Fórum témák
» Több friss téma |
Nem de logikusan gondold végig mit mivel akasztasz össze.
Célszerű a ház méretétől függően 2 vagy több világítási áramkört létrehozni.
Számomra az ésszerű ezt jelenti.
Szia!
A kérdésed sok mindentől függ. Függ attól hogy mekkora a fogyasztód áramfelvétele.(lámpák) Függ a vezetéked keresztmetszetétől,hosszától(feszültség esés). Mekkora a csatlakozásod terhelhetősége. Megfelelő biztosítékot célszerű akasztani a főágból kisebb keresztmetszet védelmére. Világítási hálózatot külön szokták biztosítani a többi ágtól. Üdv. Vill.szer tanuló.
Ezer előnye van...
Gondold el, ha egyen lógna az egész ház. Jön egy durr, merrefelé kezded el keresni a hibát? Jön egy kis szerelési igény, akkor vagy sötétbe borul addig az egész ház, vagy a barkácsember meghal a feszültség alatt végzett munka közben. Elmennél 3 hónapra külföldre télen, de a boylert nem kívánnád befagyasztani, vagy a mélyhűtőben levő húsokat elosztogatni, de nem is akarnád, hogy áram alatt lógjon az egész ház, mert minek? Egyet nem kapsz meg kismegszakítóknál, azt, hogy a mögötte, például mérőnél levő ne menjen le egy zárlatnál. De ha szét van osztva, akkor a lement kismegszakító lent marad, a mérőnél levő meg rögtön mehet vissza.
sziasztok
Adott egy régi építésű 5. emeleti lakás ahol nincs földelés. A felújítás során szeretnénk biztonságossá tenni ilyen téren is. Áramvédőre relé (fi relé) felszerelésére gondoltunk. A kérdésem a következő lenne:Jelen esetben hova kössük a meglévő földelővezetéket amely a konnektorokból jön? Eddig ugyanis a nullára volt kötve,ami ahogy itt olvastam nemcsak szabálytalan,hanem veszélyes is. Addig értem,hogy a fí relébe szabályosan megfelelő helyre kell kötni a fázist és a nullát. De ha nem kötöm be a földelést sehova, akkor min keresztül borul fel az egyensúly,ami alapján a fí relé lekapcsol?
Nos elsőként talán a hálózatot kellene rendbetenni, majd utána megfejelni FI relével.
A FI relé nem helyettesít, hanem kiegészít...
Konkrétan mire gondolsz?
Laikusként minden kötést dobozról dobozra átnéztem,rézvezeték van kupolfix kötőelemekkel. Ezt az egy igen súlyos hiányosságot találtam.Földelés kiépítése az 5.-re viszont igen macerás lenne.... A földelést vízvezetékre vagy gázcsőre nem lehetne kötni egyéb megoldás hiányában? Vagy van egyéb megoldás?
Víz-gáz stb cső nem védővezető! Tudtommal szabad nullázni a mérőnél az áramvédő előtt. De nemsoká jönnek az okosabbak, és megmondják hogy inkább hívj egy szakembert...
Én arra gondoltam, hogy a "védő földelés a nullára van kötve".
Amelyet én úgy értelmeztem, hogy a konnektorhoz csak a fázis és nulla megy, ott pedig a nulla is védőföldre van kötve (ami tipikus buherálás). Ha a betáp rendben van (ez ugye nem jelenti azt hogy az ötödiken kell földelő szondát leverni ) akkor szerintem nyugodtan tehetsz FI relét, a (nulla és védőföld) összekötés után. Rontani szerintem nem fogsz a védelmen (de hangsúlyozom hogy nem értek hozzá). Más: EPH hogy van a házban? Tudod: Gáz, víz, fűtés, stb. egy pontban...
Ehhez kelleni fog egy regisztrált szerelő.
A védővezetőt minden dugaljtól a kislakás elosztóig be kell húzni, onnan 6mm2 réz zöld sárga vezetékkel (ha a többi vezeték nem ilyen,akkor azokat is kék és fekete színűekkel ) a fogyasztásmérőnél lévő PEN (nulla) vezetőre kell kötni, (természetesen a fekete a kismegszakítóra.) Tilos, életveszélyes a radiátor,vízvezeték cső ilyen célra használata. Az EPH más oda be kell őket kötni. A FI kiegészítő védelem oda csak a fázis nulla legyen bekötve és a kislakás elosztóbán a helye oda megy a mérőtől először a fázis és a nulla,ezután jöhet a szét osztás.
Nem-nem valószínüleg én fogalmaztam rosszul.
Az fka kismegszakítós táblában van összekötve a föld és a nulla.Én is arra gondolok,hogy ha a fi-relét ez az összekötés utánra teszem be,akkor nem követek el egetverő hibát.... Sajnos szakembert anyagi okok miatt nem tudok hívni.. Ez egy eléggé régi lepusztult ház,szerintem EPH nincs is.
