Fórum témák
» Több friss téma |
Fórum » Propeller Clock
Sajnos nem tudok adni asm fájt, mert azt a bázis állományt Vicsys cikkéből vettem. Bár az eredeti ott van, de az általa módosítottból pedig csak hex fájl található. A másik bázis állomány, amit próbáltam, azt a topic 86-ik oldalán találtam, Te küldted Kicsának.
Befejeztem, és azt hiszem működik is a propeller. Egy kéttranzisztoros infra villogót tettem a fototranyó alá, és a távirányítóval tudtam kapcsolgatni az egyes funkciókat. Bár így álló helyzetben csak világítani láttam a LED-eket, de tudtam kapcsolni a külső kört, az analóg mutatót, a digitális kijelzést, ill ki és be tudtam kapcsolni magát az áramkört. A súlyozással azt hiszem meggyűlik a bajom, mert farnehéz lett. Reménykedem, hogy ha levágom azt a csíkot a puffer mellől, akkor megoldódik a helyzet...
Szia Krisz!
Ebből már biztosan óra lesz. Valahogy igy kell megvízsgálni, kipróbálni is. Kiváncsi vagyok majd a videófej-tekercsek bekötésének kisérletére, beüzemelésére is. Szia.
Úgy legyen. Már én is kíváncsi vagyok, hogy mi sül ki az egészből.
Most nézegetem (lényegében szinte csak a kommenteket) nulla programozói tudással a "Base_uj.asm"-et, és találtam valami olyasmit, amivel talán a távirányítóval lehetne állítani a kitöltési tényezőt, és a frekit. Nem lehetne ezt a funkciót a teszek erejéig bekapcsolni, amíg beállítom? Így nem kellene megépíteni azt a PWM áramkört. A kitöltést úgy is csak saccolni tudnám a szkópról, mert nincs műszerem ennek mérésére. Vagy ehhez az áramkörben is kellene módosításokat végezni? Szerk: Lehet, hogy elnéztem, és csak a frekit lehetne így állítani?
Szia Krisz!
Bizonyára meg lehet csinálni igy is a programmal, de ugyanakkor a propeller progiból is ki kellene szedni azt a néhány távikódot, amit használna a bázisprog erre a célra. Az úgy 8 funkció lenne, freki nyugalmiban fel/le, freki üzemben fel/le, kitöltés készenléti fel/le, és üzemi fel/le. Egy jó programozó bizonyára elég gyorsan meg tudná ezt csinálni. Na, ez az amit már csak nagyon nagy munkával tudnánk megoldani és igen hosszú idő alatt. Nem is tudom Krisz. Ha estleg lenne ilyen már átírt változat valakinek a programokból akkor nincs akadálya. Hátha. Szia.
Most nézegetem Kaninjo fórumáról kiollózott fontosabb hozzászólásokat, és van egy olyan, amiben azt írják, hogy RB5-re kell egy felhúzó ellenállás meg egy nyomógomb testre, és ha ez nyomva van, akkor veszi csak a távirányító bizonyos jeleit. Sajna az ott feltüntetett állomány már nem elérhető, de azért volt, amit le tudtam szedni.
Na most a Te progidban (Base_uj) van egy olyan rész, hogy "ProcessRC5", itt pedig case utasítások kommentezve. Amit Kaninjo fórumáról szedtem, abban ezek nincsenek kommentezve, tehát gondolom működnek. Na de én nem értek hozzá, inkább csatolom a fájlt, illetve idézem a másik fórumon olvasottakat: Idézet: „A +5V és RB5 közé egy 10kOhm v. 22kOhm-os ellenállást kell tenni, az RB5 és GND közé pedig egy nyomógombot. A nyomógombot folyamatosan nyomva tarva a távirányító 5-ös 6-os gombjával csökkenthető-növelhető a kitöltési tényező, a 7-es 8-as gombbal pedig a frekvencia csökkenthető-növelhető (külön Standby-ban és üzem közben!)” Szerk: De azt hiszem nem piszkálom a bázist, nem bővítem. Megépítem a PWM áramkört, nagyjából megsaccolom, hogy mennyi a kitöltés, és azt beleírom a progiba. Azt hiszem tudom, hogy hol és hogyan kell ezt megoldani, mert ilyen témájú hozzászólásokat is elmentegettem.
