Fórum témák

» Több friss téma
Fórum » Elektronikában kezdők kérdései
- Ez a felület kizárólag, az elektronikában kezdők kérdéseinek van fenntartva és nem elfelejtve, hogy hobbielektronika a fórumunk!
- Ami tehát azt jelenti, hogy a nagymama bevásárlását nem itt beszéljük meg, ill. ez nem üzenőfal!
- Kerülendő az olyan kérdés, amit egy másik meglévő (több mint 17000 van), témában kellene kitárgyalni!
- És végül büntetés terhe mellett kerülendő az MSN és egyéb szleng, a magyar helyesírás mellőzése, beleértve a mondateleji nagybetűket is!
Lapozás: OK   107 / 3965
(#) szabi83 válasza K.Leslie hozzászólására (») Júl 24, 2007 /
 
mit szeretnél amúgy?
(#) K.Leslie válasza szabi83 hozzászólására (») Júl 24, 2007 /
 
egy 1-5V ig változó feszültségre pl 500mV tal megemelni. Azaz van két feszültség amit összegezni szeretnék.
(#) ferci válasza K.Leslie hozzászólására (») Júl 24, 2007 /
 
Nem láttam, honnan indult a téma, ezért bocs....

1., Használj azonos értékű ellenállásokat ( R1...Rv ), akkor Uo= - (U1+U2+U3)
2., Első ránézésre ez egy invertáló összegző erősítő , de nem LM386-ra
készült, az az érzésem, hanem + / - tápos műv. erősítőhöz.
3., Nem lehet (nincs értelme ) táppal egyenlő vagy annál nagyobb
leosztatlan feszt beadni ( nálad 5v be, táp meg szintén 5 v ), ill. az eredő fesz ne lépje
azt túl.

Az offset-bemenetre potméterrel ( a + /- táp között ) olyan feszt adsz, hogy a kimeneten 0 volt legyen 0 bemenet esetén.
(#) ferci válasza K.Leslie hozzászólására (») Júl 24, 2007 /
 
Told el az offsettel pl 500 mV-ra.
Ne felejtsd el, hogy így invertál, tehát lábcsere kell:
(-) <> (+)...

Offset korrigálva... poti csúszka ( nagyohmos) a (-) tápon, végei a két offset bemeneten.
(#) K.Leslie válasza ferci hozzászólására (») Júl 24, 2007 /
 
Ezt kipróbálom, LM386-r4a mit tudsz javasolni? Az ellenállások ugyan akkorák...
(#) K.Leslie válasza ferci hozzászólására (») Júl 24, 2007 /
 
A tápot 12V ig tudom állítani, csak egy feszültség osztóval vittem le 5V-ra.
(#) ferci válasza K.Leslie hozzászólására (») Júl 24, 2007 /
 
LM386-ra momentán semmit... a kimenete tápközépen van alapban.
Csináld a 741-gyel, aztán variálhatsz az Rv-vel erősítést, az offsetet meg már tudod.

A 12 voltból tudsz csinálni +/- 6 voltot, de akkor a kimenő sem lesz 4-5 voltnál nagyobb.
(#) K.Leslie válasza ferci hozzászólására (») Júl 24, 2007 /
 
Rendben köszi mindent. Kipróbálom és írok.
(#) K.Leslie válasza ferci hozzászólására (») Júl 24, 2007 /
 
A potmétert hoyg kössem be az offsetre? a 3 lábat hova?
(#) K.Leslie hozzászólása Júl 24, 2007 /
 
Ja és itt a Vcc-/+ ra rakjak rá 5V ot és testet?
(#) ferci válasza K.Leslie hozzászólására (») Júl 24, 2007 /
 
12- ből +/- 6 volt....

A két offset kiv-re a poti ( 10k A ) széleit, a csúszkát a -6v-ra.
A kimenő nem lehet több, mint írtam, 4-5 voltnál - oda kicsi a tápfesz.

Mi a terhelés?

dupla.jpg
    
(#) K.Leslie válasza ferci hozzászólására (») Júl 24, 2007 /
 
nincs terhelés, ez egy jel, levegő mennyiség mérő, azt akarom, hogy úgy érzékelje, hogy több levegőt szív be....
(#) ferci válasza K.Leslie hozzászólására (») Júl 24, 2007 /
 
Akkor nem kellenek a BC-k sem, a 47 µF helyett elég 2,2...4,7 uF, 7. láb direkt test.
(#) K.Leslie válasza ferci hozzászólására (») Júl 24, 2007 /
 
Rendben. Köszi most mennem kell, ha összeraktam írok. Mégegyszer köszi mindent.
(#) Gery hozzászólása Júl 24, 2007 /
 
Helló
Nemakartam ennek a kérdésnek új témát nyítni ígyhát ide írom:
Föként a régi nintendó és sega játékokba volt az mikor egy piszolyt fogtál a kezedbe és ahogy mozgattad a képernyőn is úgy mozgott a célkereszt.Ezt a tv-n keresztűl érzékelte infrásan?Vagy esetleg rádiósan?Hogy csinálja?
(#) fongab válasza Gery hozzászólására (») Júl 24, 2007 /
 
A TVben mindig egy pontba világit ( képcsöves TV a képcső végéről ami benne van a készülékbe indítanak egy elektron sugarat ez belecsapódik a TV képernyőbe amit nézel mindig csak egy pont világit ) de olyan gyorsan történik hogy a szemed nem veszi észre. Ha ezt egy fotó dióda vagy tranzisztorral figyeled akkor megvan ez a pont.
Tehát nem infra, nem rádiójel.
üdv.
(#) Gery válasza fongab hozzászólására (») Júl 24, 2007 /
 
hmm ez sose jutott volna eszembe
kössz a választ csak érdekesség képen kicsáncsi voltam rá
(#) zozz12 hozzászólása Júl 25, 2007 /
 
Sziasztok!

