Fórum témák

» Több friss téma
Fórum » Elektronikában kezdők kérdései
- Ez a felület kizárólag, az elektronikában kezdők kérdéseinek van fenntartva és nem elfelejtve, hogy hobbielektronika a fórumunk!
- Ami tehát azt jelenti, hogy a nagymama bevásárlását nem itt beszéljük meg, ill. ez nem üzenőfal!
- Kerülendő az olyan kérdés, amit egy másik meglévő (több mint 17000 van), témában kellene kitárgyalni!
- És végül büntetés terhe mellett kerülendő az MSN és egyéb szleng, a magyar helyesírás mellőzése, beleértve a mondateleji nagybetűket is!
Lapozás: OK   1519 / 3962
(#) Norberto válasza marton11 hozzászólására (») Dec 15, 2011 /
 
Áramkör szimulátornak hívják.
(#) gkari válasza Doktor1 hozzászólására (») Dec 15, 2011 / 1
 
A dimmer "szivárog",helyére tégy egy szimpla kapcsolót!
(#) Akashi hozzászólása Dec 15, 2011 /
 
Sziasztok.

Meg tudná nekem mondani valaki, mit jelent az hogy a coax kábel 50ohm-os?
(#) pucuka válasza Akashi hozzászólására (») Dec 15, 2011 /
 
Az azt jelenti, hogy a hullámimpedanciája 50 ohm, azaz 50 ohmos lezárások között ohmos elemként viselkedik.
A koax hullámimpedanciája Zo=négyzetgyök L/C, ahol az L vezeték induktivitása, és C a kapacitása. Ezek az értékek a kábel mechanikai méreteiból adódnak, illetve a kapacitást befolyásolja a dielektrikum, ami az árnyékolás, és a középső ér között van
(#) Doktor1 válasza gkari hozzászólására (») Dec 15, 2011 /
 
Köszi
(#) blackdog hozzászólása Dec 15, 2011 /
 
Sziasztok!

Hangnyomás szinttel kapcsolatban kérdeznék:
Adott két gép. Azonos feltételek között mérve a hangnyomás szinteket:
A gép: 30 dB(A)
B gép: 36 dB(A)

Azt sddig felfogtam, hogy a dB(A) logaritmikus.
De akkor mekkora különbséget jelent a 6 dB(A) különbség?
Hányszoros? Emberi fül számára mekkor a változás?
(#) tomikapc hozzászólása Dec 15, 2011 /
 
Üdv. A kérdésem az, hogy ha hálózati feszültségre kötött (230V, 50hz) kismegszakító (B, 6A) után a fázis valamilyen módon földelésre kerül, akkor a kismegszakító lekapcsol?
(#) blackdog válasza tomikapc hozzászólására (») Dec 15, 2011 /
 
Ha a hálózati földhöz vagy nullához ér akkor igen. Külön potenciálon agyonvág.
Szerintem te ÉV relét szertnél.
(#) tomikapc válasza blackdog hozzászólására (») Dec 15, 2011 /
 
Nem hálózati nullához vagy földhöz, hanem pl. radiátorhoz vagy egy földbe leszúrt vashoz érne hozzá. Tehát nem történne semmi ha a fázis mondjuk le lenne földelve?
(#) blackdog válasza tomikapc hozzászólására (») Dec 15, 2011 /
 
Hivatalosan földelni kell a fűtési rendszert, vízhálózatot.
Ha ez nincs földelve akkor véged.
Ha leszúrsz a földbe egy vasrudat majd bal kéz fázis jobb kéz rúd véged.
(#) tomikapc válasza blackdog hozzászólására (») Dec 15, 2011 /
 
Emberi tényező nem játszik szerencsére. Tehát pl. hálózatról lekötve a fázist és a nullát, majd a fázist egy kismegszakítón keresztül egy földbe szúrt vasrúdhoz hozzákötve mi történne? Ember nincs az áramkörben.
(#) blackdog válasza tomikapc hozzászólására (») Dec 15, 2011 /
 
Tudomásom szerint addig nem történik semmi amíg csak pusztán a földbe viszed a fázist.
Persze, ha nedves a talaj akkor már lehet gond.
De ez most mire kell?
(#) tomikapc válasza blackdog hozzászólására (») Dec 15, 2011 /
 
Csupán teljesen kíváncsiságból kérdeztem. Tehát ha a hálózati nullához ér a fázis, akkor old le ugye?

Tudom, hogy ti ennél komolyabb kérdésekhez vagytok szokva
(#) blackdog válasza tomikapc hozzászólására (») Dec 15, 2011 /
 
Azonos potenciálon mindenképpen old egy mezei biztosíték.
Olvass utána, hogy a hálózati nulla és föld hol végződik
(#) tomikapc válasza blackdog hozzászólására (») Dec 15, 2011 /
 
Annyit tudok, hogy a nulla és a föld a biztosítéknál van közösítve. Tehát ha a kismegszakító után zárlat van (nulla plusz föld), akkor az leold. Így tudom lefordítani
(#) blackdog válasza tomikapc hozzászólására (») Dec 15, 2011 /
 
nulla+fázis vagy föld+fázis.
A többihez ÉV relé kell.
(#) galzotya hozzászólása Dec 15, 2011 /
 