Hi!
Meg tudod mondani hanyadik oldalon van? Bevallom, nem emlékszem rá, de lehet, hogy a forrás-file megvan még...
Hali!
Az idézett hozzászólás a 14-ik oldal 6-ik hozzászólása kedd szept. 06, 2005 22:20 pm időpontban.
Szia Krisz!
Szerintem nem kellene ekkora előmunkát bevinni. Nyugodtan el lehet índitani a mostani HEX-el működő bázissal, legfeljebb nagyobb előtétellenállással kezdeni. Úgy is meg kell mérni mekkora az álló propelleren a puffer fesz nyugalmiban és üzemiben. Le nem fog égni a forgótrafó, mert ahoz legalább 1A kellene folyamatosan néhány percig. 0.5A-nél csak enyhén melegszik a primer, de ez már kemény üzemi áram teljes terhelésen! (Itt 13.4V-ot tudok mérni a propon, és minden be van kapcsolva. Nyugalmiban 11V-ot mérek). Ha mindent megmérsz és akkor is nagyok az értékek, akkor tudol változtatni a bazis.asm-ben . Szia.
Jó, rendben. Amúgy nemrég összeraktam azt a PWM áramkört, de nem tudok értelmes kijelzést csiholni vele a szkópon. Rá is hagytam, és most a propellert súlyozgatom, illetve szerelem fel a motorra.
Rákötöttem a bázisra egy 10 Ohm-os ellenálláson keresztül a fej állórészén lévő tekercseket, de a forgórészen (az 5db tekercs sorbakötve) egyenirányítva, pufferelve sem mérek többet analóg műszerrel, mint 7V, és terhelni sem lehet (50-70mA).
Az elsődleges gond most az, hogy nem tudom miként vannak az állórészen bekötve a tekercsek. Úgy vettem észre, hogy szembefordítva vannak sorosan kötve, mert ha a nagyobb ellenállásúra (valószínűleg 2db sorbakötött tekercs) adok villanyt, akkor nem mérek a forgórészen semmit sem. Ha viszont ezen sorbakötött közös pontjára és a szélére, akkor már megy át valamicske delej. Még kísérletezem az állórész tekercseinek kötözgetésével, de ha tényleg szembefordítva vannak sorbakötve, akkor nem sok esélyem van.
Lecseréltem a 10 Ohm-ot 4.7-re, mert nagyon melegedett, illetve kötözgettem össze-vissza az állórészen a tekercseket, de eddig a legjobb eredmény az volt, hogy az ott lévő 2-2 szemben sorbakötött tekercsből 1-1db-ot párhuzamosan kötöttem (az egyik és a másik soros egységből kiválasztottam 1-1db-ot, és párhuzamba kötöttem). Így kb 6-700mA folyt a primer oldalon, de a szekunderen nem lett sokkal jobb a helyzet: 120mA 7V-on (a bázis bekapcsolva; bár készenlétben lenne ennyi). A szekunderen még mindig sorba van kötve az 5db tekercs. 2-2 sorosan, majd ezek párhuzamosan kötve sem jobb a helyzet.
Most mit lehet tenni? Kitöltési tényezővel kellene variálni, vagy a videofej nincs a helyzet magaslatán?
Szia Krisz!
Szerintem az állón sorba kösd azt az 1/1 tekercseket, úgy is nézd meg. Ha a 4.7 Ohm is nagyon melegszik, (5W-os), és 600-700mA folyik 12V-on, akkor bizony már inkább nagy a kitöltési tényező. A forgón maradjon a soros/párhuzamos kötés, de ott még a soros legyen megpróbálva. Szia
Így sem jobb, inkább rosszabb a helyzet. Kisebb áramot vesz fel (kb 400mA), de a szekunderen is kisebb a teljesítmény (100mA 5-6V-on).
