Fórum témák
» Több friss téma |
145 MHz, GDO + induktív csatolás + 3/4 lambda záróedényes + HG6RVA = QRB 17,7 km
Igen sokat számít a jó vevő.
Csak megerősíteni tudlak, én 12éves Albrecht kézi Scannert használok, kb-0,5uV érzékenységű, az általam épített 4tranzisztoros adót, 164MHz en ad, 3-3,8V ról működik, lakott területen 800-950m.ről tisztán fogja. A házak közt kerítések épületek mögött folyamatosan veszi a jelet, suss nélkül 700m.ig. Az antenna nem dipól, csak egy körsugárzónak számító erre a sávra méretezett, 3,5T.illesztőtekercses drótantenna. A teljes hossza 15cm.
Ezért (is) értelmetlen egy adó hatótávolságáról beszélni. (és a vezetéknélküli átviteltechnikában ilyen fogalom nincs) Rengeteget számít még az átviteli út csillapítása is.
Igen, mindaddig értelmetlen amíg nincs megfelelő műszerezettségünk, és 2 fix pontunk az egyik az adó a másik a vevő,pl.szkenner valamint sík terep, optimális vételi helyzet bizonyos távolságon belül.
Üdv, ujra én. Most azt szeretném tudni hogy ezt le lehet -e hangolni 60-80mHz-re. Csakmert van egy ilyen autórádióm és ugye ilyen sávon műsort nem sugározak és az új műsorvevőkkel se lehet ezt fogni(így nem tudja lehallgatni). Ha lehetséges milyen változtatásokat igényel a kapcsolás? Köszi a válaszokat.
Természetesen, fizikailag le lehet hangolni. De mivel ezen a sávon a műsorsugárzás megszűnt, az nem jelenti azt, hogy nincs használatban, csak éppen más célra.
Én a rádióval a környéken nem találtam semmit vele, ugyhogy nem hiszem hogy sokat zavarok vele. Mit kell csináljak vele hogy ezen a frekin menjen? Ugye semmi nagy átalakítás? Köszi a választ.
2 - 3 menettel több a rezgőköri tekercsekre. Az, hogy egy viszonylag érzéketlen vevővel nem hallasz semmit, az természetes, de az nem jelenti azt, hogy nem használják. Egy komunikációs vevő 20 - 30 dB vel érzékenyebb, mint egy műsorvevő. A forgalmat csak akkor hallod, ha a hálózat egy mozgó állomása kb. 1 - 2 km távolságban halad, téged viszont már kb. 4 - 5 km távolságból észrevesz. A másik ok, hogy míg az adód gyakorlatilag folyamatosan ad, addig a kommunikációs hálózatokban a tényleges forgalom igen alacsony, a rövid idejű kommunikációk miatt. Ha netán zavart okozol, fülön is csípnek rögtön. Zavart pedig igen könnyen okozhatsz, nemcsak az alap, hanem a harmonikus kisugárzott jellel is. A kimeneten nincs semmilyen szűrőkör, de még egy árva hangolt kör se. Úgyhogy ebben az állapotában véletlenül se kapcsold rendes antennára se.
Ráadásul a kommunikációs hálózatok bázis, és átjátszó állomásai az érzékeny vevőikkel, nyereséges jól lehangolt, és igen magasan elhelyezett antennáikkal igen messziről észreveszik a zavart, kb 50 - 60 km.
Ja értem, kicsit megilyesztett ez a dolog, lehet mégse csinálok vele semmit, marad alaphelyzetbe, ugyis csak pár méteres(50-60m) hatótávra kell. A régi műsorvevő ami nekem van, hát igen, azt hagyom hisz ha több helyen akarom hallani, akkor több kell, és ebböl csak 1 van. Na mind1 kösz a segítséget és a felvilágosítást.
Üdv mindenki, valaki tudna nyáktervet ehhez. Lehetőleg 2.2×4cm-es nyákra. Válaszokat előre is köszi.
Próbálkoztam EAGLE-el de semmi nem jön össze. Valaki, nagyon fontos lenne.
Na ne! Legalább próbálkozhatnál. Nem kell semmilyen nyáktervező, kockás (miliméter) papír, egy kis logika, rajzolás. (rövid lábak, rövid összeköttetések) Gyakorolj, rajzolj, addíg amíg igényeidnek megfelelő nem lesz. Nincs benne olyan alkatrész, ami kötött lábtávolságokat igényelne, és nem is bonyolult.
Rajzolva, is megcsináltam de valahogy nem találok jó alkoholos filcet, meg amugy vasalni szeretném. EAGLE: kapcsolási rajzot sikerült bevinni(szerintem) de a program ezt nem igy gondolja. Amugy SMD alkatrészek vannak hozzá.
