Fórum témák

» Több friss téma
Fórum » TDA7294 végerősítő
 
Témaindító: Dióda, idő: Ápr 17, 2006
Lapozás: OK   210 / 607
(#) Bassmester válasza potenciameter hozzászólására (») Jan 14, 2011 /
 
Hali!
Persze lehet, de alacsonyabb tápfesz mellett, mintha 8 Ohm-ra dolgozna. A tápot és a hűtést nagyon komolyan meg kell csinálni, hogy használható legyen.

A Youtube-ra felraktam egy teszt videót. Itt +/-40V -ról dolgozik a cucc 8 Ohm-ra. Itt ugye 40Vp-p -nél 5A a kimenőáram, tehát még egy kicsit bírna az ícé. Szerintem mehet 6 Ohm-ra, persze csak érzéssel
Íme a teszt.
(#) fidelcastro válasza potenciameter hozzászólására (») Jan 14, 2011 /
 
Üdv!
Ahogy az előttem szóló is írta, alacsonyabb tápfeszültség mellett alkalmas 6Ohm-ra hídkapcsolásban. A tápfeszültség maximum +/-18V lehet, mivel így jön ki 6A-ra a maximális kimenőáram. Ez a kimenőáram még pont akkora hogy a túláramvédelem nem szólal meg az IC-ben (ami egyébként 6.5A).
(#) potenciameter válasza fidelcastro hozzászólására (») Jan 14, 2011 /
 
A +-18V nagyon kevés, igy soha nem fog leadni 200w-ot! Én ugy terveztem, hogy kb.30V ról hajtom, de lehet igy nem lessz jó!


Bassmester. Jó kis erősitőt hoztál össze.

Amúgy egy 400/800W-os reflex mély-ládát akarok hajtani róla.
(#) Bassmester válasza potenciameter hozzászólására (») Jan 15, 2011 /
 
+/-35V -ot adhatsz neki nyugodtan, ezzel még nem fogja túllépni a max csúcsáramot. Nagyon hatékony hűtő kell majd neki. 6 Ohm-os műterheléssel meg lehet jól izzasztani, de egy hangsugárzónak legfeljebb csak a rezonancia frekijén lehet 6 Ohm körüli impedanciája, úgyhogy nem olyan megterhelő az ícé számára a dolog.
(#) potenciameter válasza Bassmester hozzászólására (») Jan 15, 2011 /
 
És nekem is szükségem lesz hűtőtönkre? Az alu, vagy a réz a jobb?
(#) fidelcastro válasza Bassmester hozzászólására (») Jan 15, 2011 /
 
Üdv!
Azért azt remélni mertem hogy az Ohm törvényt azért ismeritek! Ha +/-18V-ot adsz neki tápfeszültségnek akkor az azt jelenti hogy 36V-os csúcsfeszültség jöhet ki belőle (mivel itt nem a földhöz képest mérünk mert ez hídkapcsolás). P=U^2/R tehát 36V^2/6Ohm=216W csúcsteljesítmény. A kimenőáram csúcsa pedig 36V/6Ohm=6A. Persze adhatsz neki nagyobb tápfeszültséget mint ahogy Bassmester videójában látható volt, de annak semmi értelme mivel a többlet tápfeszültség csak a az IC disszipációját növeli. Persze egy kis tartalékot azért szoktak hagyni, de nem kétszer akkorát. A videóban 80Veff van az IC-n és 40Veff jön ki belőle, ez azt jeleni hogy 40Veff marad az IC-n ami feleslegesen nagy disszipációt eredményez. És ráadásul a csúcsáram is nagyobb mint az Imax. Ezek nem egy átgondolt méretezésre utalnak.
(#) Kovidivi válasza fidelcastro hozzászólására (») Jan 15, 2011 /
 
Adatlapban ilyet találtam: "The TDA7294 is a monolithic MOS power amplifier
which can be operated at 80V supply voltage
(100V with no signal applied) while delivering output
currents up to ą10 A." És ha rákeresek: Bővebben: Link. Valamit rosszul értelmezek? 6.5A-rel nem is találkoztam az adatlapjában, pedig kétszer is átnéztem, és rákerestem.
Viszont! A TDA7294S adatlapjában szerepel ez a 6.5A-es érték... Akkor most hány Amper a maximális kimenő árama a TDA7294-nek?
(#) kadarist válasza Kovidivi hozzászólására (») Jan 15, 2011 /
 
