Fórum témák

» Több friss téma
Fórum » Elektronikában kezdők kérdései
- Ez a felület kizárólag, az elektronikában kezdők kérdéseinek van fenntartva és nem elfelejtve, hogy hobbielektronika a fórumunk!
- Ami tehát azt jelenti, hogy a nagymama bevásárlását nem itt beszéljük meg, ill. ez nem üzenőfal!
- Kerülendő az olyan kérdés, amit egy másik meglévő (több mint 17000 van), témában kellene kitárgyalni!
- És végül büntetés terhe mellett kerülendő az MSN és egyéb szleng, a magyar helyesírás mellőzése, beleértve a mondateleji nagybetűket is!
Lapozás: OK   1351 / 3959
(#) sportsboypaper válasza sportsboypaper hozzászólására (») Máj 31, 2011 /
 
Azt meg el tudom kepzelni, hogy a potira teszek egy tarcsat, ami kilóg a résen, és azt forgatom, az meg stilusos lenne azt hiszem.

itt a HE forumon a bemutatott fesszabalyzo nem jo? az eleg egyszerunek tűnik es hasonlit a te megoldasodra.
(#) B.I válasza sportsboypaper hozzászólására (») Máj 31, 2011 /
 
Megkérdezhetem, hogy milyen tipusú motor van benne? (pl. asszinkron)
(#) proli007 válasza deadlyroberta hozzászólására (») Máj 31, 2011 / 1
 
Tyűha! Én meg elárultam egy titkot a titokhoz Tessék mondani, nem lesz ebből valami baj?
(#) sportsboypaper válasza B.I hozzászólására (») Máj 31, 2011 /
 
SZia, hat, jo kerdes

azt tudom, hogy nagyon egyszerű a bekötése. A lassabb fokozat a keramia hengerrel es az ellenallashuzallal az egyik szenkefe foglalataba van kötve, es a direktbe kötött ág is ugyanoda. a masik ága a kapcsolónak a masik szenkefe foglalatába. kb ennyi a fokozat kapcsolása. igy a két polusra 3 szál drót megy es a kapcsoló állástól függően hol az egyik hol a masik kap áramot. gondolom az ellenállás huzal sorba van kötve mint egy plusz fogyasztó, es emiatt csökken a fordulatszam.

ebből gondolom, hogy a fesszabalyzonak mukodnie kellene.
(#) pucuka válasza sportsboypaper hozzászólására (») Máj 31, 2011 /
 
Ha szénkefés, akkor jó az ajánlott rajz, építsd meg. Lehet potival, lehet ellenállások kapcsolgatásával, annyi fokozatban ahányban csak akarod. Csak a potit kell helyettesíteni egy ellenállás lánccal.
(#) B.I válasza sportsboypaper hozzászólására (») Máj 31, 2011 /
 
Akkor az egy univerzálisnak nevezett motor. A fesz. szabályzóval biztosan fog működni.
(#) fricihun hozzászólása Máj 31, 2011 /
 
Hello!

Van egy led villogtató kapcsolás: Bővebben: Link
Ha 5V helyett 12V-n szeretném működtetni akkor mekkora ellenállásokat tegyek?

Azt tudom, hogy a led előtét ellenállása 820R körül. Én mondjuk BC547, BC557 párt fogok használni, de a 100R helyett mekkora ellenállás kellene? Köszi.
(#) Akashi hozzászólása Máj 31, 2011 /
 
Sziasztok.

Egy kis segítséget kérnék.
A mellékelt zéneres megoldás működhet? Egy PWM szabályozóba kellene, mert a táp ill. a motor 20 voltos, de az 555 IC 16 voltnál kinyúvad az adatlap szerint.
A kapcsolást is mellékeltem amibe bele szeretném applikálni.
(#) vicsys válasza Akashi hozzászólására (») Máj 31, 2011 /
 
Sok lesz oda az 1k. Szerintem 100 ohm körül lenne jó. Kéne áramfelvételt mérni és akkor pontosan lehetne számolni.
(#) Akashi válasza vicsys hozzászólására (») Máj 31, 2011 /
 
Köszönöm.
Akkor gyorsan átvágom a nyákot és mérek egy áramfelvételt.
(#) Akashi válasza Akashi hozzászólására (») Máj 31, 2011 /
 
Már meg is mértem.

6-18mA az ic áramfelvétele. (jelenleg 12voltos akku a tápja) Minimum motorfordulatnál 18mA, maximum fordulatnál 6mA.
(#) vicsys válasza Akashi hozzászólására (») Máj 31, 2011 /
 
Akkor számoljunk maximális 20mA árammal. Így 266 ohm jött ki. Tehát egy 220/1W-os ellenállással kéne indulni- meglátásom szerint.
Itt egy kis segítség: Bővebben: Link
(#) Akashi válasza vicsys hozzászólására (») Máj 31, 2011 /
 
Köszönöm a segítséget. Holnap kipróbálom. Remélem működni fog a szabályozó.
(#) Dániel X válasza vicsys hozzászólására (») Máj 31, 2011 /
 
Üdv!
Nem akarok kötekedni de ha a kiszámolt ellenállásérték nem szabványos akkor nem felfele kel kerekíteni a biztonság érdekében?
(#) janikukac hozzászólása Máj 31, 2011 /
 
Sziasztok ! Ehhez a kapcsoláshoz kéne adnotok nekem egy olyan ütemet, ami percenként hajtja a kijelzőt, tehát 999 percig menjen. A lényeg, hogy pontos legyen, mert ha jól hallottam, akkor 555-nem tud olyan pontos jeleket adni 1 percnél. Bővebben: Link
(#) pucuka válasza janikukac hozzászólására (») Máj 31, 2011 /
 
