Fórum témák

» Több friss téma
Fórum » Léptetőmotorok (vezérlése)
Lapozás: OK   6 / 162
(#) (Felhasználó 1306) válasza bozsokiandras hozzászólására (») Márc 24, 2006 /
 
Teljesen ugyanez az elképzelésem, csak nekem egy tengelyen 2 motor lesz. így biztos elég erős lesz.
(#) Slope válasza (Felhasználó 1306) hozzászólására (») Márc 24, 2006 /
 
Nem megoldhatatlan két motrral hajtani, de figyelj hogy a szögelfordulások szinkronban legyenek egymással.

A Kcam-al van némi gond... az egyik, hogy ingyé csak demó van, a másik, hogy minden gépen (órajeltől függetlenül) 100%-os prociterhelést csinál, továbbá a léptető impulzusai is eléggé darabosak. Nem ajánlom...

Ott van még a Mach2 ill. Mach3, ezek ingyenes verzióiban 1000 sorra korlátozott a G-Kód. Ez próbálkozásra elég, de egy komolyabb nyákrajz pillanatok alatt túllépi ezt az 1000 sort. Előnye az alacsony prociterhelés, egyenletes impulzusok (még más programok használata közben is), 500MHz-es gépen már egész jól elmegy. Sokminden beállítható (pl.: gyorsítások, lassítások). Továbbá digitalizálásra is használható. A vásárlás megoldható a http://www.hobbycnc.hu oldalon. Itt egyébként mindkét programhoz van némi magyar nyelvű segítség. A Mach-hoz magyar "skin" is letölthető.

Harmadik programnak egy DOS-os programot ajánlok. A neve TurboCNC, ez teljesen ingyenes, gyors, megbízható, impulzusai egyenletesek, és kicsi prociterhelést okoz. Használata valamivel nehézkesebb mint az előző kettőé, de ha beletanul az ember olyan szinvonalú programot kap, mint a MachX, leszámítva a 3D-s szerszámpálya képet.
Szerintem, ha jó programot akarsz, de nem akarsz fizetni érte, akkor ez a legjobb választás. Ha szánnál rá pénzt is, akkor pedig az ArtOfCNC MachX a legjobb.
Nem utolsó sorban érdemes a linuxos vonalon is szétnézni, mert ott is vannak jó cnc progik, mint pl. az EMC (a magyarítása is folyamatban van).
(#) isamisa válasza Slope hozzászólására (») Márc 24, 2006 /
 
Sziasztok!
Látom Slope Te te elég otthon vagy ilyen dolgokban.

A barátom meg én is tervezzük hogy fogunk építeni egy kis CNC-t. Nekem max gravírozásra kellene. Műanyag alapanyaggal dolgoznék. Vagy mindenek előtt egy egyszerübb plotteren gondolkoztunk mert azt valószínü hogy a régi flopikbol kinyert motorok is bírnák. Vagy ha nem akkor még mindig szerezhetünk nagyobbat.
A mechanikai szerkezetek kialakítása nem okozna problémát. Egyrészt mert elég egyszerü konstukcióban gondolkodunk, a másik meg, hogy bízunk benne, hogy ragad rán valami a müszaki főiskolán

A nagyobbik brobléma az elektronika lenne, amit meg tudnák építeni mi is csak megtervezni nemnagyon. A másik a programok használata. Te tudsz valahol egy jó leírást hogy hogyan kell programot írni az álltalad ajánlott programokal? Sajna programozást azt soha nem tanultam (Így van még esélyem?? )
Isa
(#) Slope válasza isamisa hozzászólására (») Márc 24, 2006 /
 
Az elektronikában segíthetek, ha gondolod. Melyik műszakira jársz?

Az ajánlott programjaim "butított" G-kóddal dolgoznak. A mach pl. képes magától létrehozni ezt a kódot, pl. jpeg fájlból. Ezenkívül pl. az eagle (vagy protel) képes olyan formátumot létrehozni (hpgl), ami közvetlenül importálható a programba (furat készítésre, és kontúrmarásra)
(#) szabbez válasza Slope hozzászólására (») Márc 26, 2006 /
 
A témában érdeklődöknek javasolom a www.magi.ini.hu oldalt
(#) isamisa válasza Slope hozzászólására (») Márc 26, 2006 /
 
Helló!
A Debreceni Müszaki Fősulira, régen az Ybl volt...
Gépésznek tanulok.

