Fórum témák

» Több friss téma
Fórum » Erősítő mindig és mindig
Mielőtt kérdezel, a következő két dolgot ellenőrizd! I. A helyes tápfeszültségek megléte. II. A kimeneten van-e egyenfeszültség. Élesztés.
Lapozás: OK   840 / 2499
(#) nagy_david1 válasza neocska hozzászólására (») Jún 18, 2011 /
 
Szerintem akkor már inkább Id=Ud/Rd
(#) neocska válasza nagy_david1 hozzászólására (») Jún 18, 2011 /
 
probáltam én a csatolt kép adataihoz igazitani
(#) Abukodonozo hozzászólása Jún 18, 2011 /
 
Köszönöm mindkettőtöknek a gyors választ!

Igazából a "melléklet2" kapcsolást akarom tanulmányozni. Az R1-R2 osztóval beállítom a gate feszültséget a tápfeszültség felére. Ekkor elméletileg már folyik drain áram. Akkor (a jelen esetben!) a munkellenállást hogyan számolom?
(#) steelbird válasza Abukodonozo hozzászólására (») Jún 18, 2011 /
 
Szerintem inkább az R3-R1 közös pontján kell a fél tápfeszültséget beállítani, vagyis a fet Ud-s feszültségével többet. Elvileg akkor vezérelhető ki legjobban a végfok. Ebből a feszültségből a fet Ug-s feszültsége alapján tudod számolni az R2-R1 osztót.
Az Ug-s és az Ud-s feszültség minden fetnél más-más.
(#) Abukodonozo válasza steelbird hozzászólására (») Jún 18, 2011 /
 
Értem! Végülis a kimenet kell féltápfeszen legyen, nem a gate. Az osztóval meg a draináramot állítom be.
(#) Nagy Tamás hozzászólása Jún 18, 2011 /
 
Üdvözlet mindenkinek! Valaki tudna ajánlani egy hatékony rövid zár ellen védő kapcsolást végerősítő kimenetére? Vagy esetleg egy két linket berakni?
Előre is köszönöm.
(#) ThomAce válasza Nagy Tamás hozzászólására (») Jún 18, 2011 /
 
Szia!

Látom, senki sem reagált korábbi bejegyzésedre...

Az olvadóbiztosítéknál jobbat nem tudok mondani, amit házilagosan el tudnál készíteni.

Rövidzár védelmet így oldottam meg az összes erősítőmben.
(#) steelbird válasza Abukodonozo hozzászólására (») Jún 18, 2011 /
 
Nem. A Gate osztójával a gate nyitófeszültségét állítod be. Az osztási arány pedig meghatározza, hogy mekkora lesz a Drain lábon a feszültség.
Vezérlés nélkül feszültséggenerátoros üzemmód lesz, vagyis a Drain munkaellenállása széles határok között változhat, a Drain lábon akkor is közel ugyanannyi lesz a feszültség.
A Drain munkaellenállása az átfolyó nyugalmi áramot határozza meg, és a kivehető teljesítményt befolyásolja.
Minél kisebb, annál nagyobb a kivehető teljesítmény. A váltakozóáramú erősítés viszont a munkaellenállástól függ. Az is csökken, ha csökkented a munkaellenállást.
(#) steelbird válasza Nagy Tamás hozzászólására (») Jún 18, 2011 /
 
Van topicja a védőáramköröknek, nézz ott szét.
(#) steelbird válasza ThomAce hozzászólására (») Jún 18, 2011 /
 
A biztosítékok lomhák, ha nincs megfelelően túlbiztosítva terhelhetőségre a végfokod, akkor egy pár század, vagy akár ezred másodberc is elég, hogy túllépd a terhelhetőségét a végtranzisztoraidnak és még azelőtt elhaláloznak, hogy a biztosítékod kiolvadt volna.
(#) Abukodonozo válasza steelbird hozzászólására (») Jún 18, 2011 /
 
Nem könnyű! Amire nekem szükségem lenne (a melléklet2.PNG alapján) az egy IRF540-es fettel felépített erősítő, 30 volt a tápfeszültség. Ez kb. 1,5 wattot kéne leadjon A osztályban. De sajnos a tervezés nem megy. Ha a kimenet egyenáramú szempontból féltápfeszültségen van, akkor az 100 mA drainárammal ez 15V x 0,1 A = 1,5 Watt teljesítményt jelent? Eddig jó? Az ellenállások kiszámolásához kellne egy kis segítség a megadott értékek alapján.

