Fórum témák
» Több friss téma |
Nem nyúltam még semmihez, mert meghökkentem, amikor megláttam ezt a panelt. Ugyanis akitől vettem, azt mondta, hogy "még nincs áthangolva nyugati normára, ezért nem fog szólni". Hazahoztam, összedugtam, és bólogatva konstatáltam, hogy az 540 kHz-en jön a Kossuth, de az FM-en semmi.
Ehhez képest a kis maszek panel ott csücsült a dobozban, és ennek ellenére süket az FM sáv. Sajnos ez a készülék rossz.
Ha van sistergés, akkor nem rossz. Távolítsd el a panelt, nézd meg, hogy hogy volt az áramkörbe beillesztve, a folytonossági hiányt állítsd helyre. Azután meglátjuk, hogyan tovább.
Ahogy pucuka is mondja.., annyival egészíteném ki, hogy az oszc. tekercset kézzel érintsd meg, ha zaj tónusa észrevehetően változik, nagy esélye van, hogy működik. Panelt nem érdemes visszatenned, áthangolva jobb minőség érhető el.
Áthangolni nemigen kell, mert eredetileg CCIR sávú lehetett, Az OIRT normára áthangolást a utólagosan beépített konverter látta el. Azért valószínűleg a tuner oszcillátorát is elpiszkálták, hogy a felkevert sáv legalább a skála közepére kerüljön. Ezt szinte biztos vissza kell hangolni a helyére.
Oké, megpróbálom lekövetni, hogy hogyan kötötték be utólag a panelt, hogy el lehessen távolítani.
Kösz!!
Rendben, letesztelem, hogy változik-e a sistergés, ha hozzáérek a tekercshez. Köszönöm.
Idézet: Biztosan így van, csak az a fura, hogy a NYÁK maga nagyon kezdetleges, ronda egy valami, már pedig ez egy, a magyar kereskedelemben kapható mini HiFi komponens volt, ergo "gyári kinézetű" megoldás lenne kézenfekvő. „Az OIRT normára áthangolást a utólagosan beépített konverter látta el.”
Ismerős kinézetű a panel rajzolata, régi rádiótechnikában láttam anno..
Ilyen konverter házilagos megoldás volt. Én kereskedelemben nem találkoztam ilyennel.
Igazad lehet, viszont ha itthon került forgalomban az OIRT sávra készült gyárilag.
Ez könnyen kideríthető skála kiosztásából. Konvertert CCIR keverőként is működhetett. A hozzászólás módosítva: Ápr 19, 2017
Készits már egy (pár) képet a skáláról. Ahogyan irták a többiek, az sokat eldönthet...
Az RFT tunerek alapbol CCIR tunerek voltak ( az NDK-ban soha nem volt OIRT sáv) igy azokat sokszor (gyárilag) "alakitották" át OIRT sávra többek között hasonlo megoldásokkal. Én egy ilyen autorádiot (merülömágneses!!!) hangolással alakitottam vissza CCIR-re (az OIRT-ben elég vacak volt, ezért szerelték ki és került hozzám) ugy, hogy kivettem belöle a konvertort... mindmáig az egyik legstabilabb és legérzékenyebb FM vevö, immár majdnem 50 éves....
A hozzászólás módosítva: Ápr 19, 2017
Hazákban forgalomba került NDK rádiók OIRT normával készültek.
Összes asztali rádiójukat is OIRT skálával forgalmazták. NDK-ban valóban CCIR sáv volt használatos.
Az az autorádio is OIRT sávval meg skálával került a boltokba. Csak az eredeti tuner volt CCIR benne. Tátottuk is a szájunkat amikor szétszedtük és láttuk, hogy mi van benne.
Az NDK -ban sohasem volt OIRT sugárzás, ezért az ott készült vevők alapból CCIR normásak. Ebben a készülékben történetesen olyan tuner van, ami mind a két sávot tudja, persze nem átalakítások nélkül. A kapcsolási rajz szerint az előerősítő, a modulátor köri, és az oszcillátorok hangoló kapacitásai minkét sávra meg vannak adva külön külön. Az OIRT normához tartozó értékek zárójelben. (vagy fordítva, nem emlékszem pontosan)
Ezért mondtam, hogy elő kell venni a kapcs rajzot, és minden megvilágosodik. Ki kell venni az OIRT sávhoz tartozó kondikat, és betenni a CCIR normához tartozókat. Ezután némi hangolás, és kész. A gond az, hogy a sávátfogás csak 104 MHz -ig lesz. Ezért az oszcillátor rövidítő kondiját picit nagyobbra kell cserélni, mint ami CCIR normához tartozik. Hogy miért a konverteres megoldást használták, azt nem tudom, valószínűleg kapcs rajz nem volt elérhető (akkoriban még nem volt internet nálunk)ez pedig rendelkezésre állt, és egyszerűbb volt így megoldani mint sok kényes forrasztást elvégezni. A hozzászólás módosítva: Ápr 19, 2017
Az FM skálázása keleti norma szerinti. Képet nem tudok most csatolni.
