Fórum témák
» Több friss téma |
Fórum » PC-ről vezérlés
Rendeltem alkatrészeket.A belinkelt képemen látható rajzon, annak az 1 db diódának jó az 1N4001-es?És annak az 1 db elektrolit kondinak jó a 100µF-os?
100µF-os kell, de ne zavarjon lehet nagyobb is egy kicsivel, nincs nagy jelentősége ha 100 felett van
Sikerült megépíteni.A ksi8-as ,meg a RelaisTimer11 -es progival sikerült is életre kelteni,bár még tanulnom kell ,hogy igazán használni is tudjam őket.Más,itt a fórumon belinkelt programmal nemcsinált semmit.
Szerintetek ha teszek a gépbe egy pci-os lpt port bővítőkártyát,akkor lehetne két ilyen relékártyát is üzemeltetni?
Szia!
Na, akkor gratulálok! Egy másik PCI-os kártyával lehetne üzemeltetni kettőt is, csak más lenne a port címe - értelemszerűen. De egy portról egy kis ügyeskedéssel lehet 32 relét is vezérelni... Melyik progival nem sikerült? MaSTeRFoXX-éval?
Köfi.Nevezetesen a k74-es progival nemsikerült.Meg valami io.dll-el kellene mahinálni valamit,próbáltam is,de nem ment.Amúgy is a ksi8-as az jobban tetszett,felhasználóbarátabb.A RelaisTimer11 pedig a továbbfejlesztett változata,teljesen megbízhatónak,és működőképesnek tünik.Itt gondolkoztam el azon, hogy mi lenne ha kétszer nyitnám meg a progit,és mind a kettőben más-más portra állítanám relékártyákat.Persze ehhez kellene még egy ilyen relékártya(ami nem is lenne gond),meg egy lpt port bővítő ami nemlehet egy nagy költség,de nemtudom hogy működne-e .
Balázs szerinted?Te milyen ügyeskedésre gondoltál?
Hát, én nem ismerem a programot, de ha engedi azt, hogy kétszer megnyisd, és egymástól függetlenül használd, akkor biztos, hogy működne!
Ügyeskedés: Vannak bizonyos IC-k, mint pl. a 74HC374, ezek úgy működnek, hogy van nekik egy 8 bites bemenetük meg egy 8 bites kimenetük. Kiírsz egy adatot a bemenetére, és ha adsz neki egy impulzust, akkor ezt a bemenő adatot "lemásolja" a kimenetére. Innentől kezdve, mindegy, hogy mi van a bemeneten, amíg nem kap felfutó élet, addig nem csinál vele semmit. Ebből négynek a bemenetét rárakod az adatvonalra, és a kimenetekre (8*4=32) teszed a reléket (megfelelő kapcsolófokozattal persze!). Az indítóimpulzusokat pedig lehet adni a vezérlőregiszterről (1; 14; 16; 17 láb). Ez a maximális kihasználtság, persze 0-tól 32-ig bármennyit lehet vezérelni egyetlen portról. Csak sok alkatrész kell...
Értem mit mondasz,de az én elektrotechnikai tudásom kevés ennek kivitelezéséhez.Ha rajz lenne, akkor nemlenne gond.Ha pic nélkül ilyen megoldással működne, akkor pedig ez nagy "áttörés" lenne ebben a kategóriában.
Megrajzoltam, mire gondolok. Csak 2 IC-t rajzoltam bele, ezen is jól látszik. Tehát a bemenetek össze vannak kötve. Kiírsz egy adatot, és adsz egy felfutó élet IC1-nek, akkor IC1 kimenetén megjelenik az adat. Ezután kiírsz egy másik adatot, és adsz egy felfutó élet IC2-nek, ekkor IC2 kimenetén fog megjelenni ez az új adat. Ez máris 16 relé, így lehet folytatni 32-ig. Remélem, érthető.
Így érthetőbb igen.Tehát a beneteket összekötöm,azokat rákötöm az lpt port adatvonalára,a reléket a kimeneteikre(12v-os kapcsolófokozattal).De mivel adom neki a felfutóélet?
Hogy érted hogy kiírok neki egy adatot? Idézet: „Hogy érted hogy kiírok neki egy adatot?” Úgy, hogy az LPT-ről kiküldesz neki egy 8 bites adatot. Idézet: „De mivel adom neki a felfutóélet?” Az LPT portnak van egy vezérlőregisztere is. Ez a báziscímnél kettővel nagyobb címen van, tehát alapból 0x37A a címe. A képen kékkel van jelölve. [pic]http://www.logix4u.net/parallel.gif[/pic]
Igen.Közben visszalapoztam,rájöttemBocs.Nehézkes a felfogásom elektrotechnika téren.
Tényleg jó megoldás.De milyen progival lehetne ezt vezérelni?A ksi8,és a RelaisTimer11 -ben csak 8db channel kapcsoló van,amit időzíthtek. A vezérlőregiszterről nincs beállítási lehetőség.
