Fórum témák

» Több friss téma
Fórum » Villanyszerelés
 
Témaindító: kumpl, idő: Júl 16, 2008
Témakörök:
  1. A témában tilos, a villamosenergia termelésének, elosztásának, nagyipari alkalmazásának kitárgyalása! A mélyreható szakmai kérdések, magyarázatok kitárgyalása: Szakmai.
  2. A forrasztott / rossz a wago / jó a wago kötés témakörök többször kitárgyalásra kerültek, ezért arról kérjük ne nyissatok új vitákat. Műszaki tény, hogy gyári vezetékösszekötők (pl. rugós/csavaros kapcsok, stb) a szabvány megfelelősség miatt kerülnek alkalmazásra (MSZ EN 60204-1:1995 15.1 szakasza, illetve MSZ HD 60364-5-52:2011 szabvány 526.2. pontjának 1. megjegyzésében felsorolt követelmények/indokok a forrasztott kötés elkerülésére épületvillamosság esetében) mert tanusítottak, míg a forrasztott kötés alapesetben nem tanusított, csak és kizárólag akkor ha külön bevizsgáltatod az adott forrasztott kötést. Ide kapcsolódó általatok írt hozzászólások: #1, #2, #3, #4, #5
Lapozás: OK   176 / 965
(#) tomikapc válasza attila002 hozzászólására (») Dec 19, 2011 /
 
szia! miért akarod cserélni?
(#) kopisti hozzászólása Dec 20, 2011 /
 
Sziasztok!

Nekem a fűtetlen padlástérben van az elektromos gerinc kiépítve, a kapcsolókhoz / konnektorokhoz a falba vésett gégecsövekben megy le a vezeték.
A kötődobozokban wago kötések vannak, a dobozokat kiöntöttem speciális szigetelő anyaggal (nagy. fesz. álló, szigetelő, nedvesség ellen is...).
Tudom jobb lett volna a falban az egészet, de így alakult.
Konnektoroknál volt egy kis csöpögés de mióta nincs légmozgás ez megszűnt.
Okozhat valamilyen problémát hosszú távon ez a kiépítés (hőingadozás, stb.)?
Köszi.
(#) Gafly válasza attila002 hozzászólására (») Dec 20, 2011 /
 
Sziasztok,
ebben tudtok segíteni Attilának?
Idézet:
„Fórum ? Pontra menő témák ? Védőföldelés kialakítása ? (#1122291)

Itt kérdeztem, de még senki nem válaszolt.

Panellakás, 4 mm-es alu vezetéken jön be a védőföld.
Az EPH gerincvezetéket elhagynám, ha lehet, 2,5 mm-es réz vezetékeken kötném be a csöveket, kádat, stb, külön-külön, a lakásban található (nem az óránál) kismegszakítóknál a védőföldre. Ez így megfelelő lesz?

Köszi! Üdv. Attila”

Az alu-réz összekötése már ki lett tárgyalva.
Ugyanakkor az nekem aggályos, hogy panellházban EPH címen minden csövet megint összekötni mindenütt a védőfölddel...
Sajnos nem vagyok papírral rendelkező szabványossági felülvizsgáló, nem is szeretnék "észt osztani" ha nem baj.
(#) ötfelezős válasza Gafly hozzászólására (») Dec 20, 2011 /
 
Az ismételt összekötéssel nincs baj, magas épületekben kifejezeten ajánlott.
Azonban a kérdés felmerül, miért merül fel? A kérdező nem bízik abban, hogy van EPH a házban? Mert, ha ismétel, az nem baj. Ha csak ő alakít ki EPH-t magának, na, az baj.
A keresztmetszetre nézve nem tudnék jobb tanácsot adni (az új előírásokban nincs már gerinc- és leágazó vezető fogalom...), minthogy az MSZ 172/86-ot venném elő, oszt abban meg a 2,5 mm2 jó (mechanikailag védett helyen, tehát csatornában vagy csűben).
(#) tomikapc válasza kopisti hozzászólására (») Dec 21, 2011 /
 
Szia! Csöpögés? Milyen csöpögés?
(#) wferry hozzászólása Dec 23, 2011 /
 
Sziasztok !
Túlfeszültség védelemmel kapcsolatban lenne pár kérdésem: a kapcsolószekrénybe a biztosítékok elé szeretnék a bejövő fázisra ( csak 1 fázis van ) túlfeszültség védőt beépíteni. Milyet válasszak ami nem kapcsol le a gázkazán begyújtására , vagy a gáztűzhely szikragyújtó működésére , de megfelelően védje az új led világításom.
ez a kérdés azért fogalmazódott meg bennem mert minden fogyasztómat védem villám , és túlfeszültség védős hosszabbítóval (amik természetesen tudják védeni a bejövő kábel tv - t , és internet csatlakozást ) kivéve a gázkazánt , és a gáztűzhelyt , mert ha ezek elé is teszek ilyen hosszabbítót akkor az első kazán vagy gáztűzhely bekapcsolása után bekapcsol a védelem.eddig nem nagyon foglalkoztatott a dolog , de túl sokat költöttem a világítás fejlesztésére.
A válaszokat előre is köszönöm .
(#) kameleon2 válasza wferry hozzászólására (») Dec 23, 2011 /
 
