Fórum témák
» Több friss téma |
Fórum » Muzeális készülékek-alkatrészek restaurálása
Témaindító: Kutyuli, idő: Márc 29, 2008
Témakörök:
Ha a forgókondi tekerésével változik az AGC feszültség akkor megy a nagyfrekvenciás rész. Lehet, hogy a potenciométerre már nem jut el a jel vagy a pot.méter után nem jut el a jel a hangfrekis végfokozatra.
Az jó ha csak 2V-ot változik? De ezt DC-ben mértem.
Ha 10nF-os kondi végére rárakok egy mp3-as kimenetet akkor le tudom tesztelni a hangerőszabályzós részt. Igaz?
Sziasztok! Szignál generátor használatához kérek segítsédet. Orion EMG 1163 típushoz. Frekvencia beállításban nem vagyok biztos hogy jól értelmezem. Találtam leírást de erről nem esik szó. Sajnos nincs hozzá mérő kábel. Milyen néven kérjek hozzá csatlakozót, (már ha lehet venni) és milyen mérőzsinórt érdemes hozzá készíteni? Hálózati tápkábelnek földeltnek kell-e lenni?
Lehetne nagyobb is, de ha a hangolással változik, akkor valószínűleg vesz is. Először a hangfrekis részt éleszd fel, az könnyebb.
Az az igazság még sosem javítottam rádiót, így kicsit döcögve indulok.
Ezért kérdezek ilyen lámaságokat. Előre is bocsi értük. Hatvanasjocó tanácsát még kipróbálom.
Sajnos olyan Szovjet-Orosz csatlakozót már nem kapsz sehol, pár évig volt csak divatban az 50-es években, az Orosz export miatt, semilyen más európai szabványnak nem felel meg. Legegyszerűbb kicserélni az aljzatot valami ma használatos csatlakozóra.(pl Amphenol) A hál. zsinórt jobb ha nem földeled, mert ha egy trafó nélküli vagy autótrafós készüléket javítasz, ahol a fázis a panelen lehet, jobb esetben zárlatot, csinál rosszabb esetben jól megvág. Mérőzsinórnak legegyszerűbb a hajlékony koax kábel. Üdv.
Janó bácsinak (mint már annyiszor) igaza van. Cseréld ki a csatikat "amphenol"-ra, ehhez van dugó is, (ha kell, én is tudok adni).Mérőzsinórt 50ohmos koax.kábellel kell csinálni-kb. 1,5m.-est egyik végén "amphenol", másik végén "BNC" dugóval, majd -rádióhangoláshoz- készíteni kell egy -BNC-aljzatú- "műantennát"-aminek a rajza pl. itt[quote](#1068080) van-ez egy kicsi árnyékolt dobozban elkészíthető.
Köszönöm mindkettőtöknek a választ! Csak a végső esetben cserélem ki, megpróbálok gyártani hozzá csatlakozót. Műantennára vonatkozó hozzászólást nem találtam meg. Majd holnap rákeresek még egyszer. De találtam már régebben rajzot hozzá. orion rádió service könnv Ezt terveztem megépíteni.
Itt van a műantenna rajz. Az "RF műszerek mérések" című topicban volt.
A keresésnél intelligens keresést kell választani és a topic számát (topic:5650) ki kell törölni, mert nem biztos, hogy ebben a topicban van! A #1068080-ra keresve azonnal megvolt
Azért a csatlakozó gyártásnál vigyázz arra, hogy teljesen fedettnek kell lennie, semilyen műanyag alkatrészen, vagy légrésen nem juthat ki a jel belőle, mert meghamisítja a mérést. Elég nehéz lesz teljesen fémből, pontosra legyártani. Azért javasoltuk az amphenolt, mert a műszerek későbbi kiadásainál a gyár is ezt alkalmazta, tehát semilyen szentségtörést nem követsz el ha kicseréled.
De sikerélmény szempontjából biztosan nagyobb kaland, ha szépre le tudod gyártani az orosz dugót. Jó barkácsolást.
Üdv mindenkinek. Kész lennék az Orion 339-el . Teljes tisztítás, meg rozsdátlanítás után lehetett nekiállni az elektronikának, volt gond vele rendesen. Elkócsere, az AZ1 foglalata ki volt törve, annak cseréje, hál. kapcs. javítás, meg az összes KF kondi csere, mert nem hangoltak rendesen. Ezen kívül elrágta az egér a Kh mod. tekercset, de ki tudtam cserélni egy másikra, meg a hangszórót, amit javítani kellett. Aztán hangolás, beállítás. Sajnos a skálaüveg eltörött, úgy hogy azt is le kellett gyártani, de Zsolti megcsinálta Győrben. Kapott egy utángyártott hátlapot is, most kész van örülök neki. A többi a képeken.