Akkor ez már a sokadik ilyen áramköröd, hogy biztosra mész. Az SMD alkatrészekkel készült áramkörön a javítgatás elég nehéz művelet, először egy jól működő stabil áramkört kellene összehozni. Valóban, a vasaláshoz célszerű áramkörtervezőt használni.
Csak SMD alkatrészeim vannak a kapcsoláshoz. Akkor majd máskor megépítem, ha jobban értek majd EAGLE-hez. Köszi a segítséget.
Szerintem felejtsd el azt az eagle-t, nekem is van pc.m, értek hozzá, mégis inkább a hagyományos régi nyáktervezési módszert használom.
A 3-4tranzisztorral +épített adókat is sk.terveztem kockás papíron, kb.35-40alkatrész az antennaerősítőt szintén, majd 1es nyákfilccel rajzoltam meg, /félóra/aztán hidrogén -peroxidban marattam ki /4-5perc/, 28%os ban. Végén lakkozás, és kész van. 1-2panel előállításához felesleges programokat használni, +drága előhívót venni stb.
Sziasztok! Megépítettem ezt a poloskát. Kipróbáltam egy régi rádión, amin le lehet állítani a frekvenciát 60Mhz-ig. Tökéletesen működött, örültem is neki. Namost, a mai zsebrádiókat csak 88Mhz-ig lehet állítani. Hogyan lehetne "áthangolni", hogy 60Mhz-ig tudjam beállítani a frekvenciát?
Balázs
Hello, a rezgőköri tekecs induktivitását és a kondenzátor kapacitását csökkentsd. Saccra 20%-kal.
Hali
azt szeretném kérdezni hogy a mikrofon jelét hogy lehet fogni? A másik pedig hogy ez a vevőt lerakom valahova (pl az utcára) akkor azt a házban hallhatom hogy mi van kint?
Üdv. Attol függ melyiket szeretnéd építeni. A mikrofon jelét egy rádióval lehet fogni(mondjuk zsebrádió vagy ami van). Ha a vevőt rakod le, akkor érdekes lesz mert nem lesz min hallani, az adót kell lerakni és hallod ami körülötte történik...
Az induktivitást/kapacitást növelni kell, nem csökkenteni, ha egy mai rádió vételi sávját le szeretné vinni 60 MHz-ig!
Szia!
Azért az fontos lenne, hogy rádióadóval ellátott mikrofont használj.
Egy rádió vevő, /legyen kisrádió/, áthangolásához, nagyfrekis tapasztalat gyakorlat szükséges, és némi műszerezettség, frekvenciamérő, logika ezek min.alap dolgok.
Semmivel nem könnyebb egy mai zsebrádiót 60-80MHz-re lehangolni CCIR, sávról, mint pl. felhangolni 145-166MHz re. Ez utóbbi mégis előnyösebb, mert az adópanelhoz, kisebb, rövid antenna/drótantenna jár, mai napig használom/, nem sokat időt kell sza.akodni vele. Mellesleg több száz métert, átlehet hidalni, szakadás mentesen, 4tranzisztoros adónál 400-850m. külvárosban. Eagle vagy hasonló pc.progik pláne kezdőknek, szintén nem szükségesek, 20-30alkatrészt kockás papíron kell +tervezni, majd nyákfilcel 0,8-1,2mm. egyoldalas üvegszálas panelra megrajzolni.
Üdv mindenki.
Lenne egy elég hülye kérdésem. Vevőbol lehet adót csinálni? Gondoltam megkérdem, hátha. Ha jol tévedek megvan benne minden alkatrész, ezt ha visszafele használva nem is(mert ugye van valami erősítő a hangszórónak/fülhallgatónak)de talán. El is kezdek tanulmányozni 1-et. Válaszokat előre is köszi.
Hello, lehet, nagyon nem is kell hozzányúlni, mert a vételi frekvencia+KF-en sugároznak eleve. Anno ezt kihasználva mérték be az 50-es években, hogy ki hallgatja a Szabad Európát. Vagy ott van ez a nagyon gagyi gyerekjáték CB rádió, igen szellemesen 3 tranzisztorból elintézték az adót, vevőt egyaránt. Akár 10 méterig is jó volt.
10 méter nem tul sok, minimum 80-100 métert szeretnék(csak a telek területén). Pontosabban mit is kell csináljak 1 egyszerű rádióval hogy tudjak vele adni? Vagyis először keresek 1 egyszerű felépítésű rádiót... utána teszek fel képet, talánugy könnyebb segíteni...
Megépítettem ezt. De valami nem stimm, lehet a tekercs. Olyan lehet a tekercs hogy van ellenállása(100uH-s csak van 3,4 ohm ellenállása)? Az induktivitást ami most benne van(nem az ellenállásos) egy kapucsengőböl van.az antenna és az áramkör között volt. Másik megoldás, 1 rádióbol kiszedem, csak nem tudom melyiket kell... Esetleg valaki tud segíteni?
|
Bejelentkezés
Hirdetés |