Fórum témák

» Több friss téma
Fórum » MSP430 mikrovezérlők
 
Témaindító: gomzito, idő: Ápr 21, 2006
Témakörök:
Lapozás: OK   6 / 139
(#) icserny válasza balux33 hozzászólására (») Szept 14, 2011 /
 
Idézet:
„Szerintetek jó lenne egy kezdőnek ez a cucc?”
Szerintem jó, mert a Launchpad-hoz adott mikrovezérlők korszerűek, de meglehetősen leegyszerűsítettek (a PIC-hez képest feltűnően kevés periféria van bennük), így viszonylag jól átlátható minden. A 16 bites felépítés, a hatékony utasításkészlet és címzésmód, s az, hogy egyetlen, 64 kbájtos címtérben minden közvetlenül elérhető, kellemessé teszi a programozást, akár assembly nyelven is.

Az itt elsajátított ismeretek az MSP430 család nagyobb tagjainál is felhasználhatók, de viszonylag kevés munkával PIC24-re is át lehet térni. PIC24-hez egyébként a Microstick a kezdőknek való olcsó fejlesztőeszköz.
(#) balux33 hozzászólása Szept 14, 2011 /
 
Esetleg a megrendelésről,szállításról, utalásról tudnál mondani valamit ? Bármilyen bankkártya jó erre a célra ?
Meg arról hogy az ingyen posta van e még?
Én úgy néztem hogy lehet mintaként rendelni ezzel kompatibilis mikrovezérlőket azokat lehet egy csomagban rendelni ezzel ?
(#) DecebaL válasza balux33 hozzászólására (») Szept 14, 2011 /
 
Azt nem tudom, hogy milyen bankkártya kell hozzá, nekem is egy ismerös vette meg. Az minta csomaggal szerintem nem fog lejönni. A szállítás ingyenes. Ha rendelsz engem is érdekelne még egy darab debreceni vagyok.
(#) icserny válasza balux33 hozzászólására (») Szept 14, 2011 /
 
Idézet:
„Esetleg a megrendelésről,szállításról, utalásról tudnál mondani valamit?”
Ezekkel kapcsolatban az a mérvadó, amit a gyártó/forgalmazó honlapján olvasható. Én is onnan olvasom: A szállítás jelenleg ingyenes, az elfogadott bankkártyák listája: Mastercad, Visa, American Express, Discover(ez nem tudom, mi fán terem).

Az OTP elektronikus folyószámlához tartozó webkártya (virtuális bankkártya) Mastercard típusúnak számít.
(#) Lucifer válasza icserny hozzászólására (») Szept 14, 2011 /
 
0) Az msp430gcc eddig a windowsos buildekben kiválasztható volt, Linuxosban nem.
1) Ok,
2) Alapból a HKEY_LOCAL_MACHINE\\Software\\HighTec EDV-Systeme\\Msp430\\ registrykulcsban néz szét, és az ott talált mappában keres. Ha van jobb ötlet hogy hol keressen tessék mondani, és patchelem.
3) Elnézést kérek, legközelebb figyelek az ilyenre.
4) Furcsa. A patch semmilyen egyéb infót nem tartalmaz a wizarddal kapcsolatban, tehát mennie kellene. Nekem spec szűz C::B-vel Ubuntun megy.
5) A wizardban az összes mspgcc által ismert MCU benne van igaz az F/G betű helyett x-ekkel. (A listát az mspgcc egyik headeréből generáltam némi regexpel.) Ránéztem, van a listában msp430x2231. Kipróbáltam és jó mmcu opciót vesz. A CBP fájlok amúgy XML fájlok, lehet bennük randalírozni ha valami nem úgy megy ahogy kell. Igen a patchet a leszedett forráskódhoz kell applikálni, majd lefordítani.
6) Valószínűleg a windowsos msp430 máshogy linkel.
A) megvárod míg lesz ingerenciám windowsra felrakni az mspgcc-t meg a C:B aztán teszek néhány kört az ügy érdekében
B) megnézed a compile kimenetben hogy milyen parancsot hívott éppen + tolsz konzolból egy ld.exe --helpet.
(#) gyengus válasza DecebaL hozzászólására (») Szept 14, 2011 /
 
Sziasztok!