A szekunderen most kimértem egyenként a tekercseket, találtam egy nagyon gyengét, azt kihagytam, és a többit kötöttem vegyesen. Eredmény ugyanaz.
Szia Krisz!
Akkor is, ha a szekunder 4 jó tekercsét mind sorbakötöd? A szétszedése után vissza tudtad-e állítani a forgótrafó igen kis légrését?
Így sem lett igazán jobb: 110mA, 6V.
A forgótrafónak nem változhatott a légrése, mert a tengelyen van egy rugós alátét, ami finoman összehúzza az álló és forgórészt.
Hajlok afelé, hogy inkább ventilátorra szerelem a propellert, és magam tekerek trafót. Van egy kissé viseltes (törött keretű) 12cm-es, 0.3A-es ventim. Ezt feláldoznám, bár nem tudom mennyire lesz hangos lapátok nélkül. Lapátokkal elég nagy a hangja...
Szia Krisz!
Akkor most emeld a bázis.asm-ben a kitöltéseket. Ide rakom az ehez a bázishoz tartozó CharGen, és a Keys.asm-eket. Elsőre a nyugalmit 20%-ra, az üzemit 48%-ra állítanám. Ha ez nem segit, a frekvenciával is megpróbálnám. (Most 61KHz).
Majdnem elfelejtettem.
Először a frekvenciával kellene kezdeni, mert emlitetted az erröl szóló kommenteket. (20KHz). Itt lehetne kezdeni, az hexában ugye 0x14 lesz, a mostani 0x3D-helyett. Szia
Jó, rendben. Próbálkozom még a videofejjel. De lehet, hogy ez már holnapra marad.
Az a 20kHz már nem tudom honnan rémlik, de lehet, hogy téves. Mindenesetre azon is próbálok módosítani.
Mégiscsak most próbáltam. Sikerült átírnom a frekit 20kHz-re, beleégettem a PIC-be, majd bekapcsoltam a bázist (semmi máshoz nem nyúltam, csak a PIC-et progiztam újra). Amikor készenlétből bekapcsolom a bázist, pattan egyet, és felvesz valami 800mA-t, pedig zárlatot nem látok. Aztán visszaállítottam a frekit, és a kitöltést növeltem az általad megadott 20/48%-ra. Ugyanaz a helyzet. Persze azért ugyanúgy jut át delej a szekunderre, mint eddig.
Visszaírtam az eredeti Base_uj.asm-et, ezzel is hallható egy halk pattanás a fejből, amikor bekapcsolom a távirányítóval a bázist, de nincs olyan nagy áramfelvétel (5-600mA-nél megáll). De a primerre a szokásos 100mA 5-6V jut.
Hali.
Az hogy pattan nem gond,valószinü egy pillanatra átszalad egy kis fesz. a motor meghajtó tekercsén. Ezt csinálja az én videomocim is(néha igen,néha nem).-Én is most tesztelés fázisában tartok,bár nekem a készenlét 9%-10volt/50mA,az üzemi 15%-17volt/50mA! Csak a Fet melegszik,de piszkosul. Szóval az ne aggaszon,hogy pattan.
Nem a motor tekercse adja a hangot, mert az most még rá sincs szerelve a fejre. Az eredetileg a képátvitelre használt trafó adja a hangot. Tehát a fejből hallatszódik.
Használtál a tekerccsel sorosan Schottky diódát? Úgy tudom, hogy ha az nincs beépítve, akkor melegszik nagyon a FET. Nekem a próbák során hideg volt az IRL530 egy lapos alulemezzel a hátán. Vagy esetleg nem nyit ki teljesen a FET? Ez az IRL azért jó, mert logikai szintre (5V-ra) is teljesen kinyit.
