Fórum témák

» Több friss téma
Fórum » MIG/MAG/Co2 hegesztő készülékek házilag
Lapozás: OK   4 / 276
(#) mpisti válasza k.i.r.a.l.y hozzászólására (») Júl 12, 2009 /
 
Szia Ádám!
Ma volt egy kis időm kutakodni, de sajnos nem találtam rá a keresett rajzra. (Nagy a káosz)De érdekességképpen
felteszek egy traconic 253 rajzot, tanulmányozás céljából, kapcsolástechnikailag majdnem azonos az általam elkészített géppel.Ha lesz egy kis időm, folytatom a keresést, és mindenképpen felrakom a kért rajzot.
(#) mpisti válasza FREDDI hozzászólására (») Júl 12, 2009 /
 
Szia Freddi!
Hát-megpróbálkozom körülnézni ismeretségi körömben tolómű ügyben, de nem ismerem az igényedet. Milyen gépbe szeretnéd beépíteni?Milyen kategória érdekel, barkács vagy ipari; 2 vagy 4 görgős; 24 vagy 42 V-os? Elsősorban milyen átmérőjű huzallal szeretnél dolgozni?
Ha pontosan tudod hogy milyen tolóművet szeretnél és ezt leírod, akkor nem kizárt hogy tudok segíteni.
(#) FREDDI válasza mpisti hozzászólására (») Júl 12, 2009 /
 
Köszönöm hogy majd érdeklődsz. Nekem 0,8-as huzalra kellene. De szerintem ezeket lehet cserélgetni is, mivel másképp nem igazán lehet kihasználni egy komolyabb hegesztőt. Jelenleg egy barkács masina van, ez eredetileg 0,6-os volt, de a 0,8-assal használták. Én is ezzel használom. Amikor hozzám került, a továbbítója teljesen darabokban volt, néhány mekk elek szétbarkácsolta. Ezt én teljesen újjáépítettem egy bakelit lapra, mindössze a meghajtó részt használtam fel. Állítható leszorítóerősre készült, és pár miliméterre a görgőtől már vezetőbe bújtattam, így akkor sem szokta begyűrni a drótot, ha leragadt valamiért a pisztolyban. A továbbító nem is ehhez kell, egy új inverteres többfunkcióst kéne építenem, ami legalább pálcát és CO-t is tud. Az az igazság, hogy ezt a régit már kinőttem régen, egy komoly gépet akarok. Folyamatos napi hegesztés nem lesz vele, egy kétgörgős megbízható mechanika szerintem elég lenne. A feszültsége nem számít, azt megoldom. Még azon is gondolkodom, hogy valódi fordulatszabályzót kéne tenni rá. De egyébként az elektronikus variálást megoldom.
(#) mpisti válasza FREDDI hozzászólására (») Júl 12, 2009 /
 
Szia Freddi!
Ok,így már tudom mit kell keresnem.De írtál valamit,ami lehet hogy engem is érdekel. Ez pedig a multifunkciós inverter. Van valami konkrét elképzelésed a megvalósításról,van talán kapcs.rajzod ilyen multifunkciós inverterről?Magad tervezed, vagy valami segítséged van a témában?
(#) k.i.r.a.l.y válasza mpisti hozzászólására (») Júl 13, 2009 /
 
Heló Pisti!
Reménykedem hogy meglesznek a rajzok. Közben találtam még egy trafót ami 220/24v 1000VA-es. Kipróbáltam vele a hegesztőt. A huzal leolvadt, a trafó nem melegedett, de nem az igazi. Gondolom hiányzik neki a fojtás, és persze szabályozni is kellene. Találtam még nagy áramú triacokat 150A, és tirissztorokat 200A. Talán ezekkel lehetne valamit kezdeni?
Üdv Ádám
(#) djgombi hozzászólása Júl 13, 2009 /
 
Sziasztok! Az lenne a kérdésem, hogy így kell bekötni egy hegesztő trafót? Mert vettem egy trafót de nincs csak a tetején egy csoki /sorkapocs/ és oda bekötve a tekercsek.
(#) mpisti válasza djgombi hozzászólására (») Júl 13, 2009 /
 
Szia djgombi!
Akár így is beköthető, de azért nem ártana tudnod, hogy melyik a primer tekercsnek a "főtekercse" és melyek a fokozatok.
(#) djgombi válasza mpisti hozzászólására (») Júl 13, 2009 /
 
Esetleg ellenálás mérés segíthet?
(#) djgombi válasza mpisti hozzászólására (») Júl 13, 2009 /
 