Sziasztok!
Van egy javításra váró grundig V4200-as erősítő.
Az utolsó probléma az R62-es ellenállás kicserélése.
Mivel az ellenállás leégett ezért nem tudom megállapítani a színkódot, ebből adódóan az ellenállását sem.
Örülnék ha segítenétek megállapítani az ellenállását a mellékelt kapcsolási rajzról, mert én ezt nem értem .
kapcsrajz
Előre is köszönöm!
Galzotya
(#) tomikapc válasza blackdog hozzászólására (») Dec 15, 2011 /
 
köszönöm
(#) mindenes válasza galzotya hozzászólására (») Dec 15, 2011 /
 
Heló!100 ohm az értéke de ezen mit nem értessz, elég egyértelműen fel van tüntetve a rajzon.
(#) galzotya válasza mindenes hozzászólására (») Dec 15, 2011 /
 
Köszönöm!
Azért nem értettem mert nem volt feltűntetve hogy ohm esetleg k ohm.
(#) mindenes válasza galzotya hozzászólására (») Dec 15, 2011 /
 
Azok az ellenálások amelyeknél nincs feltüntetve betű azok ohmban értendőek, kivétel a kiló(k) és a mega (M).
T14,11,12, 15 tranyókat nem árt ha kiméred. Valamelyiknek köze lehet R62 elfüstöléséhez.
(#) blackdog hozzászólása Dec 15, 2011 /
 
Bővebben: Link
B... meg Szása!
Szomszédok örömére TDA7294 60 °C-ra felfűtve.
(#) kendre256 válasza tomikapc hozzászólására (») Dec 15, 2011 /
 
A fázist földre kötni életveszélyes, ne tedd!!
Szerencsés esetben (ha elég jól földeled) a kismegszakító lekapcsol. Ha nem elég jól földeled le, életveszélyes helyzetek alakulhatnak ki. Hasonló lenne a helyzet, mint amikor a nagyfeszültségű távvezeték vezetéke leszakad, "feszültség lenne a földben". A nagyfeszülségű távvezeték leszakadt vezetéke olyan veszélyes, hogy már attól halálos áramütést lehet kapni, ha az ember jár a földön a leszakadt vezeték közelében (lásd: lépésfeszültség).
Nyilván 230V esetén nem alakulna ki ilyen nagy feszültség, de szerencsétlen dolgok összejátszása esetén az is életveszélyes lehet.
Az óránál (vagy az után) hiába kötöd le a nullát a hálózatról, attól még az a földhöz van kötve, csak legfeljebb kicsit távolabb, valamelyik villanyoszlopnál, vagy a transzformátornál. Magyarul, hiába kötöd le a nullát, zárt marad az áramkör, csak az ellenállás lesz nagyobb. Pont ezért veszélyesebb ez, mintha jó lenne a földelés, vagy az áramkör a nullán keresztül menne rövidzárba. Akkor ugyanis a kismegszakító azonnal leold, és leválaszja a veszélyes fázist. Egy rossz földeléssel viszont esetleg nem alakul ki akkora áram, hogy leoldjon a kismegszakító, de elég nagy feszültség tud kialakulni a "rossz föld" és egy "jó föld" között, ami már életveszélyes lehet.
(#) vladcepes hozzászólása Dec 15, 2011 /
 
Sziasztok. Építenék egy kb 10 ledből álló villogót amit úgy szeretném hogy körbemenjen és ha a végére ért akkor az összes villogjon egyszerre kb 3 szór és utána kezdhetné elölről. Találok ilyet valahol? Köszöntem az infókat. Üdv.
(#) David.zsombor válasza vladcepes hozzászólására (») Dec 15, 2011 /
 
Kirakhatod kapukból de egyszerűbb valami mikrokontrolleres megoldás.
(#) Rocsli hozzászólása Dec 16, 2011 /
 
Sziasztok. Egy olyan nyomógombos kapcsolást keresek amiben 5-6 nyomógomb van és mindig csak az az aktív ameilyket utóljára megnyomtam. Tud valaki ilyet? Köszönöm.
(#) zolika60 válasza Rocsli hozzászólására (») Dec 16, 2011 /
 
Ezt egy kicsit jobban fejtsd ki, mert legalábbis számomra nem érthető. Például a párhuzamosan kötött 5-6 nyomógombból mindig az az aktív amelyiket nyomod.
(#) blackdog válasza Rocsli hozzászólására (») Dec 16, 2011 /
 
6db nyomógomhoz 3db 4013 kell.
(#) Rocsli válasza zolika60 hozzászólására (») Dec 16, 2011 /
 
6 külömböző készülék egy darab 5v-os táprol üzemelne,de egy időben mindig csak 1.Ha az egyiket gombot lenyomom bekapcsol az adott áramkör, ha egy másikat akkor az előző kikapcsol és bekapcsol az újabb.
(#) blackdog válasza Rocsli hozzászólására (») Dec 16, 2011 /
 
Mint írtam CD4013 flip-flop lehet a te barátod.
A nyomógombbal az IC órajelét kezeled. És minden gomhoz két kimeneted lesz így. Q és Qnegál.
4013 2db tárolót tartalmaz ezér kell a 6 gombhoz 3 IC.
Következő: »»   1519 / 3962
Bejelentkezés

Belépés

Hirdetés
XDT.hu
Az oldalon sütiket használunk a helyes működéshez. Bővebb információt az adatvédelmi szabályzatban olvashatsz. Megértettem