Fórum témák
» Több friss téma |
Fórum » LED-es kivezérlésjelzők
Témaindító: KeserűCukor, idő: Márc 27, 2006
Témakörök:
Ne felejtsük el, hogy m.joco igen meredek tűimpulzust szeretne 'mérni' a kivezérlés-jelzővel! Annyi módosítással, hogy a lefutó élet szeretné időben megnyújtani.
Most tényleg nincs kedvem jelalakokat rajzolgatni, de végeredményképp a két megoldásom ugyan azt éri el.
m.joco!
Kép: Hivatkozás Az értékeket csak beírtam, ki kell őket kísérletezni, ahogy a trimmerek állását is.
Ha nem haragszol, annyit módosítanék a rajzodon, hogy a TL kimenete és az elkó közé egy diódát elfelejtettél betenni, mert így vissza is rántja a feszt ( követve a bemenet..). Utána lehet par. ellenállással az időt beállítani (RC).
Jujj tényleg!
Mi az hogy visszamenőleg nem tudom szerkeszteni a hozzászólásaimat?! Nem baj, akkor itt van mégegyszer: Kép: Hivatkozás
Nagyon szépen köszönöm. Azért lesz jó, hogy 10 LED-ből fog állni, mert kísérletezgetni szeretnék vele, hogy mennyi LED villanna fel ha távolabb van a villám, és mennyi ha közelebb. Bár lehet hogy nem lesz közte különbség. És ha mégis lenne, villanás és mennydörgés időbeli különbségéből lehetne következtetni a villám/vihar távolságára. Bár lehet hogy ez is hüjeség, de a kisérletezgetés jó móka lesz
Attila86: Ez a kapcsolás akkor megnyújtja a villámdetektor által kreált jelet? És azt hogy mennyire nyújtja meg, azt az egyik trimmerrel lehet állítani? És akkor az értékek mennyire jók - úgyértem meg lehet ezt építeni, vagy melyik alkatrészen kell állítani??? És az IC-nek megfelel a TL072CP? Idézet: „Azért lesz jó, hogy 10 LED-ből fog állni, mert kísérletezgetni szeretnék vele, hogy mennyi LED villanna fel ha távolabb van a villám, és mennyi ha közelebb.” Na, éppen ez az, amire az 555 alkalmatlan! :yes: TL072CP megfelel. Sőt, bármelyik hasonló műv. erősítő megfelel.
És szerintetek mi fog történni? Úgyértem lesz különbség a jel erősségében, ha más-más távolságban lesz villám?
Ha Attila86 megoldását (rajz) építed meg, lesz különbség a jelerősségben.
A "megnyújtást" az R2 trimmerrel tudod állítani. Azonban ezzel egyidőben az OPA erősítése is változik, ezért azt pedig R1-el kell utána állítani. Tehát elöször R2-vel a "nyújtást", aztán R1-el a jel erősségét kell beállítani.
A kapcsolásban használható minden hasonló műv.erősítő. Nem tudom hogy meg kell-e jegyeznem, hogy ebben az esetben persze a lábkiosztásra illik odafigyelni... "És szerintetek mi fog történni? Úgyértem lesz különbség a jel erősségében, ha más-más távolságban lesz villám?" Ha a villámoknak más-más hangerejük van, akkor nyílván... "És ha mégis lenne, villanás és mennydörgés időbeli különbségéből lehetne következtetni a villám/vihar távolságára. Bár lehet hogy ez is hüjeség, de a kisérletezgetés jó móka lesz" Ez köztudott hogy működik, mivel a fénynek és a hangnak más a terjedési sebessége. Ebből könnyen kiszámolható a villám/vihar távolsága. A villanástól elkezdesz számolni másodparcenként, és amikor meghallod a handját, akkor ahol tartottál szám, annyi asszem kilométerre van. De a távolságban nem vagok biztos. Tényleg, ezt akár egy fotodiódával és mikrofonnal, meg egy számlálóval és kijelzővel szépen meg lehetne csinálni...
Ha a mp.-ben eltelt időt elosztod 3-mal, közelítőleg megkapod a távolságot km-ben. A hang átlagos atmoszférikus terjedési sebessége 344 m/s.
Félreértettél. Tudom hogy a hang és a fény megjelenése közti időből ki lehet számolni, hogy hol a villám. Én azt akarnám kipróbálni, hogyha pl. a számolásból az jön ki, hogy a villám 5 km-re van, és a kiv. jelzőt úgy állítom be, hogy pl. csak 2 LED égjen, akkor a következő villám pl. már 4 km-re van, akkor 4 LED fog-e égni. Szóval hogy a számolásos módszerrel kipróbálni a kapcsolást, hogy lehetséges volna-e vele gyakorlatilag a villám távolságát, megközelítőleges távolságát mérni/kijelezni. És például az utolsó LED-del meghajtanék egy tranyót, az meg működtetne egy kis hangszórót, és lehetne viharjelző. Szóval ha az utolsü LED is égne, és hangjelzést is kapnék, akkor tudnám, hogy "menekülni kell". És én arra volnék kiváncsi, hogy ahogy közeledne a villám, vele lineárisan növekedne a detektor által adott jel??? Vagy logaritmikusan(mert vagy a LM3914 vagy LM3915-ös IC-t akarnék használni)
Vagy szerintetek teljesen hüjeség és felesleges vele foglalkozni???