Hétfőn rendeltem és ma ért ide vele a futár. Netes számlához adott kártyával fizettem. Ahogy néztem, csak netes fizetésre alkalmas kártyával lehet fizetni.
Még mindig ingyenes a posta.
(#) kissi válasza gyengus hozzászólására (») Szept 15, 2011 /
 
Vasárnap rendeltem és a FEDEX nyomkövetés szerint ma lesz itt a futár. VISA kártyával fizettem, gond volt, hogy a TI-s adataimnál ékezetmentes karaktereket kellett használnom, a kártyához tartozóak pedig ékezetesek voltak ! A TI-nél kijavítottam ékezetesre ( pedig elvileg nem lehetne! ) és azután írták, hogy rendben, postázzák !

Steve
(#) icserny válasza Lucifer hozzászólására (») Szept 15, 2011 /
 
Idézet:
„Alapból a HKEY_LOCAL_MACHINE\\Software\\HighTec EDV-Systeme\\Msp430\\ registrykulcsban néz szét”
Ott garantáltan nem fog találni semmit, mert a HighTec Infineon, Freescale és más processzorokhoz való fejlesztőrendszert forgalma. Egyáltalán, a Registry turkálásának nincs értelme, mert az MSPGCC-nek nincs telepítője, tehát a Registry-ben nem lesz bejegyzés. Telepítéshez egyébként a C:\mspgcc vagy a C:\Program Files\mspgcc tűnik logikus választásnak - bár nincs rá semmi kényszer.

Az 5. pontban korábban leírt szerencsétlenkedéseim nem a Wizarddal, hanem a Codeblock projekt opciók beállítása menüvel kapcsolatosak. A Wizarddal egyéb gondjaim voltak, de az egy másik gépen történt, most nem tudom ellenőrizni.

Parancssorból egyébként kitűnően működik az MSPGCC. Például:
  1. msp430-gcc -Os -mmcu=msp430g2231 main.c

Sok köszönet azonban nincs benne, mert a kapott ELF formátumú állománnyal nem tudok mit kezdeni.

De lehet, hogy az MSPGCC-vel sincs sok értelme veszkődni, mert a fordítás ezer sebből vérzik. Például a __delay_cycles() argumentuma unsigned long-nak van deklarálva, a fordító mégis lehülyéz, ha 16 bitesnél nagyobb számot adok meg (argument too large).
(#) gyengus válasza kissi hozzászólására (») Szept 15, 2011 /
 
Nálam nem volt gond, hogy ékezet nélkül írtam a nevem és a kártyán ékezetes van.
(#) gyengus hozzászólása Szept 15, 2011 /
 
A Launchpadra kötött mikrovezérlőből, hogy lehet kiolvasni a programot?
Szerettem volna elmenteni a gyári demót.

A CCS-t raktam fel. Debugkor automatikusan beégeti a programot a mikrovezérlőbe (Release-t még nem próbáltam ki).
Kicsit zavar, hogy nem lehet manuálisan beégetni a programot. Pl jól jönne, ha előre lefordított példát szeretnék kipróbálni.
Remélem van ilyen funkció, csak nem találtam meg.
(#) kissi válasza gyengus hozzászólására (») Szept 15, 2011 /
 
Először nekem is elfogadta a rendelést, majd néhány órával később küldte a probléma jelzését...

Most kaptam meg, majd próbálom !


Steve
(#) icserny válasza icserny hozzászólására (») Szept 15, 2011 /
 
Idézet:
„Sok köszönet azonban nincs benne, mert a kapott ELF formátumú állománnyal nem tudok mit kezdeni.”
Erre most körvonalazódni látszik egy megoldás:
msp430-objcopy-val elvileg konvertálható az ELF formátum valamilyen olvasmányosabb formátumba, (Bővebben: Link)

amit elvileg valamelyik alkalmas programmal (pl. MSP430 Flasher - Command Line Programmer) beégethető. Bővebben: Link
(#) gyengus válasza icserny hozzászólására (») Szept 15, 2011 /
 
Idézet:
MSP430 Flasher - Command Line Programmer”


Köszönöm! Ezt kerestem
A cikked is nagyon jó lett!
(#) David.zsombor válasza balux33 hozzászólására (») Szept 15, 2011 /
 
Nekem 1 héten belül ingy postával megjött (rendelj vagy 3 at 2000 ért minimum el lehet adni
(#) Lucifer válasza icserny hozzászólására (») Szept 15, 2011 /
 
Feltételezem ezek a környezetek is az msp430gcc-t használják.

Windowson valóban nincs sok értelme kínlóni vele, Linuxon meg más natív nincsen.
A delay_cycles nem tudom milyen függvény az én libjeim közt nem találtam ilyet.