Félre ne értsd,nem vitatkozni akarok,mert nem értek hozzá...Nem a FI-relé elött kell szétosztani a nullát és a földet?
nos. abban az esetben, ha a dugaljakra 3 vezték megy, akkor ki van épitve a védővezető! ha az elosztoba bejövő nulla vezető 10mm2 vagy vastagabb, akkor szabályos az összekötés. az eph szerintem ki van épitve az épület csatalakozásánál. az fi relét pedig úgy kössed, hogy az összekotestöl ágaztassad le a nullát, ezt vidd az fi be, majd az abból kijövökt, osszad szét a fogyasztók felé. ez lesz a nulla.
Köszönöm a segítséget. :worship:
Most megnyugodtam,mert a dugaljakba 3 szál megy (fekete-kék-zöld-sárga). Ezek szerint csak az elosztóba jövő vezeték keresztmetszetét kell ellenőriznem,és a fent leírtak szerint beépíteni egy FI-relét. Ezt még én is megtudom csinálni,kellő odafigyeléssel. :yes:
Tudod, egy tömbházban azért nem érdemes a villannyal játszani megfelelő szakértelem nélkül.
Lehet, hogy valóban meg tudod oldani, de egy szakemberrel azért átnézethetnéd, biztos ami biztos. Egy esetleges tűz nagyon s.arul tud esni.
Igazad van teljesen.
Egy ismerősömmel, aki nálam sokkal jobban ért ezekhez,azért a végén átnézetem.
Szakember, vagy csak "sokkal jobban érti"?
Bandi!
Talán ő eddig az akinek tényleg szabad tanácsot adni!
Egy kis rajz, hátha segít! ez hubulkának menne, de valami miatt folyton nekem adja.
Sajnos neki sem szakmája a villanyszerelés,de évek óta dolgozik villanyszerelő mellett.
Nagyon szépen köszönöm Neked is és másoknak is a segítségeteket. :worship: Örülök,hogy türelmesek vagytok egy laikushoz,aki néha butaságokat ír illetve kérdez.
Szia!
Javasolnék neked egy oldalt.:http://www.villanytszerelo.hu/fi.html
"A FI kiegészítő védelem oda csak a fázis nulla legyen bekötve és a kislakás elosztóbán a helye oda megy a mérőtől először a fázis és a nulla,ezután jöhet a szét osztás."
De igen én sem írtam mást! A nulla nem a PEN (régebben nullának hívták )
A szétosztáson a FI utáni nulla vezető szétosztását értettem a sorkapocsban. Az lakás elosztóban egy fázis estén 3 vezetéknek kellene lennie,ez fekete,kék, zöld-sárga és réz esetén 6mm2,alu, 16mm2.
Amennyiben csak két vezeték lenne már nem lesz szabályos,így kevésbé biztonságos onnan elágaztatni a nullát és a nullázót.
Hát szerintem tömbházakban ,társasházakban két vezeték van.Egy fázis meg egy PEN .Ennek a megfelelő keresztmetszete esetén a lakáselosztónál szét lehet választani nullára és védőföldre (más lehetőség nem igazán lévén az 5.emeleten védőföld kialakításra)
Sajnos igazad van... A mi társasházunkban ill. lakásunkba is csak két szál vezeték jön be fekete és kék. :rinya:
Miért sajnos? Hárman mondják, hogy ez így volt szabványos hosszú évtizedekig... Gondos szerelés esetén éppen annyi biztonságot ad, mint más megoldások. Gondatlan szerelés esetén pedig más megoldások is életveszélyesek.
Hozzánk is "csak" két vezeték jön fel (az órától a harmadikra) két szürke
de a vízóra-szekrényben megy egy 20*10 laposvas amiről van még egy piros vezeték is ....
Szia !
Nem kötelező. A saját érdeked. Ha külön fázisra rakod a dugaljakat és a világítást, kisebb az esélye a behunyorgásnak - sokat javít persze ezen a megfelelő vezeték keresztmetszet alkalmazása is, valamint az elegendő kismegszakító. Nálam túl van méretezve minden és le van szeparálva - talán túlságosan is, de nem vagyok meglőve, ha javítani kell valamit, mert miközben dolgozom a lekapcsolt áramkörön - a háztartás megy tovább. Ez is fontos szempont.
Lehet,hogy így van, nem ismerem azokat a házakat, amivel találkoztam, azoknál a mérők a lépcsőházban vannak minden szinten. Ott 3 szál megy az elosztó táblákra.
Itt minden lakáshoz két szál megy a fsz.-en elhelyezett mérő-elosztó szekrényből? Ez esetben mivel régi szerelés legalább 10mm2 alu-nak kellene lenni, mert csak annál lehetett a PEN - szét ágaztatni null és nullázóra. Kérdés hányas a vezeték? |
Bejelentkezés
Hirdetés |