Meg tudnátok mondani mi az a GND?

Előrre is köszi!!!
(#) ferci válasza zozz12 hozzászólására (») Júl 25, 2007 /
 
Ground, "test", "föld", "0 volt", az áramkör vonatkoztatási pontja, stb.
(#) zozz12 hozzászólása Júl 25, 2007 /
 
Hy!

Köszönöm a gyors, érthető választ!
(#) ferci válasza K.Leslie hozzászólására (») Júl 25, 2007 /
 
Így rakd össze, rajt van minden. Ha nem probléma a kimeneti polaritás, a 2. IC elmaradhat. A biztonságos kivezérléshez +/- 9 volt ( vagy több is lehet ) tápfesz ajánlatos.

Az offset csak 50-100 mV-ot visz.

(#) fongab válasza ferci hozzászólására (») Júl 25, 2007 /
 
Ground GND álltalába a digitális áramkör 0 vezető ehhez méred a tápfeszt a be/ki meneti szinteket
Test analóg áramkör viszonyítási pontja ehhez méred a tápfeszt be/ki meneti szintet analógnál két irányú lehet be 1V kimenet 10V vagy, be-1V ki 10Va testhez képest.
Föld villamos hálózatnál használják és a földet jelenti ténylegesen elvileg 1m2 vezetőt lekell ásni a földbe.
Van még a nulla ez ismét villamos hálózat de itt a tekercsek közép pontját jelölik amihez képest kiadják a három fázist
0 volt nincs feszültség itt mihez képest mert ha L1 fázist mézem a L1 hez nem lesz feszültség ha L1 nézem L2 hoz 420V ha a L1 nézem a 0 hoz 230V és ha a L1 nézem földhöz akkor megint 230V tudok mérni. Tehát ez csak azt jelenti hogy a mért két vezető között nincs fezültség különbség nem azt hogy nem ráz meg.
Általánosságba mind a kiindulási pont.

Ferci én a második 741hez tennék ellenállást mert az első -6V a második +6V fűteni fog rövid ideig és csak egyszer. Második 741 2/6 láb 10Kohm
(#) ferci válasza fongab hozzászólására (») Júl 25, 2007 /
 
Ja, igaz... javítva.
(#) K.Leslie válasza ferci hozzászólására (») Júl 25, 2007 /
 
Köszi mindent, 12V os tápfeszt tudok neki adni max... Kipróbálom és írok...
(#) MaxPower hozzászólása Júl 25, 2007 /
 
Hali,

Gondoltam rendelek a netről ledeket, köztük fehéreket meg kékeket is, de elvesztem a hatalmas kínálatban.
minden boltban van több típus is 80-500 forintig.
De melyiket vegyem?
Autó műszerfalába kéne egy haveromnak, gondoltam fontos, hogy erős legyen, meg azért még ne vakítson kb 5cd jó lehet.
Ami feltűnt az árkülömbség. Miért van, hogy az elektroartnál 12cd-ás fehér az 88HUF, az HQ-nál 6cd-ás 377HUF? Talán minőségbeli és a 12cd nem 12? Mert a art-nál van 3.2cd-ás is és az is 129HUF - nem az erősebb a drágább? vagy hogy van ez?
(#) fureszk válasza MaxPower hozzászólására (») Júl 25, 2007 /
 
ne vakítson? 1,5Cd már vakít ha belenézel.
(#) MaxPower hozzászólása Júl 25, 2007 /
 
Jó, de van előtte színezett előlap
(#) Norberto válasza MaxPower hozzászólására (») Júl 25, 2007 /
 
Próbáltál már esti sötétségben belenézni egy LED-be közvetlenül?

Az az 5 candela olyan szinten meg fogja vakítani az illetőt esti vezetésnél, hogy sírni fog, cseréld ki neki mielőbb...

...de csináld csak, szerencsére nem az enyém lesz a végeredmény

Bár lehet, hogy tetszeni fog az illetőnek, és nem fogja bevallani (lehet, még magának se), hogy erős neki a LED...csak amikor majd emiatt fárad el a vezető szeme, és irritálja azt, és ezért kerül csúnya szituációkba...akkor aztán nem szeretnék a közelében lenni se gyalogosként, se autóval, sehogyansem...

Az én személyes tapasztalatom, hogy esti vezetésnél kerüli a szemem az erősebb fényeket...a legmegnyugtatóbb, ha csak nagyon--nagyon halványan!!!, de határozott színnel van kivilágítva akármi...akár az autó belsejében, akár a környezetben...
(#) MaxPower válasza Norberto hozzászólására (») Júl 25, 2007 /
 
Végülis, ha pont szembe vagyok a ledekkel akkor mindegyik vakít. - majd ha megjön neki az új számlap, akkor a biztonság kedvéért próbálgatunk párat és csak utána rendelek - engem ami igazán érdekelt, hogy miért vannak ekkora árkülönbségek?
(#) Norberto válasza MaxPower hozzászólására (») Júl 25, 2007 /
 
Ez gyártó és boltfüggő dolog...ennyi.

Amúgy szerintem erre a célra (mivel amúgy is nagyon gyenge fényű fog kelleni), talán a 20-30 Ft-os Lomex-es LED-ek is bőven jók lesznek...
Következő: »»   107 / 3965
Bejelentkezés

Belépés

Hirdetés
XDT.hu
Az oldalon sütiket használunk a helyes működéshez. Bővebb információt az adatvédelmi szabályzatban olvashatsz. Megértettem