SZia!
Túlfesz védelmet rendszerben lehet csinálni. Ha nem így teszel - nem mész sokra vele. Persze rakhatsz varisztorokat ide-oda, de az a nagyobb villámáramtól semmit nem fog megvédeni. Javaslom, nézz körül a nagyobb gyártóknál, vagy keress ismerőst, aki segít, ha komolyan gondolod. Lehet venni: OBO, Dehn, Schrack, Phoenixcontact elemeket, de fontos tudni, hogy a nagy gyártók a jól kiépített túlfeszvédelmi rendszerre 100% garanciát adnak. Azaz - ha valamid tönkremegy - annak az árát is ők viselik! A piacos hosszabbítók csak egy varisztort tartalmaznak, meg egy glimlámpát. Ha kiépítesz egy védelmet, annak vannak fokozatai: A B, BC, D . Én Phoenixcontactot ajánlanék, ha olcsóbb kell. Ezek (is) cserélhető betétes kismegszakító méretűek és viszonylag nem drágák, de ha jól emlékszem csak C fokozat. Ja igen! A szünetmentes áramforrások is hatékony védelmet tartalmaznak.
(#) ötfelezős válasza wferry hozzászólására (») Dec 24, 2011 /
 
Én még ilyent nem is hallottam, de lehet, hogy csak süketülök. Mondjár már valami konkrétumot, például, hogy milyen típusú túlfeszlevezetős hosszabbítód van, ami beindul a gázkazánra.
(#) karaszbandi válasza wferry hozzászólására (») Dec 24, 2011 /
 
Hogy kapcsol be a védelem?
A legjobb tudásom szerint, a dugaljban van egy varisztor, meg egy bizti a normálisabbakban. Namost, ha túlfeszt kap, akkor a bizti repül. Repült?
Kétlem!
Kazán gyújtónak mi a fene köze van a bejövő villany túlfeszéhez?

Ha már ilyen sokat költöttél a világításra, akkor tényleg érdemes felszereltetni egy normális túlfesz védelmet.

TV-d milyen van?

Azt sosem akartad megvédeni rendesen?

Mert ezek a dugaljak önmagukban semmit sem érnek, csak sok fogy belőle a boltokban, mert sokkal olcsóbb, mint egy rendszert kiépíttetni!
(#) papamaci09 hozzászólása Dec 25, 2011 /
 
ara keresek választ hogy a tanyánkon 3vezeték jön le az oszloprol a vilany ora dobozba a 0lát földet a vil szerelö össze kötötte, bent a házban felrakok egy földeléses dugalyat akkor hogy kösem be ? nem lesz kulön földelé pl egy szivatyu hogy uzemel földelés nélkul válaszam szét hogy ujra 3szálas vezetékel menyek tovább vagy 2vel
(#) AzIgaziCsaby válasza papamaci09 hozzászólására (») Dec 25, 2011 /
 
Téged ez az összekötés nem érint. Ez csak a biztonság fokozása miatt van.
A lényeg, hogy Te a készüléket 3 eres vezetékkel kösd be.
(#) karaszbandi válasza AzIgaziCsaby hozzászólására (») Dec 25, 2011 / 1
 
Azért tisztázni kéne ám, hogy MI az a 3 szál!
Az egyik biztos a PEN a másik kettő?
Egy a fázis biztosan. És a 3.?

Mert, hogy fázis-nulla-föld nem jön oszlopról, a 8 szentség.
(#) tomikapc válasza karaszbandi hozzászólására (») Dec 25, 2011 /
 
gondolom fázis és nulla jön az oszlopról, a harmadik meg a huzal, ami tarja a másik 2 vezetéket
(#) tomikapc válasza papamaci09 hozzászólására (») Dec 25, 2011 /
 
a konnektorhoz viszed a fázist, a nullát és a védőföldet(ha van).

semmiképpen sem kötheted be a konnektort úgy, hogy a nulla menjen is a földelés helyére!
(#) ötfelezős válasza karaszbandi hozzászólására (») Dec 25, 2011 /
 