Eddig a két szélső szálán ment tehát a tekercsek sorba voltak kötve gondolom ez lenne a max áram. De a többit sajnos nem tudom mert minden tekercsnek van kivezetése. És ebböl kettő közösítve van.
(#) mpisti válasza k.i.r.a.l.y hozzászólására (») Júl 13, 2009 /
 
Szia Ádám!
A triac felejtős(nem javaslom a váltóáramú körben történő szabályozást), a tirisztorok jól jöhetnek.
A Trakis T400C típusú gépei is tirisztoros szekunder körrel rendelkeztek, egy végtelenül egyszerű és ennek okán megbízhatatlan működésű gyújtókörrel.
Ha normális gyújtókört tervezel hozzá, akkor a tirisztorokkal sok minden megvalósítható, a feszültség stabilizálástól az ívstabilizálásig.
De ez profi módon csak 3 fázisról megy.Megvalósítható 230V-ról is, de az eredmény elmarad a 3 fázisútól.
A 230V/24V trafót szerintem át lehet tekercselni, de elég kicsi teljesítmény csalogatható ki belőle. Kb. 2,2kW-ig el tudsz menni azzal a vassal, de tovább nem.Azért nem gerjeszthető tovább a vas, mert az üresjárási árama hirtelen az égbe szökik ha elkerülöd az 1,6T gerjesztést.
Már 1,6T esetén is több A nagyságú üresjárási árammal kell számolni.
De ebből ha 2db-nak a vasmagját felhasználod, azzal már lehet mit kezdeni.
(#) mpisti válasza djgombi hozzászólására (») Júl 13, 2009 /
 
Igen,ha elég pontos az ellenállásmérőd,és azonos átmérőjű huzalból készült az egész primer..
Én a szekundert megtáplálnám 12V váltóárammal és megmérném a primer oldali tekercsek végein a feszültséget.Amelyiken a legnagyobb feszültséget tudom mérni az a főtekercs.Ennek a feszültségnek sokkal nagyobbnak kell lenni mint a fokozatok tekercsein mért feszültségnek.
(#) mpisti válasza djgombi hozzászólására (») Júl 13, 2009 /
 
tehetnél fel fotót, amelyiken jól látható a csévetestnek az a része ahol a kivezetések kijönnek a csévéből és a sorkapocsba mennek.
Ha a kivezetések valahogy össze vannak fogva (pl. kötegelővel) az összefogását szét kellene húzni, hogy látható legyen melyik kivezetés honnan hova megy.
A sorba kötött primer tekercseknél ha a legtöbb menet van bekötve, akkor a legkisebb a szekunder áram illetve a szekunder feszültség.
(#) djgombi válasza mpisti hozzászólására (») Júl 13, 2009 /
 
Itt vannak a képek. Remélem segít valamit. A két vezetékdarab ami a csokiból kilóg az volt eddig bekötve és szerintem az a legerősebb áram lehet.
(#) mpisti válasza djgombi hozzászólására (») Júl 13, 2009 /
 
Szia!
Elnézést,hogy csak most válaszolok, de a munkahelyemről haza kellett érni(14óráig dolgoztam) és csak most gyújtottam be az itthoni gépet.
Nos a tapasztalat az, hogy a főtekercs szokott lenni legalul,azaz az a kivezetés,amelyik a vasmag középső részéhez(oszlopához)legközelebb van az a kezdő vége a primernek.Tehát ha a már korábban leírt módszerrel próbálkozol-mármint a szekunder 12V AC táplálásával-akkor feszültségméréssel nagyon könnyen visszafejtheted a primer tekercs kivezetéseinek sorrendjét.A mellékelt kézi rajzon ábrázolt módon próbáld meg.
(#) szdavid válasza mpisti hozzászólására (») Júl 14, 2009 /
 
Szia mpisti!

Ezt a gépet néztem ki (legfelső), egyelőre akkor hagyom az alut. Az lenne a kérdésem, hogy még mit rendeljek hozzá, hogy tudjak vele vasat/acélt hegeszteni?
(#) mpisti válasza szdavid hozzászólására (») Júl 14, 2009 /
 
Szia Dávid!
Ehhez csak huzal kell (5kg-os 0,6mm átmérőjű)és egy szénsav palack.A Co palack vásárlásánál figyelj oda, nehogy "kocsmáros"(élelmiszeripari) palackot adjanak,neked ipari kell. Ez azért nagyon fontos, mert az ipari sokkal kevesebb vizet tartalmaz,tehát "szárazabb" gáz. Ami fontos még, az áramátadó fúvókából vegyél 0,6mm-es huzalhoz valót,mert gyárilag az hiszem 0,8mm-es van a pisztolyban.0,8mm-es huzallal ne kisérletezz. Nem éri meg, a gépet sokkal jobban terheli mint a 0,6-os.A reduktort kb. 8 l-re kell beállítani,de majd a tapasztalat alapján ezt módosítani fogod.A túl kevés és a túl sok gáz sem jó, mindkét esetben lyukacsos lesz a varrat.A huzaltovábbító görgőt úgy fordítsd,hogy a 0,6mm-os fele legyen a hegesztőkábel huzalvezető betétjével egy vonalban,ha 0,6-os huzalt használsz.
Sok sikert !
(#) djgombi válasza mpisti hozzászólására (») Júl 14, 2009 /
 
