Fórum témák

» Több friss téma
Fórum » TDA7294 végerősítő
 
Témaindító: Dióda, idő: Ápr 17, 2006
Lapozás: OK   209 / 607
(#) lobbooo válasza feccus hozzászólására (») Jan 6, 2011 /
 
Az ellenálláson eldiszipálod a hangteljesitmány felét.
(#) feccus válasza lobbooo hozzászólására (») Jan 6, 2011 /
 
Akkor megpróbálok szerezni 8ohm-os hangszórókat.
(#) feccus hozzászólása Jan 6, 2011 /
 
Annyit szerettem volna még kérdezni,hogy ha nem toroiddal építem az erősítőt hanem lemezessel,akkor is kell neki lágyindító?Találtam itthon egy trafót(lemezes) ami egy sony hifi-ből származik,2x30V és 2x18V-ot mértem ezt gondoltambeépíteni.?
(#) Zosi hozzászólása Jan 6, 2011 /
 
Szépen el szálltak az ic-k a hidalt verzióba nem szigeteltem az ic-t a bordától hanem a bordát szigeteltem a doboztól legalábbis azt kittem a hátlapon a venti csavarok hozzáértek a bordához a dobozon meg hálózati fesz védelme volt hát nem tetszettek egymásnak Remélem csak az ick mentek tönkre... Külsőleg nem látszik az icn semmi nem füstölt meg ilyenek de az egyik oldalon kint van a kimeneten az egyenfesz a másik oldal meg meg sem nyikkan Szerintetek valamelyik ic túlélhette? Hogy lehet kideríteni?
(#) ImiDj válasza Zosi hozzászólására (») Jan 6, 2011 /
 
Én is csináltam igy,de a BORDÁT MINDIG MÉRD LE nem ér valamihez.Ilyen esetben a biszti kellet volna kimenyen csak vagy a diódahid.Ha az egyiken fesz van rajta akkor annak anyi,a másik az lehet jó,de nem álitom.Semmi probléma ezentul jobban odafigyelsz
(#) Bassmester válasza Zosi hozzászólására (») Jan 6, 2011 /
 
Ha nem volt biztosíték a negatív tápágban, akkor nem valószínű hogy túlélték az ícék.
(#) Bassmester hozzászólása Jan 10, 2011 /
 
Készülget a legújabb hidam, ezúttal réz tönkökkel. Kiváncsi leszek, hogy jobb e bármivel is mint az alu. Holnap összehasonlító teszt (csak ídőm legyen rá) :yes:
(#) ptesza válasza Bassmester hozzászólására (») Jan 10, 2011 /
 
Hozod a szintet rendesen!
(#) Lacko12 válasza Bassmester hozzászólására (») Jan 10, 2011 /
 
Nagyon szép grat!
(#) Bassmester hozzászólása Jan 10, 2011 /
 
Köszi
Igyekeztem, merthogy nem én leszek a gazdája...
Magamnak nem raktam volna bele biztiket és polaritásvédő diódákat
(#) David 3g válasza Bassmester hozzászólására (») Jan 10, 2011 /
 
Szép munka. Tetszik, meg szabad kérdezni mennyiből sikerült összehozni?
(#) Bassmester válasza David 3g hozzászólására (») Jan 10, 2011 /
 
Minden alkatrészem van hozzá itthon, amikor 400Ft -ba került a TDA akkor vettem egy rakással. A mai árakkal számolva, kb 5-6 ezer Ft-ból lehetne megvenni két hídhoz az alkatrészeket, ha nem számolunk tápegységet, hűtőt, ventillátort, rezet, vegyszert, postaköltséget és egyebeket.
(#) Zosi válasza Bassmester hozzászólására (») Jan 10, 2011 /
 
Hány mm-es a réz?
(#) ptesza válasza Bassmester hozzászólására (») Jan 10, 2011 /
 
Eddig nem láttam zöldet tőled. Hogyan csinálod?
(#) Bassmester válasza Zosi hozzászólására (») Jan 10, 2011 /
 
25mm széles, 4mm vastag, 75mm hosszú. Kicsit vastagabból (6mm) szerettem volna csinálni, de csak ilyet kaptam darabban. 106 cm-es darabot adtak 2000-ért (félár) aminek nagyon megörültem. Majd holnap kiderül, hogy van e valami előnye az aluval szemben
(#) Bassmester válasza ptesza hozzászólására (») Jan 10, 2011 /
 
Pedig csináltam már mindenféle zöldséget, sárgaságot, meg kékséget is
Az alkatrészoldalnak külön rétegen adok egy kitöltött hátteret a Sprint Layouttal és a szokásos módon rávasalom.
(#) djgombi válasza Bassmester hozzászólására (») Jan 10, 2011 /
 
Hmm de finoman néz ki grat
(#) Bassmester hozzászólása Jan 11, 2011 /
 
Leteszteltem a réztönkös hűtést és nem vagyok tőle lenyűgözve. Ugyanaz a modul alu tönkkel 10 percen át változatlanul adta a 39V Vpp-t a 8 Ohm-os drótra tisztán szinuszban, rézzel viszont kb 6 perc után 34Vpp-re csökkent a kimenőjel (érdekes). Tehát átforrósodott hűtőbordánál már nem bizonyult ugyanolyan jónak mint az alumínium. Ventillátort nem használtam, 20x11,5x3,5 cm-es bordával teszteltem.
- A táp egy 320VA-es toroid, 35A-es Graetz, és 65.800 µF puffer tápáganként (2x14 db 4700 uF).
- A +/- 40,2V üresjárati tápfesz, teljes terhelésen +/-35,8V-ra esett vissza és 348VA hálózati teljesítményfelvételt mértem.
Szerintem ne gondolkodjatok réz-hűtőtönkben, mert az alu jobban megállja a helyét ebben az alkalmazásban.
(#) fidelcastro válasza Bassmester hozzászólására (») Jan 11, 2011 /
 