Megjött a válasz:
Idézet: „Az FM skálázása keleti norma szerinti.” Magyarországra keleti normás készüléket készítettek, tehát át kell hangolni CCIR normára. Idézet: „Hogy miért a konverteres megoldást használták, azt nem tudom,” Régebben szükség lehetett mindkét normára, így átkapcsolható volt.
Na várjuk csak...
Ha megnézitek a fotókat, legalább 5-6 kábellel csatlakozik ez a panel. Nem lehet, hogy most is az (átkapcsolható)?
Akkor sem használnám, áthangolását érdemes megcsinálni, minőség érdekében.
Az biz meglehet, mert még "dübörgött" az OIRT, és a Danubius megjelent a CCIR sávban. (a német turisták kedvéért, még német nyelvű híreket, és időjárást is mondtak)
Rendben, akkor megpróbálom helyreállítani az eredeti állapotot, azaz kiműteni belőle a panelt, összeforrasztani, ahol szétvágták, és akkor kiderül, hogy bejön-e valami az FM-en.
Igen, akkoriban két norma használata szükséges lehetett. Osztrák és Jugoszláv adók is foghatóak voltak, megfelelő antennával.
Panel bekötésével nem okoztak átalakítást igazán, kösd ki és hangold át. Bővebben: Link
A hozzászólás módosítva: Ápr 19, 2017
Sziasztok!
Szeretném kiszedni végre ezt a plusz panelt. 4(5) kábel jön le róla, melyikkel mit csináljak? 1.) az első képen a vastagabb, szürke kábel a hátfali FM csatlakozó alsó pontjára megy. Ha onnan ezt leforrasztom, ott nem marad semmi kábel.... Valamit vissza kell kötnöm oda? 2.) az első képen a vékonyabbik, piros kábel a készülékházra ültetett induktivitás(?) és az "alu doboz" közötti vékony vezeték közepére van forrasztva. Gondolom, ezt csak le kell innen forrasztanom; 3.) a második képen a fekete kábel láthatóan olyan pontra van forrasztva, ahol eredetileg is volt már kábel, ezzel nincs gondom; 4.) a második képen a fehér kábel "szintén zenész": a szürke szigszalag alatt lett hozzáforrasztva a piros kábelhez - ezt is el tudom tüntetni. Egyrészt azt szeretném kérdezni, hogy jól látom-e a dolgot, illetve azt, hogy mi kellene csatlakozzon az 1. pont szerinti FM csatlakozó üresen maradó alsó érintkezőjéhez? (T.i. ha a konverter szürke kábelét leforrasztom, ott nem marad kábel.) Nagyon köszi!
Antennabemenetre megy a szürke , ha jól látom, tuner antenna tekercsére kösd be az üresen maradt kivezetését.
Szia, nem tudom, hogy jól értettelek-e.
Kioperáltam a panelt. Először a fotón látható állapothoz jutottam, aztán a piros vezetéket (ami a konverterről jött, de a képen már a levegőben van), beforrasztottam az FM antenna csatlakozó üresen maradt, alsó érintkezőjére. A készülékházra ragasztott kis tekercs(?) vége a képen látható módon a levegőben van. A tunert összedugtam egy erősítővel, adtam neki egy darab drótot antennának: hát mindenféle hangok jöttek ki belőle, de nem műsor. Azt szeretném kérdezni, hogy mi legyen a levegőben lévő drótvéggel, és jó helyre forrasztottam-e a pirosat? (A képek nem a legjobb minőségűek...) Ill. ha eddig eljutottam, és műsorokat nem fogok, akkor most kell következzen a tuner áthangolása? Nagyon köszönöm a segítséget!
Ha van frekimérőd, nézd meg, hogy az eredeti tunerkocka melyik sávban hangol. Oszcillátor frekiből kivonod a középfrekvenciát(10,7MHz). Ha nincs mérőd, annak híján megteszi egy Orion ST1025 tuner(ha van).
Az sajnos nincs, és a zajok is furcsák. Nem sima zúgás, sistergés, hanem néha búg, mintha gerjedne valami. Félek, hogy ez a készülék hibás
Házzá nem értőként nézegetem a dokumentációját. Nem találom benne azt a kis tekercset, amiről fentebb írtam és le is fényképeztem. Kell vele egyáltalán foglalkozzak? |
Bejelentkezés
Hirdetés |