Hát igen... Ezeket a progikat nem ismerem.
Hát keresgéltem,de nemigazán találtam olyan progit ami működtetné.Lpt porton csak 8 relé mozgatására valóakat találtam.A control registert egyik sem használja a működtetésre.Kár, pedig jó ötlet lenne.
Ha viszont valaki találkozott ilyesmi progival az szólhatna.
Ezekben a programokban hogy kell kiválasztani a portot? Mert ha címet kell beírni, akkor próbáld ki, hogy beírsz címnek 37A-t (hex). Hátha úgy megy.
Egyik : Ksi8
Másik : relais timer11 A relais timerben lehet címként is megadni.De itt vannak a linkek.Nemtudom hogy lehetne kipróbálni elektronika nélkül.
Nézd meg a relais timer-t,mert nemtudom hogy az ott megadható cím mező az használható-e.Úgy gondoltad hogy megnyitom kétszer a progit,és (lpt bővítőkártya híján)port helyett címként írom be őket?
Hát, szerintem ez nem lesz jó. Igazából erre saját program az igazi, mert mindenképpen automatizálni kell. Arra gondolok, hogy így néz ki egy ilyen mechanizmus:
1. Adat kiír 378h-ra 2. 37Ah valameilyik bitjét bekapcsoljuk 3. Várunk pár us-ot 4. A bitet kikapcsoljuk És egy csak egyetlen IC-nek a vezérlése. Ugye ezt mind nem akarod kézileg megcsinálni?
Közben találtam egy másik progit,licht24 pro.
Ebben belehet állítani többek között 8 bites relékártya címét hex-ként.viszont nemfogadja el a 378h-t címként.
Azért nem fogadta el a 378h-t mert a h a végén a hexadecimális alakot jelzi a fordítóknak. Írd be h nélkül! Vagy ha decimálisan kéri, akkor 216.
Így elfogadta(378).A sima 8 relés kártyámat ezzel a címel is müködteti.
Ha mondjuk azt akarom hogy a vezérlőregiszert kapcsolja az 1-es lábon a 378-as címen, akkor milyen értéket kell hozzáírni?
(378-as címen használja az 1-es láb vezérlőregiszterét)
Ezt nem értem. A kontrollregisztert a 37A címen lehet elérni. Tehát a 0x37A memóriacímnek a nulladik bitjét kell bekapcsolni. A 378-as címről csak az adatregisztert tudod elérni (az előbb belinkelt képen ezt rózsaszínnel jelölték).
Szevasztok!
Aki letudná írni,hogy lehet a távirányításu autó távirányítóját átalakítani úgy,hogy a számítógéppel tudjam irányitani az autót. Akkor írjon. Kösz.
[link=http://www.instructables.com/id/EHL434PB1BEP287EGY/]http://www.instructables.com/id/EHL434PB1BEP287EGY/[/link]
[b][off]Használd a "link" funkciót! kösz szabi83
próbáltam de én csak az [URL] [/URL] -t ismertem de most nézem van ilyen gomb a hosszászólásnál
Az attól függ milyen távirányítód van.
Ha "digitális" bemenetű 2-4 gombot kell nyomkodni előre / hátra / jobbra / balra forduljon akkor egyszerűbb a helyzet. A printer port mint vezérelhető kimenet tökéletes erre. printer portra kell rakni megfelelő leválasztással (optocsatolók!!!!) 1 olyan áramköri elemet ami az adódban lévő nyomógombokat helyetesíti.Kontantust zár , nyit, vagy vezet / zár. Lehet jelfogó vagy tranzisztor. Tranzisztorral elegánsabb lehetne és kisebb és kevesebb fogasztású stb. . Ez attól függ milyen áramköri környezetben van a nyomógombod beleépítve. Felkéne térképezni vissza rajzolni az adód paneljének 1 részét. Ha ezzel nem akarsz kinlódni akkor rakjál bele 2 - 4 jelfogót ami meghúzásra zár ez egyszerűbb lesz. A jelfogó zárókontaktusait a gombok érintkezőivel párhuzamosan kell kötni. Ha analóg potis vezérlőd van akkor az kicsit macerásabb mert a potik elfordulásaval arányban változik 1 implzus hossza. Ezt a potit kell elektronikusan modellezni az áramkör részére. Ezt pedig vmi digitálisan változtatható ellenállással helyetesíteni. Legalább 2 poti kell az előre/hátra jobbra/balra miatt tehát 2 digitális potit kell vezérelni. Itt már kevés lehet a 8 bit a lpt portról Ezt már bonyolultabb regiszteres tárolós áramkörrel lehet meg valósítani. Már "komolyabb" protokolt szerint kell mükodtetni a regisztereket amik a digit potikat állítják be ... |
Bejelentkezés
Hirdetés |