeicher nem egészen úgy működik, ahogy szeretné az ember, hiszen ha elér odáig a kijelzés akkor nem csak egy pont, hanem az összes kondival ellátott LED világítani fog.
Köszönöm a segítséget, már majdnem egy éve nem jártam az oldalon és elfelejtettem, hogyan kell. Volt egy balesetem és az egy időre mindentől elvette a kedvem.
Már hogy melyik ember. Mert a tervezője biztosan így is akarta.
Igazad van. Akkor úgy mondom, hogy nem úgy működik, ahogy én szeretném.
Remélem rendbe jöttél és a kedved is újra a régi.
Sziasztok! Újabb kérdéssel jelentkezem. Valamikor letöltöttem innen a melléket rajzot és mivel kevesebb alkatrész kell hozzá, mint a tegnap említett német kapcsoláshoz, úgy gondoltam megépíteném ezt. Az lenne a kérdésem, hogy ha az LM3915 kimeneteire LED helyett PNP tranzisztorok bázisait kapcsolom, akkor az működni fog? Úgy képzelem el, hogy az IC kimenetén egy PNP tranzisztor bázisa van, ez a tranzisztor pedig egy erősebb NPN tranzisztor bázisát kapcsolgatja, ami majd egy LED helyett 25-öt kapcsol. Nagyon hülye ötlet? (Elektronikai szempontból kérdezem)
Szia! Sajnos nem látom a rajzodat (33 Bájt! tedd fel JPG-ben). Látatlanban egy PNP emitterkövetőt tennék a ledcsoport elé. Emitter a led(ek) katódján, bázis az LM3915 kimenetéről - pár kohm felhúzó ellenállással és a kollektor a testen.
Szia! Nem tudom hogy tudsz e picet égetni, de azért mutatok egy sok funkciós kivezérlésjelzőt hátha még nem láttad ami mindent tud amit csak össze tudtunk szedni
Bővebben: Link
Ezt próbálta már valki? Mik a vélemények?
http://www.hestore.hu/prod_10028471.html
Szia! Lerajzoltam amire gondoltam. pin 2-re kapcsolódik az LM3915 kimenete, pin 1-re 12V, pin 3-ra pedig a ledeket kötném.
Szia! Köszönöm a segítséged! Egyenlőre a PIC még gondot okoz, nyárra tervezem, hogy megismerkedem velük, addigra már a C nyelv is menni fog. Meglestem a rajzot, kérdeznék róla. Jól sejtem, hogy stereo a kijelző és mindig csak egy LED-et kapcsol be a mikrovezérlő?
Közben értelmeztem a javaslatod és rájöttem (ha jól értelek), hogy megspórolok így egy pár tranzisztort. Így gondolod, ahogy a képen van? PIN 1 = 12V; PIN 2 = LM3915 kimenet; PIN 3 = LED-ek
Pontosan! A 25 helyett választhatnál több törzstényzőre bontható számot, például 24-et. A 12V volt határáig sorba is köthetsz ledeket, így sokat javul a hatásfok. A led áram korlátozásáról - a tranzisztor beiktatása miatt - neked kell gondoskodni.
Hát igen, a 25 nem szerencsés, de abból szép négyzet lesz (5*5). Ez az egész kijelző kb egy - egy (bal és jobb oldal) méteres lesz, műanyag kábelcsatornába beépítve. A LED-es részt már megterveztem, megfelelő sorba majd párhuzamosan kapcsolással a tápfesznek megfelelően, természetesen megfelelő ellenállás értékekkel korlátozva az áramot. A felhúzóellenállás lehet 10k vagy legyen nagyobb?
Az 5x5-höz viszont gazdaságos tápot választhatsz.
A felhúzó ellenállás csak véges mértékben növelhető, mert az egyik kimenet alapból folyat áramot. Lehet a 10k is sok lesz. Némi kereséssel megtalálható az adatlapon, fejből sajnos nem tudom az értéket.
Nézegetem az adatlapot, látok itt egy képletet amivel a LED-ek árama számítható ki, ezt a képletet használhatom a tranzisztorok bázisáramának beállítására? (Kiszámolom, hogy mekkora ellenállások kellenek a REF OUT környékére) Esetleg egy tipped lenne, hogy hogyan keressem a felhúzó ellenállást az adatlapban? Olyat találtam, hogy osztó ellenállás 28k. Tudom túl sok a kérdés, de csak kérdezve tanulhatom meg a dolgokat.