Szia!
Output peak current: 10A. Az adatlapban megtalálod.
(#) Bassmester válasza fidelcastro hozzászólására (») Jan 15, 2011 /
 
Hali!
Az én célom, 200W RMS/ 8 Ohm volt. A méretezés pedig átgondolt :yes:
+/-18V-ról terheletlenül sem fog 36V kijönni belőle csak közelítőleg, mert üresjáratban is van egy csekély veszteség. Sajnos az van, hogyha nagyobb teljesítményt akarunk, ahhoz nagyobb tápfesz kell és ez nagyobb disszipációval jár. 200W kimenőteljesítményen 80W-ot disszipál el a két ícé (40-40-et).
Azt nem is említettem a videóban, hogy az üresben +/-40,8V-os tápfesz a végfokra kapcsolva már csak +/-40V, 200W kimenőnél pedig +/-35,7V, mert a 320VA-es toroid csak ennyit bír.
Ezért (is) kedvelem jobban a kapcsolótápokat
(#) Bassmester válasza potenciameter hozzászólására (») Jan 15, 2011 /
 
Most először próbáltam ki a rezet, a tapasztalat annyi hogy ez a drágább, nehezebb megmunkálni és a M3-as menet könnyebben megszakad benne. Hőtanilag egyik mellet sem tudnám egyértelműen letenni a voksomat. Mindkettő jó, csak jól kell kialakítani.
(#) fidelcastro válasza Kovidivi hozzászólására (») Jan 15, 2011 /
 
Üdv!
Az a 10A az Absolute Maximum Ratings-nél olvasható, tehát ez az áram ami felett már károsodhat az IC. Ennél az IC-nél is 6.5A a folyamatos kimenőáram. Persze ezzel nem találkozol közvetlenül, de egy egyszerű számítással rögtön rájöhetsz (a datasheet 13. oldala) +/-25V tápfesz és 8Ohm terhelés mellett 150W teljesítményre képes (azért az ST-nél már csak értenek a saját IC-jük méretezéséhez), tehát a kimenőáram 50Vpp kimenőfeszültség mellett 50V/8Ohm=6.25A (hagytak egy kis biztonsági tartalékot). 6.5A felett pedig fellép az áramkorlátozás, Bassmester videójában nem azért kezdett torzítani a színusz mert elérte a tápfeszültséget hanem azért mert fellépett az áramkorlátozás. Persze azt mondja rá hogy ez egy "átgondolt" méretezés.
(#) fidelcastro válasza Bassmester hozzászólására (») Jan 15, 2011 /
 
Üdv!
Hát lehet hogy nem fog pont 36V kijönni belőle, de az a kimeneti Mosfetek csatorna ellenállásán eső feszültség miatt lesz és nem azért mert üresjárati vesztesége is van az IC-nek. Az üresjárati veszteségnek a kimenőfeszültség csúcsértékéhez semmi köze. Pont hogy üresjáratban jön ki belőle nagyobb feszültség mivel a csatorna ellenálláson nem esik feszültség. A disszipáció a te erősítődnél feleslegesen nagy mivel a tápfeszültséged is feleslegesen nagy. Az IC kimeneten nem jelenik meg 28.28V-nál nagyobb feszültség csúcsban, ehhez pedig felesleges 40V tápfeszültség. Érdekes méretezés.
(#) Kovidivi válasza fidelcastro hozzászólására (») Jan 15, 2011 /
 
Mondjuk ha a TDA7294S adatlapjában megtalálható a max. 6.5A-es áram, és az Output peak current: 10A is szerepel, viszont a sima TDA7294 adatlapjában csak az Output peak current: 10A olvasható, innen gondolom kihagyták a folyamatos áram nagyságát. Egy mérési eredmény viszont többet mondana. Nekem a 6.5A-is bőven elég lesz, úgy érzem!
Esetleg annak lenne értelme utánaszámolni, hogy 4ohm terhelés esetén +-20V tápfeszültségnél van-e értelme a híd alkalmazásnak, vagy szinte azonos kimenő teljesítményt tud leadni, mint ha +-35V-ról hajtanánk egy db. TDA7294-et. Viszont ha már van fixen egy +-20V-os 300VA-es trafónk, akkor nincs kérdés
(#) fidelcastro válasza Kovidivi hozzászólására (») Jan 15, 2011 /
 
Nem hagyták ki csak implicit módon tartalmazza! Így néha számolni kell.
(#) Lacko12 hozzászólása Jan 15, 2011 /
 
Sziasztok!
Múltkori sikertelen próbálkozás után nekiugrottam újra projektnek!
Újra megépítettem de ugyanaz a végeredmény a nagy semmi!
Még búgás sem hallható!
Felteszek pár képet hátha meglehet állapítani így képről is hogy hol hibáztam!

