Fórum témák

» Több friss téma
Fórum » Hangváltók (készítése)
 
Témaindító: crom3x, idő: Okt 30, 2005
A mértékegységeket a mérőszámtól szóköz választja el. A személynevekből képzett mértékegységek (Volt, Ohm, Amper, stb.) nagybetűvel írandók!
Lapozás: OK   66 / 132
(#) erikabanhidi válasza ptesza hozzászólására (») Nov 3, 2011 /
 
Egyszerűbben fejtsed ki mert nem biztos hogy érteni is fogja mindenki akinek nem szakmája az elektronika!
(#) blackdog válasza erikabanhidi hozzászólására (») Nov 3, 2011 /
 
Esetleg te eltudod mondani, hogy hogyan lehet ellenőrizni az impedanciát, hogy mikor simult ki a lehető leg szebben?
(#) lamalas válasza blackdog hozzászólására (») Nov 3, 2011 /
 
Meg kell merni az impedanciat es latni fogod a kepernyon mikor simul ki szepen (akkor ha szamitogepes programmal mericskelsz ... ez egyebkent erosen ajanlott). Tokeletesen egyenes nem lesz mint egy ellenallas impedanciamenete de eleg jo lesz ahhoz, hogy a valtasnal ne legyenek gondok a valtozo impedanciamenet miatt.

Egyebkent ha egy hangszoro emelkedo impedanciamenetet akarod kiegyengetni akkor a hangszoroval parhuzamosan kell kotni az RC ketpolust. Ekkor lehetseges ugyanis az amirol fentebb irtam (a valtast nem befolyasolja az emelkedo impedanciamenet).
(#) pucuka válasza blackdog hozzászólására (») Nov 3, 2011 /
 
A négypólus (az erősítő kimenete felől a zóbel kör + hangváltó + hangsugárzó, egy négypólus bemenete) bemenetén meg kell mérni az ütközési csillapítás frekvencia és fázismenetét. Nem egyszerű mérés, de nem lehetetlen. Kell hozzá egy generátor, egy etalon ellenállás dekád, és két HF csővoltmérő. Nomeg némi számolás.
De fel lehet venni a karakterisztikát egy HF wobblerrel is. Létezik ilyen célra komplett mérőhely.
(#) Einstein hozzászólása Nov 21, 2011 /
 
Üdv Mindenkinek!
Zöldfülű vagyok a témában, de most készülnek a hangfalaim, de nem szeretnék sok pénzt kiadni hangváltóra, és eszembe jutott, hogy 2-utas hangfalaknál(amilyen lessz az enyém is) a vágást úgy oldják meg, h kondenzátort kötnek sorba a magassugárzóval.
Ez lessz a magassugárzóm
Ha ez működőképes, már csak a kondi adatait kéne kiszámolni, és már építem is a dobozba.
Előre is köszönöm a válaszokat!
Üdv: Einstein
(#) lamalas válasza Einstein hozzászólására (») Nov 21, 2011 /
 
Udv,

Ritka esetben hasznalhato egyetlen kondenzator hangvaltonak. Piezo magassal semmikepp ugyanis veszelyes a kapacitiv terheles (piezo + kondi = kapacitiv terheles) az erositore nezve. Raadasul nem csak a magashangszorotol hanem a mely-kozeptol is fugg, hogy hasznalhato-e egyetlen kondi hangvaltonak vagy sem. Milyen melykozep hangszorod van egyebkent illetve milyen felhasznalasra akarod epiteni a hangfalat (otthoni zenehallgatas vagy bulizos hangfal, hangositasra)?
(#) erikabanhidi válasza Einstein hozzászólására (») Nov 21, 2011 /
 
Szia! Kizárt dolog, hogy egy kondi elég lenne rá!
ja és a jó hangváltó olyan fontos mint a minőségi hangsugárzó! Piezóhoz való hangváltó előrébb már volt szó....
(#) Einstein válasza lamalas hozzászólására (») Nov 21, 2011 /
 