"És én arra volnék kiváncsi, hogy ahogy közeledne a villám, vele lineárisan növekedne a detektor által adott jel??? Vagy logaritmikusan(mert vagy a LM3914 vagy LM3915-ös IC-t akarnék használni)
Vagy szerintetek teljesen hüjeség és felesleges vele foglalkozni???" Igen, szerintem ez hülyeség. A kivez.jelző ic csupán a villám hangerejét fogja 'mérni'!! Ha halk lesz a villám akkor kevés led villanfel, ha pedig hangos, akkor több led. Ennyi. Ha a vihar távolságát akarod kivez.jelző ic-vel kimutatni, akkor kell elé egy olyan kapcsolás, ami a vihar távolságával fordítottan arányos feszültséget szolgáltat. Itt jön szóba a fotodióda+mikrofon... Idézet: „A kivez.jelző ic csupán a villám hangerejét fogja 'mérni'!!” Nem a hangerejét, hanem a villám, mint kisülés által keltett elektromágneses sugárzást veszi a detektor, mint egy rádió-vevő. Szóval a villámkeltette el. sugárzás fordítottan arányos a villám távolságtól? Szóval ha a villám kétszer olyan közel van, akkor a vevő is kétszer akkora jelet fog venni?
Ha nem is pont kétszer, de nagyobbat. Azért ez a villám 'milyenségétől' is függ. (Erősebb/gyengébb villám...)
A 6.oldalon lévő (#19807) hozzászólásban lévő kapcsolást szeretném megépíteni, megvettem a két LM3915-öt hozzá. Nem egyszínű LEDekből szeretném, hanem zöld-sárga és pirosból állna. A kérdésem az,hogy hogy áll ez, hová rakjam a zöldet és hová a piros ledet? LM3915nél is így kell állnia az IC-nek, hogy a pöcök ha lent van, akkor állnak így a led színek?
Bővebben: Link kép
És látok a kapcsolásban ilyet: 1N4148 Ennek van iránya vagy mindegy hogy rakom be?
A tápja + - 12V vagy +12V és föld?
Nem mindegy. A dióda negatív pólusa az, amelyik vonallal van jelölve (a kapcsrajzon és az alkatrészen egyaránt). Csak +12 V és föld kell neki, nem igényel szimmetrikus tápot.
Nem! Nem mindegy! Amerre a nyíl mutat, arra kell lennie a diódán is a kis vonalkának!
És ennek csak +12 voltot kell adni simán. Peti.
És a LED színeket jó lesz úgy bekötni, mint a képen a 3914nél ahogy áll a dolog?
Látod nem értik mit kérdezel. A panelen jobbról balra halad a fény. Ezért vagy egy cross huzalozást csinálsz a diódák és az IC lábak között vagy fejjel lefelé használod a panelt, vagy befelé hajlítod a LED-eket stb...
Ha egyszínű az összes led, akkor nincs gond a fenttel meg a lenttel, mert ha a teteje kezd el villogni, akkor fejreállítom az egész cuccot, de ha fölülre piros ledet rakok és a teje kezd el villogni, akor hiába állítom fejre,hogy alulról villogjon, a piros lesz alul és az nem jó. Zöld ledet akarok alulra és azt akarom,hogy az villogjon gyakrabban.
Rajzoltam: http://villamweb.fw.hu/kivez.JPG z=zöls s=sárga p=piros 1= az LM3915 1-es lába
Ha függölegesen használod akkor kisebb a probléma, mintha vizszintesen balról jobbra szeretnéd a kijelzést. Az egyes lábon kezdődik a kivilágítás és halad a 10 felé. Ezért a normális színhasználat szerint zöld az 1-re piros a 10-re. Aztán úgy forgatod ahogy akarod.
1 lábra köthető 2 led? Csak mert akkor 20 ledet villogtatnék. És ellenállás nem kell a ledek elé? ( A rajzon nincs.)
köthető sorba és párhuzamosan is, csak az áramgenerátor terhelését kell beállítani Viszont ügyelj hogy azonos gyártású LEDeket használj mert az azonos fényerő nem garantált. A LED-eket tápláló + ágba tehetsz egy közös előtét ellenállást, ha nagy feszültségről hajtod az áramkört > 6V ez esetben nem az IC disszipálja el a teljes veszteséget.
A most készült erősítőmre teszem. A tápot onnan kapja majd az erősítőből? Az 12Voltos tápról megy.
Mehet 12 V-ról, csak az IC áramgenerátorain 10*30 mA folyik át és 10,5 V feszültség esik. Ekkor 3 W -nak kellene disszipálódni az IC-n Ez szvsz sok lenne neki. Ebben az esetben van értelme az előtét ellenállásnak.
Persze hogy kell előtét-ellenállás. Csak azt hittem ez egyértelmű, ezért nem írtam.
Szia! :wave: :puszi:
Csak a ledjeim döglenek meg a másodperc törtrésze alatt. 1K-s potit raktam.
Az sok. 100 Ohm alatti ellenállás kell. Ha minden LED világít és nem akarsz fényerő csökkenést akkor 40 Ohm-osat 1,5 W tegyél be !
A LEDjeidnek nem lesz semmi baja ellenállás nélkül sem. Az átfolyó áramot az R1-R2 ellenállással programozod be az áramgenerátornak. |
Bejelentkezés
Hirdetés |