Mellesleg semmi sem melegszik!
Az lehetséges hogy a némítás funkció szívat állandóan?
(#) Lacko12 válasza Lacko12 hozzászólására (») Jan 15, 2011 /
 
És még néhány kép!
(#) sprofan válasza Lacko12 hozzászólására (») Jan 15, 2011 /
 
Ugye nem erről a trafóról próbálod használni? Mert ez a trafó egy jó nagy nulla, tökéletesen elégtelen ide.
(#) Lacko12 válasza sprofan hozzászólására (») Jan 15, 2011 /
 
Szia!
Természetesen nem csak még nem érkezett meg a hozzá való!
Nem szeretném ezzel hajtani csak tesztelésre kell hogy működik-e a panel!
Nem szerettem volna nagy kivezérlést csak hogy szól-e a panel!
(#) Bassmester válasza fidelcastro hozzászólására (») Jan 15, 2011 /
 
Egyszer majd csinálj egy hidat és méregesd le különféle tápfeszültségekkel. Nem a 40V tápfesz a felesleges, hanem a tényekkel szembeni, elméleti síkon való vitatkozás, meg a korábbi Ohm-törvénnyel kapcsolatos megjegyzésed!
+/-36V alatt sehogy nem lehet 200W/8 Ohm szinuszt kierőszakolni egy hídból, ezt el kéne fogadnod.
A 40V azért kell, hogy csutkára kihajtva maradjon azért egy +/-36V-ja szegény végfoknak, merthogy a trafós táp az szépen le tud ám esni egy ilyen teszten.
Hamarosan elkészül a 1,5 kW-os fullhidas PWM tápom, azon majd valóban nem kell 40V-ot ráakasztani szegény végfokra, elég lesz 36V is a 200W/8 Ohm-hoz
(#) Bassmester hozzászólása Jan 16, 2011 /
 
Csináltam a híddal egy 4 Ohm-os tesztet.
24,5Vp-p, azaz 150W szinuszos kimenő teljesítményt értem el vele. A tápfeszültség a teljes terhelésen +/-28V-volt.
Mivel itt már 6A felett van a kimenőáram, nem ajánlott nagyobb tápfeszt adni neki, mert akkor már nagyon penge élen menne a cucc. Tehát 150W-ig tartósan használható a híd 4 Ohm-ra, terhelten(!) +/-28V -ot leadó táppal és megfelelő hűtéssel.
Ha valaki kíváncsi még egyéb adatokra (pl: tápágak áramfelvétele, teljesítmény sávszélesség, stb) akkor szívesen mérek :yes:
(#) Bassmester válasza fidelcastro hozzászólására (») Jan 16, 2011 /
 
Idézet:
„Bassmester videójában nem azért kezdett torzítani a színusz mert elérte a tápfeszültséget hanem azért mert fellépett az áramkorlátozás. Persze azt mondja rá hogy ez egy "átgondolt" méretezés.”


R=8 Ohm
U=40V (p-p)
I=U/R ,azaz 40/8 ami számításaim szerint 5A :yes:

Fellépett az áramkorlátozás? Nemár...
(#) fidelcastro válasza Bassmester hozzászólására (») Jan 16, 2011 1 /
 
Na de már!
40V jön ki az erősítődből, ennek csúcsértéke ugye 40V*sqrt(2)=56.56V
I=U/R=56.56/8=7.07A
tehát fellépett az áramkorlátozás!
ilyen egyszerű!
A 40V nem p-p mert egyetlen műszer sem p-p jelez ki! Főleg nem egy multiméter!
(#) Bassmester válasza fidelcastro hozzászólására (») Jan 16, 2011 /
 
Szinuszról van ám szó, nem négyszögről és nem DC-ről!
Miért kell itt szóba hoznod a csúcsértéket?
Nem kéne általad gyártott elméletekkel tényeket cáfolni!
A Maxwell MX 25306 tipusú multiméterem AC módban kb 7 kHz szinusz-ig használható, de szkópon is kb ugyanaz mérhető. Ha a jel négyszögesedik, akkor a kitöltési tényező miatt többet mér a multi, teljes négyszögnél már a "csúcsértéket" mutatja. Ennyi, ilyen egyszerű
(#) fidelcastro válasza Bassmester hozzászólására (») Jan 16, 2011 1 /
 
