Fórum témák
» Több friss téma |
Gondolom akkor azt is megnézted, hogy ha a tekercsekbe teszek az mennyit ér...
Ha a tekercsbe is teszel vasat, meg a tekercsek mögött is vas van, akkor a kis eredő légrés miatt elég a vékony mágnes (olcsó). Ha nincs vas a tekercsekbe, akkor mindkét oldalra kell mágnes és vastagabb is kell legyen (drága).
Megint előkerült az áttétel a szélgépnél. Segítség lenne, ha valakinek van összeállított áttétele, és megmérné egy 8-as vagy 10-es ékszíjas egy és két lépcsős összeállítás indító és forgatási nyomatékát. Segítene eldönteni, hogy egy vízszintes tengelyű szélkerék alkalmas-e nagy áttétel mozgatására.
olyan kérdésem lenne, hogy a szilikon alkalmas a mágnesek és tekercsek rögzítéséhez? (sziloprasztó)
Ha elég szilárd és ellenáll az időjárásnak akkor igen...
Mármint arra gondoltam hogy a benne lévő ecetsav meg stb... nem oldja a lakkot?
Ezt tisztázni kellene akkor mielőtt mágnest veszek:
Tehát ha a tekercsben is van vas az azt jelenti, hogy ugyanannyi feszültségem lesz 5mm vastag mégnessel,mint 10mm-essel? Ezt fontos lenne tudni.
Én inkább az asszinkron motor átalakításának vagyok híve,egy már működik nekem (400/p fordulaton 1700W),régebben írtam róla.A légmagosnak a sok hátránya mellett két előnye van,barkács szinten is gyártható,kicsi az indítónyomatéka(terheletlenül)Ez utóbbi viszont csak látszatelőny,mert ha 1-2m/s szél megindítja,az még csak dísznek jó,a szomszéd sárgul.A fent említett generátor indítónyomatéka 1,5Nm,az 5m2-es Savonius 3m/s-nál indítja el és 1,5-2m/s-ig forog.Ebből széltartományból még szó sem eshet teljesítmény kivételről.A visszatáplálós inverterem 50V-tól kezd ráterhelni,ezt 4m/s-nál éri el itt 20-40W-ot képes betáplálni,efölött már csak a szél kérdése.Aki mégis légmagosat akar csinálni,minél nagyobb átmérőben tegye.A tekercseket trapéz alakúra,minél hosszabb sugárirányú tekercsoldallal(ez vesz részt az indukcióban),de ez kompromisszum kérdése,mert a kisebb átmérőnél már erősen csökken a kerületi sebesség.A tekercseket vagy fazonhuzalból,vagy több vékonyabb összefogott vezetékből,így kedvezőbb kitöltési tényezővel laposabb tekercs készíthető.A minél kisebb légrést,meg a két mágnestárcsát már nem kell említenem,bár láttam már olyan megoldást,amiben egy mágnessor volt és tekercsek két lágyvaspólus között,ez talán jobb mint a mögé rakott vastekercs.
Nemrég megmutattam a kétlépcsős 1:11-es fogasszíjáttételemet,szerintem nagyon jó,a hatásfoka 90% fölött van,amikor nálam volt a nyomatékmérő nem tudtam kimérni az állandó szellő miatt.A vízszintes tengelyűnél nagyobb a fordulat,vékonyabb szíjak kellenek ez árban sokat számít.A sima ákszíj biztos rosszabb,mert jobban kell megfeszíteni és a csapágyakat is igénybeveszi.Még egy lényeges dolog a 3f generátor mind a hat végét ki kell vezetni,így 3 feszültségtartomány közül lehet választani.Most rákötöttem az invertert és az áttételt megváltoztattam 1:8-ra,az egyenirányítást megváltoztattam fázisonkéntire,így egész jól be tudtam állni az inverter működési tartományára,annak ellenére,hogy MPPT-s napeleminverter.
Azért valami adatot találtam a füzetembe,amikor a nyomatékokat mértem,a generátor 1,5Nm,a teljes hajtás,csapágyak,generátor együtt, szélkerék lapátján mérve 15Nm.Három kerekem van a generátorhoz,akkor 1:10 volt az áttétel.Nagyjából 1m/s körüli szellő segített rá,tehát ez az áttételezés nem sokat ront a helyzeten.
Tulajdonképpen igen. A mágnes vastagsága a légrés mérettől függ, légmagosnál az egész tekercsvastagság légrésnek számít, vasmagosnál roszabb esetben is csak 1-2mm légrés marad.