Hali.
Hát.. igy is arra tippelek,hogy hasonló a helyzet,csak akkor nem a meghajtó tekercs hanem a képátvitelre használt tekercs. Nézd meg skóppal milyen a jel van bekapcsoláskor. Igen használtam Schottky-t,söt a Fet is a megfelelö tipus,vagyis IRL 530N.-És még egy kisebb méretü hütöborda is van rajta,és igy is készenlétben 50fokos.
Akkor nincs esetleg valahol zárlat? Mekkora áram folyik a forgótrafó primer tekercsén, és ezáltal a FET-en?
Soros ellenállás van a tekercsnél? (Azt viszont nem tudom, hogy ez csak a próbák idejére kell, vagy véglegesen? Mindenesetre én kialakítottam a helyét a panelen.)
Zárlat nincs.-ez biztos.
Ellenállást tettem,akkor mérséklödik a melegedés a Feten,viszont akkor ellenállás melegszik,ha nincs akkor a fet. Még nemvolt idöm áromot mérni,de holnap sort kerítek arra is. De a Tiéd minden bekapcsolásnál pattan?
Eddig nem pattant. Azóta ilyen, amióta módosítottam a frekin és a kitöltési tényezőn. Érdekes, mert visszaállítottam az eredeti állapotot, és még mindig ilyen.
Szia Krisz!
Most tudtam csak átolvasni az utóbbiakat, és ez a pattanás, talán "megrepedt" a ferritmag a forgótrafóban, vagy inkább egy pillanatra összeér a két vasmag a gyors áramfelvétel miatt? Nézz utánna melyik az oka. Azt kellene megtudni, valaki ilyen négyfejes, vagy "hatfejes" videofejjel foglalkozott-e ilyen írányú felhasználásra. Ha igen, akkor már lenne tapasztalat hogy mit kellene tenn a továbbiakbani. Szia.
Szia Krisz!
Most mértem le mégegyszer a 6. órám be és kimenő feszültségeit. A primer áramkörben (kétfejes videofej-egység, minden sorbakötve), az ezen mérhető tápfesz 14.3V 0.54A. (1A/16V dugasztápról!). Szekunder puffer táp készenléti 11.2V, üzemi 13.7V teljes terhelésen. Itt legalább 90%, (de inkább több,) a hatásfoka a forgótrafónak. Ennyit tudtam most segítebi a továbbiakhoz. Szia.
Hali!
Igen, ezek tényleg nagyon jó eredmények. Megpróbálok valahonnan szerezni én is kétfejes egységet, de addig is kipróbálom a ventilátorral. Ebben is van csapágyazás, és lapátok nélkül nagyjából kiegyensúlyozva egész csendes ez a 12cm-es venti (persze a videomotor ennél is csendesebb). A fejet egyébként szétszedtem, de semmi repedést nem láttam. Egy kérdésem lenne a propellerrel kapcsolatban. Amikor labortápról adtam neki villanyt (12V-ot), és vizsgáltam, hogy miként reagál a távirányítóra, akkor azt figyeltem meg, hogy a belső 9db LED (analóg mutató) jóval halványabb, mint a többi (a LED-ek és az ellenállások megegyeznek). Ez forgás közben is ilyen lesz, vagy ott erősebbnek fog tűnni? Nagyon jó ez a kvarcoszcillátor, ami az órajelet adja a propeller PIC-jének. Megmértem a frekit a 2-es lábon, és 2501-2502Hz között váltakozott, de túlnyomórészt 2501Hz volt. Simán megéri azt a 4-500Ft-ot, így nem kell a trimmerkondival szenvedni...
Szia Krisz!
Egxformán kellene majd világítani mindegyiknek. Én nem veszek észre különbséget egyik LED-nél sem. Valószinű, hogy ott több pufferfesz kell a propnak, legalább 13-14V. Ilyen fesszel megnézted-e ? Szia. |
Bejelentkezés
Hirdetés |