Üdv!
A mélyközepem: HA 20/1018 (8 OHM, d=20cm)
otthoni zenehalgatásra lenne, bár azért néha meg is húzatnám.
(#) lamalas válasza Einstein hozzászólására (») Nov 21, 2011 /
 
Ez egy regi videoton hangfalbol lett kiszedve?
(#) Einstein válasza lamalas hozzászólására (») Nov 21, 2011 /
 
pontosan
(#) lamalas válasza Einstein hozzászólására (») Nov 21, 2011 /
 
Elso korben azt mondanam, hogy az a hangszoro felejtos. Egyreszt azoknak a regi hangszoroknak a membranszele mára fel szokta adni a "kuzdelmet", masreszt ki tudja milyenek a T/S parameterei amikbol alapvetoen szamolni lehet a rezonancia kornyeki viselkedest es ez alapjan lehet hozza optimalis dobozt tervezni.
A piezo magas szinten felejtos. Mas hangszorokat kellene valasztanod vagy a meglevo hangszoroidat kellene megmérni, hogy ismerjuk a T/S paramétereit ill. atvitelt, torzítast sem artana mérni - felteve hogy a membranszele teljesen ép. Ezekutan lehet gondolkodni, hogy megéri-e vele foglalkozni vagy sem.
A magassugarzo kerdese csak ezutan johet.
(#) blackdog hozzászólása Nov 21, 2011 /
 
Ha már a soros kondinált tartatok.
Bipoláris elkó mehet bele? Kifogytam a fólia kondikból.
(#) reloop válasza blackdog hozzászólására (») Nov 21, 2011 /
 
Szia! Szerényebb alkalmazásoknál megteszi. Találkoztam vele gyári hangváltóban is.
(#) blackdog válasza reloop hozzászólására (») Nov 21, 2011 /
 
Háát ez (főleg rám nézve) szerény alkalmazás.

Amúgy mi a lényegi különbség fólia és bipolár elkó között hangváltókban?
(#) ptesza válasza blackdog hozzászólására (») Nov 21, 2011 /
 
Vannak olyan helyek ahova kénytelen vagy bipoláris kondit tenni, mert relatíve nagy értékre van szükség. Pl a zobelben.
(#) reloop válasza blackdog hozzászólására (») Nov 21, 2011 /
 
Az a kevés amit erről tudok: a bipolár két szembefordított elkó. Az elektrolit kondenzátort egyenfeszültség szűrésére fejlesztették, ennyi is várható el tőlük. Kialakításuk miatt a hangfrekvenciás tartomány felső sávjában eltérően viselkednek a fólia kondenzátorokhoz képest.
(#) erikabanhidi válasza reloop hozzászólására (») Nov 21, 2011 /
 
...magas a belső ellenállása de ez néha még jól is jöhet!
(#) erikabanhidi válasza ptesza hozzászólására (») Nov 21, 2011 /
 
Ez azért nem egészen igaz, mert a Zobelben nem olyan nagy kondi kell! Kb 10-30µF között ideális amit az impedancia korrekcióra használni szabad.
Én szerintem a bipoláris kondit ami nem a legjobb választás, mindig, párhuzamosan helyezzed el a váltódban és lehetőleg csak a mély szekciónál (de csak is szükség esetén)...
(#) ptesza válasza erikabanhidi hozzászólására (») Nov 21, 2011 /
 
Tudom mekkora kell , meg azt is ,hogy mennyibe kerülne egy 47µF fólia kondi. A zobelt a mély szekcióban használjuk, és a zobel az egy párhuzamos tag.