Köszönöm, hogy ilyen segítőkész vagy!
(#) steelbird válasza Abukodonozo hozzászólására (») Jún 18, 2011 / 1
 
Na várj... 1,5W -ot fűtsön el, vagyis annyi legyen a tápfeszültségből felvett teljesítmény, vagy a ténylegesen terhelésre leadott teljesítményre kell számolnod?
Nem mindegy.
De gyanítom, hogy mivel terhelőellenállás nincs megadva, így a munkaellenállásra eső teljesítményt kell számolni.
Vagy rosszul értelmezem?
Ez most egy házi feladat, vagy erősítőt tervezel?
(#) Abukodonozo válasza steelbird hozzászólására (») Jún 18, 2011 /
 
Igazad van. Egy 8 ohmos hangsugárzóra kell 1 esetleg 1,5 watt nagyságrendű teljesítményt leadnia. Erősítőt tervezek, dilletáns módon.
(#) steelbird válasza Abukodonozo hozzászólására (») Jún 18, 2011 /
 
Minél kisebb munkaellenállásod van, annál kisebb a torzítás, de csökken az erősítés és nő a drain áram.
Mekkora áramot szeretnél? 30V -nál 16V -ot számolj a fetre.
A fet Ug-s feszültsége 3,5 V körül van, azzal számolj.
A 16V -ot kell leosztanod, hogy megkapd a 3,5 V -ot.
(#) gabesz.mi074 válasza ThomAce hozzászólására (») Jún 18, 2011 /
 
Halli ! Köszi a válaszodat sokat segítettél vele. Viszont írtál nekem valamit az erősítő ki menetére kapcsolódó szűrőkről.
:4- Az erősítő kimenetére kell egy megfelelő kondenzátorokból és egy 10Ohm-os ellenállásból álló RC tag.
Ehhez a TDA2030 +tranzisztorpár hidalt verzióhoz megtudnád mondani ennek az RC tag értékeit pontosabban ? Tehát 10ohm és mekkora a c értéke. Elképzelésem szerint ez párhuzamos rc kapcsolás amit a ki menet egyik végére helyezünk el. Vagy ha egy linket küldenél ezzel kapcsolatban ahol olvashatok rólla azt megköszönném .
(#) Davidd hozzászólása Jún 18, 2011 /
 
Valaki megtudja nekem mondani hogy ez a nyak mar tukrozve van vagy nincs.Valaszokat elore koszonom.
(#) Abukodonozo válasza steelbird hozzászólására (») Jún 18, 2011 /
 
Azt hiszem, ez ma estére elég is lesz. Megpróbálok számolgatni, hátha lesz valami belőle. A kész dizájn jóváhagyásában is számítok majd a segítségedre.
(#) matyusz válasza Klaymen hozzászólására (») Jún 18, 2011 /
 
Üdv.
Nekem pont ez volt vele a baj nekem is pont ez a végfokom van most is én is szívtam vele de megérte. Éleszteni kell ha bármiben tudok segíteni írj! Részletesen elmondom.
(#) matyusz válasza Klaymen hozzászólására (») Jún 18, 2011 /
 
Elnézést most nézem, hogy akkor ez gyári? Mert akkor elszállt a végfok az egyiknél az npn tranyó a másiknál a pnp ezért van, hogy az egyiken +35 másikon -35 V van a kimeneten, cserés lesz.
(#) matyusz válasza Klaymen hozzászólására (») Jún 18, 2011 /
 
Darabja 2000 Ft körül van HQ -nál.
(#) pucuka válasza mangusta hozzászólására (») Jún 18, 2011 /
 
