Fórum témák
» Több friss téma |
Sziasztok!
Nekem a fűtetlen padlástérben van az elektromos gerinc kiépítve, a kapcsolókhoz / konnektorokhoz a falba vésett gégecsövekben megy le a vezeték. A kötődobozokban wago kötések vannak, a dobozokat kiöntöttem speciális szigetelő anyaggal (nagy. fesz. álló, szigetelő, nedvesség ellen is...). Tudom jobb lett volna a falban az egészet, de így alakult. Konnektoroknál volt egy kis csöpögés de mióta nincs légmozgás ez megszűnt. Okozhat valamilyen problémát hosszú távon ez a kiépítés (hőingadozás, stb.)? Köszi.
Sziasztok,
ebben tudtok segíteni Attilának? Idézet: „Fórum ? Pontra menő témák ? Védőföldelés kialakítása ? (#1122291) Itt kérdeztem, de még senki nem válaszolt. Panellakás, 4 mm-es alu vezetéken jön be a védőföld. Az EPH gerincvezetéket elhagynám, ha lehet, 2,5 mm-es réz vezetékeken kötném be a csöveket, kádat, stb, külön-külön, a lakásban található (nem az óránál) kismegszakítóknál a védőföldre. Ez így megfelelő lesz? Köszi! Üdv. Attila” Az alu-réz összekötése már ki lett tárgyalva. Ugyanakkor az nekem aggályos, hogy panellházban EPH címen minden csövet megint összekötni mindenütt a védőfölddel... Sajnos nem vagyok papírral rendelkező szabványossági felülvizsgáló, nem is szeretnék "észt osztani" ha nem baj.
Az ismételt összekötéssel nincs baj, magas épületekben kifejezeten ajánlott.
Azonban a kérdés felmerül, miért merül fel? A kérdező nem bízik abban, hogy van EPH a házban? Mert, ha ismétel, az nem baj. Ha csak ő alakít ki EPH-t magának, na, az baj. A keresztmetszetre nézve nem tudnék jobb tanácsot adni (az új előírásokban nincs már gerinc- és leágazó vezető fogalom...), minthogy az MSZ 172/86-ot venném elő, oszt abban meg a 2,5 mm2 jó (mechanikailag védett helyen, tehát csatornában vagy csűben).
Sziasztok !
Túlfeszültség védelemmel kapcsolatban lenne pár kérdésem: a kapcsolószekrénybe a biztosítékok elé szeretnék a bejövő fázisra ( csak 1 fázis van ) túlfeszültség védőt beépíteni. Milyet válasszak ami nem kapcsol le a gázkazán begyújtására , vagy a gáztűzhely szikragyújtó működésére , de megfelelően védje az új led világításom. ez a kérdés azért fogalmazódott meg bennem mert minden fogyasztómat védem villám , és túlfeszültség védős hosszabbítóval (amik természetesen tudják védeni a bejövő kábel tv - t , és internet csatlakozást ) kivéve a gázkazánt , és a gáztűzhelyt , mert ha ezek elé is teszek ilyen hosszabbítót akkor az első kazán vagy gáztűzhely bekapcsolása után bekapcsol a védelem.eddig nem nagyon foglalkoztatott a dolog , de túl sokat költöttem a világítás fejlesztésére. A válaszokat előre is köszönöm .
SZia!
Túlfesz védelmet rendszerben lehet csinálni. Ha nem így teszel - nem mész sokra vele. Persze rakhatsz varisztorokat ide-oda, de az a nagyobb villámáramtól semmit nem fog megvédeni. Javaslom, nézz körül a nagyobb gyártóknál, vagy keress ismerőst, aki segít, ha komolyan gondolod. Lehet venni: OBO, Dehn, Schrack, Phoenixcontact elemeket, de fontos tudni, hogy a nagy gyártók a jól kiépített túlfeszvédelmi rendszerre 100% garanciát adnak. Azaz - ha valamid tönkremegy - annak az árát is ők viselik! A piacos hosszabbítók csak egy varisztort tartalmaznak, meg egy glimlámpát. Ha kiépítesz egy védelmet, annak vannak fokozatai: A B, BC, D . Én Phoenixcontactot ajánlanék, ha olcsóbb kell. Ezek (is) cserélhető betétes kismegszakító méretűek és viszonylag nem drágák, de ha jól emlékszem csak C fokozat. Ja igen! A szünetmentes áramforrások is hatékony védelmet tartalmaznak.
Én még ilyent nem is hallottam, de lehet, hogy csak süketülök. Mondjár már valami konkrétumot, például, hogy milyen típusú túlfeszlevezetős hosszabbítód van, ami beindul a gázkazánra.
Hogy kapcsol be a védelem?