Segítségképpen nekem így forgatja le:
  1. -------------- Build: default in launchpadtest ---------------
  2.  
  3. msp430-gcc -Wall -mmcu=msp430x2231      -c main.c -o .objs/main.o
  4. msp430-g++  -o launchpadtest .objs/main.o   -mmcu=msp430x2231 -Wl,-Map=launchpadtest.map,--cref  
  5. Output size is 4,98 KB
  6. Running project post-build steps
  7. msp430-objcopy -O ihex -R .eeprom -R .eesafe launchpadtest launchpadtest.hex
  8. msp430-objcopy --no-change-warnings -j .eeprom --change-section-lma .eeprom=0 -O ihex launchpadtest launchpadtest.eep.hex
  9. msp430-objdump -h -S launchpadtest > launchpadtest.lss
  10. Process terminated with status 0 (0 minutes, 0 seconds)
  11. 0 errors, 0 warnings (0 minutes, 0 seconds)
(#) icserny válasza gyengus hozzászólására (») Szept 15, 2011 /
 
Idézet:
„A Launchpadra kötött mikrovezérlőből, hogy lehet kiolvasni a programot?”
Ha nem találsz rá más megoldást, használd az általam korábban említett
MSP Flasher programot!

A programmemória kiolvasása:
Idézet:
MSP430Flasher.exe -n MSP430G2231 -r [firmware.txt,MAIN]”

ahol a firmware.txt a kimeneti fájlt neve.

A kiolvasott kód később az alábbi módon tölthető vissza:
MSP430Flasher.exe -n MSP430G2231 -w "firmware.txt" -v

A programnak több opciót is meg lehet adni, de többnyire jók az alapértelmezett beállítások is.

Esetleg a fenti parancsokat kiegészítheted a végén egy "-z [VCC]" opcióval (idézőjelek nélkül!), ami a parancs végrehajtása után bekapcsolva hagyja a mikrovezérlő tápfeszültségét (tehát engedi futni a benne levő programot). Az alapértelmezett beállítás ugyanis a VCC OFF lenne.
(#) icserny válasza Lucifer hozzászólására (») Szept 15, 2011 /
 
Idézet:
„Feltételezem ezek a környezetek is az msp430gcc-t használják.”
Mármint a HighTec Eclipse alapú fejlesztői környezetei? Nem, dehogy! Azok a GCC fordító más processzorokra adaptált változatai. Olyan cross-compilerek, amelyeknek nincs közük az MSP430-hoz, mspgcc-hez.

A __delay_cycles() az intrinsic függvények közé tartozik.

A "fapados" fejlesztői lánc végül összejött:
  1. msp430-gcc -o main.elf main.c
  2. msp430-objcopy.exe -O ihex main.elf main.a43
  3. MSP430Flasher -n MSP430G2231 -w main.a43 -v -z [VCC]

Igaz, ebben nincs debug-olás, de az többnyire nem is kell.
(#) gyengus válasza icserny hozzászólására (») Szept 15, 2011 /
 
Köszönöm szépen!

Az MSP Flasher dokumentációja több memória szegmenst is említ:
Idézet:
„mem_sec can be: MAIN, INFO, RAM or BSL”

Azok nem kellenek? A program csak a MAIN-ben van?
(#) icserny válasza gyengus hozzászólására (») Szept 16, 2011 /
 
Igen, a program a MAIN szegmensben van. (esetünkben 0xF800 - 0xFFFF). A többi szegmens:
RAM - felejtős adatmemória
INFO - nem felejtő adatmemória
BLS - bootloader memória lenne, de az MSP430G2xxx mikrovezérlőkben nincs ilyen.
(#) gyengus válasza icserny hozzászólására (») Szept 16, 2011 /
 
Köszönöm a választ!
(#) balux33 hozzászólása Szept 17, 2011 /
 
Meddig lesz vajon ennek ennyi az ára és az ingyenes posta ?
Jövőhéten akarok nyitni egy új kártyát amit elfogadnak de ki tudja mikor lesz abból valami
Esetleg nem akar valaki rendelni Debrecen környékéről, akkor hozzádobhatnánk az enyémet is ?
(#) balux33 válasza balux33 hozzászólására (») Szept 18, 2011 /
 
Már megint én vagyok
Úgy néz ki hogy a Ti töl nem jön össze a rendelés, de az FDH Kft-töl is meglehet rendeli igaz az áfát+ a futárt is fizetni kell de rendelek hozzá mást is így nem olyan vészes a futár díja.
Nézek még hozzá 1-2 mikrovezérlőt is pluszba, msp430g2231 es nincs raktáron DIP tokba úgyhogy az kiesett.
Melyik típust lenne érdemes rendelni még hozzá?
Néztem még ezt : MSP430G2352IN20 de ez nincs rajta a launchpad támogatási listáján mint ahogy az összes többi 20 lábú sem.
tudom majd használni vajon ezt mikrovezérlőt a launchpad ban ? Gondolom programozni sem sokkal nehezebb mert csak a memóriája nagyobb és több i/o ja van.