Természetesen olvasgatjuk a Hobby CNC oldalt...
(#) Sanyi87 válasza Slope hozzászólására (») Ápr 4, 2006 /
 
Hali mindenkinek
köszike a válaszokat még egyszer
van még egy léptetőmotorom amelyröl némi információra lenne szükségem, remélem tudtok segíteni, csatolok képet, ez egy kb.40*40*37mm-es moci (szerintem egy unipoláris 6 kivezetéses) arra lenék kjváncsi hogy hány fokot lép lépésenként meg hogy ez jo lesze egy cnc géphez, szoval elég erős e.
előre is kösz
(#) Tomee válasza Sanyi87 hozzászólására (») Ápr 5, 2006 /
 
Sziasztok!

Az lenne a kérdésem, hogy egy unipoláris 6 vezetékes motort, hogy lehet bipoláris vezérlő elektronikához kötni? Hogy fog így a forgó mágneses mező kialakulni.
Azért kérdezem, mert valahol olvastam, hogy ha bipoláris meghajtót alkalmazunk unipoláris motorhokhoz akkor sokkal nagyobb nyomaték szedhető ki.
Akkor ez, hogy is van?
Köszönettel tomee.
(#) Slope válasza Tomee hozzászólására (») Ápr 5, 2006 /
 
Valóban nagyobb lesz a nyomatéka.
Bekötni pedig úgy tudod, hogy a tekercsek középkivezetéseit nem kötöd sehova. Csak a tekercsek két végét kötöd be.
(#) Tomee válasza Slope hozzászólására (») Ápr 5, 2006 /
 
A két tekercs kivezetését vagy sorba vagy párhuzamba kötöm.

Ok! köszi.
(#) Slope válasza Tomee hozzászólására (») Ápr 5, 2006 /
 
ezt most nem értem.... egy bipoláris meghajtónak (hídnak) 4 kivezetése van... ha a motor középkivezetéseit nem kötöd sehova, akkor annak is 4db van.
Naja 2 hídnak kell lennie.
(#) Sz B válasza Slope hozzászólására (») Ápr 5, 2006 /
 
Sziasztok !
Bocsi,hogy beleszólok, de ha a középső kivezetéseket hagyod lógva, az nem lesz jó. Egy unipoláris motornak 4 db bifilárisan tekert tekercse van ebből egy csévetesten pl: 1 ----TTTTTTT----2
3 ----TTTTTTT----4
van két darab.
Ezek közül az 1-4 vagy a 2-3 van belül összekötve, és erre a közös kivezetésre adják a + tápot.
Tegyük fel, hogy 1-4 van közösítve. Ekkor a 2-t GND-re kapcsolva kialakul valamilyen irányú mágneses tér, ha a kapcsolót bontjuk és a 3-ast tesszük testre, a mágneses tér iránya megfordul. Ez a lényeg, ettől lép. De ha bipolárisan akarod vezérelni, a középső nem lóghat, mert akkor a két tekercset csak egymás ellen dolgoztatod, a végeredmény egy kielégítően működő rezsó lesz.
Tehát a középkivezetés- 2, vagy középkivezetés-3 tekercseket lehet működtetni. Nem a nyomaték lesz nagyobb, hanem a beállás gyorsasága, mert ezesetben nem egyszerűen magára hagyunk egy előzőleg áramjárta tekercset, hogy süljön ki, ahogy tud, hanem polaritásváltással gyorsan kiszipkázzuk belőle az önindukció miatt feltorlódó töltéseket.
A nyomatékot meg lehet növelni a duplájára, ha szétbontod a tekercsek elejét, és csinálsz egy (a példa szerint) 1-3 és 2-4 összekapcsolást. magyarul eddig az egyik tekercs vége a másik elejével volt összekötve, mostantól viszont az egyik eleje a másik elejével, ill az egyik vége a másik végével lesz összekötve, így egyetlen tekercsként fognak működni. Persze az áramfelvétele is a duplájára nő. Üdv: Sz B
(#) Tomee válasza Sz B hozzászólására (») Ápr 5, 2006 /
 
De akkor, hogy lehet mükődtetni az unipoláris motort bipoláris vezérlővel?
Nem akarom szétszedni a motort mert akkor megint nem tudom összerakni.
És ha párhuzamosan kapcsolom a két tekercset? - Az se jó ötlet.
(#) Sz B válasza Tomee hozzászólására (») Ápr 5, 2006 /
 