Még képek
Ez a szignál, egy Marconi koppintvány, és a csatlakozója angol- amerikai. Nem véletlen hasonlítanak a szovjet csatlakozók is rá, azzal a pici különbséggel, hogy míg ezek collos méretűek, a szovjetek, pedig metrikusak. Úgyhogy éppen nem stimmelnek. Ilyen csatlakozók voltak az 50' években gyártott oszcilloszkópokon is. Ma már célszerű kicserélni vagy UHF, vagy N csatlakozóra.
Nekem is van egy ilyen szignál generátorom és pontosan ebben cipőben jártam én is (rá is kereshetsz).
Maci80 (ebben az egy esetben ne hallgass Janó bácsira és Pucukára) és szerintem ne cseréld ki a csatlakozót! Börzén lehet venni átalakítót BNC-re (Amphenol anya -> BNC anya), és csak az Amphenol részről kell a menetet leesztergálni... Nekem jó így (nem szeretek semmibe belebarmolni, ha nem muszáj, és itt nem volt muszáj).
Sziasztok! Csatlakozó probléma megoldva. Gyártottam hozzá csatlakozót, ideiglenesen most megteszi. Igaz, kicsit viccesen oldottam meg. BNC kicsit átalakítva. középre nagyobb érintkező betéve, és az egész belepréselve egy vörösréz csőbe, ami egyébként csapra való csatlakozó darabja.
Amphenol esztergálása nekem is eszembe jutott,csak nem gondoltam hogy van átalakítóval kombinált is. Az biztos hogy csatlakozót kell gyártani, ami tényleg normális, mert nem egyszerű kicserélni. Most már csak műantenna van hátra, és megtanulni használni! Köszönöm mindenkinek!
Ez már megint szép lett. Nem dolgoztál hiába. Gratulálok.
A "pucuka" féle műantenna képe mellékelve-2 db TVKF serlegből(+az egyik aljzatából)kb. 3 órás munka. A kondik min.300V-osak legyenek(pl. keverőcső anódon lehet 250V= is)!
Megcsináltam az URH balunt is, kitünően működik.
Sziasztok.
Kipróbáltam a 2. ECH-81-es fokozatot (gondolom ez az EBL-21 előerősítő fokozata) . A forgópotinál lévő 10nF-os kondit leforrasztottam a kapcsolóról és a discmen kimenetét tettem a kondira. Bekapcsolás után mikor a csövek bemelegednek van egy alap zúgás, feltekert hangerőnél nem hallatszik. A poti tekergetésével szépen változik a hangerő, bár recseg ropog rendesen. A zúgás az lehet a hálózati maci? Bár a potméter is lehet galibás mert néha nem úgy reagál a tekergetésre a hangerő. Ugrál. Az első ECH fokozatot hogy tudnám életre kelteni?
Nos ilyen se volt még a birtokomban, bár az idősebbeknek biztos nem újdonság. Nem is tudom mi lehet a hivatalos elnevezése, talán fólialemez? Amúgy talán mese lehet rajta persze nekem mint a kínai
Volt ilyen képeslap is.
A 70-es években kapható szovjet gyermekújság melléklete volt. Az újság közepén, páros lapon volt betűzve 2 db. Ollóval kellett kerekre kivágni. Komolyzene, mesék és néha könnyűzene(még Beatles is), verse, elbeszélések persze mindez orosz nyelven. Anyagától függetlenül meglepően sok lejátszást elviselt.
A 2. ECH heptódája az a KF erősítő, az1. az oszcillátor(trióda), és keverőcső(heptóda). Javasolom, hogy rágd át magad ezen a topicon, valamint tanulmányozd a "Rádió hibakeresés" c. könyvet-letölthető:[OFF]Bővebben: Link-"Elektronika" mappából.
Sziasztok!Lenne valakinek egy Ziphona Türkis 524-es lemezjátszóhoz alkatrésze?
A kar végén lévő két "fém lemez" kellene,ami végállásban kikapcsolja a gépet.4 tolopotméter is kellene. Köszönöm a segitséget!Van egy kissé hiányos régi ilyen gépem,szeretném rendbehozni.
Üdv !
Egy képet a gépről ha lehet és a mechanikáról. Öreg T
Nekem van egy komplett NYÁKom, ami tudomásom szerint egy NDK lemezjátszóból származik. Van rajta négy tolópoti is. Ha teszel fel egy képet a lemezjátszó belsejéről, akkor talán meg tudom állípítani, hogy ez kell-e neked
Nekem úgy tűnik hogy egy hónap és évszám látszik a lemezen, akkor ez valóban a Krugozor című szovjet folyóirat melléklete lehetett.
Egyébként a SZU-ban árultak ilyen "zenei" hanglemezeket is. Általában oldalanként két szám volt rajtuk.
Egy újabb oldal régi rádiók jegyében.
Szép kiállítás lehet, de tőlem megint nagyon messze van. (Mikszáth szavaival élve: túl van az Apamályi akolon.)Talán egyszer összekötöm a látogatást a magnómúzeummal és úgy megyek el megnézni. Üdv
|
Bejelentkezés
Hirdetés |