Üdv!
Nem egyértelmű a leírásodból, de gondolom nem csak ez a "hűtőtönk" disszipálja el hőt hanem van még egy hűtőborda is a másik oldalán.
(#) Zosi válasza Bassmester hozzászólására (») Jan 11, 2011 /
 
Hol lehet ilyen alu tönköt venni?
(#) ODU válasza Bassmester hozzászólására (») Jan 11, 2011 /
 
Nem lehet hogy esetleg nem tiszta vörösréz hanem valami ötvözet? Már csak az ára miatt is
(#) Bassmester válasza fidelcastro hozzászólására (») Jan 11, 2011 /
 
Fidelcastro! - Igen van rajta egy 20x11,5x3,5 cm-es borda.
Zosi! - Alumínium laposrudat a Bricostore-ban vettem.
ODU! - A réztönköt vörösréz laposrúdból csináltam (4x25mm-es EPH sín) Azért adták ennyiért, mert egy régi maradék darab volt az üzletben és így senkinek sem kellett (csak nekem).
(#) fidelcastro válasza Bassmester hozzászólására (») Jan 11, 2011 /
 
Üdv!
Mivel a réznek majdnem kétszer jobb a hővezető képessége mint az alumíniumnak ezért elég valószínű hogy az átmeneti termikus ellenállás nem megfelelő a tönk és a borda között vagy az IC és a tönk között. Azt nem lehet mondani hogy az alumínium jobban megállná a helyét mint a réz.
(#) Bassmester válasza fidelcastro hozzászólására (») Jan 12, 2011 /
 
Üdv!
A két anyagot én is ismerem, hőtanilag is képben vagyok eme megoldás működését illetően, csupán a tapasztaltakat írtam le.
Az összehasonlítás mondjuk akkor lett volna teljesen korrekt, ha azonos méretű tönköket használok. Mind a réz és az alu tönkök felületei finoman csiszoltak, megfelelő módon hővezető pasztázottak voltak.
A tesztet megfogom ismételni, mert már számomra sem egyértelmű az eredmény pontossága, azt viszont továbbra is fenntartom, hogy a 6x20mm-es Alu laposrúd teljesen megfelel erre a célra.
A hővezetési tényező, csak az egyik fontos szempot, a többi között.
Egyébként a réz és az alumínium hőkapacítása közelítően azonos, viszont a réz sűrűsége kb 3,3 szorosa az aluénak, ezért kb ennyiszer nagyobb energia szükséges egy adott hőmérsékletre melegítéséhez, azonos térfogat esetén. A nagyobb tömegből viszont az is következik, hogy egy adott
hőmérsékleten nagyobb a hőmennyisége, több hőt tárol mint az alu, ezért több idő kell a hő leadásához is.
Egyszerűbben: a gyakorlatban dől el minden
(#) Alkotó válasza fidelcastro hozzászólására (») Jan 12, 2011 /
 
A réznek az elektromos vezetőképessége valóban jobb (egy kicsivel) mint az alumíniumé, de nem találtam semmit a hővezető képességükről.
Az igaz, hogy az elektromosan szigetelő anyagok általában a hőt is nagyon rosszul vezetik, de szerintem hőelvonási képesség szempontjából nincsen olyan mértékű gyakorlati különbség réz és alumínium között, ami arányban lenne az árukkal és a tömegükkel.
(#) djgombi válasza Alkotó hozzászólására (») Jan 12, 2011 /
 
Egy kis segítség:
>>>ITT<<<
(#) Alkotó válasza djgombi hozzászólására (») Jan 12, 2011 /
 
Nem jól fejeztem ki magam. Arról nem találtam semmit, melyik anyagnak jobb a "hőelvonó" képessége. Van-e olyan egyértelmű fizikai paraméter, ami utal erre. Én arra gyanakszom, hogy kulcskérdés a tömeg, mert egy kisebb tömegű anyag, sokkal gyorsabban veszi fel az őt melegítő félvezető hőmérsékletét.Már csak az a kérdés ez jó, vagy éppen rossz...
(#) Alkotó válasza (Felhasználó 13571) hozzászólására (») Jan 12, 2011 /
 
Kiollóztam a következőt a linkedből:
Idézet:
„...processzorhűtő gyártók miért készítenek, rézmaggal rendelkező, alumínium lamellákat tartalmazó hűtőbordákat: Míg a réz jobban vezeti a hőt, az alumínium jobban képes azt leadni.”

Ez is éppen azt erősíti számomra, hogy nem egészen világos a hűtés szempontjából melyik paraméter a fontosabb, a hővezetés, vagy a hőleadó képesség.

Visszatérve az alaptémához, véleményem szerint, a TDA7294 "hűtőtönkjének" ideális választás az alumínium alapanyag. Nálam a 10mm vastag "tönk" tökéletesen működik (ilyen).
(#) Bassmester válasza Alkotó hozzászólására (») Jan 12, 2011 /
 
Így van szerintem is
Az alumínium abszolut megfelelő a TDA-hoz, itt nem érdemes anyagválasztáson dilemmázni.
(#) potenciameter hozzászólása Jan 14, 2011 /
 
Hello. Szerintetek egy hidalt tda7294es-t lehet terhelni 6ohm-al? Tudom, h elméletileg 8ohm-ra használják a hidalt kapcsolást, de szerintetek mi lenne 6ohmal?
Következő: »»   209 / 607
Bejelentkezés

Belépés

Hirdetés
XDT.hu
Az oldalon sütiket használunk a helyes működéshez. Bővebb információt az adatvédelmi szabályzatban olvashatsz. Megértettem