Tudom sokat tudok kérdezni , de elég kezdő vagyok ezen a területen
(#) DecebaL válasza balux33 hozzászólására (») Szept 18, 2011 /
 
Nyugodtan rendelhetsz 20 lábú procit mert lehet programozni. Én amit próbáltam 2152,2252, 2452, 2553.
A kártya mikor megjön ellenőrizd le melyik firmware van rajta és ha nem a legújabb akkor tedd fel ezt.
Ha feltetted utána az összes 430G procit égetheted.
(#) icserny válasza balux33 hozzászólására (») Szept 18, 2011 /
 
Idézet:
„msp430g2231 es nincs raktáron DIP tokban”
Olyat ne is vegyél! Szívem szerint az msp430g2553-at ajánlanám, de az FDH-nál most az sincs DIP tokozásban. A legjobb választás az FDH pillanatnyilag elérhető kínálatából az MSP430G2452IN20.

Az általad említett MSP430G2352IN20 ennél kisebb memóriával rendelkezik, tehát azt tanulásra kevésbé ajánlom.
(#) balux33 válasza icserny hozzászólására (») Szept 18, 2011 /
 
Én is ezt néztem ki elsőnek, de a szoftver amit ajánlottál a próbaverzió miatt csak 4k flash ig tud programozni ezért gondoltam a kisebbet.
Ha lehet a 8k flash est is programozni azzal akkor azt veszem legfeljebb nem használom ki teljesen azon a 100ft on ne múljon.
Rendeltetek már amúgy az FDH-tól , megbízható?

Ja és gratulálok a cikkedhez nagyon jó lett.
(#) gyengus válasza balux33 hozzászólására (») Szept 18, 2011 /
 
Szia!

A CCS ingyenes verziójában 16kB a program méret limit: http://processors.wiki.ti.com/index.php/Download_CCS

Én is debreceni vagyok. A héten kaptam meg a LaunchPadot. Még nem tudom, mikor, de majd rendelek hozzá egy Capacitive Touch BoosterPack-ot.
Ha gondolod, tudok segíteni, rendelésben.
(#) icserny válasza balux33 hozzászólására (») Szept 18, 2011 /
 
Természetesen 4K-ig ezt is tudja/hajlandó programozni az IAR EW. Ha kinövöd a 4K-s limitet, akkor majd lehet váltani a CCS4-re, vagy az MSPGCC-re.
(#) balux33 válasza gyengus hozzászólására (») Szept 18, 2011 1 /
 
Szia.
Hát én a jövőhéten szeretném megrendelni az FDH nál, hogy jövőhéten meglegyen
De Ha a jövőhét folyamán valamikor rendelnéd akkor elfogadnám a segítséged. (A Ti töl rendelnéd ugye ?)
(#) neogeo2 hozzászólása Szept 20, 2011 /
 
Sziasztok!

No végre megérkeztek a launchpadok.

Először ajánlani szeretnék nektek néhány oldalt, ahol érdekes hasznos mintaprogramokat/kapcsolásokat találhattok a launchpaddal kapcsolatban:
http://justinstech.org/
http://www.olimex.com/ (jó ötleteket szerezhetsz innen)
http://www.43oh.com/ (különösen jó a tutorial és a project rész)
http://www.instructables.com/ (rengeteg jó ötlet és project nem csak msp-hez)

Remélem másnak is hasznosak lesznek a fentiek.


Kérdésem is volna. Jobban megvizsgálva a launchpadot, nem jöttem rá a TP4 - TP7 pontok szerepére. Arra tippelek, hogy a 430f16x firmware frissítésére/debugjához van, de nem tudom. Tudnátok segíteni?

Köszönöm!
(#) icserny válasza neogeo2 hozzászólására (») Szept 20, 2011 /
 
A kapcsolási rajzból kiderül. Úgy emlékszem (most nincs előttem), hogy az emulátornak használt 430f16x JTAG kivezetései. Firmware frissítéshez tudtommal nincs rá szükség (legfeljebb ha fejreállt).

Én csak a TP1-et használom, onnan veszem a +5 V-ot, ha szükséges.
Következő: »»   6 / 139
Bejelentkezés

Belépés

Hirdetés
XDT.hu
Az oldalon sütiket használunk a helyes működéshez. Bővebb információt az adatvédelmi szabályzatban olvashatsz. Megértettem