3-3 vezeték jön ki mindegyik tekercsből. Ellenállás méréssel meg kell keresni a közösüket, ez lesz mondjuk az 1-es kivezetés. Utána hasraütés alapon kijelölöd a másik két kivezetés közül az egyiket 2-esnek. A fennmaradót bekötetlenül hagyjuk.
A másik oldali 3 kivezetéssel ugyanezt megcsinálod.
(Ott nevezzü a megtalált kivezetéseket 3 és 4-nek OK?) Ilyen módon kaptál 2 db különálló tekercset. A bipoláris vezérlőknek 4 kivezetésük van (feltéve persze, hogy kétfázisú motorhoz lettek készítve). 2 az 1-2 tekercs számára, 2 a 3-4 tekercs számára. Ha a vezérlőd jó, a vezérlő progi is jó, itt már forognia kell a motornak.
Üdv : Sz B
(#) Slope válasza Sz B hozzászólására (») Ápr 5, 2006 /
 
Léptetőmotort szétszedni (értem ezalatt a forgórész kihúzását) nem célszerű, max. legvégső esetben, akkor is csak mágneses söntöléssel.
A tekercs irányokban igazad van!
Viszont, ha két tekercset kötsz össze, nem az áramfelvétel fog növekedni...
Az a töltéskipiszkálás is sántít kissé, de a lényeg benne van. Csak úgy megkérdem, hogy ha a beállás gyorsasága nől, az nem nyomatéknövekedéssel jár?! Szerintem igen, csak másképp fogalmazva.
Nade nagyon nem akarok ebbe belemenni, mert érteni értem, de még sosem sikerült rendesen leírnom, elmondanom senkinek a léptetőmotor lelkivilágát.
(#) Sz B válasza Slope hozzászólására (») Ápr 6, 2006 /
 
Hát én szétszedtem már néhányat, úgy is jártam már, hogy nem sikerült összeraknom rendesen, ha bármilyen kis fémszilánkot összeszed, az baj. Van sok fajta, ami szerintem "büntetlenül " szétszedhető. A mágneses söntölésen azt érted, hogy kihúzás előtt valamilyen ferromágneses vékony lemezzel vegyem körbe a forgórészt ? -Jó ötletnek tűnik, kipróbálom.
A tekercseket meg úgy gondoltam, hogy egyszerűen párhuzamosan kell kötni, azért duplázódik meg összességében a tápból kivett áram. Ezt már kipróbáltam. Még át is tekercseltünk motorokat vastagabb dróttal, de ott már három dolgot szem előtt kell tartani. Egyik, hogy nem szabad a keletkező térerősségnek akkorának lenni, hogy átmágnesezze a forgórészt. Második, hogy a nagyobb hőfejlődés miatt nem jó a műanyag csévetest, helyette mi alumínium esztergált csévetestet tettünk be. A harmadik dolog ennél vetődött fel, azt tapasztaltuk, hogy az alumínium csévetest egyetlen nagy rövidzárat képez, és emiatt még jobban melegszik minden. Keresztirányú átvágásával ez a jelenség megszűnt.

A "töltéskipiszkálás" tényleg radikális egyszerűsítése a dolognak.
A gyorsabb beállás szerintem nem jelent egyúttal nagyobb nyomatékot is, csak azt, hogy a gyors lekapcsolás folyamán a tekercsben indukált áram a polaritáscsere miatt sokkal hamarabb megszűnik bipoláris vezérlés esetében, emiatt az ellenkező irányú mágneses tér is sokkal hamarabb fölépülhet, gyorsabb lépést eredményezve. Bipoláris vezérléssel azt tapasztaltam, hogy kb 30-50 %-kal nagyobb max fordulatszámot tudtam elérni a megszokotthoz képest. Sz B
(#) Slope válasza Sz B hozzászólására (») Ápr 6, 2006 /
 
Igen a söntölést úgy gondoltam, ahogy írtad...
Pár motort én is szétkaptam, és söntölés nélkül szétszedve, majd összerakva, sokkal gyengébb lett.

Idézet:
„A gyorsabb beállás szerintem nem jelent egyúttal nagyobb nyomatékot is, csak azt, hogy a gyors lekapcsolás folyamán a tekercsben indukált áram a polaritáscsere miatt sokkal hamarabb megszűnik bipoláris vezérlés esetében, emiatt az ellenkező irányú mágneses tér is sokkal hamarabb fölépülhet, gyorsabb lépést eredményezve.”