Véleményem de ne kövezzetek meg érte:
Elég kicsinek tűnik a bekapcsolási ideje ennek a gépnek. Nagy munkára nem nagyon való bár nem tudom mire szeretné.
(#) djgombi válasza mpisti hozzászólására (») Júl 14, 2009 /
 
Szia! Megvannak az eredmények. Elmélet szerint akkor jó lesz az első rajzom de ezt majd igazolod.
(#) djgombi válasza djgombi hozzászólására (») Júl 14, 2009 /
 
Még azt is megkérdezném, hogy hány ampert tudhat ez a trafó? A primer átmérő: 1,8; Secunder átmérő: 6 huzalból van tekerve. A vasmag közepe:77 X 94
Köszi a választ!
(#) mpisti válasza djgombi hozzászólására (») Júl 14, 2009 /
 
Szia Tibor!
Ha az általad feltett,-mérési eredményeket tartalmazó kép igaz, akkor ez a trafó egy 230V/42V-os trafó, A látszólagos teljesítménye kb. 5kVA a maximális terhelőárama 120A körül van.Ez a trafó kiváló egy egyfázisú Co elkészítéséhez.
A primer tekercs alsó felét érintetlenül kell hagyni,a fokozatokat le kell szedni, helyette más menetszámmal kell elkészíteni a fokozatokat. Ide neked elég lesz a korábbi kérdésed során említett 1,5mm átmérőjű huzal.
A szekundert is át kell méretezni,majd újra kell tekerni.
Ha ezt a trafót akarod elkészíteni hegesztőnek, akkor a szekunder menetszámot feltétlenül számold meg, és a válaszodban írd meg, hogy a szükséges menetszámot ki tudjam neked számolni.De mindenek előtt ki kellene próbálni normál üzemmódban, tehát úgy hogy a 230V-ot a rendes helyére kötöd. Szerintem a primer 220-230-240V sorrendű, tehát az alsó kivezetéshez képest a középsőt (230V)kösd be, majd mérd meg a szekunder feszültséget. Ez egy fontos adat lesz a méretezéshez.
(#) mpisti válasza djgombi hozzászólására (») Júl 14, 2009 /
 
Igen Tibor, neked valóban igazad van, tényleg kicsi a bekapcsolási ideje. Ezért is írtam a Dávidnak, hogy lehetőleg 0,6-os huzallal használja.
1. a tolómű könnyebben viszi
2. sokkal kevesebbet esik a feszültség hegesztés közben, tehát jobb minőségű varrat készíthető .
Ebben az árkategóriában ez még egy viszonylag "normálisnak" mondható gép.
Láttam én már olyan 230A-os gépként hírdetett márkás gépet, hogy a max. áramhoz 8%bekapcsolási idő tartozott, ennek a gépnek az árának a 4,5-szeresét kérték el érte.
(#) djgombi válasza mpisti hozzászólására (») Júl 14, 2009 /
 
Szia! Nekem váltóáramú trafó kell nem CO2 De lehet, hogy egyszer ráveszem magam és építek egy Co2 is. Tehát akkor ebben a felállásban kell bekötni a trafóra a fokozatkapcsolót és úgy akkor lesz 3 fokozat rajta.
(#) szdavid válasza mpisti hozzászólására (») Júl 14, 2009 /
 
Szia István!

Csak hogy tetézzem a dolgot: Mekkora töltéstérfogatú CO2 gázpalack az ideális. Nem kell ugyan nagy távokra vinnem, de azért jó volna valamelyest hordozható. Viszont nem szeretném, ha "naponta" újra kéne töltetnem. Egyébként csak hobbiból kisebb dísztárgyakat, kulcstartót, esetleg gyereknek mászókát/hintát stb. szeretnék hegeszteni (bár ez utóbbihoz alapból jó a HETRA-m is)
(#) mpisti válasza djgombi hozzászólására (») Júl 14, 2009 /
 
MMA hegesztőtrafónak ez a trafó nem alkalmas,illetve pazarlás ilyen célra felhasználni.
Az E-I vas hegesztési célzattal inkább Co hegesztőnek való. MMA(elektródás)hegesztőtrafónak inkább "láncszem" típusú trafót szokás alkalmazni. hogy a szórás biztosítva legyen.