Szerintem keresztezési torzítás lesz. Mennyi a végfokod nyugalmi árama? Lehet hogyha egy kicsit nagyobbra állítod, megszűnik. Ha lenne szkópod, láthatnád is, és beállíthatnád a szükséges nyugalmi áramot is.
(#) matyusz válasza pucuka hozzászólására (») Jún 18, 2011 /
 
Én is erősítem ezt az ötletet. Én tranzisztoros végfokkal jártam így.
(#) steelbird válasza Abukodonozo hozzászólására (») Jún 18, 2011 /
 
Itt van. De azt tudnod kell, hogy ezek az egytranzisztorosak elég sokat torzítanak. A pozitív csúcsok laposodnak a kimenőjelnél, a színusz jelen is látszik. Pozitív irányba ugyanis csak a munkaellenállás tudja felfelé húzni a kimenő feszültséget, az meg a terheléssel együtt egy osztót képez. Azért írtam azt, hogy minél kisebb munkaellenállás kell. De akkor az áram túl nagy lesz.
Így is majdnem 2A az áram. Inkább kisebb feszültséggel kellene megoldani ezt az egytranyósat.

1fet.jpg
    
(#) Abukodonozo válasza steelbird hozzászólására (») Jún 18, 2011 /
 
Rengeteget segítettél, ezer köszönet!
(#) steelbird válasza mangusta hozzászólására (») Jún 18, 2011 /
 
Ha nincs nyugalmi áram, akkor B osztályban megy a végfok, ami kis hangerőn nagy torzítással jár. Minél jobban kihajtod, annál kevésbé torzít.
Mérni kellene egy nyugalmi áramot. Gyári, vagy saját végfok? Lehet, hogy bele van tekerve, eltekergették benne a nyugalmi áramot állító trimmert. De műszeres mérés nélkül inkább ne állítsd. Elszállhatnak a végtranzisztorok, ha túl nagyra állítod a nyugalmi áramot.
(#) steelbird válasza Abukodonozo hozzászólására (») Jún 18, 2011 /
 
Nincs mit!
De azzal számolj, hogy a tranzisztoron is, meg a 8 Ohmos munkaellenálláson is kb. 30 W teljesítmény lesz. Ha növeled a munkaelenállást, csökken a kivezérelhetőség, de nem fog annyira fűteni sem a fet, sem a munkaellenállás. Próbáld megtalálni az optimális értéket.
(#) Abukodonozo válasza steelbird hozzászólására (») Jún 18, 2011 /
 
Meglesz! Kellemes estét!
(#) Alkotó válasza Davidd hozzászólására (») Jún 18, 2011 /
 
Elég fura kérdés. Mi alapján kéne tudni bárkinek is?
(#) steelbird válasza Davidd hozzászólására (») Jún 18, 2011 /
 
Szerintem ez alulról, a forrasztási oldalról nézve a nyák.
De rajz jó lenne, akkor biztosra lehetne menni.
(#) Klaymen válasza matyusz hozzászólására (») Jún 18, 2011 /
 
Igen én is megtaláltam a HQ-nál, viszont az a baj hogy az sima STK086-os nekem meg STK086G-s van. A 2 típushoz ajánlott (általam talált) kapcsolási rajzok szerint nem mindegy melyik IC-t rakom bele sajna. Az e-bay en van G-s, Magyaro.-on nem találtam. Igen amúgy gyári végfokról van szó, s nagyon érdekelne egy STK hangja, sok jót hallottam róla! Az élesztéshez viszont megköszönném a segítséged, ha majd aktuális lesz. Szóval akkor egyértelműen végfokos a dolog? Neked is G-s típus van? Vagy mit cseréltél mire? Köszi a válaszokat!
Következő: »»   840 / 2499
Bejelentkezés

Belépés

Hirdetés
XDT.hu
Az oldalon sütiket használunk a helyes működéshez. Bővebb információt az adatvédelmi szabályzatban olvashatsz. Megértettem