Mit akartál mondani?
(#) erikabanhidi válasza ptesza hozzászólására (») Nov 21, 2011 /
 
Hogy nem kell nagy kondi és nem egy vagyon az ára! ERO MKT a vidinél 200,-Ft/db http://logotech.hu/index.php?module=termekek&sub=termekek.php&akt_m...art=21
(#) ptesza válasza erikabanhidi hozzászólására (») Nov 22, 2011 /
 
Idézet:
„Tudom mekkora kell.”
(#) Lalaaa hozzászólása Nov 29, 2011 /
 
Sziasztok! Kérdésem azlenne, hogy otthon belefogtam mélyláda építésbe, körübelül készvan, már csak annyi lenne hátra, hogy a mély elé kellene valami , hogy csak 100-120Hz alatti hangokat(ládába belülre, közvetlen a mély elé) szólaltasson meg. Kinek, milyen ötlete lennerá? Válaszokat előre is köszi!
(#) ptesza válasza Lalaaa hozzászólására (») Nov 29, 2011 /
 
Kell egy soros tekercs ,de nem kicsi. 2-3 mH vagy nagyobb.
(#) Lalaaa válasza ptesza hozzászólására (») Nov 29, 2011 /
 
kicsit zöldfülü vagyok ehhez a részéhez, leirnád nekem részletesen mit is takar ez, illetve akkor hogyan is kéne nekiállnom ?
(#) Oraculum hozzászólása Dec 5, 2011 /
 
Üdv!
Szeretném a segítségeteket kérni!
Van egy Logitech x230-am amiben a mélynyomó sajnos leadja a középhangokat is. Szeretnék bele rakni egy hangváltót (passzívat) ami 150 Hz-nél levágja a magas hangokat. Olyan kellene amit az erősítő kimenetre, a hangszóró elé tudok közvetlenül beletenni mert a bemenet számomra nem megoldható sajnos (így az aktív hangváltók nem jönnek szóba).
Abban kellene a segítségetek, hogy milyen tekercset csináljak, mi kell még hozzá, kondik, kapcsolás, hány menetes tekercs, milyen huzalból (légmagos kellene), stb.
Szinte minden adat kellene mert még sosem csináltam ilyet.
Köszönöm előre is.
(#) djszega hozzászólása Dec 5, 2011 /
 
Sziasztok! Lenne egy olyan kérdésem,hogy megéri-e egy 8Ohm os tekercset tenni párhuzamosan a 8ohm os mélysugárzómra,csak hogy előcsaljak a reflex rx 500 amból még 50W ot,vagy azt úgyis "elfűti majd a tekercs?Egyébként is kellene rá egy alulszűrő szóval...Pontosan milyet tegyek rá,ami megfelel hangváltóként is? Tölcséres mélybe menne,így 250hz körüli vágás elég lenne!

köszönök minden választ! Üdv.
(#) erikabanhidi válasza Oraculum hozzászólására (») Dec 5, 2011 /
 
Szia!
Tekercs készítésének nem érdemes nekiállnod mert nem éri meg vele vesződnöd.
Itt kapsz olcsón és érdemes + ágra simán sorba kötni (6dB/okt): http://logotech.hu/index.php?module=termekek&sub=termekek.php&akt_m...tart=3
2.0 mH 1.0mm vastag huzallal.
Ezzel szól a legszebben...
(#) ptesza válasza erikabanhidi hozzászólására (») Dec 6, 2011 /
 
Igen csak 4.3 mH tekercs kell hozzá. Inkább az erősítőnek küldött jelet kellene megformázni.Bővebben: Link van hozzá egy kis kiegészítő is.
(#) Oraculum válasza ptesza hozzászólására (») Dec 6, 2011 /
 
Én is a bemenetre akartam, de ahhoz úgy szét kéne bontsam hogy abba most inkább nem fognék bele.
A másik meg, hogy aktív hangváltót szeretnék, de azt bemenetre kell kapcsolni...
(#) peter1995 hozzászólása Dec 9, 2011 /
 
Hello. Van 2db egyenként 300W-os 3utas MNC hangfalam. Van benne háromutas hangváltó de a mélyhangszóróra így is jut magas(hallani a szöveget azenébe meg némi magasat is.). Mit kéne változtatni ahnagváltón hogy a mély tényleg csak a mélyet adja.?
Következő: »»   66 / 132
Bejelentkezés

Belépés

Hirdetés
XDT.hu
Az oldalon sütiket használunk a helyes működéshez. Bővebb információt az adatvédelmi szabályzatban olvashatsz. Megértettem