Persze van a vastagságnak más korlátja is, pl a termelt áram lenz tv értelmében visszahat, a mágnes vastagságának a visszahatás mértékhez is van köze. Pontos számításokat nem tudok mondani, mert nem foglalkozok a mágneses generátor technikával. (olvasni kell szakirodalmat..) Én 1 mágnestárcsás vasmagos generátorra tennék legfejebb 5mm vastag neot, 2 mágnestárcsás vasmagosra meg 3mm körülit. (légrés oldalanként 0.5mm körül lenne).
Na meglett az oszlop. 5m40centi, 9 centi átmérő, 3mm falvastagság, 40 kilós. Már csak ki kell ásni az alapot neki.
Egyenlőre felkerül a tárcsagenerátor, aztán majd kap egy megfelelő dc motort mint generátor, vagy ha sikerülne szerezni akkor egy direct drive mosógép motorját. Jó sok tekercs van benne és csak mágneseket kell bele pakolni...
Bocsi,de mégegy kérdés: Az hogyha elég vastagok a tekercsek, (3 cm) az nem kívánja meg a vastagabb mágnest?
Ha vas van benne, akkor is bőven elég a 2 oldali 5mm mágnes vastagság, egyoldali mágnesezés esetben talán lehetne vastagabb az 5mm től egy kicsit (7-8).
közbe szimulálgatok, és talátam egy hibát a tárcsagenerátor konstrukcióban, nemsoká leírom.
Felteszek pár szimulációs eredményt:
Tárcsagenerátor részlet. Baloldali körrészlet vasmagos, jobboldali légmagos. Vas tárcsák vastagsága 20mm. Mágnes vastagsaág 5, 10 mm (NdFeB32). Tekercsmagasság 8, 28, 48 mm (mágnes felületek távolsága 10, 30, 50 mm). Légrés oldalanként 1mm. Terhelés (copper részben) 120meneten 10A.
A terheletlen eset kivételével mindig rajta van a terhelés (ellentétes indukciót hoz létre, mint a mágnesek).
Amit észrevettem az a tárcsa vastagsága, mivel itt csak egy kört szimuláltam így a valóságban fele ilyen vastag tárcsa is elég (fele fluxus jobbra fele meg balra menne..), de gy is 10mm adódna ide, ami a mágnes szélességének a fele! Ha ettől jóval végonyabb a tárcsa, akkor betelít és ezzel csökkenti az indukciót a tekercstérrészben! A program azonos mélységi mérettel számol minden alkatrészt, a valóságban a tárcsában a mágnesek "síkja" mellé is kiterjed a fluxusvezetés, de így sem mernék negyed mágnesszélességű tárcsa alá menni. 10mm tárcsa kell a 40mm szélességű mágneshez. Sőtt az is kedvező, ha nem a tárcsa szélére kerülnek a mágnesek, hanem beljebb pár centivel. Aztán látszik, hogy vassal az 5mm mágnessel még 28, 48mm szélességű tekercsmagasságnál is elfogadható a tekercstér indukciója, a légmagos eléggé elhasal a vékony mágnessel. Az alsó grafikonon a tekercstér közpvonalán mért(számított) indukció van ábrázolva (a hely, hossz függvényében.)
Köszönöm a választ, a 997919-es hozzászólásodban megírtad az áttételed nyomatékát a generátorral együtt. Azt figyelembe is vettem. Kisebb teljesítményeknél viszont elég lenne 8-as, 10-es fogazott ékszíj, és engem csak az ékszíjhajtás adatai érdekelnek, mert nem „ragadós” generátorban gondolkodom. A hosszú téli estéken biztos be fogom mérni
Szóval akkor azt mondod hogy a tekercsek javára érdemes eltolni a dolgot?
Ezt valahogy nem értem. Kifejtenéd bővebben? Az Enyém már 1.5 éve megyen és amit Sziriusz kolléga segített az nem kevés. Amit kaptam tőle számitási adatokat nagyon is valósak, és helytállóak. Nem dicsekvés képpen: http://www.indavideo.hu/video/vizszintes_tengelyu_szelgenerator/ http://www.indavideo.hu/video/Ket_szelgep_teszi_a_dolgat http://www.indavideo.hu/video/Szelkerek_generatorral http://www.indavideo.hu/video/Szelgenerator_ejszakai_uzemben
Mármint arra értettem,hogy több tekercs kell mint mágnes?