(#) mpisti válasza szdavid hozzászólására (») Júl 14, 2009 /
 
A hordozható a 20kg-os töltet. A 40 kg-os túl nagy hordozni, az 5kg-os túl kevés.
(#) djgombi válasza mpisti hozzászólására (») Júl 16, 2009 /
 
Nos megtörtént a csoda! Kipróbáltam a trafót de olyan probléma van vele, hogy a legkisebb áramon is a 2,5ös elektróda fele már felizzik tehát borzasztó sok az áram. Bőven 100 amper felett van a 3. fokozatról ne is beszélve. Tehát a legkisebb fokozat az 3,25-ös pálcához jó és ettől csak több áram van.
Kérdés: Hogyan lehetne az áramot csökkenteni?
Esetleg egyenirányítás és utána elektronikával szabályozhatóra kialakítani?
Borzasztó tanácstalan vagyok mert szétszedni meg nem akarom.
Köszi a segítséget előre is!
Ja és képek, hogy most hogy is néz ki a trafó.
(#) mpisti válasza djgombi hozzászólására (») Júl 16, 2009 /
 
Szia Tibor!
Ne vedd rossz néven, de ezt a kérdést korábban kellett volna feltenni, mielőtt elkészíted a trafó dobozát.Mégpedig azért,mert a trafó megbontása nélkül a te esetedben egyetlen mód kínálkozik a hegesztőáram csökkentésére, mégpedig egy primer köri soros fojtótekercs, megfelelő megcsapolásokkal. A fojtós megoldás mellett az szól,hogy kiváló dinamikát biztosít az ívnek,a hátrány viszont a jelentős súlytöbblet és helyigény - de ezt már a dobozba nem tudod beleszorítani . A másik lehetőség egy szabályzó elektronika, amelynek a kapcs.rajza azt hiszem valamelyik 1995-ös évjáratú elektrotechnika újságban található meg. A harmadik lehetőség, hogy a vasmagot szétszeded, majd úgy lemezeled vissza a trafót,hogy az E-I lemezek közé valamilyen szigetelő anyaggal légrést csinálsz. No ez a legegyszerűbb egyszersmint a legrosszabb megoldás.
1.Jelentősen megemeli a trafó üresjárási áramfelvételét.
2.csak kísérleti úton lehet beállítani az optimális légrést,de lehet hogy akkora légrés adódik optimálisnak, ami 6-8A üresjárási áramot fog eredményezni.
3.Nagyobb lesz a hálózatból felvett áram a hegesztéskor is(kb.annyival,mint amennyi az üresjárási áram).
A döntés joga a tiéd.
(#) djgombi válasza mpisti hozzászólására (») Júl 16, 2009 /
 
És ezt az újságot amiben az elektronika van hol lehet fellelni? A doboz közvetlen azután el lett készítve miután megvettem. Azt mondták nagyon jó trafó nem lesz vele gond mert használták. 3 ezret akkor is megért legfeljebb most talonba teszem és majd lesz belőle co ha ez az elektronika rajz nem kerül elő sehonnan.
A fojtóra én is gondoltam de nem tudom, hogy utána nem-e kevés lesz az ívfeszültség. :nemtudom:
(#) mpisti válasza djgombi hozzászólására (») Júl 16, 2009 /
 
Természetesen azt is kísérletileg kell belőni. Egyébként nem kell tartani tőle, én valamikor a '70-es évek elején csináltam már ilyet, pont abból az okból, ami most neked is problémát okoz, csodát tett a trafóval.A testvérem még tavaly is azt használta, amíg rá nem beszéltem egy inverter vásárlására. Azóta megtanultam egyet s mást a hegesztőgépekkel kapcsolatban, (kb.29 éve javítok hegesztőgépeket is)ennek ellenére néha ma is belefutok egy-egy érdekesebb javítási esetbe.A RT. cikkel kapcsolatban: találkoztam itt valamelyik hegesztős fórumon már vele,fent van a kapcsolási rajz, leírás, minden amit érdemes róla tudni.
(#) k.i.r.a.l.y válasza mpisti hozzászólására (») Júl 21, 2009 /
 
Heló Pisti! A rajzot ha lesz egy kis időd próbál meg felkutatni, még mindig várom. Ádám :nemtudom:
Következő: »»   4 / 276
Bejelentkezés

Belépés

Hirdetés
XDT.hu
Az oldalon sütiket használunk a helyes működéshez. Bővebb információt az adatvédelmi szabályzatban olvashatsz. Megértettem