A rotor inerciáról hallottál?
(#) Tomee válasza Slope hozzászólására (») Ápr 6, 2006 /
 
Majd kipróbálom a unipoláris motor bipoláris vezérlését. Majd kiderül, hogy kinek volt igaza.
Én is szét szedtem egy Robotron léptető motort és után már nem ment... :no:
Nem tudtam a forgórészt középre poziviónálni és így bele ér az áló részbe. Ennek kicsit lehet mozgatni az állórész vasmagot.
Már azt is tudom, hogy ha lehet akkor ne szedjek szét léptető motort.
Kiváncsi voltam a belselyére és szétszedtem.
(#) zsolt válasza Tomee hozzászólására (») Ápr 6, 2006 /
 
Hello,

Tanacsotokat kernem egy specialis, de rem egyszeru motorizalt alkalmazashoz. Amire szuksegem lenne:

-20mm koruli, egy sikban torteno mozgatas
-csak a ket vegpozicio kozt kellene mozgatni oda-vissza, koztes allomasok nelkul
-kb. 250mm/sec sebesseg (a mozgatni kivant tomeg kb. 50-100g, tehat kis nyomatek elegendo)
-max. 2mikron koruli repetitiv pontossag
-egyszeru vezerloelektronika

En leptetomotorra gondoltam, de nem biztos, hogy az az idealis megoldas. Pl. van -e ilyen gyors motor, ami a megfelelo attetelezessel ilyen sikbeli sebesseget adna.

Elore is koszi a tippeket!
(#) Sz B válasza Slope hozzászólására (») Ápr 6, 2006 /
 
Szia Slope !
Persze, de ezekben az esetekben ennek még nincs jelentősége. Mondok egy példát. 14 V- os Astrosyn 7.5 fokos léptetőmotort próbáltam hajtani 2803-on át. A max fordulatszám kb 3.5 lehetett másodpercenként, de egy ütemen belüli irányváltásra már ennél kevesebbnél sem volt képes.
Itt tehát nem volt semmi kiegészítő, csak a 2803-as kapcsolók.
Bipoláris vezérléssel ugyanez a motor ugyanolyan feszültségen 5.5-6 fordulat/sec-re volt képes, és 4/sec fordulaton még megfordította egy ütemben a forgásirányt. Itt L297-298 párost használtam, plusz 8 db Schottky-diódát az impulzusok ellen. Tehát az első esetben nem foghatta meg a forgást a rotor tehetetlensége, ha most majdnem a dupláját tudta.
Diódák nélkül még jobbnak kellene lennie a bipoláris vezérlésnek, mert akkor az önindukció áramát is felhasználná a motor, de nem mertem kipróbálni, mert féltettem az L 298-
akat. Valamelyik Rádiótechnikában láttam olyan vezérlést, ami unipoláris motorokhoz készült, és fetekkel kapcsolgat. Ott a lekapcsoláskor keletkező impulzusokat visszaforgatják, hasznos teljesítménnyé alakítják át. Azt még nem próbáltam, ha valakinek van tapasztalata vele, írja meg.

Vannak pdf-jeim L297-298-ról, meg általában a léptetőmotorokról, ha kell valakinek.
Sz B
(#) Tomee válasza Sz B hozzászólására (») Ápr 6, 2006 /
 
És ha az önindukciós feszt zenerrel fognád meg? Akkor fel lehetne engedni a feszt. Nem néztem, hogy mennyit bir a két ic, de ki lehetne próbálni...
Én is egy ilyen párosítással akarom a bipoláris meghatjót kialakítani.
(#) Slope válasza Sz B hozzászólására (») Ápr 6, 2006 /
 
én fetekkel és pwm (áram) szabályzással hajtottam a motorokat... így nagyobb feszről mehet, de kisebb áram mellett (ezzel csökkentve az önindukciót)
(#) Sz B válasza Slope hozzászólására (») Ápr 6, 2006 /
 
Szerintem Slope fetes megoldása lehet a legjobb, az állandó áramú szabályozás lehetősége L297-nél is adott, de az enyém 12V és 36 V közé van csinálva, és azt tapasztaltam, hogy az állandó áramú szabályozás 12-14 V környékén kifejezetten rosszul ment, teljesen összezagyválta a motorok működését, úgyhogy ezeknél nem is használom.
Alacsony fordulatszámon jól ment azért. Valószínű, hogy kicsit bonyolultabb tervezés kellett volna az áramszabályozóhoz, de nem vesződtem vele.
Üdv : Sz B
Ui: Mitől mehet tönkre a forgórész mágnese ?
(#) Sz B válasza Tomee hozzászólására (») Ápr 6, 2006 /
 