A legjobb tudásom szerint, a dugaljban van egy varisztor, meg egy bizti a normálisabbakban. Namost, ha túlfeszt kap, akkor a bizti repül. Repült? Kétlem! Kazán gyújtónak mi a fene köze van a bejövő villany túlfeszéhez? Ha már ilyen sokat költöttél a világításra, akkor tényleg érdemes felszereltetni egy normális túlfesz védelmet. TV-d milyen van? Azt sosem akartad megvédeni rendesen? Mert ezek a dugaljak önmagukban semmit sem érnek, csak sok fogy belőle a boltokban, mert sokkal olcsóbb, mint egy rendszert kiépíttetni!
ara keresek választ hogy a tanyánkon 3vezeték jön le az oszloprol a vilany ora dobozba a 0lát földet a vil szerelö össze kötötte, bent a házban felrakok egy földeléses dugalyat akkor hogy kösem be ? nem lesz kulön földelé pl egy szivatyu hogy uzemel földelés nélkul válaszam szét hogy ujra 3szálas vezetékel menyek tovább vagy 2vel
Téged ez az összekötés nem érint. Ez csak a biztonság fokozása miatt van.
A lényeg, hogy Te a készüléket 3 eres vezetékkel kösd be.
Azért tisztázni kéne ám, hogy MI az a 3 szál!
Az egyik biztos a PEN a másik kettő? Egy a fázis biztosan. És a 3.? Mert, hogy fázis-nulla-föld nem jön oszlopról, a 8 szentség.
gondolom fázis és nulla jön az oszlopról, a harmadik meg a huzal, ami tarja a másik 2 vezetéket
a konnektorhoz viszed a fázist, a nullát és a védőföldet(ha van).
semmiképpen sem kötheted be a konnektort úgy, hogy a nulla menjen is a földelés helyére!
Hát ez az alapkérdés, tényleg.
Hát, ha szigetelten jön a nulla a karróról, akkor igen, de a sodronyt nem szokták ilyenkor lehozni, mert minek. Tehát a 3. kérdéses.
Hacsak nem abból az időből való a bekötés, amikor a vezérlő szálat is behozták.
üdv.
Én az alföldön a tanyavilágban nyaraltam 3 éve. És ott láttam Ilyent hogy földfüggetlen a hálózat!! És 3 szabad vezeték megy az épületekhez.
Szia , akkor a 3 fázis ,és a nult meg a földelési szallagbol választották le ,1 bistositékon keresztül.
Szia! Nem lehet 3 fázis! "3vezeték jön le az oszloprol a vilany ora dobozba a 0lát földet a vil szerelö össze kötötte"
A tartó sodrony simán lehet a nulla vezető.(sőt az is szokott lenni.)
Szia!
Teljesen igaz, de az nálam a negyedik!
Laikusnak szerintem ,mivel nincs rajta szigetelés ,nem vezeték
Az csak a tartóig igaz, onnan szigetelt megy a fogyasztásmérő dobozába. Akkor ott négy vezeték van.
Na ezt kizártnak tartom magyarországon!
Ez 1000%!
[/OFF]Szia! Nem akarok kötözködni de azért elképzelhetőnek tartom, mert tanyáról van szó és nem új építésű házról. Ha nincs panasz a szabad vezetékes bekötésről (nem üti össze a viharos szél sem, mert esetleg távtartóval védetté van téve és a teljesítmény igény sem emelkedett a fogyasztó részéről), akkor nem cserélik le. A földfüggetlenséget azt én is kizárnám, hisz akkor nincs védelem. A harmadik szál ott a bojler kapcsolószála lehetett amit ugyancsak nem korszerűsítettek.[OFF]
Van még Magyarországon nem sok, de létezik földfüggetlen hálózat.Tanyákon belső hálózat saját vagy csak pár tanyát ellátó trafóval.Amit láttam villanyórát az 1914-es gyártású volt.És 3 éve még bizony ez működött!
Amit te láttál jól nézd meg mert csak azért maradt ott mert üzemzavart nem okozott és az áramszolgáltató üzemzavari mutatója nem nőtt tőle.
De az biztos ha üzemzavart okoz akkor egyből csere. Másrészt a régi villanyórának is az a működési elve mint a réginek én mér láttam 1944 es újrahitelesített órát.
Az, hogy nem nullázott, hanem földelt a rendszer még hihetőbb!
De az, hogy földfüggetlen, azt teljes mértékben kétlem! A trafónál az üzemi föld 1000%, hogy telepítve van! Olyan elhagyott hely nem létezik az országban, ezt hidd el!
Az lehet hogy trafónál volt földelés.De az oszlopról 3 szál jött.Kettő biztosítva a padláson, egy megszakítatlanul ment le.Gondolom az volt a védőföld.Mert csak 1 óra volt.Úgy hogy a bojler kapcs. szál kizárva.
|
Bejelentkezés
Hirdetés |