Egyépként tényleg: Ha van 10 mágnesem, ahoz mennyi tekercset érdemes tenni?? (vasmagos egymágnestárcsás) Az gond hogyha a tekercsek nem mind egyforma vastag huzalból, és egy kis menetszám eltéréssel készülnek?
Üdv!
Énis aszinkron motor átalakításán töröm a fejem. Egy 960as fordulatú motorom van 0.75kw. Kérdésem hogy milyen forgorészt kell bele csinálni hogy müködjön és tisztességes áram és feszültség jöjjön le róla minél alacsonyabb fordulaton?
Nem kell több tekercs mint mágnes. Inkább fordítva.
Az a baj, ha 10 mágnesed van csak 1 vagy 2 fázisú generátort lehetne csinálni belöle. Az 1 fázisú nem nyerő, a 2 fázisú ragad mint állat, minimum 3 vagy több fázisú generátor amit érdemes csinálni. 10-et 3-al osztani nem jó. Az lenne a legjobb ha szereznél még 2 db mágnest és 12 mágneshez 9 tekercset készítenél és összekötnéd 3 fázisba. Ez az összeállítás biztos siker, viszont a huzal átmérője ne legyen különböző, és menetszáma is azonos legyen minden tekercsnek, különben bukta lesz. Üdv:rossman
6 tekercs, 10 mágnes, 3 fázis.
Átlós tekercsek azonos fázisban vannak, sorba/párhuzamba köthetők.
Sajnos még elég kezdő vagyok: Ha van három fázis akkor azok teljesítménye összekötve összeadódik?
Ha van 9 tekercsem és 3 fázist akarok akkor 3-asával sorba összekötöm?
Lenne még egy mentőötletem a generátorommal kapcsolatban, készítek egy második mágnestárcsát, viszont gyengébb vinyó mágnesekkel. Így is létrejöhet a homogén mágneses tér a tárcsák között?
Ez csak abban az esetben lehetséges,ha az összes tekercsben egyszerre zajlik le az indukció.
Ekkor simán sorba köthetőek.
Hozzávetőleg névleges fordulaton fele teljesítményt lehet kivenni.A nálunk elérhető mágnesekkel nehéz kis légrést elérni,bár régebben voltak erre ötletek,de szerintem nem kell bonyolítani úgysem a generátorral lesz a fő probléma.A motornak 3fázisúnak kell lenni,ha hat kivezetése van három feszültségtartományt választhatsz,azonos teljesítmény mellet az egyenirányítástól függően.A fele kapocsfeszültség bitosan elérhető.A forgórész helyett célszerű másikat csinálni,ha van gépmunkára lehetőséged,de én már láttam valamelyik fórumon,hogy valaki flexel alakította át és úgy is jó lett.A mágnesek kialakítása függ a motor tekercselésétől,milyen indítónyomatékot és milyen egyenletes járást akarsz terhelésre,de ezek kompromisszum kérdése és a teljesítmény rovására megy.
De az alapelv az ez nem? Tehát nem sokan terveznek 3 fázisú szélgenerátort, úgy hogy külön használják mind a 3-at.
Miből tudom, hogy egyszerre zajlik-e le az indukció?
Azt hogy hány fázis van azt a tekercsek és a mágnesek száma határozza meg,
pl 9 tekercs 9mágnes az 1 fázis lenne, de Gyakorlatban a mágnesek dipólusossága miatt mindig páros a mágnesek száma! 9 tekercs, 9+-1 db mágnes(8; vagy 10), az 9 fázis. Mametmatikailag bitos van egyértelmű logika a sorozat folytatására, de sokkal egyszerűbb a grafikus megoldás. (lerajzolod egységkörökön a tekercseket és a mágneseket jelképező pontokat, majd egymásra teszed, egy tekercs-mágnes párt fedésbe hozol, megkeresed a következő egymást fedő pontpárt, és az ezek közötti tekercspontok száma lesz a fázisok száma. Kiválóan alkalmas az SPL nyáktervező erre is (sokszög funkció), de autocadet, vagy papírt is használhatsz...) Tehát az összes tekercs-mágnes pontpár, ami egyszerre (azonos elfordulási szögnél) kerül fedésbe egy fázishoz tartozik (azonos tekercselési iránnynál vagy azonos fázisú vagy ellenfázisú lehet, attól függően hogy É vagy D pólus van a tekercs felett, ezt figyelembevéve kell összekötni). |
Bejelentkezés
Hirdetés |