Egy CD4060, és egy 32.768 kHz kvarc (órakvarc) és a kimenetén ott a kristálypontos 1 Hz. Ezután még egy 60 -as számláló és megvan a kristálypontos 1 perc.
(#) janikukac válasza pucuka hozzászólására (») Máj 31, 2011 /
 
Köszi! Ezt egy kapcsoláson tudod ábrázolni?
(#) pucuka válasza janikukac hozzászólására (») Máj 31, 2011 /
 
Az adatlapokból össze tudod csipegetni, nem bonyolult.
(#) janikukac válasza pucuka hozzászólására (») Máj 31, 2011 /
 
Hm.. Nem tudom, de azért kössz.
(#) pucuka válasza janikukac hozzászólására (») Máj 31, 2011 /
 
Picit kezdj el tanulni. Adjuk az ötletet, de kivitelezni neked kell(ene).
(#) pucuka válasza janikukac hozzászólására (») Máj 31, 2011 /
 
60-as osztót készíthetsz egy 10 -es, és egy 6 -os osztó sorba kapcsolásával, mindkét helyre használhatsz CD4017 -et, vagy bináris osztók sorba kapcsolásával elszámolsz 60 -ig, és akkor reset -elsz.
(#) janikukac válasza pucuka hozzászólására (») Máj 31, 2011 /
 
Ez nekem magas. Nem is értem most mit akartál mondani, azaz hogy hogyan kell kivitelezni. Ne haragudj.
(#) pucuka válasza janikukac hozzászólására (») Máj 31, 2011 /
 
Akkor előlről. Az 1 Hz (1 sec) előállításával nem lehet gond, A kristályt rákötöd a 4060 megfelelő lábára. a kimeneten ott van az 1 s -os jel. (adatlap) Azután szükséged van egy 60 -as számlálóra, mert 1 perces impulzusokra van szükséged. Ezt az osztót előállíthatod 2 db 4017 -es 10 -es számlálóval. (szintén adatlap) Nézz meg több féle adatlapot is, vannak rajta mintakapcsolások.
Ha magas, akkor fel kell nőni
(#) Akashi válasza (Felhasználó 15355) hozzászólására (») Jún 1, 2011 /
 
Szia.

Igazad van, ezt nem tudom, egyenlőre még csak elmélkedem, méricskélek. De a + ágba dolgozom én is, csak a rajz lett forditva valamiért.
Azzal a problémával szembesültem,hogy a tápfesz emelésnél rohamosan több áramot vesz fel az áramkör valamiért. Még el sem értem a 20Volt tápfeszt, de már közel 200mA-re felszaladt az áramfelvétel. Most elakadtam mert nem tudom milyen korlátozó ellenállást és zénert tegyek be. Meg fog sülni a zéner. (?)
(#) proli007 válasza Akashi hozzászólására (») Jún 1, 2011 /
 
Hello!
Mert nem az egész áramkör feszültségét kell stabilizálni csak az IC-nek.
üdv! proli007
(#) bankimajki válasza Dániel X hozzászólására (») Jún 1, 2011 /
 
Csak abban az esetben, amennyiben, a zéner max. áramára számítod ki az ellenállást. Mivel itt csak 20mA-re számoltak. És gondolom 0,5W-os a zener. Ezért a max. áram: 0.5/12=41mA (Úgyhogy az áramnak (20mA) majdnem a dupláját elviseli. Vagyis feleakkora előtét ell.-ig is működik.) Így 266 helyett 220 megfelel. De azért jobb utánaszámolni a saccolt értékkel is.
(#) blackdog hozzászólása Jún 1, 2011 /
 
Sziasztok!

Van egy kérdésem remélem nem hülyeség.
Adott egy relé amit állítólag 40W-al kell terhelni különben nem működik (index relé) mivel csak 20W terhelés van rajta (2x10W izzó) ezért 2-3 villanás után folyamatosan világít.
Mekkora ellenállást tegyek az izzók elé, hogy jó legyen a terhelés? Tápfesz. 12VDC.
(#) pucuka válasza blackdog hozzászólására (») Jún 1, 2011 /
 
Elé semmiképpen, azzal csak csökken a terhelés. (nő az ellenállás) Rakj párhuzamosan annyi ellenállást, hogy meglegyen a 2*21 W, de legjobb ha ilyen égőket használsz
(#) blackdog válasza pucuka hozzászólására (») Jún 1, 2011 /
 
Igen. Bocs elírtam. Tehát párhuzamosan! mekkora ellenállás kellhet?
Sajnos ilyen izzó nincs ami oda jó lenne.
Bár én még ilyennel sem találkoztam, hogy egy relét minimum le kell terhelni.
(#) pucuka válasza blackdog hozzászólására (») Jún 1, 2011 /
 
Ez nem közönséges relé, hanem autóba kifejlesztett direkt erre a célra. Az indexlámpák átfolyó árama felmelegít egy bimetállt, és amikor felmelegedett, bontja az áramkört. Mikor kihűlt újra zárja, megint égnek az égők. A mechanikai konstrukcióval van beállítva a kapcsolási idő, amit egy csavar állításával módosítani lehet. (némelyiknél) Ha kiég egy égő, akkor ezt szaporább, összevissza villogással jelzi.
Következő: »»   1351 / 3959
Bejelentkezés

Belépés

Hirdetés
XDT.hu
Az oldalon sütiket használunk a helyes működéshez. Bővebb információt az adatvédelmi szabályzatban olvashatsz. Megértettem