Fórum témák
» Több friss téma |
Fórum » LM1036 sztereo hangszínszabályzó áramkör
Témaindító: Krajcsooo, idő: Máj 29, 2006
Témakörök:
A balance állása meghatározó. Ha a másik oldalra van állítva mint ahol hangszóró van nem produkálja a problémát.
Az LM1036-otkat nem tudnád keresztbe cserélni? Hátha az IC-vel van a gond?
A potméterek bizonytalanságát is célszerű lenne ellenőrizni. Akár egy lazább szegecselés a pálya végén, vagy szennyeződött siklófelület, vagy egyéb mozgással kapcsolatos anomália okozhat bosszúságot.
Nem gyanta, az biztos, az nem okoz ilyen zavart.
Melyik kapcsolást építetted meg? - mert van sok fenn az interneten, ami eleve hibás. Jó lenne látni a rajzát annak, amit megépítettél. Egyébként minden hasonló érzékeny áramkört árnyékolni kell, - van árnyékolás? Ha fa, vagy műanyag dobozban van, akkor egy alufólia bélés segíthet eltüntetni a zavarokat, ha a fóliát a testponthoz kötjük. Üdv! A hozzászólás módosítva: Júl 21, 2017
Bővebben: Linkhttps://www.hobbielektronika.hu/forum/getfile.php?id=245018
Ez lenne az. A hozzászólás módosítva: Júl 21, 2017
Szia mindenhol jó feszeket mérek csak a kimeneteken 4,55 volt van, az jó?
Ugyan ez van a 5532 kimenetén is.
Viszont szól rendesen, ha nem lenne védelem nem vennél észre semmit. A hozzászólás módosítva: Júl 22, 2017
Nem lehet, hogy mégis csak a védelem túl óvatos?
A kimeneteken van 1-1 soros elkó. Azon az egyenfeszültség nem juthat át.
Hol méred a 4,55 voltot?
Igazad van, az elkók után csak 1.67 volt van.
Kicseréltem a védelemben az ellenállásokat 33k-rol 100k-ra sokkal jobb, csak teljesen feltekert bass mellet csinálja.
Félre értesz. Az elkó nem enged át egyenfeszültséget.
De nem mindegy hogyan méred, mert a kimenetet valamivel meg kell terhelned, ha nem akarsz zavaros méréseket. Ez lehet a következő fokozat bemeneti ellenállása, de akár 1-1 db 10 k-s ellenállás is jól megfelel a célnak. Az érték nem kritikus, 1-50 k között bármi lehet. Ezzel a kimeneti terheléssel jó eséllyel nem tudsz egyenfeszültséget mérni a kimeneteken.
Tehát zárjam rövidre egy ellen állással és úgy mérjem?
Így 120 millivolt és 870 millivolt van.
Nem akarok a szavakon lovagolni, de rövidre zárás az elvileg egy nulla ellenállású összekötést jelent. Itt erről szó sincs, mi csak meg akarjuk terhelni egy kicsit a kimenetet, mert így az nem fog lebegni.
Tehát a mérés idejére a panel bemeneté célszerű rövidre zárni (így biztosan nem vezérli semmi), a kimenetét pedig meg kell terhelni (ehhez a GND és a kimenet közé kell egy ellenállást betenni, ami mondjuk legyen 10 kR
Bocsánat pont így gondoltam én is és így is csináltam. Így vannak ezek az értékek.
Lusta vagyok megmérni, de biztos vagyok abban hogy az elkón nem megy át egyenfeszültség. Talán pár mV összejöhet, de több nem. Egy kis időt egyébként várni kell a mérés előtt (néhány másodperc), ameddig beállnak a stabil viszonyok.
Talán még mérd meg az elkó IC felőli és a kimenet felőli lábán is az egyenfeszültséget, mennyire hasonló a két csatorna. A műszert is célszerű ellenőrizni, valóban egyenfeszültségre van-e állítva, és globálisan jól mér-e. Aztán ha van másik, cseréld ki a 10µF-os elkókat.
Ha van két egyforma hangszínszabályzó paneled és csak az egyik rángatja a hangszórót, akkor abban hibának kell lenni.
Köszönöm, kezd körvonalazódni ,hogy az IC nem tökéletes.
Holnap megcserélem a jól működővel és meglátjuk. Most a védelemben 1u és 100Kohm van így nagyon jó csak végső esetben tilt, viszont még mindig letilt egy másfél voltos elemre.
Ezt már megírtam, hogy kisütőellenállás kell a kicsatoló ELKO-után. Ha azután mérsz, ott nem lehet egyenfeszültség, mert az hibára utal.
Árnyékolás van?- mert annak a hiánya is sokféle problémát okozhat, ezt is írtam, javasoltam is. A védelemnek semmi köze a hangszínszabályozó működéséhez, azt kezeljük külön. Előbb a hangszínnek kell jól működnie, majd a további fokozatokat ellenőrizve lehet összekapcsolni az áramköröket. Ha az IC szabályoz, akkor az működik. Mivel egy-tápos az áramkör, így a testponthoz képest mérhetünk feszültséget az IC bemenetén és kimenetén is, kb. azonos, fél-tápfeszültségnyi feszültség mérhető, ha ez OK, akkor az IC jó. Az egyes panelek elhelyezése, árnyékolása, tápszűrése lényeges, hogy megfeleljen az áramkör működtetéséhez. Mérni kell és azt megfelelően értékelni is tudni kell, ha ez nem megy, akkor ne erőltessük tovább. Üdv!
Sziasztok, meg volt az IC csere nem hozott eredményt,minden a régi.
A mérések: Tápfesz 9,11 Volt Bemenet 2-es láb 4,76 19-es láb 4,77 Kimenet 8-as láb 4,50 13-as láb 4,52 Bemenet rövidre zárva, kimenet 47k ellenállással terhelve így mértem ezeket az értékeket. Tehát ezek szerint hibátlanul működik?
Azt még elvárjuk, hogy a kicsatoló elkók után ne legyen egyenfeszültség. Ezt is célszerű ellenőrizni.
Bocsánat a mérés megtörtént, csak az írása lemaradt.
Mindkét oldalon 1 millivoltot mérek. Köszönöm a segítségeteket!
Ezek elvileg rendben vannak, de a 9V-os táp egy kicsit kevés, jobb lenne 12V.
A potencióméterek ha fémházasak, akkor azokat is le kell kötni a testpontra, a GND-re, mert a fém ház is összeszedhet zavarokat. Üdv!
Szia, meglesz csak ezt találtam itthon, tudom,hogy ez a minimum fesz.
Neked is köszi a segítséget. Át kell menni a védelem topikba, mert szerintem az a túl érzékeny.
Szia! Az LM1036-ot szabályzó potméterről milyen lehetőség van zavaró jelnek bejutni? 15Hz-es aluláteresztő szűrő fogadja a vezérlőfeszültséget.
A védelmet leginkább irritáló potenciométer cseréld egy másik, megbízható darabra. Egy rosszul érintkező csúszka is kiválthatja ezt a jelenséget.
Hasonló tippem nekem is volt, de elsikkadt az egyenfeszültségek között.
Üdv!
A mellékelt kapcsolásban használhatok 50K-s potmétereket, vagy mindenképp 47K kell? A válaszokat előre is köszönöm! |
Bejelentkezés
Hirdetés |