A National adatlap 17. oldalán van erre utalás. Az egyes lábon 100uA folyik.
Látom már, megvan. Akkor ez nekem azt jelenti, hogy ide nem kell felhúzó ellenállás? A többihez pedig mehet a 10k ami esetén 1.2 mA folyna a bázisokra? Vagy pedig azt jelenti, hogy menjen mindenhová a 10k ? Sokkal bonyolultabb a dolog, mint hittem, örülök, hogy segítesz. Köszönöm.
Az 1-es láb 10k felhúzó ellenállásán kb. 1V feszültségesés lesz ha nincs vezérlés. Mivel ez jóval kisebb a led és a tranzisztor BE diódája együttes nyitófeszültségénél, biztos sötét marad a led amikor arra van szükség Ez pont módban szokott zavarni.
A többi lábra is raknék felhúzó ellenállást (a bázis ne szedhessen össze zavaró jeleket). Így a legszaporább.
Találtam egy igéretesebb megoldást. Megfelelő tápfeszültséggel, a Nixi és a 100k helyén a led füzérrel továbbra is az IC határozhatná meg a ledáramot.
Megrajzoltam végre az én ötletemet. Az 1.jpg képen van a vezérlés rajza, ebben a rajzban cserélném ki a zöld LED-eket kék pontra, a pirosakat narancs pontra. (képek) Ezen LED csoportok használata esetén 162 illetve 100 mA áram folyna az LM3915 egy egy kimenetén, ez nyílván túl sok lenne neki, ezért tennék tranzisztort a LED-ek kapcsolására. Mit gondolsz róla? Esetleg az ilyen LED csoportok köthetők úgy az IC-hez, mint az "ígéretesebb megoldás" rajzon? (a képeken PIN1 = LM3915 kimenet; PIN2 = 12V)
Szia! Az utóbbi javaslatom vegyes nyitófeszültségű ledekkel nem működne optimálisan. Az egy kimenetre kapcsolódó valamennyi ledet sorba kéne kötni.
Amit rajzoltál az illik a feladathoz
Szia! Köszönöm, hogy vetted a fáradtságot és foglalkoztál a kérdéseimmel. Kellemes Ünnepeket!
Ádám
Sziasztok.
Az lenne a kérdésem, hogy ez a kapcsolás: http://www.hobbielektronika.hu/kapcsolasok/egyszeru_kivezerlesjelzo...l?pg=1 működik-e másik IC-vel, mert ez kifutót típus és nem vagyok benne biztos hogy tudok ilyet venni. (TA7666) IC A választ előre is köszönöm. Üdv.: Tom Sowyer
Sziasztok!
Egy barátom nekem adta "régi" hőmérőjét(azért régi,mert csak 12fok különbséget tud mérni, pl. 15-26 fokig....ahogy kalibráljuk a 2 potméterrel), amit én kivezérlésjelzővé szeretnék alakítani. Az elképzelés, hogy a theremistor helyére digitális jelet. A kérdésem, hogy szerintetek ez igy jó lenne, vagy még valamit kell változtatni? Csatoltam 2 képet róla, ahol bejelöltem a thermistort. KB. 6-20V tápfeszt igényel. Sajnos kapcsolási rajzom nincs hozzá
Hello!
- Elég gyenge a kép, de vélhetőleg ebben 3db. LM324 van. - Minden esetre nem a termisztor helyére kell kötni a bemeneti jelet, hanem a termisztornak arra a lábára, ahol azt kiemelve nem mérsz feszültséget, és a GND közé. Ha jó a szemem, akkor ez nem más mint az R2 két lába. Ugyan is a termisztor egy ellenállás, mely értékének változását csak úgy lehet mérni, ha arra feszültség megy. Te pedig egyenfeszültséget fogsz mérni. Vagy is a kapcsolás előtt a jelet egyenirányítani is kell. Ha az kicsi, még erősíteni is. Minimálisan ez egy diódát-kondit jelenet. - Kapcsolási rajz nem egy ördöngösség, főképpen, hogy R2-R3-R4-R5-P1-PT1 és a PT1 melletti kondi áramkörét érinti.. Ja, és mi az hogy "digitális jelet"? Egy analóg kivezérlésmérő, analóg jelet mér.. üdv! proli007
Szia!
Köszi a választ, akkor összehozok belőle valamit. |
Bejelentkezés
Hirdetés |