Hát ez az alapkérdés, tényleg.
(#) karaszbandi válasza tomikapc hozzászólására (») Dec 25, 2011 /
 
Hát, ha szigetelten jön a nulla a karróról, akkor igen, de a sodronyt nem szokták ilyenkor lehozni, mert minek. Tehát a 3. kérdéses.
Hacsak nem abból az időből való a bekötés, amikor a vezérlő szálat is behozták.
(#) harmi válasza karaszbandi hozzászólására (») Dec 26, 2011 /
 
üdv.
Én az alföldön a tanyavilágban nyaraltam 3 éve.
És ott láttam Ilyent hogy földfüggetlen a hálózat!!
És 3 szabad vezeték megy az épületekhez.
(#) bihari laci válasza harmi hozzászólására (») Dec 26, 2011 /
 
Szia , akkor a 3 fázis ,és a nult meg a földelési szallagbol választották le ,1 bistositékon keresztül.
(#) Sanyi74 válasza bihari laci hozzászólására (») Dec 26, 2011 /
 
Szia! Nem lehet 3 fázis! "3vezeték jön le az oszloprol a vilany ora dobozba a 0lát földet a vil szerelö össze kötötte"
(#) proba válasza Sanyi74 hozzászólására (») Dec 26, 2011 /
 
A tartó sodrony simán lehet a nulla vezető.(sőt az is szokott lenni.)
(#) Sanyi74 válasza proba hozzászólására (») Dec 26, 2011 /
 
Szia!
Teljesen igaz, de az nálam a negyedik!
(#) proba válasza Sanyi74 hozzászólására (») Dec 26, 2011 /
 
Laikusnak szerintem ,mivel nincs rajta szigetelés ,nem vezeték
(#) fulcsii válasza proba hozzászólására (») Dec 26, 2011 /
 
Pedig az a PEN a tartósodrony!
(#) Sanyi74 válasza proba hozzászólására (») Dec 26, 2011 /
 
Az csak a tartóig igaz, onnan szigetelt megy a fogyasztásmérő dobozába. Akkor ott négy vezeték van.
(#) karaszbandi válasza harmi hozzászólására (») Dec 26, 2011 /
 
Na ezt kizártnak tartom magyarországon!
Ez 1000%!
(#) VIM válasza karaszbandi hozzászólására (») Dec 26, 2011 /
 
[/OFF]Szia! Nem akarok kötözködni de azért elképzelhetőnek tartom, mert tanyáról van szó és nem új építésű házról. Ha nincs panasz a szabad vezetékes bekötésről (nem üti össze a viharos szél sem, mert esetleg távtartóval védetté van téve és a teljesítmény igény sem emelkedett a fogyasztó részéről), akkor nem cserélik le. A földfüggetlenséget azt én is kizárnám, hisz akkor nincs védelem. A harmadik szál ott a bojler kapcsolószála lehetett amit ugyancsak nem korszerűsítettek.[OFF]
(#) harmi válasza karaszbandi hozzászólására (») Dec 26, 2011 /
 
Van még Magyarországon nem sok, de létezik földfüggetlen hálózat.Tanyákon belső hálózat saját vagy csak pár tanyát ellátó trafóval.Amit láttam villanyórát az 1914-es gyártású volt.És 3 éve még bizony ez működött!
(#) renato20 válasza harmi hozzászólására (») Dec 26, 2011 /
 
Amit te láttál jól nézd meg mert csak azért maradt ott mert üzemzavart nem okozott és az áramszolgáltató üzemzavari mutatója nem nőtt tőle.
De az biztos ha üzemzavart okoz akkor egyből csere.
Másrészt a régi villanyórának is az a működési elve mint a réginek én mér láttam 1944 es újrahitelesített órát.
(#) karaszbandi válasza harmi hozzászólására (») Dec 26, 2011 /
 
Az, hogy nem nullázott, hanem földelt a rendszer még hihetőbb!
De az, hogy földfüggetlen, azt teljes mértékben kétlem!
A trafónál az üzemi föld 1000%, hogy telepítve van!

Olyan elhagyott hely nem létezik az országban, ezt hidd el!
(#) harmi válasza karaszbandi hozzászólására (») Dec 26, 2011 /
 
Az lehet hogy trafónál volt földelés.De az oszlopról 3 szál jött.Kettő biztosítva a padláson, egy megszakítatlanul ment le.Gondolom az volt a védőföld.Mert csak 1 óra volt.Úgy hogy a bojler kapcs. szál kizárva.
Következő: »»   176 / 965
Bejelentkezés

Belépés

Hirdetés
XDT.hu
Az oldalon sütiket használunk a helyes működéshez. Bővebb információt az adatvédelmi szabályzatban olvashatsz. Megértettem