Hogy mivel fogod meg, az az elérni kivánt max másodpercenkénti lépésszámtól függ. Az adatlap példa-alkalmazása kifejezetten gyors és nagy áramú Schottky-diódákat javasol pl: BYW 29-200
Ezzel akár percenként 1500-as fordulatszámot is meg lehet vezérelni. Az már olyan, mint egy fűrészgép motorja kb. Annál több meg hova kéne?
Egyébként ha rámérsz látni fogod, hogy ahogy a fordulatszám nő, a tápnak akár 7-8 -szorosa is megjelenhet önindukciós feszültségként.
Sz B
(#) Tomee válasza Sz B hozzászólására (») Ápr 6, 2006 /
 
Tudom mértem. Unipoláris vezérlésnél még egy puffer kondit is ráraktam és 60V-t mértem. De ahogy telt az idő úgy töltődőtt a kondi. Csak pár száz milivoltott de folyamatosan töltődőtt. Félelmetes, hogy egy egyszerü 5-12V-s áramkörben akár 100V vagy még több is lehet csak a tekercs önindukciós fesze miatt.
(#) ti-ger válasza Ant hozzászólására (») Ápr 6, 2006 /
 
Sziasztok!
Nekem van két léptető motorom!
Sanyko MSHC100B41 és semmit nem tudok róla, mondjuk jó lenne egy kis infó, ha valaki tudna nekem segítni!
(#) ti-ger válasza ti-ger hozzászólására (») Ápr 6, 2006 /
 
Továbbá nem annyira vagyok otthon a vezérlés terén! Azt hogyan tudnám megcsinálni, hogy a motor 180° ban megforduljon, gombnyomásra aztán másik gombnyomásra visszaforduljon?
(#) ti-ger válasza Tomee hozzászólására (») Ápr 6, 2006 /
 
Sziasztok!
Tudnátok nekem segíteni? Van két léptető motorom
SANYKO MSHC100B41 ! Szeretnék róla valami leírást vagy valami infót, mert nem tudom merre induljak vele, ráadásul nem nagyon vagyok otthon ebben vezérlés témában! Annyit tudok, hogy kell egy vezérlő, pl pic. és egy teljesítményhíd. De szeretnék valami konkrétat kis tudni!
(#) Slope válasza Sz B hozzászólására (») Ápr 7, 2006 /
 
Idézet:
„Mitől mehet tönkre a forgórész mágnese ?”


Így elsőre 2 dolog jut az eszembe...
1. leejted
2. szétszeded
Érdekes, hogy pl. leejtés esetén anélkül is tönkremehet, hogy bármi mechanikai nyoma lenne. Értem ezalatt, hogy a forgórész mágnes nem törik össze, nem repedezik meg, mégis csökken a mágnesessége. Elég egy nagyot odasózni a tengelyre és a motor hatásfoka nagyságrendekel csökkenhet.
Szétszedésnél pedig az erővonalak nem záródnak teljesen (söntölés nélkül), így összerakás után szintén gyengül a hatásfok.
Mindkét dologra várok valami tudományos szagú, megalapozott magyarázatot...
(#) whisky válasza hilbi hozzászólására (») Máj 1, 2006 /
 
Eddig nagyon sok fajta léptetőmotort bányásztam, van olyan, aminek 10 kivezetése van. úgy tudom mozgatni, hogy 5-öt összekötök negatívnak, a másik 5öt pedig sorban be és kikapcsolgatom. Ezt
lp egy léptetőregiszterrel tudnám vezérelni? Olyan kellene, amit visszafelé is lehet léptetni.
A másik fajta kicsit bonyolultabb, azzal több gondom van. 4 kivezetése van, és ahhoz hogy egy irányba forgassam polatitást kell cserélnem periódusonként egyszer. Ezt a mocit egy lexmark 3200-esből szedtem ki(2db). Valaki tudna hozzá meghajtóelektronikát? Esetleg kapcsirajzot?
Következő: »»   6 / 162
Bejelentkezés

Belépés

Hirdetés
XDT.hu
Az oldalon sütiket használunk a helyes működéshez. Bővebb információt az adatvédelmi szabályzatban olvashatsz. Megértettem