Tudom jól hogy színuszról van szó.
A multiméter a színusz effektív értékét mutatja.
Ha megméred vele a hálózati feszültséget 230V-ot mutat.
De köztudott hogy a hálózati feszültség csúcsértéke 230*sqrt(2)=325V. Amit a multiméterrel mértél az erősítő kimenetén az ugyanúgy effektív érték. Tehát csúcsértéke 56.56V. Ez nem általam gyártott elmélet ez nagyon alap. Ha a jel négyszögesedik akkor nem a kitöltési tényezője nő hanem az effektív értéke. Négyszögnél azért a csúcsértéket mutatja mert az az effektív értéke.
(#) Zosi hozzászólása Jan 16, 2011 /
 
Idézet:
„Tehát 150W-ig tartósan használható a híd 4 Ω-ra, terhelten(!) +/-28V -ot leadó táppal és megfelelő hűtéssel.”

Egy 600VA toroid ami egyenirányítva +/-38V ad le és a hidat 4Ohm-al terhelem az már nemgyengén veszélyes ugye?
(#) DJanosi hozzászólása Jan 16, 2011 /
 
Udv sziksegem lenne rgy olyan erositore ami megy 12 V rol tehat akksival mukodttetheto es 50 W koruli legyen es az alkatreszek konnyen beszerezhetoek legyenek !Valaki tud valamit?
(#) fidelcastro válasza DJanosi hozzászólására (») Jan 16, 2011 /
 
Üdv!
Például a TDA7386 jó neked, direkt autóba való az egyszeres tápfeszültség miatt. A Konthában 1300Ft körül már lehet kapni. A kapcsolás pofonegyszerű.
(#) Bassmester válasza Zosi hozzászólására (») Jan 16, 2011 /
 
Próbálkozni lehet. Nem ismerem a tápodat, le kéne mérni hogy mennyi esik rajta a névleges teljesítményén. Az hogy 600VA, csak egy dolog, sok múlik azon, hogy hogyan csinálták meg. Mindenképpen hatékony hűtést csinálj neki és a végfok tápágait 4A-T -vel biztosítsd! Ha gyors és hatékony a hűtés, akkor különösebb rizikó nélkül tesztelheted 4 Ohm-on.
Ha a trafód 76V-os szekunderére rákötsz egy 8 Ohm-os huzalt (vigyázz mert izzik) és méred rajta a feszültséget, abból következtetni tudsz arra, hogy kb milyen mértékben fogja lerántani egy 7294 híd a tápodat.
A tápegység terhelt mérése nem veszélytelen, fokozott óvatossággal végezd! Ha nem vagy biztos a dolgodban, inkább kérj meg valakit, aki jártas ebben.
A képen egy kapcsolótápot tesztelek. Kb 550W-on izzik a huzal
(#) Zosi hozzászólása Jan 16, 2011 /
 
A trafó elé milyen biztit tegyek?
(#) Bassmester válasza fidelcastro hozzászólására (») Jan 16, 2011 /
 
Szerinted mit számít az, hogy a 8 Ohm-mal terhelt kimeneten mért 40V feszültségnek mennyi a csúcsértéke?
Szinuszról van szó, így az áramerősség is effektív akár a feszültség, a multiméterem pedig pontosan mér. Mivel a teszt alatt, tisztán ohm-os ellenállásra dolgozik a végfok, az effektív értékekkel ugyanúgy kell teljesítményt számítani mint egyenáramnál. Az effektív jelzőt a továbbiakban nyugodtan elhagyhatod, már csak az egyszerűség kedvéért. A négyszögjelnek pedig teljes kitöltés esetén lenne a csúcsértékkel megegyező effektív értéke.
Egyébként mi a konkrét célod? Mit szeretnél bizonyítani, vagy megcáfolni a TDA 7294-gyel kapcsolatban?
Következő: »»   210 / 607
Bejelentkezés

Belépés

Hirdetés
XDT.hu
Az oldalon sütiket használunk a helyes működéshez. Bővebb információt az adatvédelmi szabályzatban olvashatsz. Megértettem